Красотата на очите Очила Русия

Малка сестра на лисица и сив вълк абстрактно. Урок по четене на тема "сестра лисица и сив вълк"

Тема на урока : Руска народна приказка "Лисица-сестра и вълк"

Цели на урока: запознайте се с руската народна приказка за животните

„Лисица-сестра и вълк“, създавайки благоприятна среда за възприемане.

Планирани резултати:

П предмет: да научите да възприемате приказен текст, да определяте темата и жанра на произведението; да разказват приказка по план, да четат изразително, да правят описание на героите.

М метасубект:

регулаторен: определяне на целта на урока с помощта на учителя; развиват способността за анализ и обобщение; преразказват по предложения план;

когнитивен: разширяват знанията за произведенията на устното народно творчество; правят изводи за резултатите от съвместната работа на класа и учителя;развиват въображението при работа върху приказка;

затвърдете понятията народна приказка"и" авторска приказка ";

научете се да подчертавате характеристиките на фолклорната приказка;

комуникативен: слушайте и разбирайте речта на другите, развивайте устната реч на учениците,участват в съвместни дейности;

лично: научете се да изразявате отношение към героите на приказката и техните действия,

възпитават чувство за взаимопомощ, взаимопомощ;

Оборудване: Л. А. Ефросинина. Литературно четене. Уроци по слушане. Учебна христоматия за ученици от 1 клас Л.А. Ефросинина. Литературно четене: Работна тетрадка за ученици от 1. клас.

Компютърна презентация на урока.

Изложба от книги "Народни и авторски приказки".

Реквизит за постановка на приказката "Теремок": кукли - жаба и мишка, теремок. Илюстрации за приказка за съставяне на план (Приложение 3), карти с думи за съставяне на характеристиките на героите, модели за съставяне на корица, таблица „Правила за работа по двойки, група“, „облаци“ за размисъл.

Технически средства: персонален компютър, мултимедиен проектор, акустична система (тонколони), екран.

Софтуер: Microsoft Power Point компютърна презентация със звук, Windows Media Player.

По време на часовете

Дейност на учителя

Детски дейности

1. Организационен момент

Камбаната удари за нас.
Всички тихо влязоха в класната стая.
Всички станаха красиво на бюрата си,
Поздравени учтиво.
Седнете тихо, изправен гръб.
Виждам нашия клас поне къде.
Ще започнем урока приятели.

Нека се усмихнем един на друг и ви пожелаем добро настроение.

Децата се поздравяват. Пожелавам ви добро настроение.

2.Мотивация за учебна дейност

1 слайд

Литературното слушане е чудесен урок
Много добри неща във всеки ред.
Това ще бъде стих, приказка, история -
Вие ги учите, те ви учат.

Деца днес ще тръгнем на пътешествие през невероятна страна, която не е на никоя карта на света. Ще отидем в страната на приказките.

Да отидем на пътешествие
Да отидем в страната на приказките
Слушайте, мислете, наблюдавайте
Познайте нашата история.
Ще попаднете в тази приказка.
На килима, в самолета.
Затворете очи заедно
Пропуснете историята.
И докато не кажа пет
Не си отваряш очите. (броя до 5, децата отварят очи).

Показване на откъс от приказката "Теремок"

(куклено шоу)

Героите от коя приказка ни срещнаха в приказна страна?

Защо тази приказка се нарича народна?

Освен това, какво са приказките?

Децата затварят очи.

Момчетата отварят очи, появява се театрален екран, играе се откъс от приказката "Теремок"

Подготвени момчета излизат да покажат откъс от приказка

"Теремок" (прикачен файл 1)

Това са героите от руската народна приказка "Теремок".

Съставен от народа.

3. Актуализиране на знанията

Работа по двойки. (слайд 2)

Повтаряне на правилата за работа по двойки.

Таблица "Правила за работа по двойки"

Деца, погледнете книгите на бюрото.

Какво е общото между всички тези книги?

Разделете книгите на две групи.

На какви групи разделихте всички приказки.

Назовете народни приказки, авторски.

Работа с изложба на книги.

Подредете книгите на групи по рафтовете. Авторски приказки отгоре, народни приказки отдолу.

Какви приказки се появиха по-рано, авторски или народни? Защо?

Да се ​​върнем към историята, пасажа, който видяхте.

За кого е тази приказка?

Мислите ли, че сте прочели всички приказки за животни?

Искате ли да се запознаете с такава приказка днес?

За да се запознаем с такава приказка, какво трябва да направим?

Какви лични качества на ученика могат да ви бъдат полезни в урока.

Децата назовават правилата:

И двете трябва да работят.

Единият говори, другият слуша.

Изразете учтиво несъгласието си.

Ако не разбирате, попитайте отново

Това са истории за животни.

Народни: „Петел и Бобок“, „Теремок“, „Кокошка Ряба“, „Лисица с точилка“.

Народна. Защото преди хората не знаеха как да пишат и можеха само да си разказват различни истории, като ги допълваха или променяха. Приказките се предават в стабилна форма, така че е невъзможно да се определи кой е авторът и кога е създаден.

За животните

Не.

да

Намерете такава приказка в библиотеката и я прочетете. Прочетете в антология.

Децата наричат: активност, любопитство, търпение, внимание, честност.

4. Постановка на учебната задача

Помислете каква приказка ще бъде обсъдена в нашия урок? Кои ще бъдат героите? (покажи книга)

Предлагам да слушате нова руска народна приказка, в която ще се срещнат животински герои, това е приказката "Лисица-сестра и вълк"

За народната приказка.

Животни.

Отворете учебника със 111.

5. Откриване на нови знания

Слушане на приказка. (слайд 3)

Настанете се удобно. Пригответе се да слушате.

Разказът на руска народна приказка е близък до текста.

Децата слушат.

