Աչքերի գեղեցկությունը Ակնոցներ Ռուսաստան

Ռուսական ժողովրդական հեքիաթ Թերեմոկ չարուշին. Թերեմոկ ռուսական ժողովրդական հեքիաթ

Քաղաքային կառավարություն հանրակրթական հաստատություն

«Միջին հանրակրթական թիվ 3 դպրոց»

Բաց դաս

վրա գրական

ընթերցանություն

մեջ 1- օհմ դասարան

«Է.Չարուշին «Թերեմոկ»

Պատրաստված և ծախսած : ուսուցիչ առաջնային դասեր

Պերևերզևա Է.Ն.

Խասավյուրտ

2014-2015 թթ

Նպատակները:

Ստեղծել պայմաններ գրքեր լսելու և կարդալու նկատմամբ դրական վերաբերմունք ձևավորելու համար, - վերապատմել սովորեցնել.

Դասի տեսակը. սովորել նոր գիտելիքներ.

Պլանավորված կրթական արդյունքներ :

առարկա եծանոթություն «հեղինակային հեքիաթ» հասկացությանը, ամբողջական բառերով և դերերով արտահայտիչ կարդալու կարողություն, տեքստը մասերի բաժանել և դրանք վերապատմել՝ օգտագործելով համապատասխան բառապաշար:

Անձնական : գաղափարներ բարու և չարի, ընդհանուր բարոյական կատեգորիաների և սեփական գործողությունների բարոյական բովանդակության մասին. տարբեր մարդկանց հետ ծանոթության վրա հիմնված էսթետիկ զգացմունքներ զգալու կարողություն արտահայտիչ միջոցներև գնահատել նրանց հուզական ռեակցիաները լսելիս, կարդալիս և ստեղծագործության նկարազարդումներին ծանոթանալիս. կողմնորոշում բարոյական չափանիշների կատարմանը` հիմնված գործողությունների գնահատման վրա գրական հերոսներ;

Մետաառարկա :

ճանաչողական UUD նկարազարդումը տեքստի բովանդակության հետ փոխկապակցելու ունակություն. կարողանալ նույնականացնել նոր ժանր գրական ստեղծագործությունտարբեր ժանրերի ստեղծագործությունների համեմատություն; կարողանալ գնահատել իրենց հուզական արձագանքը. իմանալ գրական տեքստի իմաստային ընթերցման հիմունքները, հասկանալ և մեկնաբանել նշանները, խորհրդանիշները. կարողանալ կանխատեսել ստեղծագործության բովանդակությունը՝ համապատասխան վերնագրին, հիմնաբառերին.

կարգավորող UUD : կարողանալ տարբերակել առաջադրանքի և դրա իրականացման պայմանների հետ կապված գործողության մեթոդը և արդյունքը. կարողանալ ընդունել և պահպանել ուսումնական առաջադրանք, կատարել բանավոր տրված ուսումնական գործողություններ՝ ուսուցչի հրահանգներին և դրանց կատարման ճիշտ ուղեցույցին համապատասխան, գնահատել դրանց կատարման ճիշտությունը և կատարել ճշգրտումներ։

հաղորդակցական UUD : ստեղծագործությունները համեմատելու համար խոսքն օգտագործելու ունակությունը գեղարվեստական ​​գրականություն(հեղինակային կամ ժողովրդական հեքիաթ) և բացահայտելով հեղինակի տեսակետը. կարողանալ համագործակցել և բանակցել դասընկերների հետ՝ մասնակցելով կոլեկտիվ գործունեությանը. կարողանալ ձևակերպել հարցի պատասխանը և փաստարկել իրենց դիրքորոշումը. կարողանալ քննարկել հեքիաթի և հերոսների բովանդակությունը, արտահայտել իրենց վերաբերմունքը, գնահատել գործընկերների հայտարարությունները:

Դասավանդման ձևերն ու մեթոդները. ճակատային, անհատական;բացատրական և պատկերավոր, մասամբ հետախուզական։

Կրթական ռեսուրսներ. հեքիաթներով գրքերի ցուցահանդես (ժողովրդական և հեղինակային); գծագրեր, որոնք պատկերում են հեքիաթի հերոսներին; սխեման; քարտեր; ներկայացում.

