Krása očí Okuliare Rusko

Plán abstraktu na maľovanie zátišia ultrazvukovým skenerom. Plán - osnova lekcie maľby: Zátišie z predmetov z rôznych materiálov (imitácia techniky olejomaľby)

Téma lekcie: Maľba zátišia.

Účel lekcie: Nakreslite obraz zátišia.

Ciele lekcie:

Vzdelávacie:Systematizovať poznatky o druhoch a žánroch výtvarného umenia (zátišie)

Formovať grafické zručnosti v obraze trojrozmerných predmetov jednoduchej formy a schopnosť určiť odtiene „studených“ a „teplých“ farieb s cieľom rozvíjať umelecký vkus a pozorovanie

vyvíja sa: - Rozvíjať vizuálne zobrazenia a dojmy prírody, zmysel pre proporcie, proporcionalitu (umiestnenie 2-4 predmetov na veľký list)

Vzdelávacie:

Pestovať úctu k prírode;

Kultivujte presnosť.

Plánované výsledky:

Predmet: Vykonajte kompozíciu predmetov na základe vlastného plánu v zátiší.

Kognitívne UUD: hlavolam

Regulačné: Skladať zobraziť

Komunikatívne: Schopnosť expresné rozsudky o umelecké črty umelecké diela zobrazujúce zátišie.

Osobné výsledkySchopnosť umeleckého poznania sveta; zručnosťuplatniť nadobudnuté vedomosti vo vlastnej umeleckej a tvorivá činnosť.

Typ lekcie: Objavovanie nových poznatkov.

Metódy a techniky: rozhovor, príbeh, ilustrácie, praktická práca.

Vybavenie hodiny pre učiteľa: multimediálna tabuľa, projektor, prezentácia,B.M. Nemenský" umenie a umelecké dielo "1.-4. ročník Moskva" Osvietenie "2008

Etapy lekcií

Didaktická úloha každej etapy vyučovacej hodiny

Obsah javiska

Plánované výsledky fázy lekcie

CER

Činnosť učiteľa

Študentské aktivity

Organizovanie času

Zapájanie detí do aktivít

Motivácia k práci v poetickej forme

Ahojte chalani.

Začnime našu lekciu s čiarami E. Ružencevová

Svet je zvyknutý vidieť ľudí

Biela, žltá, modrá, červená...

Nech je všetko okolo nás

Úžasné a iné!

Etapa prípravy študentov na aktívne a vedomé vnímanie nového materiálu.

Prejdite k téme lekcie

Dnes pôjdeme do zaujímavej krajiny. Ak chcete zistiť názov tejto krajiny, uhádnite hádanku.

Ak vidíte na obrázku

Zázračná váza na stole

Obsahuje nádhernú kyticu

Snehovo biele chryzantémy;

Je veľa jedál,

A sklenené a jednoduché,

Možno šálka alebo podšálka

S pozláteným okrajom.

A stane sa to aj takto:

Tam je hra nakreslená.

Nakoniec položme

Zrelé broskyne a slivky.

A tiež na obrázku

Nakreslený ako torta.

A tak aj obrázok

Bude sa volať...

V rozprávkovej krajine, kde žijú čarodejníci a čarodejnice, žilo dievčatko Elsa.

Raz, keď sa dievča vyhrievalo na slnku, víly jej povedali o príchode Čarodejníka.

Dievča veľmi rád pilo horúci čaj so sladkosťami. A preto sa radšej ponáhľal za starým pánom, ktorý mal veľa lahodných medových sladkostí.

V očiach mala toľko potešenia z očakávania sladkého darčeka, ktorý si vloží do úst, vypije horúci čaj z krásnej šálky, že si ani nevšimla, ako sa ocitla v jeho paláci.

Starší dal Else úlohu: Ak Elsa odhalítajomstvo zátišia , dostane vytúžené sladkosti.

Elsa nevedela, čo má robiť! Nikdy nemaľovala zátišia!

Malá víla sa však rozhodla Else pomôcť. A ona povedala: Ak chcete poznať tajomstvo Zátišia, musíte poznať niekoľko pravidiel.

Zátišie

Objavovanie nových poznatkov

Zapojte žiakov do vzdelávacích aktivít

Prispieť k formovaniu predstáv o zátiší

Pravidlo 1: Zátišie - (v preklade z francúzštiny - mŕtva príroda) - obraz neživých predmetov. Toto slovo označuje zložitý a rôznorodý žáner výtvarného umenia, ako aj jednotlivé diela, ktoré umelecky reprodukujú domáce potreby, hudobné nástroje, kvety, ovocie, zelenina, mŕtva zver a iné neživé predmety.

Zátišie plní rôzne funkcie. Napríklad:

Dekoratívne, domáce, abstraktné, grafické, malebné, počítačové, objemové.

Zátišie hovorí o životoch ľudí z rôznych čias; aj kreslením neživých predmetov môžete veľa vyjadriť, veľa povedať o živote ľudí.

Zamyslite sa nad ilustráciami, reprodukciami a odpovedzte na otázky:

Čo je to zátišie?

Ktoré reprodukcie zátiší máte najradšej a prečo? Uveďte autorov obrazov.

Čo spája všetky predmety jedného zátišia?

Prečo sa farby na obrázku ovocia líšia svetlosťou: niektoré sú svetlejšie, iné tmavšie?

Ako umelci prenášajú objem zeleniny a ovocia na rovnú plochu obrazov? Prečo viac ľahké ťahy na všetkých plodoch sú predmety umiestnené na jednej strane a tmavé na druhej? Akú úlohu tu zohráva slnečné svetlo?

Pozri sa na tabuľu a počúvaj ma.

Zátišie je obraz predmetov v rovine

Caravaggio "Fruit Basket", pretože milujem ovocie a sú tam teplé farby

Predmet, pozícia

Pretože niektoré ležia v popredí, bližšie k zdroju svetla, sú svetlejšie

- slnečné svetlo, ktoré osvetľuje predmety, ich robí ľahkými na jednej strane (toto je svetlo), na druhej strane tmavé (tieň). Svetlo a tieň pomáhajú sprostredkovať 3D obraz predmety, ich realitu.

Kognitívne UUD : kompetentné a jasné vyjadrenie vlastných myšlienok; hlavolam - analýza ilustrácií, výber žánrových prvkov;

Minúta telesnej výchovy

Vzlietnuť

únava

Najprv si však oddýchneme. Vstaňte od stolov a zopakujte pohyby po mne.

Kopeme top-top-top.

Kopeme top-top-top, (dupnúť)

Tlieskame, tlieskame, tlieskame, (tlieskať)

Kývame hlavami (kývnutie)

mávnime spolu rukami , (máva rukou)

A tam a späť sa bez problémov otočíme . (vykonajte polovičné otáčky v jednom a druhom smere)

Budeme skákať vysoko, skáčeme spolu tak ľahko , (skočiť na miesto)

A tam a späť sa bez problémov otočíme . (vykonajte polovičné otáčky v jednom a druhom smere)

Sadni si.

Vstávajú od stola a opakujú pohyby.

Etapa aplikácie študovaného materiálu (tvorivá činnosť študentov).

Aplikovať nadobudnuté vedomosti žiakov v praxi na obraze dúhy

- A teraz nakreslíme zátišie.

Dnes máme zátišie "Slávnostný stôl". Táto téma je „lahodná“ a je veľmi príjemné ju kresliť. Každé ovocie, zelenina, predmet má základný tvar, farbu, ktorú treba vidieť. Môžu byť rovnaké pre rôzne druhy ovocia a zeleniny, ale farba a detaily sú im vlastné. Do zátišia musíte pridať radostnú náladu a pustiť sa do práce. Pozrime sa na príklady zátiší, ktoré sú zobrazené v radostnom tóne.

Následná sekvencia prevedenie práce:

Ceruzkou, s veľmi ľahkými čiarami, načrtnite obrysy všetkých predmetov.

Zátišie „oživujeme“ farbami.

Všetky farby zovšeobecníme, v prípade potreby niektoré časti zvýrazníme sýtejšou farbou.

Čakáme, kým farba zaschne.