Физминутка (слайдове 4-12)

6. Първично закрепване

Речникова работа. (приложение 2)

Хареса ли ви приказката? как?

Разбрахте ли всички думи в историята?

Как разбирате значението на тези думи:

ПЕЧАЛБА, КОЙ, ПОДОБРЕН,

Smeknut, дупка, иго,

ПОД НАЛЯГАНЕ, ВАНА

Момчета, от коя книга научих за значението на тези думи? За да обясня значението на думите, се обръщам към обяснителния речник на Ожегов.

Съчинение по съдържанието на разказа.

Могат ли Вълкът и Лисицата да се нарекат главните герои на приказката? Защо?

Защо лисицата изтича на пътя?

Кого видя дядо на пътя?

Как беше лисицата?

Лисицата наистина ли беше безжизнена?

Какво си помисли дядо, когато взе лисицата?

Какво направи лисицата, докато дядото караше?

Веднага ли започна да го прави?

Донесе ли дядо рибата и лисицата у дома?

Какво е познал тогава дядото?

Какво направи лисицата с изхвърлената риба?

И тогава той се приближи до лисицата ...

Лисицата каза ли истината откъде е взела рибата?

Какво посъветва лисицата вълка?

И с какви думи лисицата обиколи вълка?

Колко време седя вълкът в дупката?

Колко риби е уловил вълкът?

Защо вълкът остана без опашка?

Какво правеше лисицата по това време? Какво се е случило с нея?

Как се срещнахте отново?

Как лисицата отново надхитри вълка?

Какво каза тя?

Изготвяне на словесен портрет на героите.

Какво мислиш за лисицата?

Колко често в други приказки се нарича лисицата? Защо?

И в тази приказка лисицата може ли да се нарече измамник?

Какво мислиш за вълк?

В тази приказка бих искал да нарека вълка простак. Защо мислиш?

Защо вълкът в края на приказката не изоставя лисицата, а напротив, помага й?

Кой от героите на приказката е по-близо до вас?

Децата изразяват своето мнение.

Децата казват как разбират значението на тези думи.

От тълковния речник.

Възможно е, тъй като всички събития, които се случват в една приказка, се случват заедно с тези герои. Вълкът и лисицата присъстват в приказката от началото до края.

Беше гладен.

лисичка

като мъртъв

Не, тя се престори

Взех яката като подарък

Започна да хвърля риба

Не.

Лисицата не беше мъртва

Събра и яде

Вълк

Не, тя го измами, измами, излъга

Да отида на реката и да ловя риба

Мръзни, мръзни, вълча опашка

Цяла нощ

Нито един.

Опашката беше замръзнала и жените ги биеха с какво ли не: кофи, ярем; Ели излезе.

Тя се качи в колибата и се намаза с тесто.

Лисицата видяла вълка и се изплашила. Но какво би

за да го съжали, тя също се направи на бита. Тя каза

"Счупеният е късметлия"

Червен, с малки очи, пухкав.

мамят.

Фокс е умен.

да Защото е надхитрила дядо си и вълка.

Децата характеризират вълка.

Защото вълкът се държеше глупаво, като повярва на лисицата.

Защото е мил.

7. Включване на нови знания в системата от знания и повторение (слайд 13)

Групова работа (слайд 14-15)

Повтаряне на правилата за работа в групата.

Таблица "Правила за работа в група"

Децата са разделени на 5 групи по 4-5 човека .

1 задача. Работа с пъзели.Съставяне на картинен план.

Назовете какви истории от приказката имате.

Какво беше в началото? Какво събитие се случи след това?

Какво стана след това?

2 задача.Изготвяне на характеристиките на главните герои. На дъската има изображения на лисица и вълк. На учениците се дават епитети.

Прочети думите. Помислете за какъв герой можете да кажете това?

3 задача.Подготовка на изразително четене на откъс от приказка.

След като прочетат пасажа, момчетата независимо се оценяват един друг, избират най-добрите читатели.

Децата назовават правилата: 1. В групата трябва да има отговорник.

2. Всеки трябва да работи за общия резултат.

3. Един говори, друг слуша.

4. Изразете учтиво несъгласието си.

5. Ако не разбирате, попитайте отново.

1. Всяка група сглобява по една илюстрация от пъзелите. Определя къде се случват събитията. Накратко преразказва историята си според плана.

1. Как лисицата надхитри дядо си.

2. Среща на лисица и вълк.

3. Вълкът лови риба на реката.

4. Лисица в колибата.

5. Битият няма късмет.

2. Разпределете думите (мил, бърз, бърз, хитър, прост, лековерен, глупав, умен, находчив, добродушен), характеризиращи главните герои. Прикрепете думи към картинки на лисица и вълк.

3. Учениците четат откъса самостоятелно в групи. Изберете читатели за четене на глас. (Тетрадка стр. 47 № 2)

8. Самостоятелна работа с проверка по образец.

1. Моделиране от ученици на корицата.

Изберете от предложените условни икони (заместители на литературни понятия-жанрове:

кафяв кръг, зелен кръг, кафяв правоъгълник) коригирайте и залепете към листа. Знак.

2. Колективна проверка.

Какво слушахме в клас днес?

И какъв символ съществува за приказка?

За кого е тази история?

Ако говорим за животни, какъв цвят е кръгът?

3. Самотест по образец. Взаимна проверка.

Хвалете съседа си, ако е направил всичко правилно, ако е направил грешка, помогнете да го поправите.

Децата избират от предложените герои - желания. Залепен на листа и подписан.

Изпълняват сами.

приказка

кръг.

За животните.

кафяво.

Не. Това е руска народна приказка.

Сравнете с проба. Разменят си модели.

9. Обобщаване на урока

Интервю със студенти.

Момчета, каква приказка срещнахте в урока?

За кого е тази приказка?

