Krása očí Okuliare Rusko

Zhrnutie lekcie na tému spevákov ruského staroveku. Otvorená hudobná lekcia „Speváci ruského staroveku (Bayan

Rosa Saifullina
Technologická mapa hudobnej hodiny v 3. ročníku "Speváci ruského staroveku"

Predmet: hudobná trieda 3.

Téma lekciu: « Speváci ruského staroveku» .

Cieľ lekciu: odhaliť podstatu výrazu « speváci ruskej antiky» na ukážkach prác ruských skladateľov(M. Glinka, N. Rimsky-Korsakov).

Výchovné úlohy:

Učebné úlohy

Povedomie študentov o takých pojmoch ako epos a Bayan.

Vzdelávacie

Rozvoj schopností vykonávať analýzy muzikál pracuje s prideľovaním podstatných a nepodstatných znakov;

Zdokonaľovanie zručností zborového vystupovania.

Výchovné úlohy

Pestovať úctu k hodnotám národnej kultúry, pocit hrdosti na svoju vlasť, ruský ľud a históriu Ruska.

vyhliadka lekciu: lekciu objavovanie nových poznatkov

Použité technológie: problémové učenie

Plánované výsledky

Osobné:

Formovanie základov ruskej občianskej identity, pocit hrdosti na svoju vlasť, ruský ľud a históriu Ruska;

Formovanie postoja k prítomnosti motivácie pre starostlivý postoj ku kultúrnym a duchovným hodnotám;

Metasubjekt:

Osvojenie si schopnosti prijímať a udržiavať ciele a zámery vzdelávacie aktivity hľadať spôsoby jeho implementácie v procese rozvoja hudobná kultúra;

Formovanie schopnosti plánovať, kontrolovať a hodnotiť vzdelávacie aktivity v súlade s úlohou a podmienkami jej realizácie; určiť najefektívnejšie spôsoby dosiahnutia výsledkov v rôznych formách hudobná činnosť;

Vytvorené univerzálne vzdelávacie aktivity

Študenti budú mať tvorené:

Schopnosť posúdiť svoje vzdelávacie aktivity;

Výkonové zručnosti, schopnosť stelesniť povahu piesne vo svojom vystúpení prostredníctvom spevu, slova, plasticity pohybov;

Študenti sa budú učiť:

Plánujte svoje činnosti v súlade s úlohou a podmienkami jej vykonávania vrátane interného plánu;

Ukážte kognitívnu iniciatívu vo vzdelávacej spolupráci;

Vytvárajte správy v ústnej a písomnej forme;

Adekvátne využívať komunikačné, predovšetkým rečové, prostriedky na riešenie rôznych komunikačných úloh, budovanie monologickej výpovede.

Výsledky predmetu:

Žiak sa naučí:

Vnímať hudbu rôznych žánrov, myslieť na hudobných diel, vyjadriť svoj postoj k nemu;

Používať systém grafických znakov na orientáciu v notovom zápise pri speve v najjednoduchších melódiách;

Definujte druhy hudba, porovnaj muzikál obrazy vo zvuku rôznych hudobné nástroje ;

Použité technológie: problémové učenie

Základné pojmy: Bayan, epos, spevák a rozprávač.

Zdroje:

Základné zdroje: - učebnica G. P. Sergeeva « Hudba» . 3 Trieda; fono-chrestomatia: N. A. Rimsky - Korsakov fragmenty z opery "Sadko", M. Glinka ukážky z opery "Ruslan a Ludmila", znejúce Rusiľudové nástroje

Dodatočné zdroje:pieseň "O vlasti"; pieseň - vtip "U vŕzgajúcej mačky"

Vesmírna organizácia: čelný, individuálny.

IKT: počítač, projektor, plátno, syntetizátor.

Organizačná štruktúra lekciu

Etapa lekciuČinnosť učiteľa Činnosť žiakov Úlohy pre žiakov, ktorých realizácia vedie k dosiahnutiu plánovaného výsledku. Vznik UUD

1. Motivácia (sebaurčenie) na vzdelávacie aktivity. Pozdravuje študentov, vytvára emocionálnu náladu pre lekciu, motivuje ich k tomu lekciu.

Povedzte, akého človeka považujete za inteligentného a kultivovaného. Môže kultivovaný človek nepoznať svoju minulosť? Byť odrezaný od múdrosti a skúseností svojich ľudí?

A odpoveď žiada jednoznačné: samozrejme, že nie!

A dnes, ďalej lekciu opäť prídeme do kontaktu s ľudovým umením.

Číta fragment eposu.

Čo nie je biela breza, skláňa sa k zemi

Nie mašle z hodvábnej trávy,

Ten syn sa skláňa pred svojou matkou,

Dobrynushka sa poklonil svojej matke

Prosí o veľké požehnanie

Učitelia pozdravia, naladia sa lekciu.

Vypočujte si fragment eposu. Regulačné: brať do úvahy akčné body identifikované učiteľom v novom vzdelávacom materiáli v spolupráci s učiteľom;

Osobné UUD:

poznávacie: použiť symbolické prostriedky

2 Aktualizácia vedomostí.

Vedie žiakov k téme lekciu aktualizácia vedomostí.

Čo bolo teraz povedané (epos o Dobrynyi)

čo je epos?

A ako sa dostali do našich dní?

Vedeli interpreti eposov písať, vedeli písať, čítať?

Záver: Boli to veľmi talentovaní ľudia s jedinečnou pamäťou. Práve o nich budeme dnes hovoriť.

Vyvoláva problematickú otázku.

Často sa nazývajú interpreti eposov speváci ruskej antiky.

Chceli by ste vedieť, prečo to tak nazývajú a odkiaľ tento výraz pochádza? « Speváci ruského staroveku»

Tak napíš tému lekciu« Speváci ruského staroveku» Odpovedajú na otázky.

prijať a uložiť cieľ a ciele učenia Regulačné UUD: v spolupráci s učiteľom brať do úvahy pokyny pre činnosť, ktoré vybral učiteľ v novom vzdelávacom materiáli;

Osobné UUD: vzdelávací a kognitívny záujem o nové učebný materiál a spôsoby riešenia nového problému;

Kognitívne UUD:

Opakovanie predtým naučeného učiva.