Skladať zloženie predmetov podľa určitých pravidiel,zobraziť zátišie v zastúpení s výraznou náladou.

Zhrnutie. Reflexia

Analyzovať, posúdiť úspešnosť dosiahnutia cieľov

Elsa dostala svoje dlho očakávané sladkosti, čo znamená, že náš výlet nebol zbytočný.

Čo sme dnes robili v triede?

A čo je to zátišie?

Zdvihnite ruku, tí, ktorí si myslia, že má zátišie?

Chlapci, pozrite sa, koľko rôznych a krásnych kresieb ste vytvorili. Výborne! Všetci ste dnes urobili maximum.

Ďakujem za lekciu. Zbohom!

Maľba zátišia

Zátišie - obraz neživých predmetov spojených do jednej kompozície

Zdvihnite ruku, kto má zátišie

Regulačné: osvojenie si schopnosti prijať a udržať učebnú úlohu; formovanie schopnosti plánovať, kontrolovať a hodnotiť svoje aktivity;

KATEDRA KULTÚRY

SPRÁVA MESTA BRATSK

Obecný rozpočet vzdelávací

inštitúcia dodatočného vzdelávania pre deti

"Detská umelecká škola č. 2"

samospráva mesta Bratsk

PLÁN-ZHRNUTIE OTVORENEJ HODINY

nadstavbový predprofesionálny program všeobecného vzdelávania v odbore výtvarné umenie „Maľba“ (študijné obdobie 5 (6) rokov),

predmet "Maľba", 1. ročník, 1. pol

TÉMA: „FAREBNÁ HARMÓNIA. POLÁRNA HARMÓNIA. DEKORATÍVNE ZÁTIŠÍ»

Prednášajúci MBOU DOD "DSHI č. 2" MO Bratsk

Marina Mikhailovna Pozharskaya

Bratsk 2013

Vysvetľujúca poznámka

Prezentovaná lekcia SW.01. UP.02, PO.01.UP.05"Maľba" nadstavbový predprofesionálny všeobecnovzdelávací program v odbore výtvarné umenie "Maľba" (obdobie štúdia 5 (6) rokov), vyvinutý pre žiakov 1. stupňa výtvarného odboru. Podľa kalendárno-tematického plánu vyučovacej hodiny bola zvolená téma hodiny č.9 „Farba harmónia. polárna harmónia. Dekoratívne zátišie“, je pokračovaním štúdia farebných harmónií. Témou predchádzajúcej lekcie číslo 8 je „Kontrast svetla (achromatický kontrast)“. Táto otvorená lekcia „Harmónia farieb. polárna harmónia. Dekoratívne zátišie“ je aktivita na posilnenie praxe akvarelu v sekcii „Maľba akvarelom“. Lekcia je koncipovaná na 3 akademické hodiny podľa tematického plánu hodiny. Hlavnými cieľmi hodiny je odklon od tradičnej akademickej výučby umeleckých odborov a formovanie samostatných alternatívnych riešení pre študentov.

Hlavnou podmienkou úspešného priebehu hodiny je motivácia k umeleckému sebavyjadreniu a aktívnemu prejavu individuálnej tvorivej iniciatívy. Ako kľúčový bod hodiny bola zvolená kreatívna intriga. To poskytuje neustálu motiváciu rozvíjať záujem o obsah hodiny. Prítomnosť prvkov tvorivého experimentu aktivuje emocionálny stav študentov, prispieva k rozvoju kognitívnej činnosti a túžby po výsledkoch.

Pre efektívne osvojenie si teoretickej časti hodiny bolo vytvorené špeciálne tematické prostredie v podobe výstavy čínskych kultúrnych predmetov, hudobného doprovodu a počítačovej prezentácie.

Praktická časť hodiny je prezentovaná formou majstrovskej triedy, ktorá zabezpečuje vysoký stupeň aktivity publika a rozvíja tvorivú odvahu. Rôzne formy tréningu – od skupinového až po individuálny – vytvárajú dynamický obraz meniacich sa činností a aktivizujú tvorivý proces.

Metodický vývoj obsahuje podrobný scenár lekcie s uvedením cieľov a zámerov, ako aj očakávaného výsledku. Etapy práce ukazujú logický priebeh hodiny a interakciu učiteľa so žiakmi. Aplikácia obsahuje technologickú mapu hodiny, popis technológie a metód, ich efektívnosť na hodine, didaktickú podporu (podporné pojmy, karty úloh). Vizuálna prezentácia bola urobená v MS Power Point.

Verejná lekcia spolieha na množstvo vedomostí preberanej látky, ako aj paralelne sleduje cieľ primárneho upevnenia nového vzdelávací materiál, teoretické a praktické možnosti v maľbe, t.j. rozvoj predprofesionálnych zručností študentov v tomto akademickom predmete.

Otvorená lekcia „Maľovanie“ v 1. ročníku II pol roka

učiteľ MBOU DOD "DSHI č. 2" MO Bratsk

Marina Mikhailovna Pozharskaya

Dátum a čas lekcie: 12.10.2013, 15 00 - 17 20 .

Časť témy: Farebná harmónia. polárna harmónia.

Téma lekcie: „Farebná harmónia. polárna harmónia. Dekoratívne zátišie »

číslo lekcie: 8.

Typ lekcie: Lekcia štúdia a primárne upevnenie nového vzdelávacieho materiálu.

Účel lekcie: rozvoj abstraktného myslenia, zdokonaľovanie zručností v zvládnutí maliarskej techniky, kompozičné zvládnutie plochy listu; vnímanie a prenos farieb.

Ciele lekcie:

Návody:

Vedieť:

Vlastnosti a špecifiká akvarelovej maľby, jej možnosti a estetické kvality;

Umelecké a estetické vlastnosti farby;

Hlavné vzory vytvárania farebného systému;

Byť schopný:

Vidieť a sprostredkovať farebné vzťahy;

vyvíja sa:

Rozvoj umeleckých schopností;

Rozvoj prvkov tvorivej činnosti;

Vzdelávacie:

Výchova k „tvorivej odvahe“ a sebavedomiu;

Zvyšovanie potreby kreatívneho sebavyjadrenia;

Vzdelávanie estetických predstáv a umeleckého vkusu;

Ocakavane vysledky:

Rozvoj praktických zručností v maľbe akvarelom v zátiší;

Hľadanie farebných vzťahov;

Vytváranie skutočných predstáv o svojich umeleckých schopnostiach.

Použité technológie:

Technológie orientované na človeka.

Trvanie lekcie: 45 min. + 45 min. + 45 min. so zmenou

Vybavenie lekcie:

metaplán;

list A2;

lepiaca páska, klipy,

Tablety na registráciu obrázkov (pas)

Hudobný sprievod ( MP3 audio centrum)

Počítačová prezentácia (videoprojektor)

Zápisník

Umelecké pomôcky a materiály: akvarelové farby (12–24 farieb), štetce Belka (č. 5, č. 3, č. 2), čierny tuš;

Metodické tabuľky z náuky o farbách, reprodukcie zátiší, ovocia či zeleniny.

Integrácia: - kvetinárstvo, stojanové zloženie.

Plán lekcie:

8. Reflexia (zhrnutie hodiny) 10 min.

Počas tried:

1. Organizačný moment

Predbežná organizácia triedy (kontrola chýbajúcich,
vonkajší stav priestorov, pracovísk, organizácia pozornosti);

2 . Stanovenie cieľov a cieľov pre lekciu.Oboznámenie sa s predprofesionálnou situáciou.

Úvod

Pozdrav poslucháčov

Oboznámenie sa s predprofesionálnou situáciou:

Počas vyučovania.

učiteľ- Chcel by som začať našu lekciu pozvaním na výstavu, kde sa vy sami môžete stať účastníkmi kreatívneho prezerania. Na konci každého roka školský rok výstava najlepších prác žiakov v rôznych umeleckých oblastiach. Každý z vás má možnosť prihlásiť svoje práce na výstavu. Po ukončení výstavy budú výsledky zhrnuté. Podľa výsledkov hlasovania návštevníkov výstavy budú určení víťazi v rôznych nomináciách. Čaká na vás skutočný úspech! Musíte sa len rozhodnúť pre tému vašej budúcej tvorivej práce.