Играта „Събирайте популярен израз“ (Слайд 16 )

Как разбирате значението на този израз: „Приказката е лъжа, но в нея има намек, урок за добрите хора“

Какво учи тази приказка?

Заключение. В живота има хора хитри, хитри, като лисица; но има лековерни, глупави, като вълк. Пожелавам ти да бъдеш умен, бърз като лисица и добър като вълк. Всяка приказка ни учи на комуникация, доброта, способност да излизаме от трудни ситуации.

Който помни тази приказка може да я преразкаже на своите близки. За тези, които искат да научат повече за приказките за животни, моля, обърнете се към нашата библиотека.

RNS "Лисица - сестра и вълк"

За животните.

Всяка група от изрязани думи събира уловна фраза.

Приказките ни учат на нещо.

Бъдете честни, любезни;

Отвръщайте на добротата с доброта и ако сте обидени, никога не отмъщавайте, отговаряйте с добро.

Отражениеслайд 17

Продължете с предложенията:

В клас бях...

В час научих...

Това, което най-много ми хареса в урока...

Какви лични качества на ученика ви помогнаха днес в урока?

Изразете отношението си към урока, като определите мястото на „облака“ близо до слънцето: ако сте доволни от урока, прикрепете облака, без да покривате слънцето, ако не, облакът покрива слънцето.

Децата изразяват своето мнение. Казват, че урокът им е харесал, какво е било интересно, къде е възникнала трудността и как са се справили с нея.

Посочете личните качества, които им помогнаха да работят в урока.

Прикрепете техните "облаци" към слънцето.

Обобщение на урок по литературно четене в 1 клас

Глава: Приказки.

Тема: Руски народни приказки. "Лисица - сестра и вълк."

Тип урок: Урок за запознаване с нов материал.

Целта на урока:да систематизира знанията на учениците по темата "Руски народни приказки"; научете се да оценявате характера на героите, техните действия, настроение.

Планиран резултат:систематизиране на знанията на учениците за приказките; способността да се съди за героите по техните действия.

лични:

- развитие на независимост;

Развитие на умения за сътрудничество.

Предмет:

Развитие на устната реч; образно и логическо мислене, артикулационен апарат;

способност за анализ и обобщение

Метасубект:

Личен UUD:

Формиране мотивация за учене, адекватна самооценка, осъзнаване на смисъла на преподаването и лична отговорност за бъдещия резултат; желание открито да изразят своята позиция в класната стая.

Регулаторен UUD:

Формиране на способност за извършване на действие по модела; оценка на процеса и резултата от дейността.

Когнитивно UUD:

Обобщаване под концепцията въз основа на избора на съществени характеристики; осъществяване на семантично четене; търсене и избор необходимата информацияот текст; попълване на предложените схеми по прочетения текст; работа с два източника на информация

Комуникативен UUD:

Формиране на способността да чувате и слушате учителя, съученика; водят устен диалог; четене по роли; сътрудничете с други за решаване Цели на обучението; адекватно оценяват себе си, работата на другите ученици.

Цели на урока:

    формиране на образователни и информационни умения (способност за работа с текст, с таблица, за намиране на основното, съществено); научете се да оценявате героите по техните действия и характеристики на речта

    развитие на комуникационни умения (способност за общуване, взаимодействие помежду си);

    да култивират уважение към произхода на културата на своя народ; морал чрез анализ на съдържанието на художественото произведение;

Основни понятия на урока:приказен герой.

Оборудване: учебник от Е. Е. Кац "Литературно четене", проектор, компютър,

Етапи на урока, време

Дейност на учителя

Студентски дейности

аз . Самоопределение към дейности поставяне на учебна задача.

(Време за организиране)

Цел: включване на учениците в дейности на лично значимо ниво; произношение на темата и целта на урока под формата на въпроси.

Методи:диалог, водещ към темата.

Камбаната отново удари.

Започваме нашия урок.

Любопитни деца в класната стая

Те искат да знаят всичко на света.

Добро утро!

Денят започна.

На първо място караме мързела.

Не скучайте в клас

Днес в урока не само ще започнем запознаването си с ново произведение, но и ще си спомним класификацията на приказките, а също и ще работим върху обогатяването на нашия речник. По време на урока вие ще бъдете не просто слушатели, а внимателни, мислещи читатели и изследователи.

Какво означава да си внимателен читател?

II . Актуализация на знанията.

Цел: да се консолидират знанията на учениците за класификацията на приказките.

Метод:диалогов прозорец.

продуктивна задача:добавяне на схема

Мотивационен трик:пъзели.

Ето илюстрации към познати творби. Към кой литературен жанр принадлежат?

Как се различава приказката от другите литературни жанрове?

Вижте, на какви две големи групи могат да се разделят всички приказки?

Назовете народни приказки.

Попълнете предложената диаграма.

Приказките питат:

А сега вие, приятели, опознайте ни!

1. И пътят е далечен,

И кошницата не е лесна.

Да седна на пън,

Яжте пай...

2. Близо до гората, на ръба,
Трима от тях живеят в хижа.
Има три стола и три чаши,
Три легла, три възглавници.
Познайте без представа
Кои са героите на тази приказка?

3. Няма река или езерце.

Къде да пием вода?

Много вкусна вода

В дупката на копитата!...

4. Удряни и набивани

В чиния с нос -

Не глътна нищо

И остана с нос.

Помислете коя приказка ще бъде „допълнителна“ и защо?

Всичко това са приказки.

В една приказка винаги всичко е необичайно, магическо, има животни, птици и неща, които могат да говорят, да носят дрехи. Има и различни вълшебни неща: летящо килимче, вълшебно огледало, самостоятелно сглобена покривка и други. В приказките има необичайни същества: Баба Яга, гноми, Кошчей Безсмъртният и др.

- "Доктор Айболит", "Приказката за цар Салтан"

- "Ряпа", "Натруфен човек", "Котка, лисица и петел".