Komunikatívne UUD: brať do úvahy rozdielne názory a snažiť sa o koordináciu rôznych pozícií v spolupráci;

formulovať vlastný názor a postoj;

3 Stanovenie cieľov a zámerov lekciu. Motivácia výchovno-vzdelávacej činnosti žiakov.

Organizuje činnosti na určenie cieľa, cieľov lekciu.

Aký cieľ by sme si mali stanoviť, aby sme túto tému odhalili, pochopili.

Ako je možné získať informácie?

Čo nám s tým môže pomôcť? (učebnica, libreto opery, slovník)Žiaci formulujú cieľ a ciele lekciu plánovať svoje kroky na dosiahnutie cieľa. plánovať vlastnú činnosť v súlade s úlohou a podmienkami jej realizácie a hľadať prostriedky na jej realizáciu; Komunikatívne uud:

schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky v súlade s úlohami s dostatočnou úplnosťou a presnosťou.

kladenie otázok.

poznávacie: samostatná selekcia-formulácia kognitívneho cieľa;

Regulačné: stanovenie cieľov.

4 Primárna asimilácia nových poznatkov.

Organizuje aktivity žiakov na definovanie pojmu « speváci ruskej antiky» ; zapája žiakov do hlavných duševných operácií (analýza, syntéza, zovšeobecnenie.)

Aby ste pochopili, kto sa volá speváci ruskej antiky, pozrite si učebnicu na stranách 58-59.

-Hudba akí skladatelia nám pomôžu pri riešení tohto problému. (Glinka a Rimsky-Korsakov).

O ktorých skladateľoch hovoríme? (O M. I. Glinkovi a N. A. Rimskom-Korsakovovi)

Aké opery stretneme? ( "Ruslan a Ludmila" a "Sadko"

Čo vidíme na stránkach učebnice (hudobníci hra na harfe).

Na prvom obrázku vidíme Bayana, ktorý bol pozvaný na svadobnú oslavu.

Aký druh ľudí sa nazýval Bayans?

(rozprávačských spevákov ktorý spieval eposy)

Vypočujte si pieseň gombíkovej harmoniky, povedzte, ako spieva gombíková harmonika. (videoklip)

Záver: Bayan spieva pomaly, výpravne.

Prejdime k ďalšiemu zdroju – libretu. Nájsť v texte slová, ktoré hovoria o tom, čo chce Bayan hosťom povedať? Žiaci pracujú s textom.

(Záver: toto je buď hrdinská udalosť, alebo epizóda hodná pozornosti ruská história)

Bol by som rád, keby ste v slovníkoch našli definíciu slova gombíková akordeón, epika. Možno tu nájdeme odpoveď?

Bayan - staroveký ruský spevák a rozprávač, "skladateľ"

Bylina - « staroveku» , « stará pani» z čoho vyplýva, že akcia sa odohrala v minulosti, v staroveku.

Bayanský epos

Speváčka staroveku

Preto ten názov « Speváci ruského staroveku»

Späť na názov sekcie « Speváci ruského staroveku» .

Ale na ďalšej strane vidíme postavu opery N. A. Rimského-Korsakova - Sadko. N. A. Rimsky-Korsakov je nazývaný rozprávačom v hudba. Pretože veľa písali muzikál príbehy na motívy rozprávok.

Čím sa preslávil Sadko?

Prečo bol pozvaný na hostiny ušľachtilými ľuďmi (pretože povedal zaujímavé príbehy príbehy o exploitoch ruský ľud, o obhajcoch ich

Vypočujte si pieseň "Ach, ty tmavý dubový les"(počutie). Video.

Aký je charakter piesne? Prečo Sadko spieva smutnú pieseň, o čom Sadko sníva?

N. A. Rimskij-Korskov

Tempo (rýchlosť vykonávania)

Skladba hudobného žánru, tanec, pochod

Sadko trápi, že ho novgorodskí kupci prestali pozývať na hostiny, nezaujímajú ich príbehy o minulosti ich ľudu, potrebujú len bohatstvo.

Takže, prečo boli povolaní Bayan a Sadko speváci ruskej antiky?

Záver: « Speváci ruského staroveku» . Tak sa volali guslári – rozprávači eposov, práve oni uchovávali históriu zašlých čias. Odpovedajú na otázky.

Práca s textom.

Počúvajte, analyzujte hudobná kompozícia. Práca so slovníkmi.

vykonávať vyhľadávanie informácií, zhromažďovanie a výber základných informácií z rôznych informačných zdrojov;

logické operácie porovnávania, analýzy, vytvárania analógií.

vnímať hudba a vyjadriť svoj postoj k kúsok hudby;

Kognitívne UUD:

Spoznávanie nového kúsok hudby,

Regulačné UUD:

Konštrukcia logického reťazca uvažovania.

KomunikatívneUUD:

Schopnosť počúvať názory súdruhov a vyjadrovať svoje vlastné názory.

Osobné UUD:

Rozpoznať a emocionálne reagovať na expresívne črty hudba;

5 Primárne upevňovanie s výslovnosťou vo vonkajšej reči. Organizuje rozhovor s cieľom objasniť a konkretizovať primárne poznatky.

Dnes na lekciu sme sa dostali do kontaktu s minulosťou našej vlasti.

O čom muzikál starej ruštiny hovorili ste dnes na ľudový nástroj? (O harfe.)

Na akých sa stretli obrazy ľudových rozprávačov eposov lekciu? (Bayani Sadko.)

S kým by ste porovnali bajanov a guslarov v našom modernom živote? (s historikmi, lebo uchovávajú históriu našej krajiny)

Ako sa podľa vás správajú speváci eposy do svojej vlasti? (milujú svoju vlasť, pamätajú si víťazstvá svojich hrdinov, sú vďační svojim hrdinom)

Chlapci, máte radi svoju krajinu?

Pozývam vás, aby ste v piesni vyjadrili moju lásku k vlasti.

"O vlasti" (spievať pieseň) Odpovedzte na otázky a vyjadrite svoj názor.

Predveďte pieseň.

spolupracovať s učiteľom a rovesníkmi pri riešení výchovných problémov, prevziať zodpovednosť za výsledky svojho konania.

vteliť sa muzikál obrazy v prevedení vokálnych a zborových diel poznávacie:

Ukážte kognitívnu iniciatívu vo vzdelávacej spolupráci;

Vytvárajte správy v ústnej a písomnej forme;

Vykonávať analýzu objektov s prideľovaním podstatných a nepodstatných znakov;

Komunikatívne - vytvorte monológové vyhlásenie,

Osobné: základy občianskej identity,

rozvoj emocionálnej odozvy.