3. Aktualizácia znalostí. Práca s teoretickými informáciami.

učiteľ– čo môžu umelci zobraziť na obrazoch a čo chcú svojimi dielami vyjadriť? Môžu rozprávať o rôznych udalostiach, veciach, ukázať, akí boli ľudia predtým a sprostredkovať ich charakter a náladu, aký vzťah má umelec k tomu, čo zobrazuje.

Študent 1- zátišie ako žáner maľby vzniklo v Európe na rozhraní 16. a 17. storočia, samotný termín sa objavil na začiatku 19. storočia. vo Francúzsku (mŕtva povaha), čím sa nahradilo holandské slovo (nehybná povaha). Zátišie je žáner, v ktorom umelec vyjadruje svoj postoj k realite zobrazením predmetov, ktoré spája najskôr v prírode a potom na plátne so sémantickými a estetickými súvislosťami.

Žáner zátišia je mnohostranný, jeho hlavný predmet je intímny, súkromný život osoba. Jeho jednoduché každodenné záležitosti a potreby, vyjadrené v predmetoch - jedlo, pitie, domáce potreby, prvky rastlinného a živočíšneho sveta a iné. Umelec zobrazuje vonkajší svet. Tvar, farba, štruktúra predmetov, hustota, mäkkosť, šťavnatosť, vlhkosť, priehľadnosť, krehkosť. Známy nielen fyzikálne vlastnosti vecí, ale hlavne ich význam pre človeka, úlohu, ktorú zohrávajú v jeho živote. Vďaka tomu spoznávame život tej doby, krajiny. Umelec skúma predmety zblízka – pokojne, pomaly, pozorne, ukazuje ich divákovi zblízka, z rôznych uhlov – celé. Nakrájané, zlomené. To všetko umožňuje divákovi vidieť známe, známe veci novým spôsobom, oceniť ich krásu.

učiteľ- jednou z hlavných tém žánru je láska k prírode, téma jej poznávania a rozvoja, inšpirácia hojnosťou jej darov v nekonečnej kráse a rozmanitosti.

študent 2- v zátišiach znejú filozofické témy zmyslu ľudského života. Predmety zobrazené na zátišiach možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín. Prírodné predmety (kvety, ovocie, ryby, zver). A veci vyrobené ľudskou rukou (náradie, domáce potreby, umelecké diela).

Charakteristickým znakom prírodných predmetov je ich krehkosť, kvety vädnú, plody sa zhoršujú atď. Funkciou tohto žánru je preto dať premenlivému nemennosť, opraviť nestabilnú krásu, zadržať plynutie času, urobiť porušiteľné večným. To dáva zátišiam pre diváka príťažlivú filozofickú hĺbku, ktorá je úspešne vyjadrená vo veršoch:

Žiť až do súčasnosti,

Bol tam dlhý nôž, nezlomený,

A vetry pred citrónom

Hrubý monogram šupka.

A stena nie je olúpaná,

A záhyby látky sú nezmenené,

A všetko je v poriadku

A šunka sa zmení na ružovú.

Nikto nepil víno.

A nie rozliaty na obrúsok.

Ale nie sú tam žiadne štetce ani paleta,

A už dlho tu nie je žiadny umelec.

A kto odpovie prečo,

Ako minulý deň

Tak to bude aj zajtra

Niekto bude čakať na kryté raňajky -

A nedotýkajte sa toho.

A. Veksler.

učiteľ- keď sa pozrieme na množstvo zátiší od rôznych umelcov, vidíme, aké sú rôznorodé, a to nielen tým, čo je zobrazené (obsahovo), ako je to zobrazené (výrazovými prostriedkami), ale aj jednotlivcom kreatívny spôsob každého umelca. Cítime určitý emocionálny vplyv každého obrazu: niektoré pôsobia lyricky, intímne, iné slávnostne, hrdinsky, monumentálne

Takže v závislosti od obsahu zobrazených predmetov na obrázku podmienečne vyčleňujeme jednoobjednávkové alebo zmiešané zátišia.

Študent- Jednoradové (jednodruhové) zátišie zobrazuje predmety jedného špecifického druhu: iba zeleninu, iba ovocie, bobule atď. Obrázok môže tiež zobrazovať rôzne jedlá (jedlo); chlieb a rôzne múčne výrobky, syry, údeniny, rôzne nápoje atď. I. Mashkov, „Moskva Food. Chlieb. Ak obrázok zobrazuje rôzne predmety (zelenina a ovocie, kvety a ovocie, jedlá atď.), Definujeme také zátišie ako zmiešané v obsahu I. Khrutsky, „Kvety a ovocie“.

Trochu iný charakter majú zátišia spojené názvom "Prestretý stôl": "Raňajky", "Dezert", "Večera" atď. I. Grabar, "Neupravený stôl". V takýchto obrázkoch je nejaký dej, preto ich označíme. Ako zápletka. Dejové zátišie obsahujú zátišia zobrazujúce vtáky, zvieratá, človeka - alebo zátišia so začlenením krajiny od F. Tolstého, „Kytica kvetov, motýľ a vtáčik“, S. Žukovského, „Pred Terasa“.

učiteľ- Ako sme už uviedli, hlavnými postavami v zátiší sú predmety. Veci, ktoré sa podávajú „zblízka“, aby ste mohli nahliadnuť do ich krásy. Každá položka má svoj vlastný tvar, textúru, hustotu atď.

Teraz si zahráme hru „Spoznaj dotykom“.

Účel hry: upevniť poznatky o tvare zeleniny, ovocia, hmatové vyšetrenie tvaru, povrchu, korelovať hmatové vnemy s existujúcimi vizuálnymi zobrazeniami.

Materiál: sada ovocia a zeleniny, látková taška.

Zvládanie: Skupina študentov sedí v polkruhu pred stolom. Vrecko s ovocím a zeleninou je na stole. Na druhej strane každý pristúpi k taške a vloží ruku do tašky. Nahmatajte zeleninu alebo ovocie a skúste uhádnuť, čo to je. Povedzte o predmete, aký je tvar, tvrdý alebo mäkký, aký má povrch - hladký alebo drsný. Nakoniec povedzte, o akú tému ide. Potom ho vyberte z vrecka a skontrolujte, či bol rozpoznaný správne.

Ďalšou úlohou je určiť päť reprodukcií na stojane, ktoré zátišie je napísané v interiéri, ktoré je pod holým nebom, čím sa líšia.

2. Učiteľ- Preskúmali sme veľa rôznych zátiší, sú najrozmanitejšie, vyrobené rôznymi technikami a v rôznych farbách. Ako farba pomáha pochopiť náladu obrázka.

V tvorbe každého umelca sú obdobia, v ktorých uprednostňuje jednu alebo druhú farebnú schému. Niektorí umelci maľujú teplými farbami, iní studenými, niektorí pestrými alebo pastelovými farbami. A všetky sprostredkujú inú náladu, stav (veselý, slnečný, slávnostný, smutný, ponurý atď.). Rôzne pocity (chlad, sviežosť, neha, jemnosť, zvučnosť atď.). Prichádzame k farebnej schéme, dávajte pozor na farebné koliesko. V prvej fáze možno farebné koliesko rozdeliť do troch farebných rozsahov:

    Súvisiace farby;

    Kontrastné farby;

    Súvisiace-kontrastné;

    polárny;

Analyzujeme s vami prvú farebnú schému. Súvisiaca farebná schéma (4 farby v rade, vrátane jednej hlavnej farby, ktorá môže byť na začiatku alebo na konci):

    Žltá - oranžovo-červená;

    Červená - ultramarínová;

    Modrá - hrášok;

    Zelená - citrón;

    Červená - žlto-oranžová.

Poďme analyzovať jeden z nich. Spravidla je najobľúbenejšia zlatá, od žltej po červenú. Máme štyri jasné, sýte farby – sila vyjadrenia farebného tónu. Farby sú nasýtené vo svojej čistej forme, a nie, keď sú zmiešané s inými, žltá, žlto-oranžová, oranžová, oranžovo-červená. Každú z týchto farieb môžeme obohatiť tým, že z nich urobíme pastelové (+ biele) nízko sýte (+ čierne), získame svetložlté a bledo zlaté (pastelové), zlatozelenkasté a červenohnedé (nízko sýte) farby. Aký bohatý sortiment.