Приказки за животни, битови приказки и вълшебства.

"Маша и мечока"

"Три мечки"

"Сестра Альонушка и брат Иванушка"

"Лисицата и жеравът"

„Сестра Альонушка и брат Иванушка“, защото това е приказка, а останалите са за животни.

III . „Откриване на нови знания“

Начини:диалог, работа по двойки.

Мотивационен трик:викторина

-
Познайте ребуса и ще разберете името на героя от приказката, за която ще говорим. Лисицата е един от най-известните герои в руските народни приказки.

Нека направим малък тест. Съвет: във всички приказки главен герой- Лисица.

1) Има лисица-сестра.

Тя почука на прозореца и попита: Терем-теремок! Кой живее в терема?

2) И тя им каза от печката: Щом изскоча, като изскоча, парчета ще тръгнат по задните улици! Кучетата се изплашиха и избягаха!

3) Пусни я. Легнала лисицата на пейката, опашката под пейката, точилката под печката.

4) Заекът изтича до лисицата. А мечката и вълкът започнали да мислят къде да се скрият.

Мечката казва: Ще се кача на бора.

Но какво да правя? - пита вълкът. Скрийте ме, Михайло Иванович, някъде! Мечката покрила вълка със сухи листа, а самият той се покатерил на един бор.

Днес ще се запознаем с друга приказка, чиито герои ще бъдат лисица и вълк. Това е руска народна приказка "Лисичката и вълкът".

Отворете учебника си на страница 66.

Но първо, нека направим речниково упражнение.

Тренировка за речников запас:

чувство

чувство

Как разбирате думите: "свивам се"?

Потърсете значението на думите в речника: УМНО, ПОДОБРЯВАНЕ НА ВРЕМЕТО, БАВНО.

Запознахме се с нови думи и тяхното значение, които трябва да запомним за по-нататъшна работа.

Това е лисица.

"Теремок"

"Хижата на Заюшкина"

"Лисица с камък"

"Котофей Иванович"

Стиснете, огънете коленете си, притиснете плътно главата си.

IV . Първично закрепване.

Цел:

Начини:предна работа.

Раздели: Начално училище

Цел:формиране на основата на читателската самостоятелност.

Цели на урока:

Образователни:

  • обобщават и систематизират знанията на учениците за приказките;
  • да се запознаят с руската народна приказка „Лисичката - сестра и вълкът“, нейното съдържание;
  • разширете разбирането си за приказките за животни;
  • да научите да оценявате героите според техните действия и характеристики на речта;
  • продължете да работите върху подобряването на уменията за четене: коректност, плавност, скорост.

Образователни:

  • развиват: устна реч на учениците, образно и логическо мислене, артикулационен апарат;
  • способност за анализ и обобщение;
  • интерес към четенето, любопитство.

Образователни:

  • да култивират уважение към произхода на културата на своя народ;
  • възпитание на нравственост чрез анализ на съдържанието на художественото произведение.

Оборудване: Учебна тетрадка "Литература за първокласник" христоматия. 1 клас, книжна изложба, "Теремок", проектор, компютър.

ПО ВРЕМЕ НА ЗАНЯТИЯТА

I. Организационен момент (физкултурна минутка).

Камбаната удари за нас.
Всички тихо влязоха в класната стая.
Всички станаха красиво на бюрата си,
Поздравени учтиво.
Тихо седна, изправен гръб
Виждам нашия клас навсякъде.
Ще започнем урока приятели.

Нека се усмихнем един на друг и пожелаем добро настроение.

II. Мотивация.

Деца днес ще тръгнем на пътешествие през невероятна страна, която не е на никоя карта на света. Ще отидем в страната на приказките. (Слайд 1. Презентация – намира се от автора)

Да отидем на пътешествие
Да отидем в страната на приказките
Слушайте, мислете, наблюдавайте
Познайте нашата история.
Ще попаднете в тази приказка.
На, килима, в самолета.
Затворете очи заедно
Пренесете приказка в душата си
И докато не кажа
Не отваряй.

Броя до 5, децата отварят очи.

Излизат домакин, мишка, жаба.

В открито поле теремок-теремок.
Той не е нисък, не е висок.
Като мишка, тичаща през поле,
Тя спря на вратата и почука:

Мишка:

Кой живее в теремочка?
Кой-кой живее в ниското?

Никой не отговори на мишката.
Тя влезе в теремок и започна да живее в него.
Като жаба, която скача през поле,
Видях кула и чука:

жаба:

Кой живее в теремочка?
Кой-кой живее в ниското?

Мишка:Пи-пи-пи, аз съм мишка-норушка. А ти кой си?

жаба:

Qua-qua, аз съм жаба!
Остави ме да живея!

Мишка:Така да бъде, може би в къщата е по-забавно да живеем заедно!

Учител: Героите на коя приказка ни срещнаха в приказна страна?

деца:Това са героите от руската народна приказка "Теремок".

Учител: Защо тази приказка се нарича народна?

деца:Съставен от народа.

Учител: Какви други приказки има?

III. Работа с изложба на книги.

Учител: На какви групи бихте разделили всички приказки, които виждате на изложбата?

Учител: Какви приказки се появиха преди?

деца:Преди имаше народни приказки.

Учител: Как народните приказки са оцелели до наши дни?

деца:Те бяха разказани от възрастни на деца.

Учител: А по какво се различават приказките от другите литературни произведения – разкази, романи и др.?

деца:Приказките започват с начало: „имало едно време“, „в едно царство“ ... В приказките има поговорки и поговорки: „Скоро приказка разказва, но не скоро делото става“. В приказките говорят животни, растения, предмети. В почти всички приказки доброто побеждава. В приказките може да има магия.