6 Etapa samostatnej práce so samoskúškou podľa normy Organizuje testovú prácu žiakov so samoskúškou.

Ruský piesňový folklór Rusko:

b) epický

c) romantika

eposy:

a) balalajka

je:

a) jasný rytmus

b) spievať

c) rýchle tempo

hudobný rozprávač:

a) P. I. Čajkovskij

b) N. A. Rimskij - Korsakov

c) M. I. Glinka

"Ruslan a Ludmila":

a) N. A. Rimskij-Korsakov

b) M. I. Glinka

c) P. I. Čajkovskij

C) pokojný život ľudí

A) činy hrdinov

B) pokojný život ľudí

C) príbeh života samotného Bayana

schopnosť kontrolovať a hodnotiť svoje konanie, na základe posúdenia a s prihliadnutím na povahu chýb upravovať ich vykonávanie

7 Prehľad lekciu. Informácie o domácich úlohách.

Zameriava sa na finále

výsledky výchovno-vzdelávacej činnosti žiakov

na lekciu.

Pamätajte si, aké ciele a ciele sme si stanovili? Dosiahli sme cieľ lekciu?

Čo je nové sa naučil na lekciu?

Poskytuje spätnú väzbu o domácich úlohách.

Prvá úloha je úlohou pre každého.

No kto chce pokračovať v štúdiu minulosti svojej vlasti prostredníctvom umeleckých diel, navrhujem doplniť

Úloha 2 pre tých, ktorí dobre kreslia, nakreslite plagát k jednej z opier.

1. Naučte sa texty "O vlasti"

« Spevák ruského staroveku»

1. Štandardné minimum. 2. Zvýšený. 3. Kreatívny.

Formulujte konečný výsledok ich práce

na lekciu. Vyjadrite svoj názor.

zapísať domáca úloha v denníkoch.

schopnosť kontrolovať a hodnotiť svoje činy, na základe posúdenia a s prihliadnutím na povahu chýb robiť úpravy ich vykonávania, prejaviť iniciatívu a samostatnosť pri učení; Regulačné UUD: --- vykonajte konečnú kontrolu výsledku;

Plánujte svoje akcie v súlade s úlohou

8 Reflexia. Zorganizujte reflexiu.

Chlapci, pred vami je rebríček úspechov, navrhujem, aby ste zhodnotili svoju prácu lekciu.

Rebríček úspechov

Bolo to pre mňa zaujímavé___

Bolo to pre mňa ťažké ___

som zistil (a) ___

S jeho prácou lekcia i

Poskytnite sebahodnotenie ich výkonu lekciu.

Dokončite rebríček úspechov. osvojiť si počiatočné formy kognitívnej a osobnej reflexie v procese osvojovania muzikál kultúry v rôznych aktivitách Osobné:

Schopnosť posúdiť svoje vzdelávacie aktivity;

Komunikatívne:

Schopnosť úplne a presne vyjadriť svoje myšlienky

Regulačné:-otvorenosť žiakov v chápaní ich konania a sebahodnotenia

Bayanova pieseň

BAYAN A ZBOR

Veci z minulých dní

legendy hlboký starovek!

Počúvajme jeho prejavy!

Darček závidí spevák vysoko:

Všetky tajomstvá neba a ľudí

vidí jeho vzdialený pohľad.

O sláve Ruské krajiny

znelka, zlaté struny,

ako sú naši dedovia vzdialení

išli do vojny proti Cargradu.

Nech mier zostúpi na ich hroby!

Spievaj nám, milý spevák,

Ruslana a krása Lyudmily,

a Lelem korunu, ktorú vytvoril.

Pieseň Sadko

1. Ach, ty si tmavý dub

Urob cestu, daj mi cestu

Cez hmlu horľavá slza

Nevidím biele svetlo.

2. Vstaň, trstina

Zobuď sa Ilmen-jazero!

Ľudia už nepotrebujú

Môj gooselkiyarovchaty.

3. Počúvaj, rýchlo mávni

Ty široký priestor

Je môj osud trpký

Nálada a pocity radosť, smútok, melanchólia, neha

Melódia je hladká, doznievajúca, melodická

Tempo (rýchlosť vykonávania) pomaly, nenáhlivo, rýchlo.

Kto vystupoval zbor, sólista, súbor

Skladba hudobného žánru, tanec, pochod

Každý má svoju vlasť

Domáce pôvodné stromy a polia

Obloha, zlaté lúky

Náš sladký breh rieky

Kde je vlasť, tam slnko jasnejšie svieti

Naša vlasť je sladšia ako čokoľvek iné na svete

Neviem, kde budem neskôr bývať

Ale vždy budem milovať svoju vlasť

Milujeme našu krajinu z celého srdca

Toto je krajina z detstva, rodná krajina

Škola je tu, brezy, topole

Slávna ruská zem

Refrén: 2 krát

Ale vždy budem milovať svoju vlasť

Domáca úloha:

1. Naučte sa texty "O vlasti"

2. Zistite, prečo sa volá umelec A. Rabuskin « Spevák ruského staroveku»

3. Nakreslite plagát k jednej z opier.

Rebríček úspechov

Bolo to pre mňa zaujímavé___

Bolo to pre mňa ťažké ___

som zistil (a) ___

S jeho prácou lekcia i(spokojný, nie celkom spokojný, nie celkom spokojný)

1. Vymenujte jeden z najstarších žánrov Ruský piesňový folklór rozprávanie o dôležitých udalostiach v Rusko:

b) epický

c) romantika

2. Pomenujte nástroj, na zvuk ktorého hrali eposy:

a) balalajka

3. Hlavná črta epiky je:

a) jasný rytmus

b) spievať

c) rýchle tempo

4. Vymenujte skladateľa, ktorý sa volá hudobný rozprávač:

a) P. I. Čajkovskij

b) N. A. Rimskij - Korsakov

c) M. I. Glinka

5. Uveďte skladateľa, ktorý operu napísal "Ruslan a Ludmila":

a) N. A. Rimskij-Korsakov

b) M. I. Glinka

c) P. I. Čajkovskij

6. O akých udalostiach spieval Bayan

A) príbeh o živote samotného Bayana

B) hrdinské udalosti minulosti

C) pokojný život ľudí

7. Čo bolo základom Sadkovej tvorby.

