Красотата на очите Очила Русия

Урок по изобразително изкуство на тема "Витражи" (5 клас, изобразително изкуство). Старинни образи в съвременните народни играчки Изобразително изкуство в гимназията

ТЕХНОЛОГИЧНА КАРТА НА УРОКА СЪГЛАСНО ИЗИСКВАНИЯТА НА GEF

изобразително изкуство в 5 клас

„Антични образи в съвремието

народни играчки"

учител по изобразително изкуство

MBOU средно училище № 4 Гус - Хрустальный

Ракислова Олга Юриевна

Предметна област: изкуство(автор B.M. Nemensky)

Клас : 5

Тема: "Старинни образи в съвременните народни играчки"

Цел: Формиране на образователни компетентности (информационни, комуникативни, рефлексивни и др.) на учениците от 5. клас в предметната област „Изобразително изкуство“ на тема: „Старинни образи в съвременните народни играчки“

Цели на обучението насочени към постиганелични резултати от обучението:

Активиране на учебната познавателна дейност

развитие фина моторикаръце, око, аналитично мислене, образно въображение, художествен вкус.

Формиране на любов към народното творчество

Цели на обучението насочени към постиганеметасубект резултати от обучението:

Формиране на способността за работа с нова информация по темата (избиране, подчертаване, изграждане на логика, обобщаване);

Формиране на способността за разграничаване на различните видове народни играчки, класифициране (когнитивно UUD);

Формиране на способността за слушане и чуване, изграждане на речеви изявления;

Формиране на умения за работа в статични творчески групи (комуникативен UUD);

Формиране на първоначалните форми на отразяване (регулаторни UUD).

Цели на обучението насочени към постиганепредмет резултати от обучението:

    Усвояване на знания по темата: „Старинни образи в съвременните народни играчки”.

Ключови въпроси за деца: "Какво отличава глинените играчки от различни художествени занаяти и какво е общото между тях?"

Урочно оборудване

Учителски компютър, мултимедийна техника, презентация, образци на народни играчки,пластмаса и дъска за моделиране, салфетка за ръце.

Етап на урока

Дейност на учителя

Студентски дейности

Формулиран UUD

Организационни

Контрол върху организацията на работното място на учениците, формирането на групи

Учениците седят на групи

Комуникативен

Активиране на вниманието

Фрагмент от песента на В. Леонтиев „Панаир»

Слайд номер 1 "Панаир на народни играчки." Съобщението, че днес на урока ще отидем на панаира на народните играчки

Развитие на емоционална и морална отзивчивост

Лична

Актуализиране на основни знания

В предишните уроци се запознахме с древните образи, които изпълват живота на руския народ. Какви са тези изображения? (женска фигура, кон, дърво на живота, птица)Назовете предметите, украсени с древни изображения?

Какви символи са използвани за украса на дома, носията и предметите от бита?Слайд номер 2 "Древни изображения в народното изкуство"

Отговорете на поставените въпроси

Регулаторен

Способност за формулиране на придобитите знания

Мотивация учебни дейности

Има една невероятна професия, която е дошла при нас от древни времена и съществува и днес - това е занаятчия на играчки. В древността глинените играчки са създавани не само за забавление, но и като част от древни ритуали. Те се подариха един на друг за празниците и изпълниха дома им. Играчките притежавали магическа сила и според предците ни предпазвали хората от всяко зло.

В глинена играчка живеят образи, които вече са ви познати: кон, птица, жена, които живеят в паметта на хората и продължават традициите им.

Формата на играчките е много пластична и обобщена, но въпреки това в различни места на огромна Русия художниците подходиха по оригинален начин към създаването на нейния образ.

На нашия панаир има четири основни павилиона, в които са представени играчки Димковская, Абашевская Филимоновская и Каргополская.Слайд номер 3 (Народни глинени играчки)

Нашата задача е да се научим да ги различаваме, извайваме и украсяваме.

Но първо, нека определим в кой павилион е попаднала всяка група.

Текстът се разпространява (Приложение 1)

Разглеждат играчките, получени от всяка група, и според описанието определят принадлежността им към даден народен занаят.

Регулаторен

Научете се да слушате въпроси, да размишлявате, да анализирате.

Актуализация на знанията.

Обобщаване и систематизиране на знанията

А сега нека анализираме отличителните черти на народните глинени играчки от Димково, Филимоново, Каргопол и Абашево, попълвайки таблицата.

слайд 4 ( Таблицата се показва на екрана и се попълва според отговорите на учениците)

Всяка група подчертава в текста особеностите на формата, орнамента и

използвани основни цветове.

Когнитивна, регулативна

Комуникативен.

Прилагане на знания и умения

И сега предлагам да играем с играчки.

Всяка група има своя игра – задача

1 група - приложение 2

2 група - приложение 3

3-та група - приложение 4

4 група - приложение 5

Всяка група прилага предварително придобити артистични умения,

Изпълнете CAT

Регулаторен

Комуникативен

Контрол на усвояването Проверка на изпълнени задачи

Проверка на изпълнените задачи, обсъждане на допуснати грешки, коригиране

приложение 2 - слайд номер 5

приложение 3 - слайд номер 6

приложение 4 - слайд номер 7

приложение 5 - слайд номер 8

Четене на отговорите

Коментирайте ги

Регулаторни: развитие на способността за разбиране на получената информация, формиране на способността за анализ

Практическа работа

Добре научихте темата на днешния урок, браво.

А сега ви предлагам да влезете в ролята на майстори и да се опитате да създадете пластична форма на народна играчка, но не копирайки, а внасяйки в нея нещо ново, свое.

Слайд 9 (Техники за работа с пластилин)

Звучат руски народни мелодии

Обмисляне на начина на работа

презентации

Всеки работи самостоятелно върху собствения си образ на играчката

когнитивен, регулаторен

Комуникативен.

Отражение

Домашна работа

Днес се запознахте с четири вида народни глинени играчки. Какви играчки харесвате най-много? Каква играчка бихте искали да имате у дома?

Домашна работа: покрийте играчката с бял гваш. И повторете значението на символите на народния орнамент

Дайте отговор

Запишете домашното

Регулаторен

Прогнозиран резултат: Познайте произхода на народните занаяти: Димково, Филимоново, Каргопол, Абашево и можете да ги разграничите по стилистични характеристики. Изваете формата на народна играчка и я подгответе за украса.

Приложение 1

Димковска играчка . В древни времена майсторите от селището Димково близо до Вятка (сега Кировска област) са изваяли играчки от глина: дами под чадър, румени господа, коне, мечки, елени, патици и петли.