Predstavte si. Že sme každú z týchto štyroch farieb 100% sýtosti obohatili aspoň na tri stavy (pastel, desaturated, desaturated).

4. Primárna asimilácia nových poznatkov. Vykonávanie praktickej práce

Prejdime k ďalšej etape našej práce, maľbe akvarelom.

Učiteľ - v závislosti od nápadu si vyberieme farebnú schému a začneme pracovať na pripravenom náčrte (náčrt bol pripravený v predchádzajúcej lekcii). Vykonajte dekoratívne rovinné zátišie v polárnych farbách.

V priebehu praktickej práce žiakov učiteľ vedie individuálnu prácu so žiakmi, na výbere farieb, jej rozložení na rovine a pod.

5. Počiatočný test porozumenia. Výstava

Takže vaša práca je dokončená. Svoju konečnú podobu však nadobudnú, keď dostanú dôstojný rám. K vašim službám je bagetéria. (Na jednom zo stolov sa organizuje štylizovaný workshop rámovania: vopred pripravené rámy z farebného papiera) Vyberte si vhodný rám pre svoje dielo podľa jeho farebného obsahu, ktorý ukazuje váš vkus a znalosti z vedy o farbách. (Žiaci prídu na miesto s rámikmi a vyberú si vzorky. Prácu nakreslia fixovaním na tablete. Učiteľ radí)

Navrhujem, aby ste sa postavili a pozreli sa na prácu toho druhého. Máme tu improvizovanú vernisáž. Nezabudnite na Horu úspechu. Snáď každý z vás má túžbu presunúť svoju nálepku na nové miesto t.j. po dokončení práce prehodnotiť svoje schopnosti. ( Žiaci si prezerajú prácu a pracujú s nálepkami). Teraz poďme diskutovať o našich dojmoch z vernisáže. Koho práca sa vám páčila najviac? Koho práca podľa vás potrebuje zlepšenie?

6. Primárne upevnenie. Hodnotenie

Učiteľ hodnotí každú prácu z pozície odborníka, pričom si všíma jej prednosti.

Študenti hodnotia svoju prácu, všímajú si nevýhody či problematické stránky a navzájom si dávajú rady a odporúčania.

7. Informácie o domácich úlohách, inštruktáž

na jeho realizáciu

učiteľ:

Nájdite ilustráciu alebo pohľadnicu, určte farebnú kombináciu.

Žiaci si zapisujú zadanie.

8. Reflexia (zhrnutie hodiny)

učiteľ:

S akými ťažkosťami ste sa stretli pri výbere farieb, aby zodpovedali viacfarebnej harmónii? (Výber farieb a odtieňov na štúdii a zhoda farieb a odtieňov na obrázku)

Ktorá etapa bola najťažšia? ( Začiatok práce, určite stupeň dokončenia)

Ktorá etapa bola najzaujímavejšia? ( Detailovanie, projektovanie práce, prezeranie prác a porovnávanie sa s ostatnými)

Aké sú vyhliadky každého z tohto druhu umeleckej činnosti?

(Je tu túžba zopakovať túto prácu, napísať ďalšiu)

učiteľ:

ĎAKUJEM ZA SPOLUPRÁCU!

ŽELÁME VÁM ÚSPECH!

BIBLIOGRAFIA:

    Abramtseva M. A. Konverzácie a didaktické hry na hodinách výtvarného umenia, ročníky 1-4. M. Vladoš 2003

    Buynov A. M., Elizarova E. M., Ioganson B. V. School of Fine Arts vol. 2. vyd. po tretie, správne. a dodatočné M.: Výtvarné umenie. 1988

    Výtvarné umenie 2. časť, základy maľby učebnica pre žiakov 5.-8. Obninské vydavateľstvo "Titul", 1996

    Kurochkina N. A. Zoznámenie sa s vydavateľstvom zátišia "Childhood-Press" S-P. 1999

    William Powell. Farba a ako ju používať. M. Ast. Astrel 2005

POUŽITÉ INTERNETOVÉ ZDROJE:

1. http://www.linteum.ru/article254.html

2. http://decko.ru/design/100-colorist

6.

7.

8. http://aversin.livejournal.com/11713.html

DODATOK

TEXTOVÉ PODPORY

POLÁRNA HARMÓNIA

MAĽOVANIE

NUTUTMORT

AKVAREL

TRANSPARENTNOSŤ

CHROMOTICITA

TONÁLNY AKCENT

KĽÚČOVÉ POJMY

AKVAREL -(francúzsky akvarel, z taliančiny acquerello, z latinčiny aqua voda), farby (zvyčajne na rastlinnom lepidle) riedené vodou, ako aj maľovanie farbami na vodnej báze.

ACHROMATICKÉ FARBY - biela, šedá, čierna

HARMÓNIA pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená súzvuk, harmónia, opak chaosu, zákon krásy

HARMÓNIA PEVNÁ (vo floristickej literatúre sa nazýva aj monochromatický, teda jednofarebný) je založený na kombinácii odtieňov jedného farebného „lúča“, ktoré sa líšia svetlosťou a sýtosťou jednej farby. Celkový farebný tón dodáva farebnej kompozícii pokojný, vyvážený charakter.

SÚVISIACE S HARMÓNIOU na základe prítomnosti nečistôt rovnakej hlavnej farby v nich. Hlavné farby sú: žltá, červená, modrá, zelená. Môžu to byť susedné farby: červená a červeno-oranžová, žltá a žlto-červená, ale nie žltá a červená.

POLÁRNA HARMÓNIA postavené na opozícii dvoch hlavných farieb. Napríklad: červená a zelená, žltá a fialová. V polárnej harmónii je možné kombinovať niekoľko odtieňov hlavných polárnych farieb. Mnohí výskumníci považujú túto harmóniu za najpohodlnejšiu pre oči, je to prejav túžby nášho tela po rovnováhe a sebaobrane.

HARMÓNIA TROJFARBE postavené na protiklade troch základných farieb, ktoré ležia v intervaloch alebo troch farebných harmóniách vybudovaných okolo nich.

HARMONY MULTICOLOR v ktorých pri širokej škále farieb nie je možné vyčleniť tie hlavné.

DODATOČNÉ (KONTRASTNÉ) FARBY - ide o dvojice ostro protiľahlých farieb, ktoré sa navzájom posilňujú sýtosť (napríklad oranžová a modrá, fialová a žltá, červená a zelená).

MAĽOVANIE -vyhliadkaobrázkovýumenie, Tvorbakoho

vytvorené s Pomoc farby, spôsobená na čom- alebo ťažké povrch.

KONTRAST- obsahuje jasný kontrast predmetov alebo kvety pre niektoré vlastnosti.

MONOCHROMIZMUS -monochromatický

NUANCE - znamená jemné, nepatrné rozdiely v predmetoch resp farby pre niektoré vlastnosti.

SATURÁCIA- to je rozdiel medzi chromatickou farbou a šedou farbou, ktorá sa jej rovná svetlosti.

ZÁKLADNÉ FARBY:žltá, červená, modrá.

ZÁTIŠIE - toto je , predmet ktorý obrázok je domáce potreby, kvety, zelenina a ovocie.

TRANSPARENTNOSŤ -vlastnosť objektu, ktorá umožňuje svetlu prechádzať ním bez výrazného skreslenia

FARBY KOMPONENTOV: oranžová, fialová, zelená.
Kompozitné farby sa získajú zmiešaním dvoch základných farieb:
Oranžová = červená + žltá

Fialová = červená + modrá

Zelená = žltá + modrá
Všetky ostatné farby pozostávajú z miešania týchto farieb v rôznych pomeroch.

Plus rozdiel v sýtosti a ľahkosti.
TONÁLNY AKCENT - zvýraznenie časti kompozície, obrazu, objektu s cieľom pripísať veľkú dôležitosť.

CHROMATICKÉ FARBY -"farebný"

FAREBNÁ HARMÓNIA = FAREBNÁ ROVNOVÁHA.