A) činy hrdinov

B) pokojný život ľudí

C) príbeh o živote samotného Bayana

MOU ZSOSH №6 RT Nigmatzyanova E.F.

Bylina - folklórna epická pieseň, žáner charakteristický pre ruskú tradíciu. Základom deja eposu je nejaká hrdinská udalosť alebo pozoruhodná epizóda ruských dejín (odtiaľ ľudový názov eposu – „starý“, „starý“, čo naznačuje, že predmetná akcia sa odohrala v minulosti). Pojem „epos“ sa do vedeckého používania zaviedol v 40. rokoch 19. storočia. folklorista I. P. Sacharov (1807 – 1863).

Fondy umelecká expresivita

V priebehu mnohých storočí sa vyvinuli svojrázne techniky, ktoré sú charakteristické pre poetiku eposu, ako aj spôsob ich prevedenia. V dávnych dobách sa verilo, že rozprávači hrali na harfe, neskôr sa eposy hrali v recitatívoch. Epika sa vyznačuje zvláštnym čisto tonickým epickým veršom (ktorý je založený na porovnateľnosti línií počtom prízvukov, čím sa dosahuje rytmická jednotnosť). Hoci rozprávači pri predvádzaní eposov použili len niekoľko melódií, spev obohatili o rôznorodú intonáciu a zmenili aj zafarbenie hlasu.

Dôrazne slávnostný štýl podania eposu, ktorý vypovedá o hrdinských a často tragických udalostiach, predurčil potrebu spomaliť akciu (retardáciu). Na tento účel sa používa technika, ako je opakovanie, a nielen jednotlivé slová sa opakujú: ... tento vrkoč, vrkoč, …z ďaleka, úžasné úžasné(opakovania sú tautologické), ale aj vstrekovanie synoným: boj, hold-povinnosti, (opakovania sú synonymické), koniec jedného riadku je často začiatkom druhého: A prišli do svätého Ruska, / do svätého Ruska a blízkeho mesta Kyjev ..., nie sú nezvyčajné trojnásobné opakovania celých epizód so zvýšeným efektom a niektoré popisy sú mimoriadne podrobné. Epos je tiež charakterizovaný prítomnosťou „spoločných miest“, pri opise situácií rovnakého typu sa používajú určité formulačné výrazy: týmto spôsobom (s extrémnym detailom) je znázornené osedlanie koňa: Ai Dobrynya vychádza na šíry dvor, / sedlo dobrého koňa uzdičkuje, / na sedlo predsa uzdu, / na mikinu predsa mikinu nasadzuje, / plsť predsa na plsti nakladá. , / Na vrchu je Čerkasské sedlo. / A pevne utiahol podpásovky, / A zámorské sholky, / A zámorské sholky, / Slávne medené spony by boli z Kazane, / Cvoky damasko-železné sibírske, / Nie krásne basy, bratia, udatní, / A pre opevnenie to bolo hrdinstvo. K „spoločným miestam“ patrí aj opis hostiny (z väčšej časti u kniežaťa Vladimíra), hostiny, hrdinskej jazdy na chrtom koni. Ľudový rozprávač si mohol takéto ustálené vzorce kombinovať podľa vlastnej vôle.

Pre jazyk eposov je charakteristická nadsázka, pomocou ktorej rozprávač zdôrazňuje charakterové vlastnosti či výzor postáv hodný osobitného zreteľa. Iná technika určuje postoj poslucháča k eposu - epiteton (mocný, svätý Rus, slávny hrdina a špinavý, zlý nepriateľ) a často sa nachádzajú stabilné epitetá (násilná hlava, horúca krv, vrtkavé nohy, horľavé slzy). Podobnú úlohu zohrávajú aj prípony: všetko, čo súvisí s hrdinami, sa spomínalo v zdrobnených formách (klobúk, hlavička, malá myšlienka, Alešenka, Vasenka Buslaevič, Dobrynushka atď.), ale negatívne postavy boli nazývaní Ugryumishch, Ignatishch, Car Batuishch, Ugarishch špinaví. Značné miesto zaujímajú asonancie (opakovanie samohlások) a aliterácia (opakovanie spoluhlások), doplnkové organizačné prvky verša.

Eposy sú spravidla trojdielne: spievanie (zvyčajne nesúvisiace priamo s obsahom), ktorého funkciou je príprava na počúvanie piesne; začiatok (v rámci svojich hraníc sa akcia odvíja); zakončenie.

Treba si uvedomiť, že určité výtvarné techniky použité v epose sú determinované jeho témou (napr. antitéza je typická pre hrdinské eposy).

Pohľad rozprávača sa nikdy neobracia do minulosti ani do budúcnosti, ale sleduje hrdinu od udalosti k udalosti, hoci vzdialenosť medzi nimi sa môže meniť od niekoľkých dní až po niekoľko rokov.

Zápletky eposov

Počet epických príbehov, napriek mnohým zaznamenaným verziám toho istého eposu, je veľmi obmedzený: je ich asi 100. Existujú eposy založené na dohadzovaní alebo boji hrdinu o manželku ( Sadko, Michailo Potyk, Ivan Godinovič, Dunaj, Kozarin, Slávik Budimirovič a neskôr - Aljoša Popovič a Elena Petrovična, Hoten Bludovich); boj s príšerami Dobrynya a had, Alyosha a Tugarin, Ilya a Idolishche, Iľja a slávik zbojník); boj proti zahraničným útočníkom, vrátane: odrazenia tatárskych nájazdov ( Iľjov spor s Vladimírom, Iľja a Kalin, Dobrynya a Vasilij Kazemirovič), vojny s Litovcami ( Bylina o príchode Litovčanov). eposy - ruský štátny príslušník o exploitoch . Základom epickej zápletky je nejaká hrdinská udalosť alebo pozoruhodná epizóda ruskej histórie (odtiaľ populárny názov eposu - „ staroveku ““, „stará dáma“, čo znamená, že predmetná akcia sa odohrala v minulosti).

Zvyčajne sa píšu eposys dvoma alebo štyrmi ťahmi.

Prvýkrát bol pojem „epos“ zavedený v zbierke „Piesne ruského ľudu“ v roku , navrhol ho na základe výrazu „podľa eposov“ v „“, čo znamenalo „podľa faktov“.