Формата на фигурките е монолитна, силуетът се отличава с мека гладкост и закръгленост.

Повечето играчки бяха свирки, рисувани върху бяла глина с разноцветни ивици и линии, пръстени и точки, кръгове, които приличаха на цветя. На галено тази играчка се нарича - мъгла.
Нейната картина е елегантна и декоративна. Пурпурни, сини, зелени, жълто-оранжеви цветове искрят много ярко на бял фон.

Филимонов играчка. Глинените играчки от село Филимоново, Тулска област, са изненадващо красиви и разнообразни. Дами, конници, коне, елени, овни, петли - образуват весело, ярко хоро. Играчките са с издължени пропорции, изглеждат елегантни, стройни дами с тънка талия се кичат в поли-камбани и закачливи шапки; елен с мощни рога изящно протегна необичайно дългата си шия; известен галопиращ в горда поза ездач. И всяка фигурка също свири.

Те покриват играчки с необичаен модел, това са редуващи се ивици, точки, кръгове, овали, триъгълници; често се изобразява разклонена „рибена кост", лъчиста „звездичка" или ярко „слънце". Основните цветове, използвани в живописта, са жълто, червено, зелено.

Каргополска играчка - Тази играчка е от Архангелска област, от Каргопол.
Темата е взета от народен живот. Майсторите създават женски фигурки,

дядовци-лесовъди, орачи, акордеонисти.Тук и Полкан - страхотно чудовище,

в който главата и ръцете на човек бяха комбинирани с тялото на кон.Неизменно има мечка, други животни и птици. Играчките са клякащи; изглеждат тромави и тежки
Рисуването на играчките Kargopol е много изразително и просто. Символите на слънцето са големи огнени кръгове, кръстове, пръстени, мотиви на зърна, класове и клонки от растения. Всички тези елементи са изобразени в естествени тонове, близки до естествените природни нюанси - черно, червено, жълто, бледозелено, синьо.

Абашевская играчка родом от село Абашево, Пензенска област
Abashevskaya играчка е
свирки, изобразяващи животни, често вземащистрахотен вид. Фигурките имат издължено тяло с къси, широко раздалечени крака и дълга изящна шия. На малка, внимателно изваяна глава се открояват дълбоко издраскани очи.
глави
кози, елен, овцеувенчан с извити, понякога многослойни рога.
Свирките са боядисани с ярки емайлирани бои -
син, зелено,червен.Отделни детайли, като рога, могат да бъдат боядисанисреброилизлато.

Слайд #4

Вид играчка

Регион

Формата

рисуване орнамент

Основни цветове

Филимоновская

Димковская

Каргополская

Абашевская

Таблицата се извежда и попълва според отговорите на учениците.

Вид играчка

Регион

Формата

рисуване орнамент

Основни цветове

Филимоновская

Тула

Те имат удължени пропорции, меки очертания на формата, изглеждат елегантни, стройни

редуващи се ивици, точки, кръгове, овали, триъгълници;

често изобразявани
разклонена "рибена кост", лъчиста "звездичка"

или ярко слънце

червено, жълто, зелено

Димковская

Кировская

Формата на фигурите е монолитна, силуетът се отличава с мека гладкост и закръгленост.

Те са рисувани върху бяла глина с многоцветни ивици и линии, пръстени и точки, кръгове, които приличат на цветя.

пурпурно, синьо, зелено,

жълто-оранжев цвят.

Каргополская

Архангелск

клякам; изглеждат тромави и тежки

Символите на слънцето са големи кръгове, кръстове, пръстени, мотиви на зърна, класове и клонки от растения.

черно, червено, жълто, синьо,

бледо зелено,

Абашевская

Пенза

Фигурките имат издължено тяло с къси, широко раздалечени крака и дълга изящна шия.

Липсва декоративна украса

син, зелено, червено Може да се рисуват отделни детайли като еленови рогасреброилизлато.

Изпълнено:

учител по изобразително изкуство

Просветова Татяна Сергеевна

п/с Нижнедевицки

Урок по изобразително изкуство на тема: "Старинни образи в съвременните народни играчки"

учебник:НА. Горяева, О.В. Островская; редактиран от B.M. Неменски. Изкуство. Декоративно-приложното изкуство в човешкия живот. 5 клас – М.: Просвещение

Целите на урока: формиране на идеи за народни глинени играчки, нейните видове (Димково, Филимонов, Каргопол); изработване на скица на играчка в цвета на един от народните занаяти.

Задачи:

1. Да се ​​формира представа на учениците за народна глинена играчка.

2. Развиване на мислене, творческа и познавателна дейност, способността да се разсъждава, сравнява, обобщава, прави изводи самостоятелно.

3. Повишаване на любовта и интереса към традиционната руска култура, тяхната родина.

Формиран UUD:

когнитивен- научете се да извличате информация от учебника, да я анализирате, да идентифицирате характеристиките на различни обекти в процеса на тяхното изследване;

комуникативен– да се научат да участват в колективни дискусии, да изграждат концептуални речеви изявления, да защитават собственото си мнение, да формулират отговори на въпроси;

регулаторен- научете се да поддържате целта на дейността до получаване на нейния резултат; планирайте решение учебна задача; оценяват резултатите от своята работа;

лични– имат отговорно отношение към ученето, имат мотивация за учебни дейности4 са ориентирани към проявяване на интерес към изкуствата и занаятите.

Методи и форми на обучение: обяснително-илюстративна, частично проучвателна, практическа; групови, фронтални, индивидуални, игрови.

Образователни ресурси: Некрасова M.A. „Народно изкуство на Русия. Народното творчество като свят на цялост. М., 1983

Дурасов Г.И. "Каргополска глинена играчка" - А, 1986г

Нагледен и демонстрационен материалл: презентация към урока.

Оборудване: учебник, гваш, четки, хартия.

По време на часовете

Организиране на времето.

Добър ден момчета! Казвам се Татяна Сергеевна. Аз ще ви преподавам в този час по изкуство.

Всички готови ли са за урока?

С какво настроение дойдохте на урока?

Мотивационно-целеви етап.

Откъде дойде при нас?

Всичко просто. Без хитри трикове.

С дълга врата и боядисана

За играта и забавлението на децата.

Обичах те в ранна възраст

Баба беше майсторка.

Ти ми мина

от красиви хоратехните села.

Не се страхувате от разстоянието.

Вие сте от предците от далечни времена.