Դասերի ժամանակ

I. Կազմակերպչական պահ (Սլայդ)

Ես իմ ժպիտը նվիրում եմ բոլորիդ, կիսեք ձեր ժպիտները ինձ հետ, միմյանց, հյուրերին, զգացեք ջերմություն և լույս, ուրախություն և երջանկություն:

II. Գիտելիքների թարմացում: Նպատակի կարգավորում: (Սլայդ)

Սկսենք ընթերցանության դասը։ Փորձեք գուշակել, թե ինչի մասին ենք խոսելու դասարանում։

( A A K S K Z)

Հավաքեք բառը

O t in e t: հեքիաթ:(Սլայդ)

Ինչի՞ մասին ենք խոսելու այսօր դասարանում:

Այսօր մենք սկսում ենք ուսումնասիրել մի նոր բաժին, որը կոչվում է այսպես.( Սեղանին): Հեքիաթներ. Փազլներ. Առակներ.

Մեր դասը կենտրոնանալու է այս բաժնի առաջին թեմայի վրա: Մենք կխոսենք հեքիաթների մասին.(Սլայդ)

III.Նոր գիտելիքների բացահայտում

1) Ճակատային խոսակցություն

Որո՞նք են հեքիաթների տեսակները: (կախարդական, ամենօրյա, կենդանիների մասին):

Որպեսզի իմանաք, թե ինչպիսի հեքիաթ ենք կարդալու այսօր, պետք է կատարեք հետևյալ առաջադրանքը.

Փորձեք գուշակել պատմությունը: Ճիշտ պատասխանելու դեպքում կկարողանաք բացել մեր հեքիաթի անունից մեկ տառ։

( Գրատախտակին շրջված տառերով քարտեր են TEREMOK . Ուսուցիչը սնդուկից մեկ առ մեկ հանում է հետևյալ իրերը. Աշակերտները անվանում են մի հեքիաթ, որտեղ կարելի է գտնել այս առարկան: Եթե ​​պատասխանը ճիշտ է, ուսանողներն իրավունք ունեն բացելու ցանկացած նամակ ).

Սլայդերի ցուցադրություն

    Ձու.

    Pike.

    Ոսկե գրիչ.

    Երեք աթոռ.

    Թքել.

    Փոքրիկ երեխա.

    Սլաք.

(Գրությունը բացվում է գրատախտակին՝ TEREMOK)

Ես տեսնում եմ, որ դուք շատ հեքիաթներ գիտեք։ Սա լավ է.

Ի՞նչ հեքիաթի ենք հանդիպելու այսօր։

Այսպիսով, կռահեցիք, հեքիաթ է... խմբագրել է Եվգենի Չարուշինը

2) Ուսուցչի խոսքը գրող է. . (Սլայդ)

Մանկուց նա շրջապատված էր վայրի բնությամբ՝ իր ծնողների տունը՝ հսկայական պարտեզով, տնային կենդանաբանական այգի՝ խոճկորներով, նապաստակներով, հավերով ու թռչուններով, որոնք Չարուշինները բուժեցին և կերակրեցին։ Հասկանալի է, որ նման տանը և այդպիսի ընտանիքում - նրա հայրը հայտնի ճարտարապետ էր - կարող էր մեծանալ միայն զարմանալի և տաղանդավոր մարդ, որը Եվգենի Չարուշինն էր: Եվգենի Իվանովիչը հիշել է, թե ինչպես մանուկ հասակում նա, լսելով հեքիաթներ, ձեռքում մատիտ էր պահում և նկարում իր մտքով անցած պատմությունները։

Նա մեծացել է որպես բարի, համակրելի, կենդանասեր տղա։

Երբ նա մեծացավ, կատարեց իր նվիրական երազանքը, ավարտեց Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիան։