Eposy sú písané tónickým veršom, v ktorom môže byť iný počet, ale približne rovnaký počet. Niektoré prízvučné slabiky sa vyslovujú bez prízvuku. Zároveň nie je potrebné, aby sa vo všetkých veršoch jedného eposu zachoval rovnaký počet stresov: v jednej skupine môžu byť štyri, v inej - tri, v tretej - dve. V epickom verši pripadá prvý prízvuk spravidla na tretiu slabiku od začiatku a posledný prízvuk na tretiu slabiku od konca.

Ako Ilya cválal a z dobrého koňa,
Spadol na vlhkú zem svojej matky:
Ako matka zem klope
Áno, pod rovnakou ako východná strana

Epika predstavuje jeden z najpozoruhodnejších fenoménov ruskej ľudovej slovesnosti; pokiaľ ide o epický pokoj, bohatosť detailov, živosť farieb, výraznosť postáv zobrazených osôb, rozmanitosť mýtických, historických a každodenných prvkov, nie sú nižšie ako nemecký hrdinský epos a epické ľudové diela všetkých ostatných národov.

Eposy sú epické piesne o ruských hrdinoch; práve tu nachádzame reprodukciu ich spoločných, typických vlastností a histórie ich života, ich vykorisťovania a túžob, pocitov a myšlienok. Každá z týchto piesní hovorí najmä o jednej epizóde zo života jedného hrdinu, a tak sa získava séria piesní fragmentárneho charakteru, zoskupených okolo hlavných predstaviteľov ruských hrdinov. Počet skladieb narastá aj vďaka tomu, že existuje viacero verzií, viac či menej odlišných, toho istého eposu.

Boyan alebo Bayan- spevák, ktorého meno sa niekoľkokrát spomína v "Rozprávke o Igorovej kampani". Samotné slovo „chlapec“ alebo „gombíková harmonika“ (tieto dve formy sa od nepamäti používajú indiferentne; tú istú osobu niekedy nazývajú Boyan, potom Bayan) je dobre známe medzi všetkými Slovanmi: medzi Rusmi, Bulharmi, Srbmi, Poliakmi, Česi. Pochádza zo staroslovienskeho "Bati", čo znamená na jednej strane: "veštiť", "hovoriť", na druhej strane - "rozprávať bájky". Odtiaľ staroslovanské slová: „baalnik“, „baalnitsa“, „čarodejník“, „čarodejník“; "baanie", "banie" - veštenie, "bájka"; "banik", "ban" - baitel, "incantator". Odtiaľ pochádzajú neskoršie ruské podoby: „gombíková harmonika“, „boyan“, „balyan“ – rétorika, zvonár, ktorý pozná rozprávky, bájky; Bieloruský "bayun" - lovec na chatovanie, rozprávač.

Spolu s bežným podstatným menom u všetkých Slovanov sa slovo „bayan“, „boyan“ vyskytuje aj ako vlastné meno, ako názov rieky, oblasti alebo osoby. Tak napríklad jeden zo synov bulharského kráľa Simeona sa volal Boyan; v Bulharsku je lokalita Boyanovo. Ulica Bojanya je v Novgorode už dlho známa; v provincii Kaluga stále existuje dedina Boyanovka. Na základe faktických zmienok o Boyanovi v Rozprávke o Igorovom ťažení zaviedli prví vydavatelia tohto pamätníka toto meno do ruskej vedy ako meno historickej osoby, „najslávnejšieho ruského básnika v staroveku“.

V "Ruslan a Lyudmila" Pushkin použil slovo "gombíková akordeón" v zmysle bežného podstatného mena, vo všeobecnosti "spevák":
"Všetci boli ticho a počúvali gombíkovú harmoniku" ...

Sadko (bohatý hosť) - hrdina eposov novgorodského cyklu; z deviatich známych variantov zaznamenaných výlučne v , sú len dve úplné (z toho jedna je).

Podľa najkompletnejšej verzie (Sorokin) bol Sadko spočiatku chudýktorý pobavil Novgorodčanov a . Jedného dňa hral na harfe na brehu- jazerá od rána do večera a svojou hrou si získali priazeň cára Vodjana, ktorý naučil Sadka bojovať s bohatými novgorodskými obchodníkmi na hypotéku, že v Ilmenskom jazere je rybie „zlaté perie“; S pomocou cára Vodjanoja získal Sadko hypotéku, začal obchodovať a zbohatol.

Raz sa Sadko nepochválil, že skupuje všetok tovar; Sadko skutočne na dva dni skupoval všetok tovar, ale na tretí deň, keď priniesli moskovský tovar, Sadko priznal, že nemôže nakupovať tovar z celého bieleho sveta. Potom Sadko naložil tovarom 30 lodí a išiel obchodovať; na ceste sa lode náhle zastavili, napriek silnému; Sadko, hádajúc, že ​​morský kráľ žiada daň, hádzal sudy zlata, striebra a perál do mora, no márne; potom sa rozhodlo, že kráľ mora vyžaduje živú hlavu; los padol na Sadka, ktorý vzal so sebou a prikázal spustiť sa do mora na dubovej doske.

"Sadko"

Sadko sa ocitol v komnatách morského kráľa, ktorý mu povedal, že od neho žiada, aby počúval jeho hru. Za zvukov Sadkovej hry začal morský kráľ tancovať, následkom čoho sa more rozbúrilo, lode sa začali potápať a mnohí pravoslávni zahynuli; potompod rúškom sivovlasého starca sa zjavil Sadkovi a prikázal mu zastaviť hru, prerušilharfa. Morský kráľ potom žiada, aby sa Sadko oženil s morskou pannou podľa vlastného výberu.

Sadko si na radu Mikolu vyberie dievča Černavu; poSadko zaspáva a prebúdza sa na brehu rieky. Zároveň prejeho lode s pokladnicou sa blížia. Z vďaky za spásu postavil Sadko kostoly Nikolu Mozhaiského a. V niektorých verziách Sadko rieši spor medzi morským kráľom a kráľovnou o tom, čo je v Rusku drahšie - alebo , a rozhodne ju v prospech damaškovej ocele; v inej verzii preberá rolu Mikola Underground Queen.