IV. Представяне на темата и целите на урока.

Учител: Кои са героите на RNS "Teremok"? Познайте какви народни приказки ще обсъдим в нашия урок?

В тези приказки няма магически трансформации, но са много забавни. В тях добродушна мечка, страхлив заек, хитра лисица, зъл вълк. Откъс от този тип приказки разгледахме днес.

деца:Това са истории за животни.

Днес в Приказната страна ни посреща руската народна приказка „Лисичката и вълкът“. (Слайд 3)

Учителят: Сега слушайте внимателно приказката и докажете дали това наистина е приказка за животни?

V. Разказването на руска народна приказка от учителя е близко до текста. (Слайд 4, 5, 6, 7, 8, 9)

VI. Проверка на първоначалното възприятие.

Съгласни ли сте, че приказката „Сестра лисичка и вълкът“ е приказка за животни?

Докажи го!

Вълкът и лисицата главни герои в приказката ли са или второстепенни? Какво можете да кажете за хората?

Кой в приказката може да се нарече умен?

Какво е лисицата? Как е описано това в историята?

Кого е надхитрила?

Докажете, че е умна, предприемчива, хитра, подигравателна.

А какво е вълкът? (глупав, лековерен, глупав)

Както се казва в приказката.

Учител:Хареса ли ви приказката? как?

Учител: Каква приказка е това - смешна или тъжна?

Учител: Коя поговорка от приказката си спомняте?

деца:Битият непобеден е късметлия.

VII. Физкултминутка.

Само в приказка влязохме
Имаше комари.

Напред иззад храст
Хитрата лисица гледа
Ще надхитрим лисицата
Да тичаме на пръсти.

Вълкът се шляе бързо в полето,
Той е много страшен по желание.
Имитираме вълка
неподвижни деца
Но играта свърши
И е време да се научим.

Учител. Те се изправиха. Тихо седна и искаше да работи.

VIII. Работа с тетрадка.

Знам, че обичаш игри, песни, гатанки и танци.
Но няма нищо по-интересно от нашата приказка.

Учител: Отворете тетрадките си на отметката.

Учител: Вижте снимка 1 на задачата. Разкажете откъс от приказката към тази картина. (слушане на детски приказки)

Учител: Прочетете задача 2.

Прочетете сами пасажа и определете къде думите са вълк и къде лисици.

Намерете и прочетете думите на вълка.

Намерете и прочетете думите на лисицата.

Нека прочетем откъса по роли.

IX. Затвърдяване на изучения материал.

Дизайн на корицата от ученици.

Учител: Какво слушахме днес в клас?

Деца: Приказка.

Учителят: Правилно. И какъв е заместителят на приказката?

Деца: Кръг.

Учителят: За кого е тази история?

Деца: За животните.

Учителят: Ако говорим за животни, тогава какъв цвят ще рисуваме върху кръга?

Деца: кафяво.

Деца: не. Това е руска народна приказка. (Слайд 10)

Учителят: Как завършва тази история?

деца:тъжно?

Прочетете изявлението на A.S. Пушкин: (Слайд 11)

Приказката е лъжа, но в нея има намек, урок за добри хора.

Как разбирате тези думи?

Какъв урок си извлякохте от приказката?

  • бъди честен, мил;
  • да отвърнеш на добротата с добро.

XI. Обобщение на урока.

Учител: И вижте, ето една приказна кутия, в нея има писма, само че върху тях няма обратни адреси. Кой е написал тези писма? Можете ли да ми кажете?

(Вади писма и ги чете)

1. Не треперех пред вълка,
Бягай от мечката
И лисицата на зъба
Все още ме хванаха ... ("Gingerbread Man")

2. Близо до гората, на ръба,
Трима от тях живеят в хижа.
Има три стола и три чаши,
Три легла три възглавници.
Познайте без представа
Кои са героите на тази приказка? ("Три мечки").

3. Спестете! Бяхме изядени от сив вълк ... (Деца от приказката „Вълкът и седемте деца“)

4. О, ти, Петя - простотия,
Малко се прецаках.
Не послуша котката
Погледна през прозореца. („Котка, петел и лисица“)

5. Всичко свърши добре,
Само опашката ми остана в дупката ... (Вълкът от приказката „Сестра лисичка и вълкът“)

Учител: Браво.

Какво е общото между всички тези истории?

деца:Всички тези приказки са руски народни приказки за животни.

Затворим очи отново
Отлитаме от приказка.
1, 2, 3, 4, 5
Ще се върнем отново в клас.

X. Рефлексия.

Какво искате да кажете за урока?

Каква оценка заслужава нашият урок?

Имате две снимки на бюрата си: усмихната лисичка и плачещ вълк. Ако сте се интересували от урока, тогава вдигнете лисицата, а ако сте тъжни, безинтересни, тогава Вълкът (Децата показват карти с животни) (Слайд 13, 14)

Обобщение на урок по литературно четене

Глава: Приказки.

Тема: Руски народни приказки. "Лисица - сестра и вълк."

Целта на урока:да систематизира знанията на учениците по темата "Руски народни приказки"; научете се да оценявате характера на героите, техните действия, настроение.

Планиран резултат:систематизиране на знанията на учениците за приказките; способността да се съди за героите по техните действия.

лични:

- развитие на независимост;

Развитие на умения за сътрудничество.

Предмет:

Развитие на устната реч; образно и логическо мислене, артикулационен апарат;

способност за анализ и обобщение

Метасубект:

Личен UUD:

Формиране на мотивация за учене, адекватна самооценка, осъзнаване на смисъла от ученето и лична отговорност за бъдещия резултат; желание открито да изразят своята позиция в класната стая.

Регулаторен UUD:

Формиране на способност за извършване на действие по модела; оценка на процеса и резултата от дейността.