Тези глинени статуи

Камбанен звън на Русия. (Слайд 2)

Н.В. Денисов

Предложете темата на днешния урок и формулирайте целите на обучението.

(Ако е необходимо, учителят помага на децата). (Слайд 1)

Въведение в новия материал.

Момчета! От ранно детствозаобиколен си от играчки.

Помниш ли какво? От какво са направени? Където?

Всички фабрични детски играчки са подобни.

Но играчките, чиито изображения са представени на дъската, са различни, няма втора като нея, защото са направени на ръка. (Слайд 1)

С каква цел хората създават играчки? Каква е тяхната цел?

(Целта на играчката е да забавлява, забавлява децата).

В древността глинените играчки са били използвани в различни ритуали. Те бяха кредитирани със специална сила: да защитават, защитават хората от всяко зло. Яркият цвят и пронизителното свирене на играчките помогнаха за това.

Въведение в новия материал.

Днес ще научите повече за играчките, които принадлежат към посоката на "народния занаят".

Спомнете си какви играчки срещнахте в уроците по рисуване в 3 клас? (Димковски). (Слайд 2)

Защо тези играчки се наричат ​​не Воронеж, не Нижнедевицки, а Димково? (Произведено в село Димково).

Село Димково все още се намира близо до град Киров и някога се е наричало Вятка.

Защо Димково е известно?

С моята играчка.

Няма опушен цвят,

Какво сиво е сиво.

Има нещо като дъга в нея,

От капки роса

Има нещо радостно в нея,

Гърмящ като бас.

Тя не изглежда натруфен,

весело и празнично

В младостта си е връхна точка,

Има сила и обхват.

Блясък охра с червено олово

По цялата земя в къщи.

В. Фофанов

От какво са направени играчките Димково? (От глина).

Какъв модел украсява играчката Dymkovo? (Геометричен).

Всички играчки не са прости,

И магически боядисани:

Снежнобели като брези,

Кръгове, клетки, ивици -

На пръв поглед семпъл модел

Но не можете да погледнете настрани.

О. Левицки

Кои са любимите цветове на майсторите от Димково? (Синьо, оранжево, бяло и др.).

Какъв цвят е фонът на играчката Димково? (Бял).

Глинените играчки от село Филимоново, Тулска област, са изненадващо красиви и разнообразни. (Учителят насочва вниманието на учениците към слайда с изображение на играчки). Казват се Филимонови.

И тези глинени играчки са от Архангелска област, от Каргопол и близките села. Това са играчки от Каргопол (Учителят насочва вниманието на учениците към слайда с изображение на играчки).

Задача номер 1

Разгледайте играчки, които принадлежат към различни изкуства и занаяти, и работейки в групи от по 4, определете какво е общото между тях и каква е разликата между тях? (Слайд 2). Можете да използвате учебника (с.66 - 74). Придържайте се към предложения план. (Слайд 3)

Планирайте

1. От какво се правят играчките.

2. Изображения на играчки.

3. Форма на играчките.

4.Основни цветове на играчките

5. Елементи на рисуване.

Общ:

Изработена от глина;

Антични изображения: фигури на хора, птици, животни;

Имат обобщена форма;

В картината са използвани много цветове;

Използването на слънчеви знаци

Разлики в играчките:

Играчките Филимоново са с издължени форми; основните цветове са малиново червено, жълто и изумрудено зелено;

В играчките Димково има много детайли: волани, волани, плитки, флагели;

Каргополските играчки са клякащи; срещат приказно създание - Кон-Полкан

2 задача. Кой на какъв кон дойде?

Учителят показва на учениците изображения на коне и ездачи, принадлежащи към различни художествени занаяти, а учениците трябва да познаят кой на кой кон е пристигнал. (Слайд 4)

Игра Инцидент в музея.

Тази игра изисква 2 участника: 1 е пазач на музей, 2 е детектив.

Представете си за момент, че играчка на някой от занаятите е изчезнала от музея. Местоположението му вече е известно, но е сред другите играчки и това усложнява търсенето му. За да открие изчезналата играчка, уредникът на музея трябва да й даде устно описание. Детективът, ръководен от това описание, търси липсващите сред представените играчки. (Слайд 5)

Самостоятелна работа на учениците.

Изработване на скица на играчка в цвета на един от занаятите (Слайд 6)

Физкултурна минута

Обобщение на урока. Отражение.

Изложба на студентски работи и тяхното обсъждане.

Чия работа ви хареса най-много?

Кое е най-сполучливото в тях, чудя се?

Продължете с предложенията:

Днес разбрах (а). . .

Аз съм на мисия. . .

Сега мога. . .

Домашна работа: пластилин, гваш бои.

Използвани книги:

НА. Горяева, О.В. Островская; редактиран от B.M. Неменски. Изкуство. Декоративно-приложното изкуство в човешкия живот. 5 клас – М.: Просвещение.

Горяева Н.А. Уроци по изобразително изкуство. Декоративно-приложното изкуство в човешкия живот. Разработки на уроци. 5 клас \ Н.А. Горяев; изд. Б.М. Неменски. – М.: Просвещение. 20012

О.В. Свиридова Изобразително изкуство. 5 клас: планове на уроци по B.M. Неменски / ред.-съст. О.В. Свиридов. - Волгоград: Учител. 2006 г

по изобразително изкуство според второто поколение на Федералния държавен образователен стандарт по темата „Древни образи в съвременните народни играчки“ Вид на урока комбиниран урок Технология за конструиране на проблемно-диалогичен урок Тема на урока Древни образи в съвременните народни играчки Целта на урока Формиране на духовно-нравствено развитие; възпитание на гражданство и патриотизъм, любов към родината по примера на изучаване на водещите народни занаяти; внушаване на интерес към изкуствата и занаятите, уважение към традициите на народа; развитие на художествения вкус на учениците - да се научи да вижда красотата и изразителността на образното предаване на живота в играчки от далечното минало и настояще; формиране на умения да се ориентират в своята система от знания: да разграничават новото от вече известното; придобийте нови знания: намерете отговори на въпроси с помощта на учебник, вашия житейски опит и информация, получена в урока. Основни термини, понятия Каргопол, Филимоново, Димково, играчка, артел, народен занаят, живопис, печена глина Планиран резултат Личен Формиране: уважение към културата и изкуството на своята страна, цялостен мироглед, комуникативна компетентност в общуването с връстници, потребност за независима практическа творческа дейност, способността за провеждане на самооценка въз основа на критерия за успех на образователните дейности