V jednom o Sadkovi v zbierke Kiršu Danilovovej nie je Sadko prirodzený Novgorodec, ale návštevník s dobrým chlapíkom, ktorému Ilmen Lake pomáha zbohatnúť z vďačnosti za luk, ktorý mu poslal Sadko od Ilmenovej sestry Volgy: ryby ulovené vo veľkom množstve sa premenili na zlaté a strieborné peniaze. Sadko sám nevykonáva hrdinské činy: jeho obchodné aktivity sú mu pripísané ako čin; teda Sadko je reprezentant, kupec-bogatyr.

Morský kráľ

Najvyšší pán všetkých, ktorí umývajú. Keď sa zabáva vo svojich veľkolepých podvodných halách, vypukne zlé počasie a zúrivé živly potápajú lode. Aby sa kráľ upokojil, stavitelia lodí sa spúšťali cez palubu a stávalo sa, že ľudí žreboval žreb, ako vo Fr.

Podľa starých slovanských legiend sú všetky moria a oceánymorský kráľ,- jeho dcéra. Niekedy sa v našich rozprávkach morský kráľ objavuje vo forme krutého, ktorým musia putovať mocní. Neskoršie legendy zobrazujú morského kráľa nielen ako impozantného vládcu, ale aj ako otca veľkej rodiny. Len nemajú s vodnou kráľovnou - „všetkým morským pannám- synovia: narodia sa len dcéry - panny mora s rybím chvostom.

Ruské ľudové legendy hovoria z hlbín dávnych čias, že všetky dcéry morského cára sa zmenili na veľké rieky. Preto sa s nimi na mnohých miestach v Rusku spájajú poverové predstavy, ktoré sú ozvenou dávneho zbožštenia vôd zeme.

Opera "Sadko"

v 3 dejstvách (7 scén)

Libreto N. Rimského-Korsakova a V. Belského.

Postavy
Novgorodskí rektori:
Foma Nazarich, predák (tenor),
Luka Zinovich, vojvoda (basgitara)
Sadko, gusler a spevák v Novogorode (tenor)
Lyubov Buslaevna, jeho mladá manželka (mezzosoprán)
Nezhata, mladá harfistka z Kyjeva (contralto)
Diaľkové ovládanie Skromoshiny:
Dudu (basgitara)
Sopel (tenor)
Zámorskí obchodní hostia:
varangián (basa),
indický (tenor)
Vedenetsky (barytón)
Okiyan - more, kráľ mora (bas)
Volkhova, krásna princezná, jeho mladá dcéra, milovaná (soprán)
Vízia: Starší mocný bogatýr v podobe okoloidúceho Kalika (barytón)
Novgorodčania oboch pohlaví a všetkých tried, obchodní hostia, stavitelia lodí, bifľoši, volchovia, zázraky mora.

Akcia sa odohráva v Novogorode v polovici-rozprávkovom-polohistorickom čase (koniec 10. storočia).

História stvorenia

Sadko uvažoval o opere podľa novgorodského epického príbehu už v 80. rokoch 19. storočia, no pracovať na nej začal až v lete 1894. Skladateľ zdieľal svoj nápad so Stasovom, vynikajúcim demokratickým vedcom a hudobným kritikom, s ktorým ho spájalo dlhé priateľstvo. Stasov, odkazujúc na početné verzie eposu, odporučil ukázať viac obrázkov skutočného života a života starovekého Novgorodu. Opera podľa pôvodného plánu, v ktorej bolo veľa priestoru venovaného rozprávkovo-fantastickým scénam, bola dokončená do jesene 1895. Postupom času však Rimskij-Korsakov akceptoval Stašove návrhy a v lete r. nasledujúci rok podrobil dielo serióznej revízii s pomocou V.I. Belsky (1866-1946) - budúci libretista Rozprávky o cárovi Saltanovi, Rozprávka o meste Kitezh a Zlatý kohút. Vedľa obrazu ľudového speváka-gusliara Sadka sa objavil obraz jeho manželky Lyubavy - oddanej, milujúcej ženy; ľudové scény sa výrazne rozvinuli a obohatili o nové epizódy.
Na jeseň roku 1896 opera bola ponúknutá riaditeľstvu Petrohradu Mariinské divadlo, ale stretol sa s chladným prijatím; Z repertoáru ho vyškrtol Mikuláš II. Prvýkrát bol Sadko inscenovaný v Mamontovovej moskovskej súkromnej opere. Premiéra sa konala 26. decembra 1897 (7. januára 1898) a mala veľký úspech.

Zápletka
Novgorodskí obchodníci hodujú v bohatých sídlach. Je s nimi mladá harfistka Nezhata z Kyjeva, šašovia Duda a Sopel, mestskí opáti Foma Nazarevič a Luka Zinovievič. Obchodní hostia sa chvália svojim bohatstvom a mocou, Nezhata spieva epos o mocnom Volchovi Vseslavichovi. Sadko však obchodníkom vyčíta prázdne chvastanie. Sníva o cestovaní, aby šíril slávu Novgorodu ďaleko po celom svete. Bohatým opátom a obchodníkom sa nepáčili drzé reči a Sadka odohnali.
Sadko prišiel na opustený breh jazera Ilmen a zaspieval smutnú pieseň. Ilmen-jazero ho počulo; slabý vánok rozvíril vodu, zašušťal trstinou a Sadko videl, že k brehu pláva kŕdeľ labutí. Vystúpili na breh a zmenili sa na dievčatá a medzi nimi aj krásnu princeznú Volkhovú, milovanú dcéru morského cára. Sadkove nádherné piesne ju uchvátili a harfmanovi sľúbila zbohom trom rybám so zlatým perím, ktoré sa nachádzajú v jazere Ilmen, predpovedali bohatstvo a šťastie. Blíži sa úsvit, z hlbín jazera zaznel hlas Morského kráľa, volajúceho svoje dcéry. Princezná Volkhova a jej sestry, ktoré sa opäť zmenili na labute, odplávali od brehu.