Когнитивно UUD:

Обобщаване под концепцията въз основа на избора на съществени характеристики; осъществяване на семантично четене; търсене и избор на необходимата информация от текста; попълване на предложените схеми по прочетения текст; работа с два източника на информация

Комуникативен UUD:

Формиране на способността да чувате и слушате учителя, съученика; водят устен диалог; четене по роли; да си сътрудничат с други хора при решаване на учебни проблеми; адекватно оценяват себе си, работата на другите ученици.

Цели на урока:

    формиране на образователни и информационни умения (способност за работа с текст, с таблица, за намиране на основното, съществено); научете се да оценявате героите по техните действия и характеристики на речта

    развитие на комуникационни умения (способност за общуване, взаимодействие помежду си);

    да култивират уважение към произхода на културата на своя народ; морал чрез анализ на съдържанието на художественото произведение;

Основни понятия на урока:приказка, характер, клъстер.

Оборудване: учебник "Литературно четене", сигнали, карти с таблици, изображения на животни, проектор, компютър,

аз . Самоопределение към дейности поставяне на учебна задача.

(Време за организиране)

Цел: включване на учениците в дейности на лично значимо ниво; произношение на темата и целта на урока под формата на въпроси.

Методи:диалог, водещ към темата.

Камбаната отново удари.

Започваме нашия урок.

Любопитни деца в класната стая

Те искат да знаят всичко на света.

Добро утро!

Денят започна.

На първо място караме мързела.

Не скучайте в клас

Днес в урока не само ще започнем запознаването си с ново произведение, но и ще си спомним класификацията на приказките, а също и ще работим върху обогатяването на нашия речник. По време на урока вие ще бъдете не просто слушатели, а внимателни, мислещи читатели и изследователи.

Какво означава да си внимателен читател?

II . Актуализация на знанията.

Цел: да се консолидират знанията на учениците за класификацията на приказките.

Метод:диалогов прозорец.

продуктивна задача:добавяне на схема

Мотивационен трик:пъзели.

Ето илюстрации към познати творби. Към кой литературен жанр принадлежат?

Как се различава приказката от другите литературни жанрове?

Вижте, на какви две големи групи могат да се разделят всички приказки?

Назовете народни приказки.

Попълнете предложената диаграма.

Приказките питат:

А сега вие, приятели, опознайте ни!

1. И пътят е далечен,

И кошницата не е лесна.

Да седна на пън,

Яжте пай...

2. Близо до гората, на ръба,
Трима от тях живеят в хижа.
Има три стола и три чаши,
Три легла, три възглавници.
Познайте без представа
Кои са героите на тази приказка?

3. Няма река или езерце.

Къде да пием вода?

Много вкусна вода

В дупката на копитата!...

4. Удряни и набивани

В чиния с нос -

Не глътна нищо

И остана с нос.

Помислете коя приказка ще бъде „допълнителна“ и защо?

Всичко това са приказки.

В една приказка винаги всичко е необичайно, магическо, има животни, птици и неща, които могат да говорят, да носят дрехи. Има и различни вълшебни неща: летящо килимче, вълшебно огледало, самостоятелно сглобена покривка и други. В приказките има необичайни същества: Баба Яга, гноми, Кошчей Безсмъртният и др.

- "Доктор Айболит", "Приказката за цар Салтан"

- "Ряпа", "Натруфен човек", "Котка, лисица и петел".

Приказки за животни, битови приказки и вълшебства.

"Маша и мечока"

"Три мечки"

"Сестра Альонушка и брат Иванушка"

"Лисицата и жеравът"

„Сестра Альонушка и брат Иванушка“, защото това е приказка, а останалите са за животни.

III . „Откриване на нови знания“

Начини:диалог, работа по двойки.

Мотивационен трик:викторина, "вълшебна кутия", слушане на приказка в изпълнение на актьори.

-Познайте ребуса и ще разберете името на героя от приказката, за която ще говорим. Лисицата е един от най-известните герои в руските народни приказки.

Нека направим малък тест. Съвет: във всички приказки главният герой е лисица.

1) Има лисица-сестра.

Тя почука на прозореца и попита: Терем-теремок! Кой живее в терема?

2) И тя им каза от печката: Щом изскоча, като изскоча, парчета ще тръгнат по задните улици! Кучетата се изплашиха и избягаха!

3) Лисицата се качи на тавана и изяде половината от меда. Пак се върнала и легнала, а мечката я попитала: куме, а куме как им беше името?

4) Пусни я. Легнала лисицата на пейката, опашката под пейката, точилката под печката.

5) Заекът изтича до лисицата. А мечката и вълкът започнали да мислят къде да се скрият.

Мечката казва: Ще се кача на бора.

Но какво да правя? - пита вълкът. Скрийте ме, Михайло Иванович, някъде! Мечката покрила вълка със сухи листа, а самият той се покатерил на един бор.

6) И лисицата събра цялата разпръсната риба на купчина, седна на пътя и яде за себе си. Сивият вълк идва при нея.

Сега ще се запознаете с друга приказка, героите на която ще бъдат лисица и вълк. Това е руска народна приказка "Лисичката и вълкът".

Но първо, нека направим речниково упражнение.

Тренировка за речников запас:

чувство

чувство

Как разбирате думите: "свивам се"?

Намерете значението на думите в речника: SMOKNUT, ПОДОБРЯВАНЕ НА ВРЕМЕТО, ДОБРЕ, ICE-HOLE, ROCKER, ОТЗИВЧИВ.

Ще пуснем всички тези думи в нашата магическа кутия.

А сега ще чуем първата част от тази приказка в изпълнение на прекрасната актриса Т. Пелцер.

Това е лисица.

"Теремок"

"Хижата на Заюшкина"

"Лисицата и мечката"

"Лисица с камък"

"Котофей Иванович"

"Сестра Фокс и вълкът"

Стиснете, огънете коленете си, притиснете плътно главата си.

IV . Първично закрепване.