Бъдете в състояние да дефинирате и формулирате целта в урока, да работите според плана, да оценявате правилността на изпълнението на действията на ниво адекватна ретроспективна оценка, да планирате действията си в съответствие със задачата, да изразявате предположението си (Регулаторен UUD ); умейте да формулирате мислите си устно, да слушате и чувате партньора си (Комуникативен UUD) да умеете да се ориентирате във вашата система от знания: разграничете новото от вече известното, придобийте нови знания: намерете отговори на въпроси с помощта на учебник, вашия житейски опит и информация, получена в урока (Cognitive UUD). Предмет Да може да сравнява, оценява формата, декора на играчки, принадлежащи към различни художествени занаяти, разпознава и назовава играчки на водещи народни занаяти; да осъществи собствена художествена концепция, свързана със създаване на изразна форма, основана на народните традиции; овладяват основните елементи на народния орнамент и цветовата гама, характерни за даден занаят Фронтална работа Групова работа Индивидуална работа Учебник за 5 клас Изобразително изкуство. „Декоративно-приложното изкуство в човешкия живот”, автори Н. А. Горяева, О. В. Островская Образци на глинени играчки (Каргопол, Филимонов, Димково), маси с образци на рисуване, компютърна презентация, шаблони за играчки, бои. Етапи на урока Дейност на учителя Дейност на учениците Формирани умения Мотивация на учебната дейност.

Цели: да се актуализират изискванията към ученика по отношение на учебната дейност; създаване на условия за възникване на вътрешна потребност на учениците от включване в образователна дейност; създаване на тематична рамка; изясняват вида на урока и очертават стъпките на учебната дейност Актуализиране на знанията и фиксиране на индивидуални затруднения в пробно действие. Цели: Да се ​​организира провеждането на пробна учебна дейност от учениците. Да организира фиксирането на индивидуалните трудности от учениците Идентифициране на мястото и причината за затруднението Цели: идентифициране на мястото на затруднението Изграждане на проект за излизане от затруднението. Цели: Да се ​​създаде мотивация за изграждане на проект от трудност. Откриване на нови знания Цели: организиране на усвояването на нови знания от учениците

метод на действие с произношение във външна реч Включване в системата на знанията и повторенията. Цели: Да организира самостоятелната работа на учениците върху учебника за търсене на информация по темата на урока. Самостоятелна работа. Цели: да се организира изпълнението от учениците на самостоятелна работа върху нови знания; организират самопроверка по стандарта, самооценка Отражение на учебната дейност в урока. Цели: Да се ​​фиксира новото съдържание на урока; Организиране на рефлексия и самооценка от учениците на техните собствени учебни дейности Проверка и подпомагане на учениците при подготовката за урока. по време на часовете. Здравейте момчета! Проверете как е организирано работното ви място, премахнете всичко излишно от бюрата. Много често, зад събитията И зад суматохата на дните, ние не помним старите дни, Ние забравяме за тях. Въпреки че сме по-свикнали да летим до Луната, нека си спомним руските обичаи, нека си спомним нашите стари времена. Неслучайно в класната стая бяха изложени произведения на народното творчество. В днешния урок ще затвърдим знанията си за народните играчки и ще обобщим представите си за народните традиции, с които да украсяваме живота си и да доставяме радост на другите хора. Тема на урока "Древни образи в съвременните народни играчки"

Разгледайте играчки от различни професии и се опитайте да намерите какво ги отличава една от друга. Моля, обърнете внимание, че всички глинени играчки имат обобщена форма, много пластични и изрисувани с традиционни орнаменти. Древните знаци на орнамента, с който са покрити играчките, могат да бъдат намерени и в бродерията, и в живописта, и в други произведения на народното изкуство. Днес ще разгледаме три центъра за производство и рисуване на глинени играчки. И нашите майстори на играчки ще ни помогнат да го разберем. Материал за ученици Димковска играчка Тази играчка се нарича "Димково" по мястото на произход. От брега на река Вятка, на който се намира град Киров, се вижда селището отвъд реката. През зимата се подклаждаха печки, а през лятото често имаше мъгли. Свободата беше като мъгла. Така го нарекоха - Димково. Оттук и името на играчката. Сега я наричат ​​галено „димка“. В началото имаше играчки - свирки. Хората се събраха на разходка, да посрещнат пролетта, да изпратят зимата. Подсвиркват и пеят на улицата. Така нарекоха пролетта Ти си малка птичка, Ти си зелена, Ти летиш над синьото море, Ти вземаш ключовете на пролетта, Заключи зимата - Отключи лятото. Глинена играчка е изпечена в пещ. След това се избелва с тебешир, разреден с мляко. И рисуваха с бои, смлени върху яйчен жълтък, по такъв начин: кръгове, прави и вълнообразни линии, клетки, петна, точки. Цветовете са светли - ярки: жълто, синьо, зелено, червено, червено, черно. Нека да го разгледаме. (слайдшоу). Какво означава този модел? Слънчевите кръгове са символ на живота. Точки, кръстове - началото на живота - човек. Квадрати с точки засято поле. Квадратите са обиталището на Линията - мир, вода. Много измислица и фантазия сред занаятчиите. Например димковската пуйка не е пуйка, но топлината е птица.

Играчка Филимоново А сега вижте тази красота. Според местната легенда, основателят на селото (по времето на Иван Грозни) е грънчарят Филимон. Оттук Филимоново. И така, как се казва играчката? Как се различават тези играчки от Димково? Разбира се, боядисана, тя е много смела. И какво друго? Точно така, имат издължени пропорции. Всички животни имат силно удължени шии. Кравите приличат на жирафи, мечките приличат на змии Gorynych. Всичко е заради глината. Filimonovtsy го наричат ​​боровинка заради масления черен цвят и съдържание на мазнини. При скулптуриране глината изсъхва и играчките бързо се покриват с пукнатини. Трябва непрекъснато да изглаждате пукнатините с мокра ръка, неволно стесняване и разтягане на торса. След изпичане играчката става бяло-розова. Тук започва рисуването. Да, не с четка, но перо писалка. От четка боята не се придържа към чиста глина. С какъв модел са украсени играчките Филимонов? Да, предимно райета. Няма строга геометрична живопис. Това е комбинация от цветни ивици, точки, кръгове, овали, звезди, триъгълници. Детайлите на картината могат да бъдат дешифрирани. Кръгът е слънцето, триъгълникът е земята, елхите и кълновете са символ на растителността и живота. Всички модели ни напомнят за връзката между човека и природата. Моля, обърнете внимание, че всички играчки са свирки. Къде е свирката? Точно така, в опашката на животни и птици. Такива играчки се рисуват с анилинови бои, смлени върху яйчен жълтък. Използват се три основни цвята: червен, жълт, син. Понякога се използват лилаво и зелено. Каргополска играчка. Нейната родина е руският север. Каргополски район на Архангелска област. Играчките изглеждат тромави и тежки. Голяма глава, с къси ръце и крака, леко сплескано лице, превръщащо се в лопата за селяните. Конят - Полкан беше един от най-обичаните образи на известната майсторка на играчки Уляна Бабкина. Забележете колко красиви и необичайни на цвят са играчките Каргопол. Боядисани в ярки или приглушени цветове, те се отличават с прости и ясни шарки. Върху повърхността на фигурките са нарисувани древни символи на слънцето - големи огненочервени кръгове, кръстове, пръстени, както и мотиви от зърна от класове и клонки от растения. Момчета, нека да видим какво обединява всички играчки? Правилно! Всички те са направени от глина. Какви са разликите? Модели Форма Работа с учебника (от 74.)