Lyubava sa nevie dočkať svojho neposedného manžela. Nerozumie jeho snom a trpko sa sťažuje na osud. Sadko prišiel; s láskou sa k nemu ponáhľa, ale on ju nechce ani počúvať: princezná Volchová ho očarila svojou krásou. Spomenul si na sľub morskej princeznej a rozhodol sa ísť medzi ľudí a skúsiť šťastie.
Na novgorodskom prístavisku pri jazere Ilmen sa ľudia tlačia okolo zahraničných obchodných hostí. Obchodníci a opáti s bifľošmi sa smejú na príbehoch gusliara o nádhernej rybe so zlatým perím, ktorá sa nachádza v jazere Ilmen; Sadko ich vyzval, aby sa stavili. Hodil sieťku do jazera a vytiahol ju s tromi zlatými perami a rybičky sa zmenili na zlaté zliatky. Sadko sa stal najbohatším mužom Novgorodu. Zhromaždil čatu, nakúpil tovar, vybavil 30 lodí a jednu loď. Zámorskí obchodníci – Varjagovia, Indovia a Vedeneci – hovoria o svojich krajinách, aby Sadko vedel, kam má ísť. Lode sa plavili do vzdialených neznámych krajín.
Prešlo 12 rokov. Jedného dňa sa Sadkova loď zastavila uprostred mora. Novgorodčania pochopili, že morský cár požaduje tribút. Stavitelia lodí hádzali do mora sudy zlata, striebra, perál – všetko je loď so zvesenými plachtami. Začali hádzať losy: ktorý z nich si cár mora vyžiada, a žreb padol na Sadka. Do vody hodili dubovú dosku a len čo na ňu Sadko stúpil, zdvihol sa vietor, plachty sa naplnili a loď zmizla v diaľke. Sadko zostal sám v modrom mori. Udrel do strún svojej harfy a ako odpoveď sa ozvali hlasy dcér morského cára a princeznej Volchovej. Voda sa rozbúrila, rozostúpila a harfista klesol do morskej priepasti.
Ocitol sa v azúrovej podvodnej komore pred morským kráľom a kráľovnou Vodyanitsou. Cár prikázal Sadkovi zaspievať pochvalnú pieseň a tam sa mu páčil ten nádherný spev, že pozval harfistu, aby zostal a vzal si princeznú Volchovú za manželku. Podmorskí obyvatelia vítali mladých veselými tancami. Sadko sa teda chopil harfy a celé kráľovstvo začalo zúrivo tancovať. Na mori sa strhla búrka, lode sa začali potápať, no zjavil sa mocný hrdina Starčišče a ťažkým kyjom vyrazil harfu Sadkovi z rúk. Oznámil koniec moci morského kráľa a ustanovil svoju dcéru, aby sa stala riekou. Kráľovstvo pod vodou sa ponorilo do hlbín mora, Sadko a Volkhova v škrupine zapriahnutej kosatkami sa ponáhľali na slobodu, do Novgorodu.
Sadko zaspal na zelenom brehu jazera Ilmen, uspávaný spevom Volkhovej. A len čo zaspal, morská princezná sa rozpŕchla v šarlátovej rannej hmle po zelenej lúke. Sadko sa prebudil, keď počul žalostné sťažnosti svojej manželky Lyubava Buslaevna. Slnko vyšlo, hmla sa rozplynula a rieka Volchov sa otvorila očiam a po nej a Ilmenskom jazere už premávali lode so Sadkovou čatou. Ľudia im vyšli v ústrety. Všetci žasnú nad nečakaným návratom Sadka s loďami a najviac nad širokou riekou Volchov, ktorá tečie od jazera Ilmen až po veľmi modré more. Sadko rozprával o svojich úžasných potulkách a ľudia oslavovali gusliar, rieku Volkhov a Veľký Novgorod.

Hudba

Autorské vymedzenie žánru „Sadko“ je epická opera. Toto je živý príklad epickej opery, ktorá sa vyznačuje pomalou, hladkou akciou, ktorá oživuje ducha epických príbehov. Portréty hlavného herci sú uvedené v široko rozvinutých vokálnych číslach, maľbách ľudový život a každodenný život - v monumentálnych zborových scénach. Hudba je plná jasných, konvexných kontrastov. Obrazy rozprávkového podmorského kráľovstva, stelesnené pomocou flexibilnej, rozmarnej melódie a nezvyčajných harmónií, sú v kontraste s obrazmi skutočného života a obrazmi ruského ľudu, na ktorých vyobrazení sú hlavné vyjadrovacie prostriedky je ľudová pieseň.
Operu otvára majestátny orchestrálny úvod „Ocean-more is blue“.
Scéna 1 - veľká zborová scéna, plná násilnej zábavy. Jej strednú časť tvoria 2 epizódy: Nezhatov sedací, neuspěchaný epos a scéna so zborom, v strede ktorej je jeho melodický recitatív „Keby som mal zlatú pokladničku“, nebadateľne prechádzajúci do árie. Obraz končí vrúcnym tancom bifľošov, ktorý sa prelína s hudbou počiatočného zboru. V 2. scéne sa striedajú fantastické a lyrické scény. Krátky orchestrálny úvod vykresľuje pokojný večer na brehu jazera Ilmen a pripravuje začiatok Sadkovej zamyslene smutnej piesne „Ach, ty dub tmavý“. Zbor dievčat podmorského kráľovstva s koloratúrnym spevom morskej princeznej je navrhnutý v transparentných svetlých farbách a je plný pokojného pokoja. Rozlúčku Sadka a Volchovej prerušia záhadné trúbkové signály a z diaľky prichádzajúce volania morského kráľa.
Štvrtá scéna zaujíma ústredné miesto v kompozícii opery. Pozostáva z dvoch častí: monumentálneho zborového trhoviska a epizód súvisiacich so Sadkom. V prvej časti sa úzko prelínajú mohutné ľudové chóry, monotónny spev kalikov okoloidúcich, šibalskí bifľoši a melódie, tajomné proroctvá mágov, ktoré sa spájajú do rozšíreného ansámblu a pripravujú vystúpenie Sadka. Nasleduje séria recitatívnych epizód, ktoré sú korunované slávnostným zborom „Sláva, sláva tebe, mladá harfistka“ a iskrivým fanfárovým leitmotívom zo zlata. Drsnú, odvážnu pieseň varjažského (škandinávskeho) hosťa vystrieda kontemplatívno-lyrická pieseň indického hosťa a pieseň vedeneckého (benátskeho) hosťa, plynúca v širokom melodickom prúde. Sadko spieva priestrannú ruskú pieseň „Výška, nebeská výška“ (ľudová melódia a text), ktorú preberá čata a ľudia.
Orchestrálny úvod k 5. scéne zobrazuje prímorskú krajinu. V zborovej scéne Sadko so staviteľmi lodí, vyjadrujúcich ich zlé predtuchy, naberá melódia piesne „Výška l ...“ smutné zafarbenie. Sadkova ária (rozlúčka s oddielom) má blízko k smútočným ťahaným ľudovým melódiám. Orchestrálna epizóda postavená na námetoch mora, zlatej rybky a Morského kráľa zobrazuje Sadkovo ponorenie sa do priepasti. 6. scéna začína zborom panien podvodného kráľovstva. „Procesia zázrakov mora“ sa blyští jasnými orchestrálnymi farbami. Radostnú svadobnú pieseň vystriedajú farebné tance riek a potokov. Najprv pokojná tanečná pieseň Sadka postupne ožíva a mení sa na zbesilý tanec. Na pozadí mohutných akordov organu znie impozantný recitatív Eldera. Posledný obraz otvára Volkhova srdečná, lyricky teplá uspávanka. Lyubavine ponuré náreky, ktoré sa menia na radostný milostný duet, k nej znejú jasným kontrastom. Opäť zaznieva melódia piesne „Výška, výška“, ktorá slúži ako základ pre monumentálny súbor so zborom, korunujúci operu mohutnou, jubilujúcou hymnou.