FAREBNÝ TÓN- prítomnosť hlavnej farby v komplexnej farbe,
ktorý určuje jeho miesto na farebnom koliesku.
Farebný tón je určený názvom farby: šarlátová, karmínová.

Obrázok 1>

Sekcie: MHK a IZO

Cieľ:
a) vzdelávacie: upevniť vedomosti o „farebnom kontraste“; opakujte nové metódy textúrovaného akvarelu; naučiť sa vykonávať počiatočnú farebnú schému zátišia podľa daných schém.
b) vyvíja sa: Rozvoj tvorivej predstavivosti žiakov, rozvoj rozumových schopností, schopnosť dokázať svoj názor.
v) Výchova: pestovať záujem o svet okolo nás, o tému „maľba“.
podporovať kultúru práce.

Typ triedy: Kombinovaná.

Cieľ lekcie: Dokončiť počiatočnú fázu farebného riešenia zátišia.

Materiály a vybavenie:

Pre učiteľa:
1. Reprodukcie obrazov umelcov. "Zámorskí hostia", priem. Roerich; "Dievča s džbánom", av. Arkhipov.
2. Študentské tvorivé práce 2. ročníka Leninogorskej pedagogickej školy;
3. Fotografie študentskej kreatívy diela I-II-x kurzy Vysokej školy umenia v Kazani;
4. Tabuľky a diagramy na tému „Kontrast farieb“;
5. Diela učiteľky Žukovej G.V., zobrazujúce farebne počiatočnú fázu zátišia.
6. Tabuľky I, I(a), II, II(a), „Poradie prác vo farbe“
7. Cvičenia žiakov 2. ročníka v technike „štruktúrovaný akvarel“

Pre študentov:
Akvarelové farby; kefy; voda; paleta; maskovacia kvapalina; igelitky; prípravný výkres (formát A3).

Štruktúra lekcie:
1. Organizačný moment (1 min)
2. Opakovanie (12 minút)
3. Vysvetlenie (8 minút)
4. Samostatná práca (20min)
5. Rozbor práce (3min)
6. Koniec vyučovacej hodiny (1 min).

Zdroj informácií:
1. "Základy akvarelovej techniky" editovali Greg Albert a Rachel Woolof;
2. „Základy maľby“, av. N.M. Sokolnikov;
3. „Úplný kurz kresby a maľby“, priem. Hazel Garrison;
4. „Akvarel. Master class“, editovala Tatyana Minejyan.
5. „Kreslíme zátišie s drapériou“, av. A.F. Konev, I.B. Malanov.
6. „Kurz maľovania pre školákov vo veku 10-14 rokov“, priem. M. Mikheyshina.

Počas vyučovania:

Čas na organizáciu:

Ahojte chalani! Dnes máme lekciu maľovania na tému: „Zátišie zeleniny a
ovocie“, pričom drapérie s nimi kontrastujú farbou a ľahkosťou. Našu hodinu by som chcel začať krásnym výrokom o maľbe: „Maľba je život sám. Príroda sa v nej objavuje pred dušou bez prostredníkov, bez obalov, bez konvencií. Poézia je nehmotná.
Hudba je nehmotná. Sochárstvo je podmienené. Ale maľba, najmä krajina, je niečo skutočné. Básnici, hudobníci, sochári, nechcem prosiť vašu slávu. Tvoja kresba je tiež skvelá. Ale nech je každý odmenený spravodlivosťou.“
Napísal Eugene Delacroix

Opakovanie preberanej látky

Čo je to "maľovanie"? Kto to povie chalani? Poznáme niekoľko definícií maľby.“ Jeden z nich znie: „ Maľovanie- ide o druh výtvarného umenia, v ktorom hrá farba hlavna rola". A ďalšia definícia - Maľovanie” znamená písať život, písať živo, t.j. plne a presvedčivo sprostredkovať realitu
- Chlapci, vymenujme nám známe žánre maľby:
- Ide o portrét, zátišie, krajinu, živočíšny žáner, mytologický žáner.
- Dobre, chlapci. Dnes v lekcii predvedieme farebné zátišie. Kto môže povedať, čo je to zátišie? A zátišia ktorých umelcov poznáte?
„Zátišie“ vo francúzštine znamená „mŕtva príroda“, t.j. "zátišie" je výroba neživých predmetov, domácich potrieb, domácich potrieb. V preklade z nemčiny znamená „zátišie“ „tichý život“.
A teraz sa vráťme opäť k nášmu zátišiemu, je nastavené
na tému „Kontrast farieb“.
- Chlapci, aký druh práce slávnych umelcov poznáte to na túto tému?

Považujeme za reprodukcie obrazov umelcov.

Dobre chlapci. Dosť. Rád by som poznamenal, že nie každú skupinu predmetov možno nazvať zátiším. Nastavenie kreatívneho zátišia musí byť prísne premyslené v súlade s učebná úloha a ideologický zámer.
Napríklad úlohou našich inscenácií je identifikovať rôznorodosť foriem a materiálov, odlišnosti
farby a tóny. Na to sme použili zákony kontrastu.
Kontrast veľké s malým (kontrast stupnice), svetlý s tmavým (svetlý kontrast), drsný povrch s lesklým (texturálny kontrast) a nakoniec farebné kontrasty (červená - zelená, žltá - fialová, modrá - oranžová).
Chlapci, vy a ja sme sa opäť postarali o to, aby nás umelec, ktorý obrazovými prostriedkami vytvára jedinečný svet, nechal zažiť, prekvapiť a radovať sa. Ani náhodou farba je základom maľby:
po prvé, farbu možno vnímať rôznymi spôsobmi a sprostredkovať krásu okolitého sveta;
Po druhé, farba môže vyjadrovať pocity, náladu a emocionálny stav.
po tretie, farba môže byť použitá na premýšľanie a navrhovanie tvaru objektu, prenášanie textúry a objemu.

Cieľ lekcie:

Takže dnes v lekcii vykonáme začiatok farebnej schémy - rozloženie objektov
svetlosť a farebný kontrast. Pred začatím praktickej práce vo farbe analyzujeme prirodzené prostredie a zopakujeme všetko, čo súvisí s „farebným kontrastom“.
- Takže chlapci, vieme, že všetky farby možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín:
1. chromatické(farba), ktorá zahŕňa všetky farby slnečného spektra.
Čo sa nazýva chromatické farby?
- Všetky farby slnečného spektra.
2. Achromatický (nefarebný), ktorý zahŕňa farby: čierna, biela a všetky odtiene šedej.
Čo sa nazýva achromatické farby?
- Farby sú čierna, biela a šedá.
- Chlapci, ako sa naše zátišia líšia od predchádzajúcich?
- Naše zátišia sú ozvláštnené farebnými kontrastmi.
- Chlapci, dajte mi prosím definíciu „kontrastných farieb“ a pomenujte skupiny kontrastných kombinácií.

Zobrazuje farebné koliesko:
- "Kontrastné farby" Sú to farby, ktoré sa navzájom dopĺňajú a sú na farebnom koliesku oproti sebe. Napríklad: červeno-zelená, žlto-fialová, modro-oranžová.
- Fenomén "farebný kontrast" je, že farba sa mení pod vplyvom iných farieb, ktoré ju obklopujú. Napríklad: červená paradajka bude vyzerať červenšia na pozadí zelenej petržlenovej vňate.
Aké druhy farebných kontrastov poznáte?
- Existujú dva typy farebného kontrastu - svetlosť a chromatickosť

Ukážem tabuľku pre svetelný kontrast:

  1. Svetlo- jas viditeľného objektu nie je absolútna hodnota, ale relatívna vo vzťahu k pozadiu. Napríklad: šedý štvorec na modrom a čiernom pozadí sa rozjasní a na bielom stmavne.