Внимателно обмислете боядисването на играчките. Обърнете внимание на основните елементи на картината, цветовете, използвани от майстори на различни занаяти Нарисувайте играчка на базата на един от занаятите Момчета! Сега затворете очи и си представете, че вие ​​и аз не сме в класна стая, а в работилница и всички вие не сте ученици, а майстори на изкуството. Вижте на вашите маси има играчки, изработени от глина, но преди да рисувате, внимателно разгледайте елементите на шарките, които са характерни за тази играчка, която сте избрали. Не забравяйте за цветовата схема. Помислете В колко цвята ще боядисате избраната играчка? Който? Какви елементи за рисуване ще използвате? Започнете работа (звучи музика по време на самостоятелна работа на децата). След завършване учителят събира работата, за да организира изложба, докато децата четат стихове за всяка играчка). Скъпи господа! Вижте тук! Всякакви играчки за всякакви маниери: Ето ги младите дами и господа. Дамите са с алени бузи и устни, с елегантни рокли и топли кожени палта. Червенокосо момиче с корона Има руменина по лицето Тя е добра, Стои без да диша! Вижте какъв кон

Просто го докосни с химикалка Той и ти заедно Ще галопирате двеста мили. И с опашка, и с грива. Колко е красиво! И ето я коза На тънки крака Цялата красота на козата е в рогата Той поклаща глава Вижте какъв съм! Yashadruzhok Надува рог, Седи на гърба на красиво прасе! индийска пуйка! Приличаш на сандък Сандъкът не е прост, Червен, жълт, син! Кажете си „Добре се справям, помислих, опитах, направих открития“. Благодаря за урока. Ти си страхотен! Настройка на урока. Самооценка на готовността за урока. Учениците проверяват правилното разположение на ученическите пособия.

Слушане съзнателно Учениците формират групи от артели по избрания занаят. Може би появата на един майстор Слушайте и изпълнявайте задачи; Те формулират задачите, които трябва да бъдат решени в урока Съзнателно слушат Под ръководството на учителя, определят мястото на затруднение Подготвени ученици (майстори на играчки), използвайки метода за извличане на информация, допълват отговорите Преглед на презентации на други ученици Участие в разговора Децата работят по двойки. След работа с учебника те правят тест за определяне на моделите на занаята.Учениците рисуват играчка, след което представят своя продукт на панаира, като го хвалят, така че да искат да го купят. И купувачите задават въпроси за играчки. Отговорете на въпросите на учителя Независимо фиксирайте придобитите знания. Разказват каквото са научили, знаят, могат. Направете самооценка в седмичния LUUD:

осмислящо действие. Установяване от учениците на връзката между целта на учебната дейност и нейния мотив; Самоконтрол в организацията на работното място KUUD: планиране на образователно сътрудничество с учителя и връстниците, способността да се ориентирате в собствената си система от знания: да разграничавате новото от вече известното. Способност да слушате и разбирате речта на другите. За да можете да изразите мислите си с достатъчна пълнота и точност RUUD: целеполагане (поставяне на образователна задача въз основа на съотношението на това, което вече е известно и това, което все още е неизвестно) планиране (съставяне на план и последователност от действия) WPUD: самостоятелен подбор и формиране на когнитивна цел, структуриране на знания, да могат да формулират своите мисли устно (KUUD) да могат да намерят необходимия материал, да подчертаят основното от прочетения текст. Да може да формулира история, да поддържа диалог със съучениците си Да може да формулира мислите си устно (KUUD) Да може да слуша и чува (KUUD) Да може да прави необходимите допълнения и корекции в метода на действие в случай на несъответствие между реалното действие и неговия продукт (RUUD) Способността да притежавате монологична форма на реч ( KUUD) Когнитивна UUD (да можете да прилагате методи за извличане на информация, включително с помощта на компютърни инструменти) Търсене и избор на необходимата информация (PUUD) Свободна ориентация и възприемане на текстове от научни, журналистически стилове (PUUD, общообразователен uud) Семантично четене (PUUD. Общообразователен uud)

Логически UUD да може да обобщава, анализира, сравнява и класифицира Отражение на методите на действие, контрол и оценка на процеса и резултатите от дейностите (PUUD, общообразователни) Идентифициране и осъзнаване от учениците на това, което вече е научено и какво още трябва да да бъде научен, нивото на асимилация. Да можете да оцените правилността на изпълнението на действие в урока на адекватна ретроспективна оценка (ALE) Способността за самооценка въз основа на критерия за успех в образователните дейности (Personal ALE)

Народното декоративно изкуство у нас е органична част от народната култура. Поетичните образи, емоциите, присъщи на него, са скъпи и разбираеми за всички хора. Внушава чувство за красота, помага за формирането на хармонично развита личност. Основавайки се на дългогодишни художествени традиции, декоративното изкуство има положителен ефект върху възпитанието на човек на бъдещето. Творбите, създадени от майстори от народа, са отражение на любовта към родната земя, способността да се види и разбере красотата на околния свят.

Основните разновидности на декоративното изкуство

В продължение на много векове домашното производство в селските семейства и започвайки от 18-19 век, занаятите, снабдявали градовете и селата с разнообразни съдове от глина, дърво и метал, щамповани тъкани, керамични и дървени играчки, килими и др. и веселие върху дърво, фигурки и свирки от Димково, изработени от глина, лакирани кутии, рисувани от Лукутин. Всеки от тези предмети е произведение на народното декоративно изкуство. Дървеното злато - Хохломската живопис - представлява голям интерес в Русия и в чужбина.