Ruské ľudové piesne sú dôležitou súčasťou folklóru. Toto je hudobný a poetický odraz života, tradícií a histórie ruského ľudu. Autori týchto piesní sú zabudnutí, ale samotné piesne sa dedia z generácie na generáciu, hoci niektoré z nich majú dodnes literárny pôvod.

Pôvod

Zdrojom ruskej ľudovej hudobnej a poetickej tvorivosti možno nazvať roľnícke piesne a epický epos staroruskej éry. V dávnych dobách pieseň odrážala svetonázor a históriu ľudí (eposy) a sprevádzala život a hlavné udalosti v živote rodiny: sejbu a žatvu, zmenu ročných období, ako aj svadby, pohreby a narodenie. detí.

História vývoja ľudovej piesne a hudby

Čiastočne môžete sledovať históriu ruských ľudových piesní zo 17. storočia. V slávnom pamätníku literatúry tej doby - "Domostoroe" sú zmienky o humorných piesňach. Kvôli prísnej morálke, ktorá vládla za starých čias, bola takáto kreativita odsúdená a dokonca vyhlásená za „démonickú“. V ére cára Alexeja Michajloviča bol dokonca príkaz skonfiškovať a rozbiť hudobné nástroje nájdené v dome (vtedy hrali na rohy, hrnčeky, domry a harfy).

Úplne iný postoj bol k akatistom, žalmom a tropáriám – chválospevom spojeným s cirkevným životom a životom svätých. Boli uznané za užitočné pre duchovný rozvoj človeka.

V dôsledku toho sa staré ľudové piesne hrali spravidla počas slávnostných sviatkov.

Vláda Petra Veľkého a jeho dcéry Alžbety Petrovny priniesla Rusku veľa zmien a ľudia čelili novým skutočnostiam. Vďaka tomu vznikli nové žánre ľudových piesní, napr. epických hrdinov, ale aj písarov, písarov, vojakov a dôstojníkov a pod.. Okrem toho sa postupne (do 20. - 19. storočia) začala rozvíjať mestská romantika, ktorú čiastočne kopírovali nové ľudové piesne.
V 19. storočí sa objavil nový žáner- drobnosti. Ide o komické štvorveršia napísané päťstopým trochejom a prednesené na charakteristickú melódiu (mimochodom, ditties sú nielen ľudové, ale aj autorské).

Žánre ruských ľudových piesní

Žánre sú rôzne formy a obsah piesní. Hlavné známe žánre ruských ľudových piesní:

  • eposy. Sú to epické piesne o hrdinských hrdinoch.
  • Rituál-kalendár- Maslenitsa, obzhinkovye, koledy, kamienky. Sprevádzali striedanie ročných období a s tým súvisiace práce na poli (predtým väčšina obyvateľstva žila na vidieku a pracovala na pôde), ľudové hádanky(tie sa aj spievali a najčastejšie pri vianočnom veštení).
  • Rituál-rodina- svadba, vyunishnye, uspávanky, ako aj náreky a náreky, ktoré sa odohrali na pohrebe.
  • Lyric. Hlavnými témami sú nešťastná láska, ťažký život roľníka a niekedy aj odlúčenie od Domovská krajina; do tejto skupiny patria aj zbojnícke a robotnícke piesne (meštiacke, vojačske a furmanské piesne).
  • Chastushki. Sú to vtipné piesne štvorverší. Vysmievali sa ako neresti jednotlivých ľudí(priatelia a známi interpreta, ako aj predstavitelia úradov), verejný život (chudoba) bol jednoducho zložený z chuligánstva a dotýkal sa intímnej sféry (nazývajú sa takzvané chuligánske ditties).

Hrdinovia ruských ľudových piesní

V starej ruštine a starej ruštine ľudové piesne hlavné postavy boli:

  • Epickí hrdinovia- Mikula Selyaninovič, Volga, Stavr Godinovič, Iľja Muromec, Aljoša Popovič, Dobryňa Nikitič.
  • pohanské božstvá- Maslenitsa a Kostroma a ďalší a neskôr - pravoslávni svätci, ktorí sú s nimi spojení, napríklad Agafya-Korovnitsa.
  • členovia rodiny- išlo o rituálne piesne, ktoré boli venované neveste a ženíchovi, ich priateľom a príbuzným (v svadobných piesňach), bábätku (plač a uspávanky), zosnulým (plač a nárek).
  • Zvieratá- takéto znaky sú typické pre uspávanky ("Príde sivý top").

Počas Ruskej ríše a potom Sovietsky zväz začali vystupovať niektoré ďalšie postavy:

  • Zástupcovia všetkých vrstiev vtedajšej spoločnosti: vojaci, dôstojníci, úradníci, dedinskí starší, obyčajní roľníci, robotníci, zbojníci, bárčiaci atď.
  • Obľúbená osoba (lyrické piesne a zlomyseľné / chuligánske hlúposti).
  • Samostatne by sa malo povedať, že niektoré hlúposti na vojenské témy zosmiešňovali nepriateľa a zvyšovali morálku vojakov a obyvateľstva.