Цел:

Начини:предна работа.

Обобщение на урок по литературно четене в 1 клас

Раздел: Приказки.

Тема: Руски народни приказки. "Лисица - сестра и вълк."

Тип урок: Урок за запознаване с нов материал.

Разход на време:април

Целта на урока: да систематизира знанията на учениците по темата "Руски народни приказки"; научете се да оценявате характера на героите, техните действия, настроение.

Планиран резултат:систематизиране на знанията на учениците за приказките; способността да се съди за героите по техните действия.

лични:

- развитие на независимост;

Развитие на умения за сътрудничество.

Предмет:

Развитие на устната реч; образно и логическо мислене, артикулационен апарат;

способност за анализ и обобщение

Метасубект:

Личен UUD:

Формиране на мотивация за учене, адекватна самооценка, осъзнаване на смисъла от ученето и лична отговорност за бъдещия резултат; желание открито да изразят своята позиция в класната стая.

Регулаторен UUD:

Формиране на способност за извършване на действие по модела; оценка на процеса и резултата от дейността.

Когнитивно UUD:

Обобщаване под концепцията въз основа на избора на съществени характеристики; осъществяване на семантично четене; търсене и избор на необходимата информация от текста; попълване на предложените схеми по прочетения текст; работа с два източника на информация

Комуникативен UUD:

Формиране на способността да чувате и слушате учителя, съученика; водят устен диалог; четене по роли; да си сътрудничат с други хора при решаване на учебни проблеми; адекватно оценяват себе си, работата на другите ученици.

Цели на урока:

  1. формиране на образователни и информационни умения (способност за работа с текст, с таблица, за намиране на основното, съществено); научете се да оценявате героите по техните действия и характеристики на речта
  2. развитие на комуникационни умения (способност за общуване, взаимодействие помежду си);
  3. да култивират уважение към произхода на културата на своя народ; морал чрез анализ на съдържанието на художественото произведение;

Основни понятия на урока:приказка, характер, клъстер.

Оборудване : учебник от Е. Е. Кац "Литературно четене", сигнали, карти с таблици, изображения на животни, проектор, компютър,

Етапи на урока, време

Дейност на учителя

Студентски дейности

I. Самоопределение към дейности поставяне на учебна задача.

(Време за организиране)

Цел: включване на учениците в дейности на лично значимо ниво; произношение на темата и целта на урока под формата на въпроси.

Методи: диалог, водещ към темата.

Камбаната отново удари.

Започваме нашия урок.

Любопитни деца в класната стая

Те искат да знаят всичко на света.

Добро утро!

Денят започна.

На първо място караме мързела.

Не скучайте в клас

Днес в урока не само ще започнем запознаването си с ново произведение, но и ще си спомним класификацията на приказките, а също и ще работим върху обогатяването на нашия речник. По време на урока вие ще бъдете не просто слушатели, а внимателни, мислещи читатели и изследователи.

Какво означава да си внимателен читател?

II. Актуализация на знанията.

Цел: да консолидира знанията на учениците за класификацията на приказките.

Метод: диалог.

продуктивна задача:добавяне на схема

Мотивационен трик:пъзели.

Ето илюстрации към познати творби. Към кой литературен жанр принадлежат?

Как се различава приказката от другите литературни жанрове?

Вижте, на какви две големи групи могат да се разделят всички приказки?

Назовете народни приказки.

Попълнете предложената диаграма.

Народна

Приказките питат:

А сега вие, приятели, опознайте ни!

1. И пътят е далечен,

И кошницата не е лесна.

Да седна на пън,

Яжте пай...

2. Близо до гората, на ръба,
Трима от тях живеят в хижа.
Има три стола и три чаши,
Три легла, три възглавници.
Познайте без представа
Кои са героите на тази приказка?

3. Няма река или езерце.

Къде да пием вода?

Много вкусна вода

В дупката на копитата!...

4. Удряни и набивани

В чиния с нос -

Не глътна нищо

И остана с нос.

Помислете коя приказка ще бъде „допълнителна“ и защо?

Всичко това са приказки.

В една приказка винаги всичко е необичайно, магическо, има животни, птици и неща, които могат да говорят, да носят дрехи. Има и различни вълшебни неща: летящо килимче, вълшебно огледало, самостоятелно сглобена покривка и други. В приказките има необичайни същества: Баба Яга, гноми, Кошчей Безсмъртният и др.

- "Доктор Айболит", "Приказката за цар Салтан"

- "Ряпа", "Натруфен човек", "Котка, лисица и петел".

Приказки за животни, битови приказки и вълшебства.

"Маша и мечока"

"Три мечки"

"Сестра Альонушка и брат Иванушка"

"Лисицата и жеравът"

„Сестра Альонушка и брат Иванушка“, защото това е приказка, а останалите са за животни.

III. „Откриване на нови знания“

Цел:

Начини: диалог, работа по двойки.

Мотивационен трик:викторина, "вълшебна кутия", слушане на приказка в изпълнение на актьори.

Познайте ребуса и ще разберете името на героя от приказката, за която ще говорим. Лисицата е един от най-известните герои в руските народни приказки.

Нека направим малък тест. Съвет: във всички приказки главният герой е лисица.

1) Има лисица-сестра.

Тя почука на прозореца и попита: Терем-теремок! Кой живее в терема?

2) И тя им каза от печката: Щом изскоча, като изскоча, парчета ще тръгнат по задните улици! Кучетата се изплашиха и избягаха!

3) Лисицата се качи на тавана и изяде половината от меда. Пак се върнала и легнала, а мечката я попитала: куме, а куме как им беше името?

4) Пусни я. Легнала лисицата на пейката, опашката под пейката, точилката под печката.

5) Заекът изтича до лисицата. А мечката и вълкът започнали да мислят къде да се скрият.

Мечката казва: Ще се кача на бора.