Оригинални занаяти имаше в Далечния изток, руския север, Сибир и Кавказ. Металообработката в Дагестан Кубачи, керамичната живопис в Балхара и дърворезбата със сребро Унцукул придобиха слава. Народното декоративно изкуство, чиито видове са много разнообразни, е представено в различни части на нашата огромна страна.

Вологодска дантела - народно декоративно изкуство

Вологодската дантела придобива популярност в европейските столици в края на 18 век. И в наше време много чужденци погрешно вярват, че дантелата в Русия е изтъкана само във Вологда. Всъщност Yelets, Kirishi, Vyatka също имат причина да се гордеят със своите продукти. Почти всички от тях имат свои уникални характеристики. И така, цветните дантели на Михайлов са много интересни. У нас те са спечелили не по-малко популярност от вологодските. Въпреки това, както преди стотици години, хората отиват във Вологда за снежнобяло чудо.

ажурна резба

Ажурната резба украсява дребни предмети от кост: кутии, ковчежета, висулки, брошки. Произведение на народното декоративно изкуство - дантела от кост - така поетично се нарича ажурна резба.

Най-широко разпространени са три вида орнамент при изрязване върху кост:

  • Геометричен - сплит от прави и криви линии.
  • Зеленчук.
  • Rocaille - стилизация на формата на морска раковина.

Техниката на ажурната резба се използва за създаване на композиции, базирани на орнамент и сюжет. Суровината е обикновена кравешка кост.

Фината работа върху ажурна резба изисква специални инструменти: иглени пили, гравьори, нитове, прободни триони.

мъниста

Изработката на мъниста може да се гордее с вековна история, както и самите мъниста. Жителите на древен Египет са първите, които овладяват сложното изкуство да тъкат огърлици на базата на малки цветни стъклени топки, а също така украсяват дрехи с тях. Производството на мъниста обаче наистина процъфтява през 10 век. В продължение на много години жителите на Венеция грижливо пазят тайните на майсторството. Портмонета и чанти, обувки, дрехи и други елегантни неща бяха украсени с луксозни мъниста.

Когато мъниста се появиха в Америка, те замениха традиционните материали, използвани от местните жители. Тук те завършиха люлки, кошници, обеци, кутии за емфие.

Народите на Далечния север украсяваха с мънистена бродерия високи кожени ботуши, кожени палта, еленски сбруи и шапки.

Батик

Батик - направете сами боядисване на плат с помощта на фиксиращи съединения. Техниката се основава на наблюдението, че гуменото лепило, парафинът, когато се нанася върху тъкан, не позволява на боята да премине.

Има няколко разновидности на батик - нодуларен, горещ, шибори, студен.

Името "батик" е индонезийско, което означава "рисувам", "излюпвам", "покривам с капки".

Тази картина е била използвана от народите на Индия и Индонезия от древни времена. Батикът идва в Европа през 20 век.

живопис

Живописта е една от най-древните форми на декоративното изкуство. Векове наред то е органична част от самобитната култура и бит на народа. Този вид декоративно изкуство е широко разпространено.

Ето някои видове боядисване:

  • Жостовската живопис е известен руски занаят, появил се през 19 век в село Жостово, недалеч от Москва. Принадлежи към най-популярните занаяти, където се създава руската народна живопис. Известните жостовски подноси са ръчно рисувани. Най-често букети цветя са изобразени на черен фон.
  • Городецката живопис е занаят, който се появява в средата на 19 век в град Городец. Картината е ярка и лаконична. Нейните теми са фигурки на коне, жанрови сцени, флорални мотиви. Декорирани врати, щори, мебели, въртящи се колела.
  • Хохломската живопис е един от най-старите народни занаяти. Възникнал през 17 век в Хохлома, недалеч от Нижни Новгород. Хохломска живопис - декоративно рисуване на дървени предмети, направено върху златист фон в черно, червено, по-рядко зелено. След изчертаване на шаблона, продуктът се покрива със специален състав и се обработва три пъти във фурна, което ви позволява да постигнете уникален медено-златист цвят. Традиционни за Khokhloma са офика и червени ягоди, клони и цветя. В композициите често се появяват животни, риби и птици, които превръщат направеното в истинско произведение на народното декоративно изкуство. Дървено злато - така често се нарича хохломската живопис.

Нека се запознаем с различни занаяти, използвани в детската градина за развитието на децата.

Димковска играчка

Изделията на кировските майстори впечатляват с ярки шарки, нестандартни пропорции и форми. Всички са възхитени от елегантни, прекрасно украсени и изрисувани дами-франчиши, понита, петли, кози. Първите димковски играчки се появяват през 1811 г. На празника във Вятка се продаваха глинени кукли с картини. Глинените играчки са изработени от майстори от село Димково. Те го направиха със семействата си.

Сега в Киров работи фабрика, която произвежда играчки Димково.

Филимонов играчка

Не по-малко известен е центърът на народните занаяти в село Филимоново близо до Тула, където се раждат прекрасни глинени играчки. Хората и животните, изработени от занаятчии, се отличават със своята причудлива форма и голяма изразителност. Това са селски жени, дами, войници, крави, ездачи, овце. Играчките Филимоново не могат да бъдат объркани с други, тъй като носят свои уникални характеристики под формата на моделиране и рисуване. Те играят с всички цветове на дъгата.

Детето, което види играчка Филимоново с нестандартен цвят и форма, събужда креативност.

Каргополска играчка

Каргопол е древен град, чиито жители отдавна са се занимавали с грънчарство. Предимно правеха съдове, но някои занаятчии се занимаваха с глинени играчки. Вярно е, че през 1930 г. риболовът запада. Възстановяването на работилниците в Каргопол се извършва през 1967 г.

Играчките Каргопол изглеждат по-строги на фона на ярките играчки Димково и Филимоново. Гамата от цветове е кафяво, черно и тъмно зелено. Тук има много забавни изображения, прости, но в същото време дишащи топлина и хумор. Това са селски жени, брадати мъже, кукли с въртящи се колела.