Ukážem tabuľku pre chromatický kontrast

  1. chromatické- nazývaná zmena odtieňa alebo sýtosti farieb pod

pôsobenie susedných chromatických farieb. Čím svetlejší je tonálny vzťah, tým silnejší je kontrast.
a) ak je chromatická farba na jej pozadí doplnková farba, potom si zachová svoj farebný tón a získa väčšiu sýtosť. Napríklad žltá sa na fialovej javí jasnejšie ako na akejkoľvek inej chromatickej farbe.
b) ak je sivá postava obklopená chromatickým pozadím, jej farba nadobúda odtiene
doplnková farba k farbe pozadia. Napríklad sivé pozadie na zelenom pozadí sa zmení na ružové
odtieň a naopak - na červenej sa zmení na zelenú.
Akýkoľvek predmet v zátiší má farebnú charakteristiku a má určitú
ľahkosť, t.j. tón.
Pri vykonávaní práce vo farbe by sme sa mali snažiť sprostredkovať:
- objem predmetov zátišia;
- textúra predmetov (ich vecnosť);
- plánovanie zátišia (predné, stredné a vzdialené plány).
Všetky tieto úlohy je možné dosiahnuť aplikáciou rôznych techník akvarelovej maľby.
farby.
- Chlapci, poďme ich vymenovať.
Prvý spôsob je „surový“ (a 1aprima)
Druhá metóda je „suchá“ alebo mozaika.
Tretia metóda je kombinovaná.

II kurzy LHMPU.

Zvažujeme maliarske práce žiakovja-II kurzy kazaňského umenia
školy
Sú tam aj fotografie študentských prác 1.-2. kurzov Kazane
Umelecké školy. Nevšednosťou týchto zátiší je využitie
optická metóda miešania farieb. Táto metóda spočíva v striedaní 2-3 farieb,
umiestnené vedľa seba s ťahmi. Na diaľku sú tieto viacfarebné ťahy kombinované do spoločného,
komplexná farba, vyznačujúca sa malebnosťou, čistotou, hrou pestrých odtieňov.

Ukážem cvičenia vyrobené technikou „štruktúrovaného akvarelu“
Vymenujme nové metódy textúrovaného akvarelu, ktoré už poznáme:
- aplikácia maskovacej kvapaliny;
- aplikácia fólie;
- zoškrabovanie farby plastovou kartou a koncom rukoväte kefy;
- kresba suchým štetcom na mokrú farbu;
- "Soľný sprej".

Vysvetlenie nového materiálu
Teraz sa pozrime na postupnosť práce vo farbe.

Sosob č. 1

V niektorých učebniciach sa odporúča začať pracovať s osvetlenými časťami predmetov, t.j. spol
svetelné vzťahy a dôsledne pracovať od najľahšieho objektu po najviac
tmavé.
Aby ste to dosiahli, musíte najprv mentálne usporiadať predmety podľa ich farebného tónu (podľa
farba a svetlosť) podľa nasledujúcej schémy

Ukážte schému číslo 1

Schéma č.1.

Teraz podľa tejto schémy urobíme farebne tónové rozloženie predmetov jedného zo zátiší. Napríklad so žltou keramickou kanvicou, hlinenou pokrievkou a slameným košíkom na ovocie:

Namiesto papiera píšem:

  1. žltý čajník je najľahší predmet;

Stredné položky:

  1. ovocie; 3. prútený košík; 4. zvislá plocha; 5. vodorovná plocha; 6. hlinený džbán; 7. modrá drapéria je najsýtejšia položka v tóne a farbe.

Farebne pracujeme podľa nasledujúcej schémy

Schéma č. 1 písm.

Postupnosť prác analyzujem vo farbe podľa schém I. I (a):

Ak sme teda určili najsvetlejší predmet v zátiší - je to žltá keramická kanvica, začneme ju maľovať z osvetlenej strany a dbáme na to, aby sme ukázali dotyk s pozadím, pričom určíme, čo je tmavšie a čo svetlejšie. a o koľko. Potom prejdeme k predmetom, ktoré sú v tóne sýtejšie - to je mandarínka v popredí a paprika v prútenom košíku. Na strednom pláne píšeme svetlo na predmety a dotyk s pozadím; potom sa presunieme do osvetlenej časti hlineného džbánu v pozadí a ukážeme dotyk s vertikálnou a horizontálnou rovinou; a na záver napíšeme svetlo na modrú drapériu - na najtmavšiu a najsýtejšiu tému zátišia, ktorá je v popredí,
Je potrebné poznamenať, že zakaždým, keď začnete zobrazovať osvetlenú časť nasledujúceho objektu, je potrebné ju porovnať s osvetlenou časťou predchádzajúceho objektu, aby ste určili, o koľko viac nasýtených, tmavších, musíte vziať farba.
Potom v rovnakom poradí píšeme poltóny objektov. Potom porovnávame vlastné tiene na objektoch, potom tiene padajúce z objektov v rovine a nakoniec odrazy na objektoch, ktoré sa dotýkajú pozadia.

Metóda číslo 2 vykonávania práce vo farbe.
Existuje ďalšia možnosť, ako robiť prácu vo farbe. Používame ho na hodinách
kreslenie pri vykonávaní grafických prác a dnes na lekcii maľby radím
použite túto postupnosť.
Spočíva v nasledujúcom: najprv mentálne vykonáme rozloženie objektov podľa
farebný tón, ale už nie zo svetlého do tmavého, ako v prvej verzii, ale naopak - od samého
nasýtený farbou a ľahkosťou objektu v zátiší - až po najsvetlejší.

Predveďte schému číslo II

SchémaII

Predstavte si napríklad zátišie s červeným čajníkom, fľašou a ovocím v keramike
váza; červená kanvica je najviac nasýteným objektom z hľadiska farby a tónu.

Namiesto papiera píšem:

  1. červený čajník

Stredné objekty:

  1. zelené závesy; 3. hrozno; 4. fľaša; 5. korenie; 6. váza; 7. vertikálna rovina; 8. vodorovná rovina - najsvetlejší predmet v zátiší.

Pracujeme podľa nasledujúcej schémy:

Ukážte schému č. II (a)

SchémaII(a)

5. Svetlo na objekt + dotyk s pozadím

Postupnosť prác rozoberám farebne podľa schém II. II(a):
Takže najprv napíšeme vlastný tieň na červenú keramickú kanvicu - predmet, ktorý je najviac nasýtený v tóne a farbe. Potom prejdeme k ľahšiemu predmetu - to je zelená drapéria. Záhyby píšeme zo strany tieňa, zobrazujeme hrúbku látky. Potom zvažujeme predmety, ktoré sú ešte svetlejšie v sile farby – to sú hrozno a fľaša. Sú veľmi podobné vo farbe a tóne, ale líšia sa textúrou a významom. Najprv si na hrozno začneme písať vlastné tiene, pretože sú v popredí, rozlišujeme ich intenzitou farby (niektoré bližšie k zdroju svetla - odlesky a odlesky sú jasnejšie, kontrastnejšie, iné ďalej - svetlejšie, jemnejšie) .
Ďalej si na fľašu napíšeme vlastný tieň, je v pozadí a má
matný povrch. Potom ukážeme vzťahy tieňov na paprike, keramickej váze a vertikálnej rovine - najsvetlejšom objekte v zátiší.
Je potrebné poznamenať, že zakaždým, keď začnete maľovať tieňovú časť každého nasledujúceho objektu farebne, musíte ju určite porovnať s tieňovou časťou predchádzajúceho, aby ste určili, o koľko svetlejšie potrebujete farbu na štetec. .
Potom v rovnakom poradí porovnávame padajúce tiene, potom odrazy na predmetoch, potom polotieň na predmetoch a nakoniec osvetlené časti predmetov zátišia.
Odporúčam vám použiť túto pracovnú možnosť, aby ste nestmavili najtmavšie predmety, aby vaša práca nebola opotrebovaná a belavá v dôsledku mnohých hodín akvarelovej práce.
Vaša pozornosť by sa preto mala upriamiť na odhalenie rozdielu v tóne a odtieňoch farieb, berúc do úvahy hladkosť zátišia: čím bližšie sú predmety k nám, tým sú vo farbe a tóne kontrastnejšie; čím ďalej, tým viac sa ich farba a tvar zjemňujú, stráca sa sýtosť a kontrast farieb).
Porovnávacia metóda, metóda hľadania rozdielov v intenzite svetla a farebných odtieňoch povedie k správnemu rozhodnutiu. Tento druh dialektiky maľby vám umožňuje organizovať prírodu.
Takže celý význam a zmysel tejto metódy nespočíva v hľadaní farby a tónu akéhokoľvek miesta, ale naopak - v porovnaní s prostredím, čo vám umožní nájsť vhodné miesto ako celok.
Čím skúsenejší sa stanete, tým širšie sa budete pozerať na celok. Najprv budete hľadať a porovnávať dva tóny, potom tri, potom štyri, päť súčasne a nakoniec ako dirigent orchestra, ktorý počuje súčasne husle, flautu, kontrabas a pod. oči toľko, že uvidíte všetko v rovnakom čase a vaša ruka nebude mať dva až tri tóny, celé akordy maľby. Potom sa stanete majstrom maľby.
- Nezabudnite chlapi, že ťahy aplikujeme podľa tvaru predmetov, ak nám predmet pripomína tvar gule, tak do kruhu (v tvare oválu), ak valcovú alebo kužeľovú plochu - tak zvisle , alebo vodorovne (pod uhlom) atď.
Cieľ lekcie:
- Chlapci, pred začatím praktickej práce si s vami vyjasnime úlohu našej lekcie - ide o implementáciu začiatku farebnej schémy zátišia, to znamená počiatočné rozloženie objektov podľa svetlosti a farebných a farebných kontrastov. .