Но какво да правя? - пита вълкът. Скрийте ме, Михайло Иванович, някъде! Мечката покрила вълка със сухи листа, а самият той се покатерил на един бор.

6) И лисицата събра цялата разпръсната риба на купчина, седна на пътя и яде за себе си. Сивият вълк идва при нея.

Сега ще се запознаете с друга приказка, героите на която ще бъдат лисица и вълк. Това е руска народна приказка "Лисичката и вълкът".

Но първо, нека направим речниково упражнение.

Тренировка за речников запас:

чувство

Чувство-дявол-чувство

Как разбирате думите:"свивам се"?

Намерете значението на думите в речника: SMOKNUT, ПОДОБРЯВАНЕ НА ВРЕМЕТО, ДОБРЕ, ICE-HOLE, ROCKER, ОТЗИВЧИВ.

Ще пуснем всички тези думи в нашата магическа кутия.

А сега ще чуем първата част от тази приказка в изпълнение на прекрасната актриса Т. Пелцер.

Това е лисица.

"Теремок"

"Хижата на Заюшкина"

"Лисицата и мечката"

"Лисица с камък"

"Котофей Иванович"

"Сестра Фокс и вълкът"

Стиснете, огънете коленете си, притиснете плътно главата си.

IV. Първично закрепване.

Цел:

Начини: предна работа.

Финансови средства: коментар, водещ до откриването на диалога на знанието.

Физминутка

Цел: запазване на здравето, активиране на вниманието.

Начини: работа по двойки.

Кажете ни какво направи лисицата, за да вземе рибата?

И защо дядо имаше нужда от лисица?

Как мислиш, че се е почувствал дядо ти, когатостигнах до къщата?

Промениха ли се чувствата му, когато намери празната количка? Ако е така, как?

Как мислите, какви чувства изпита лисицата, когато измами дядо си?

Кой от героите в тази част на приказката предизвиква съчувствие? Защо?

Момчета, измислете име за тази част от приказката, обосновавайки решението си.

Тъкмо навлязохме в гората

Имаше комари.

И напред иззад храста
Изглежда хитра лисица.
Ще надхитрим лисицата
Да тичаме на пръсти.

Вълкът се шляе бързо в полето,
Той е много страшен по желание.

Имитираме вълка

Непоседливи деца.
Но играта свърши
И е време да се научим.

А сега работим по двойки. На стр. 66 намерете диалога между дядото и жената, подгответе го за роли.

Умора, радост, страх, гняв.

Гняв, негодувание.

радост, празник

Изпълнено от:

Пляскане над главата

Бягане на пръсти.

Имитирайте вълка.

Сядат на бюрата.

Децата самостоятелно разпределят ролите и четат диалога

V. Самостоятелна работа със самопроверка по стандарт.

Цел: всеки трябва да направи извод за себе си, че вече знае как се прави.

Методи: самоконтрол, самочувствие.

Сега погледнете слайда. Ето илюстрации, направени от различни художници за тази приказка. Намерете думи в текста, които точно предават това, което художникът е изобразил. (стр.66 - 67)

Направи го - не го направи

Децата самостоятелно намират думи в текста, маркират ги и след това ги сравняват със стандарта (на слайда) и оценяват работата си с помощта на сигнали (червено - направи го, синьо - не го направи).

VI. Домашна работа.

Днес се запознахме само с един от главните герои на тази приказка. В следващия урок ще продължим да работим върху приказката. И ще трябва да прочетете тази приказка до края у дома и да отбележите онези думи, чието значение не разбирате.

Записване на домашни

VII. Обобщение на урока. Отражение на дейността.

Цел: осъзнаване на учениците за техните образователни дейности, самооценка на резултатите от техните дейности.

Методи: изпълнение на продуктивни задачи.

Какви черти на характера са надарени с лисица в руските народни приказки?

Сега ще трябва сами да попълните таблиците, които имате на бюрата си (компилиране на клъстер).

Ако сте успели да добавите 4-5 думи към всяка колона, светнете си червено фенерче, ако 2-3 думи, тогава зелено, ако 0-1, тогава синьо.

Имате две снимки на бюрата си: усмихната лисичка и плачещ вълк. Ако сте се интересували от урока, тогава вдигнете лисицата, а ако сте тъжни, безинтересни, тогава Вълкът.

Момчета, днес искам да аплодирам (пълното име на ученика) за добра работа в урока. (Име), а на кого ще ръкопляскаш?

Камбаната удари за нас.

Благодаря на всички за урока.

Двуличен, алчен, мързелив, скъперник, привързан, мил, привлекателен, червенокоса, зла.
- Измами, краде, бяга, пее, танцува, преструва, ласкае, угажда, преструва се.

Приказки Битови приказки Приказки за животни

Приказките питат: - А сега вие, приятели, Разпознайте ни! Приказките питат: - А сега вие, приятели, Разпознайте ни! Приказките питат: - А сега вие, приятели, Разпознайте ни! Приказките питат: - А сега вие, приятели, Разпознайте ни!

"Лисица - сестра и вълк" (1 урок)

Загряване на речника: чувство-усещане-усещане-дявол-усещане-n-s-th Как разбирате думите: „свийте се“? Намерете значението на думите в речника: ИЗБОРЕН, РАЗУМ, ПОДОБРЯВАНЕ НА ВРЕМЕТО

И малкото лисиче улови времето и започна да изхвърля всичко от количката, едно по едно, една рибка и една рибка, всичко една рибка и една рибка.

Една жена се приближи до количката: без яка, без риба и започна да се кара на мъжа си.

Слязъл дядо от каруцата, качил се при лисицата, но тя не мръднала, лежала като мъртва.

лисица хитър хитър лъжец - клюка лисица - сестра ... ... ... ... ... ...

Камбаната удари за нас. Благодаря на всички за урока!