Гжелски ястия

Недалеч от Москва се намира село Гжел. От 14 век тук се практикува грънчарство. Сред съдовете, произвеждани от квасници, има чинии и играчки, които са боядисани с кафяви и жълтеникаво-зелени бои за керамика. Сега има порцеланови продукти, произведени в Gzhel световна слава. Причината за това е уникалността на формата и модела. Гжелският порцелан се отличава със синя боя, направена на бял фон. Вярно, синьото не е еднородно. Ако се вгледате внимателно, можете да намерите най-фините нюанси и полутонове, предизвикващи мисли за синевата на небето, реката и езерната вода. Освен съдове, в Гжел се произвеждат играчки и малки скулптури. Всичко, което правят майсторите, поразява с хармонията на съдържание и форма. Това е истинско произведение на народното декоративно изкуство. Всеки мечтае да купи Gzhel.

Декоративно изкуство в детската градина

Изкуството на народните занаятчии е собственост не само на възрастните. Важно е и за децата, които с ентусиазъм могат да играят както с дървени кукли, така и с глинени играчки на кировски майстори. Изкуството на хората пробужда интереса на децата към оригиналността на идеите, образността и блясъка. Той е разбираем за децата, тъй като съдържанието му е просто и стегнато, но в същото време разкрива пред детето красотата на света около него. Тук са любимите приказни изображения на животни, които са направени от глина или дърво, и орнаменти с цветя, плодове и листа, виждани повече от веднъж в живота. Майсторите, участващи в производството на глинени играчки, често рисуват произведенията си с орнаменти от геометрични форми: райета, пръстени, кръгове. Тези рисунки също намират разбиране у децата. Всички изделия от глина и дърво в детските градини не са само декорация на интериора. Водени от опитен учител, децата внимателно ги разглеждат, рисуват и извайват по образци на народни произведения.

Народното декоративно изкуство в детската градина навлиза в живота на децата, носи им радост, разширява кръгозора им и влияе положително върху художествения вкус. В предучилищна възраст образователни институциитрябва да има достатъчен брой занаяти. Това ви позволява да украсявате интериора на групите, като ги актуализирате след известно време. Художествените продукти се показват на децата, когато се водят разговори за занаятчии. Всички такива предмети трябва да се съхраняват в шкафовете на педагогическия кабинет. Те трябва постоянно да се попълват и разпределят между рибните стопанства. По-малките деца трябва да купуват забавни играчки, издълбани дървени играчки. момчета средна групаФилимоновски и Каргополски са по-подходящи. За по-големите деца се предлагат всички видове народни играчки, включително глинени и дървени.

Декоративно моделиране в условия детска градинапредвижда изработка на детски ястия, различни фигурки по теми от народните играчки. Освен това децата могат да направят малки декорации за кукли, сувенири за майки, баби и сестри за празника 8 март.

Под влиянието на заниманията с народни занаяти, децата са по-задълбочени и заинтересовани от илюстрациите по темите на руските играчки, с богатството на техните теми, стимулират въображението на детето по време на моделиране, което обогатява знанията му за света, който го заобикаля. Класове с използване на народно изкуство като илюстрации дават възможност за развитие на ума на децата.

Положителен ефект от това обаче се постига само ако децата систематично и систематично се запознават с предмети на изкуствата и занаятите. Въз основа на придобитите знания те създават декоративни произведения със собствените си ръце. Те са поканени да възпроизведат произведение на народното декоративно изкуство (всяко). Снимка, ако самата работа не е налична, ще помогне на детето да си представи какво ще рисува или извайва.

Желанието на децата да се включат в създаването на красиви предмети до голяма степен се определя от вниманието на възпитателя към тези въпроси. Той трябва да има информация за народните занаяти, да е наясно с историята на появата им. Ако учителят знае към какъв народен занаят може да се припише тази или онази играчка и знае как да разкаже по интересен начин за занаятчиите, които правят тези играчки, децата ще се интересуват и ще имат желание да бъдат креативни .

Изобразително изкуство в начален клас

Народното декоративно изкуство в дизайнерските дейности на по-младите ученици позволява на децата да се върнат към произхода на народната култура, към духовното наследство. AT модерен святпроучване на богатството национална култура- най-важната задача на моралното възпитание на децата, превръщайки ги в патриоти на своята страна. Душата на нацията е въплътена в народните занаяти, пробужда се историческа паметпоколения. Невъзможно е да се възпита пълноценна личност, да се развие нейният морален потенциал, естетическият вкус на децата, ако разговорът за творчество се свежда до абстрактни разсъждения. В крайна сметка произведенията на занаятчиите са илюстрация най-добри качествафолклорен характер: това е пробуждане на уважение към собствената история и традиции, любов към родината като цяло и към мястото, където човек е роден в частност, скромност, стремеж към красота, чувство за хармония.

Как да организираме образователния процес по такъв начин, че любовта към родината да не е просто красива фраза, а наистина да съответства на вътрешната същност на по-младото поколение? Какво може да се направи, ако няма спектакли, които ясно и образно да разкриват темата за патриотизма? Този въпрос, разбира се, изисква интегриран подход. трябва да се разглежда систематично.

За да може детето да разбере какво е заложено, се предлага да се разгледа произведение на народното декоративно изкуство (всяко) в урока. Пример за такава работа ще помогне да се разбере въпросът.

Модерната епоха изисква обръщане към самия произход на изкуството. Съхраняването, обогатяването на народното творчество, развитието на неговите традиции - такива трудни задачи са изправени пред учители, възпитатели, художници.

Изобразително изкуство в гимназията

С порастването децата започват все повече да разбират какво е произведение на народното декоративно изкуство. 6 клас също систематично изучава този въпрос.

Работната програма за изучаване на изобразително изкуство в 6. клас предвижда три основни вида творческа дейност:

  1. Визуална работа (живопис, рисунка).
  2. Декоративно изкуство (орнаменти, картини, апликации).
  3. Наблюдение на околния свят (разговор).

Тези разновидности позволяват на децата да се запознаят със сферите на художественото творчество. Още в процеса на запознаване става ясно колко тясно са взаимосвързани тези области и колко забележимо се допълват взаимно в процеса на решаване на задачите, поставени от програмата. Детайлен анализнеобходимо е да се експонира всяка част от народното декоративно изкуство. 6 клас е времето за развитие на художествен вкус.

Изобразителното изкуство се преподава в училище в тясна връзка с други предмети. Използва знанията, получени в резултат на изучаване на литература, музика, руски език, история, технологии, биология. Това дава възможност да се разбере практическото значение на уроците по изкуство, тяхната жизнена необходимост. В курса по литература се изучава и такава тема като "Произведението на народното декоративно изкуство". Есе (6 клас) позволява на ученика да покаже знания по темата. В него децата оценяват изделията на народните занаятчии. Те трябва да съставят план за работа и да опишат произведение на народното декоративно изкуство (всяко). 5-6 изречения за всеки елемент от плана ще бъдат достатъчни.