Samostatná práca.
Rozbor práce.
Zhrnutie lekcie.

Solovieva Oksana Valerievna

MAOU DOD "ODSHI č. 3", Bratsk

Učiteľ výtvarného umenia

Bratsk, oblasť Irkutsk

Téma: maľba. 4. ročník, žiaci vo veku 14-16 rokov.

Téma lekcie:Zátišie predmetov z rôznych materiálov(Imitácia techniky olejomaľby)

Čas - 9 hodín

Účel lekcie: Štúdium novej maliarskej techniky.

Ciele lekcie:

Harmonické zloženie.

Množstvo nuancií.

Imitácia techniky olejomaľby.

Materiály a vybavenie: Edukačné prostredie, školská tabuľa, fixka, názorné pomôcky - etapy práce, práce žiakov. Papier F A4 - tónovaný, ceruzka, guma, akvarel, kvaš, paleta, nádoba na vodu, štetce, magnetky. PVA, brúsny papier.

Študentské zdroje: tablet 35x54 pokrytý papierom Whatman, PVA, brúsny papier, ceruzka, guma, akvarel, kvaš, paleta, nádoba na vodu, štetce.

Plán lekcie:

Skontrolujte pripravenosť na lekciu. 1 minúta.

Príprava tabliet. 20 minút.

Vysvetlenie pracovných krokov. 15 minút.

Výkon diela: kresba 45 min, akvarel 100 min, gvaš 200 min.

Kontrola vykonanej práce 24 min.

Počas tried:

Skontrolujte pripravenosť na lekciu.

Príprava tabliet. Tabletu spracujte brúsnym papierom napodobňujúcim plátno (zhora nadol a zľava doprava). Je dôležité prejsť brúsnym papierom na jednom mieste iba raz a od okraja k okraju, len tak vytvoríte vzhľad plátna. Ak chcete tabletu pripraviť, zrieďte trochu hnedého kvašu vodou na priesvitný tón, pridajte PVA lepidlo v pomere 10 ku 1 (10 zriedenej farby a 1 diel PVA lepidla) a prikryte tabletu tenkou vrstvou tejto farby.

Vysvetlenie pracovných krokov. Technika olejomaľby sa líši od maľby akvarelom a gvašom. Technika olejomaľby je založená na určitom vizuálnom vnímaní človeka predmetov vo svetle a v tieni. Vo svetle sa všetky predmety zdajú byť husté, hmatateľné a objemné. V tieni alebo súmraku strácajú predmety svoju vecnosť a zdajú sa byť mierne priehľadné, v tieni sú tiež horšie rozlíšiteľné farebné nuansy. Dodržiavaním týchto zákonov vnímania môžete ľahko vytvárať obrazy s hlbokým priestorom.

Vytvorenie prípravného výkresu na maľovanie. Na tablete načrtneme obrysy predmetov zátišia, snažíme sa nepoužívať gumičku. Prípravný výkres sa vykonáva v nasledujúcom poradí: načrtnite celkovú hmotnosť zátišia; rozdeliť na samostatné objekty, berúc do úvahy proporcie týchto objektov a ich vzájomný vzťah; vykonávať výstavbu objektov; načrtnite rovinu stola a závesov. Po dokončení stavby načrtnite padajúce tiene a umiestnenie vlastných tieňov. Skontrolujte prípravný výkres.

Podmaľba: S farbami začíname pracovať vodovými farbami - dobre imituje lazúrovacie (transparentné) olejové farby, tiene a polotieň maľujeme v plnej sile so všetkou bohatosťou farebných odtieňov, maľujeme nad svetlom, ako polotieň. V tejto fáze bude obraz vyzerať ako v šere – bez svetla.

Telo: Začneme písať gvašom od najsvetlejších miest v zátiší, postupne predpisujeme všetky osvetlené miesta. Je dôležité nemaľovať všetko pevne kvašom, ale ponechať malé medzery medzi ťahmi (ako mozaika)

Výkon práce pod vedením pedagóga: kresba 45 min, akvarel 100 min, gvaš 200 min.

Kontrola vykonanej práce diskusiou 24 min.

Bibliografia:

Dietmar K.W. Chcem ťa spoznať a nakresliť svet! Kniha pre učiteľov.- M.: Vzdelávanie. 1993.

Sokolníková N.M. Výtvarné umenie: Učebnica pre uch. 5. – 8. ročník: O 4 hodiny. Časť 2. Základy maľby. - Obninsk: Názov, 1996.

Aj študovať, aj hrať. Výtvarné umenie./ M.V. Trofimová, T.T. Tarabarina - Akadémia rozvoja - Jaroslavľ. 1997.

Lomonosová M.T. Grafika a maľba: Proc. Príspevok / M.T. Lomonosov.- M.6 Astrel Publishing House LLC: AST Publishing House LLC, 2003. - 202, (6) str.6 ill.

Tarasevich G., Aksenov Yu., Zakin R., Krieger F. Kresba a maľba.- 1971.

Príklad dokončenej práce.

Cieľ: Oboznámenie sa s technikou viacvrstvového lazúrovania akvarelom. Písanie kontrastného zátišia pozostávajúceho zo 4 predmetov a 3 závesov.

Úlohy:

Návody:

    Tri hlavné akvarelové techniky prevedenia - surovým spôsobom, ala prima, lazúrovanie;

    zoznámenie sa s tvorbou umelcov;

    vytvorenie predbežného náčrtu zátišia ceruzkou;

    postupnosť v práci akvarelu na zátiší.

vyvíja sa:

    rozvoj tvorivých schopností, umeleckého vkusu, zmyslu pre farbu a harmóniu;

    rozvoj figuratívneho myslenia, pamäti, pozornosti, vnímania študovaného materiálu;

Vzdelávacie:

    vytvorenie kreatívneho a profesionálne zdatného akvarelového náčrtu v tejto technike;

    podporovať rešpektovanie profesionálnych aktivít umelca;

    formovanie záujmu o štúdium dejín umenia.

Použité materiály a nástroje:

    akvarelový papier;

    jednoduchá ceruzka a guma;

    didaktický a obrazový materiál: ilustrácie, reprodukcie obrazov umelcov, ako aj práca pedagóga;

    Vzdelávacie prostredie - zátišie

Plán lekcie

1. Organizačná časť -1-2 min.

2. Prezentácia nového materiálu - 10-12 min.

3. Pokyny na prácu - 2-3 minúty.

4. Praktická prácažiaci - 25-27 min.

5. Ukončenie hodiny, rozbor - 3-4 minúty

6. domáca úloha

Pokrok v lekcii

1. Úvod do témy.

Príprava na hodinu, organizácia pracoviska. Bezpečnostné opatrenia s materiálovými nástrojmi.