Народно декоративно изкуство и Русия

Както Татарстан, така и други региони на Русия бяха засегнати от народното изкуство. Татарското декоративно изкуство е ярко и многостранно. Тя има своите корени в древните времена на езичеството - VII-VIII век. В Казанското ханство и Волжка България развитието на изкуството върви в съответствие с ислямските традиции. Водещата посока беше разнообразна.Този тип модел се проявява широко в различни видове татарско изкуство. Орнаментите украсяват бродерия, дърворезба и каменна резба, керамика, бижута и калиграфия. Зооморфният стил е широко използван в изделията на езическите майстори на България.

Особеност на руското декоративно изкуство е неговият масов характер. В Русия декоративното изкуство е предимно анонимно. Мебелите Gambs и бижутата Faberge са по-скоро изключение, отколкото правило. Неназовани занаятчии създават шедьоври на рисуване, тъкане, съдове и играчки. Художествената продукция на Русия може да се гордее със създаването на големи ценности в различни области.

Първите свидетелства за високото развитие на ковачеството и производството на бижута могат да бъдат намерени при скитите и племената, които са живели на територии, простиращи се от Черно море до Сибир. Тук предимството беше дадено на скитския животински стил. Северните славяни, които са били в контакт с жителите на Скандинавия, са включили в орнамента фрагменти от човешки и животински тела, които са сложно преплетени. В Урал фино-угорските племена правели амулети с изображения на мечки и вълци, изработени от дърво, камък или бронз.

В цяла Русия имаше много работилници за иконопис. В Палех, Ивановска област, е разработен най-тънкият за парцели народни приказкии песни върху черен лак. От Древна Византия дойде до нас филигранното изкуство на чеканка, гранулация, ниело, резбована ажурна работа върху дърво и кост. През 17 век декоративното изкуство се развива в развито художествено производство. Това е Ростовски рисуван емайл, резба в Нижни Новгород върху колиби, почерняване на сребро във Велики Устюг. Произведенията на народните майстори на декоративното изкуство украсяваха дворци и храмове.

По времето на Петър Велики западноевропейските неща влязоха в мода: мека мебел, фаянс. От 18 век огледалата започват да се използват широко. М. В. Ломоносов владее изкуството да произвежда стъкло, огледала и мозаечна смалта. Талантливи архитекти от 18-ти и началото на 19-ти век разработват проекти за декоративна вътрешна украса. Някои архитекти от онази епоха започнаха своите творчески начинот декораторска работа, например Роси и Воронихин. Императорският двор и висшето благородство на Русия снабдиха частни предприятия с множество поръчки, които успяха да достигнат върховете на съвършенство. Такива предприятия включват фабриките за фаянс и порцелан Кузнецов, фабриката за порцелан Поповски.

Проучването на народното изкуство и народните занаяти показва, че популяризирането на произведенията на народното изкуство е най-голямо по най-добрия начинзасяга както възрастни, така и деца. Това възпитава естетически вкус, допринася за възникването на духовни потребности, предизвиква чувство на национална гордост и човечност. В края на краищата невероятните цветни предмети са създадени от народни занаятчии, хора, които природата е надарила с талант, въображение и доброта.

Автори на статии

Серебрякова Екатерина - 6 клас

Морозова Анна - 5 клас

Цел на изследването

Какво е значението на изображенията на играчки от различни занаяти. Какво е общото между тях и какво ги прави различни.

Хипотеза

Всички глинени играчки са много пластични и имат обобщена форма.

Учебен план

Посетете изложбата "Димковска играчка", показана в един от музеите на училището.

Слушайте, след това обсъдете историята на развитието на играчки от различни народни занаяти.

Опитайте се да създадете свой собствен образ на играчка от глина или пластилин. Нарисувайте играчка на базата на един от занаятите.

Организиране на изложба на студентски работи.

Създайте презентации за глинени играчки от различни занаяти.

Какво отличава глинените играчки от различните изкуства и занаяти и какво е общото между тях

Димковска играчка

Има една невероятна професия, на която хората посвещават целия си живот - това е майстор на играчки.

В древни времена глинените играчки са били участници в древни ритуали.Приписвали са им специална сила: да защитават, защитават хората от всяко зло. Яркият цвят и пронизващата свирка изиграха магическа роля.

Ако разгледаме играчки от различни занаяти, можем да видим, че всички те са боядисани с традиционни орнаменти. Село Филимоново в района на Тула - известният център на производството Филимоновская играчки. Тези играчки имат удължени пропорции, меки очертания, изглеждат стройни, грациозни. Играчките на Филимонов почти винаги свирят. Любимите цветове на играчките Филимоново са малиново червено, жълто и изумрудено зелено.

родина Каргаполская глинени играчки - руски север. Играчките Kargapol са боядисани в ярки и приглушени цветове, отличават се с прости и ясни шарки. По повърхността на фигурките има древни символи на слънцето - големи огненочервени кръгове, кръстове, пръстени, както и мотиви на зърна, класове и клонки от растения.

Сред руските глинени играчки най-известни са може би тези от Димково. Димково играчките са истинско чудо. Тук можете да видите облечени дендита и бавачки - "хранилки" с деца на ръце, и елегантени ездачи и други изображения. Силуетът е мек и заоблен. Колко детайли от мазилка има тук: грациозни волани, волани, плитки, флагели! Те правят фигурите по-изразителни. В боядисването на играчката Димково се използват жълто и синьо, пурпурно червено и зелено, бяло на фона и черни цветове.

Погледнете по-отблизо съвременните народни играчки - и ще забележите, че същите образи живеят в тях. Това е Кон, Птица, Баба. Тези образи изразяват голям смисъл, те живеят паметта на хората, техните древни традиции.

заключения

Когато разглеждаме играчки от различни занаяти, ще забележим, че те са обединени от образите, които живеят в тях: невиждани животни, жена с дете, мъж - работник. Древните знаци на орнамента, с който са покрити играчките, могат да бъдат намерени и в бродерията, и в живописта, и в други произведения на народното изкуство.

Ресурси

Декоративно-приложното изкуство в човешкия живот: учебник за 5 клас. общо образование институции, N.A. Goryaeva, O.V. Островская; изд. Б. М. Неменски, 4 изд. - М., Просвещение, 2005 г.