2. Etapy práce na zátiší.

    Počiatočný náčrt ceruzkou. Prenos výkresu z náčrtu do hlavného formátu (A-2). Kresba začína kompozičným umiestnením predmetov na list. S prihliadnutím na perspektívne zmenšenia začína výstavba objektov. Základom všetkých predmetov v tomto zátiší je kruh, ale podľa zákonov perspektívy sa z tejto polohy získa elipsa. Ak chcete postaviť elipsu, nakreslite osi, urobte na nich pätky. Spájame hladkou čiarou.Elipsy sa menia: čím je elipsa vyššia, tým je užšia, nižšia, tým širšia.
    Neviditeľné čiary – konštrukčné čiary by mali byť bledšie a tenšie a viditeľné tmavšie a jasnejšie.
    Objasnite proporcie všetkých predmetov vo vzájomnom vzťahu. Proporcia je určitý pomer častí objektu k sebe, ich proporcionalita. Je potrebné neustále porovnávať proporčné vzťahy, schvaľovať.Odefinovať hranice vlastných a padajúcich tieňov.

Začnime proporciami, tie budeme merať najmenším predmetom – pohárom. Do výšky drevenej vázy sa pohár zmestí 2,5-krát. Šírka najširšej časti drevenej vázy sa do soma vázy zmestí 2x. Šírka hornej časti vázy sa rovná výške pohára, dno je o niečo širšie. Pomery liatiny nastavíme aj sklíčkom. Sklo vo výške liatiny sa zmestí 1,5 krát, šírka je o niečo väčšia ako výška, dá sa vpísať do obdĺžnika blízko štvorca. Dno hrnca sa rovná šírke hrdla vázy. V hornej časti liatiny sa zmestí 1,5 výšky šálky.

Keď je kresba správne postavená a dokončená, nanesie sa farba. Akvarel – vodové farby, z francúzskeho slova aguarell a pochádza z latinského slova agua – voda. Hlavnou vlastnosťou akvarelu je priehľadnosť farbiacej vrstvy. Preto by kresba obrysu objektu ceruzkou nemala byť veľmi čierna, čiary by mali byť mäkké, inak bude ceruzka viditeľná cez farbu.Biela sa v akvarele nepoužíva, zbavuje farbu priehľadnosti a čistoty farby. Svetlejšie tóny sa získajú zriedením nasýteného tónu vodou. Aby farba lepšie sedela na papieri, pred začatím maľovania farbou sa celý list umyje vodou. Pri nanášaní farby v akvarele sa používajú dva spôsoby: lazúrovanie a alla prima.

Glazúrovanie je nanášanie jednej priehľadnej vrstvy farby na druhú, pričom prvá vrstva je vysušená. Táto metóda sa niekedy označuje ako „suchá maľba“ a zachováva priehľadnosť akvarelu.

Alla-prima - všetky farby sa okamžite odoberú v požadovanej sile, každý farebný detail začína a končí v jednom kroku. Týmto spôsobom alebo "mokrou prácou" môžete dosiahnuť jas a farebnosť.

Začína sa plnenie miestnymi farbami. Postupné prekrývanie farieb na predmetoch od svetla k tme.

Naša výplň začína najtmavším predmetom, čiernou liatinou. Nemusí byť čisto čierna. Šedú farbu zmiešame s modrofialovým odtieňom a začneme plniť. Najtmavšie miesta napíšeme hustejšie, svetlejšie nariedenou farbou, ponechávame priestor pre melír a reflexy. Zakryjeme ich veľmi zriedenou farbou. Melír by nemal byť biely, má svoj vlastný tón. Keďže máme zelenú drapériu, liatina odráža červený odtieň. Pridáme trochu červenej farby, mala by byť jemná. Svetlo sa odráža od ružovej drapérie a dopadá na liatinu, pričom v spodnej časti vytvára jemný reflex. Paralelne s tým píšeme všetky predmety spolu. Nemôžete písať každú položku samostatne, všetka práca musí byť vykonaná ako celok. Je potrebné zbaviť sa bielych škvŕn na obliečke, zasahujú do vnímania obrazu ako celku. Objekty vypĺňame miestnymi farbami, farbu neberieme tesne, aby sme v prvej fáze registrácie nestmavili svetlé predmety. Najľahšie v našom zátiší je jednorazová reflexná drapéria. Najtmavšia bude liatina, sklo sa k nej bude približovať, ale stále je svetlejšie. Ďalšie v tóne sú zelené závesy a drevená váza. Zelenú drapériu vyplňte zeleno-žltou farbou. Svetlozelenú drapériu vypĺňame šedozelenou farbou s pridaním rôznych odtieňov zelenej, žltej, fialovej, hnedej. Pohár je vyplnený červeno-hnedou farbou. Keďže je lakovaný a dáva veľa odleskov a odleskov, toto všetko je potrebné vyjadriť v našom obrázku. Na ľavej strane načrtneme reflex z ružovej drapérie, na pravej strane nakreslíme melír. Okraj a vnútro pohára vyplníme zlatým okrovom. Drevená váza je vyplnená svetlohnedou farbou, vo svetle s prídavkom okru. V tieňoch pridajte zelenkastý odtieň a vezmite farbu hustejšie. Keďže ide o drevený objekt, nebudú tu výrazné výrazné odlesky, budú tlmenejšie a rozptýlenejšie. Musíte sa pokúsiť vyjadriť textúru stromu a skutočnosť, že váza je vyrobená z dosiek, musíte jemne ukázať okraje stromu.

Začíname nanášať rôzne odtiene viditeľné v prírode. Vykonávame tento šerosvit a objem. Pracuje sa na pozadí a reflexoch.


Začíname pracovať so svetlo-tónovými vzťahmi: svetlo, tieň, penumbra, reflex. Písanie tieňov na predmety a z predmetov. Zjednocovanie tieňov. Registrácia popredia a pozadia. objekty v popredí by mali byť napísané jasne a podrobne. Máme pohár v popredí, načrtneme naň obraz, listy, kučery, vzhľadom na to, že sú na skle, je objemný, preto niektoré listy padnú do svetla a niektoré budú v tieni. Na drapériách, ktoré sú nám najbližšie, predpíšeme záhyby, ktoré sa tvoria na zlome okraja stola. Predmety v pozadí by mali byť napísané mäkšie. Kontúry by nemali byť príliš jasné, mali by ísť hlboko, byť jemnejšie. V opačnom prípade sa dostanú do popredia, takže musíme sprostredkovať plánované práce.

Naše zloženie sa dá rozdeliť do 3 plánov. Prvý plán je okraj stola, ružová drapéria, sklo. Druhý plán je liatina a váza. Tretím plánom sú závesy v pozadí.

Je potrebné ukázať, že všetky objekty sa nachádzajú v pohybe od seba. V popredí budú predmety, tiene, odlesky svetlé, čím ďalej budú predmety od nás, budú jemnejšie a jemnejšie. Zadné závesy by mali pôsobiť vzdušne, záhyby splývavé, tiene nie príliš svetlé.

Pracuje sa na detailoch. Zhrnutie. Zjemnenie detailov a zovšeobecnenie kompozície ako celku. Zjemnenie tvrdých línií.

Príklady zátiší zhotovených učiteľom.

Kontrastné zátišie v teplých farbách.

Zátišie v studených farbách.

Kontrastné zátišie.

Zátišie v teplých farbách.

Kontrastné zátišie v teplých farbách.

.

1. Kresba začína kompozičným umiestnením námetu na list. Obrázok je ohraničený svetlými čiarami. S prihliadnutím na uhol, proporcie a perspektívy sú nájdené a určené hlavné konštruktívne body. Pri zohľadnení perspektívnych rezov pozdĺž konštruktívnych bodov je načrtnutý všeobecný tvar konštrukcie častí tváre.

2. Ujasnite si proporcie a perspektívnu konštrukciu. Definuje hranice vlastných a padajúcich tieňov.

3. Pomocou svetlo-tónových vzťahov sa odhaľujú trojrozmerné formy. Sprostredkúvajú priestorovosť, tie formy, ktoré sú bližšie kresbe, sú zvýraznené väčším kontrastom.

4. Plné tonálne vypracovanie foriem. Práca so svetlo-tónovými vzťahmi: svetlo, tieň, penumbra, reflex. Zhrnutie. Kontrola a zhrnutie výkresu (celého)