Չարուշինի կենսագրության մեջ կարևոր իրադարձություն էր նրա ծանոթությունը Սամուիլ Յակովլևիչ Մարշակի հետ, որը համոզեց նկարչին, որ ինքը պետք է սկսի գրել։ Պարզվեց, որ դա դժվար գործ էր, բայց Չարուշինը շարունակեց քրտնաջան աշխատել և նույնիսկ պատերազմից առաջ նա արդեն տպագրել էր իր տասնյակ գրքեր՝ միաժամանակ շարունակելով նկարազարդել այլ մանկագիրների՝ Վիտալի Բյանկիի, Միխայիլ Պրիշվինի, Սամուիլ Մարշակի։ Մարշակի «Երեխաները վանդակում» գիրքը Չարուշինի վերջին պատկերազարդ աշխատանքն էր։ Դրա համար նա հետմահու արժանացել է ոսկե մեդալի Լայպցիգի մանկական գրականության միջազգային ցուցահանդեսում։

Կենդանիների աշխարհը նաև նրա աշխարհն էր, դրա համար էլ նրա գծանկարներն այնքան աշխույժ, վառ, տաղանդավոր էին, այդ իսկ պատճառով երիտասարդ ընթերցողների մեկից ավելի սերունդը հիացած էր նրա նկարներով և կարդում էր նրա պատմությունները։

(Է. Չարուշինի նկարազարդած գրքերի ցուցահանդես)(Սլայդ)

3) Աշխատանք խմբերով (սլայդ) (խմբեր-4)

Իսկ հիմա վերադառնանք հեքիաթին:

Հիշեք հիմնականը դերասաններՌուսական ժողովրդական հեքիաթ «Թերեմոկ».

Ի՞նչ հերթականությամբ են հերոսները հայտնվել պատմվածքում:Սլայդ)

Որպեսզի ճանաչեք այն հերոսներին, ովքեր այսօր գալու են մեզ այցելելու, դուք պետք էաշխատել խմբերով . Ո՞վ ինձ կհիշեցնի խմբում աշխատելու կանոնները։(Մի՛ աղմկեք։ Աշխատե՛ք միասին, ներդաշնակ։ Խորհրդակցե՛ք ընկերների հետ։)

(Ուսանողները աշխատում են մշտական ​​խմբերով: Յուրաքանչյուր խումբ հրավիրվում է հավաքվել հանելուկներից հեքիաթի հերոս, ստացված պատկերը կցեք գրատախտակին):( Տարածեք նկարներով ծրարներ)

Տղերք, այս հեքիաթը ձեզ քաջ հայտնի է դեռ մանկուց։ Փորձենք բնութագրել այս հեքիաթի հերոսներին։ Դա անելու համար առաջարկում եմ խաղալ «Սկաուտ» խաղը: Հիշեցնեմ, որ տեղից չի կարելի բղավել, մենք լուռ խաղում ենք։

Դասի պարագծում գտեք քարտ, որը ցույց է տալիս այստեղ ներկայացված հերոսներից որևէ մեկի որակը և ամրացրեք այն այս հերոսի կերպարի տակ:

(Պատին, տարբեր տեղերում քարտեր են սոսնձված՝ խորամանկ, վախկոտ,

զգույշ, ագահ, վայրագ, աղմկոտ):

Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե

4) Չարուշինի հեքիաթի ընթերցում (Սլայդ)

Հիմա եկեք լսենք պատմությունը.

Ես կարդում եմ, դու հետևում ես։

5) Լսվածի ըմբռնման ստուգում

Ձեզ դուր եկավ հեքիաթը։

Ի՞նչն է ձեզ ավելի շատ դուր եկել:

Ինչո՞վ է Է.Չարուշինի «Թերեմոկ» հեքիաթը նման ռուսական ժողովրդական հեքիաթին:

Որն է տարբերությունը? (Սա հեղինակային հեքիաթ է, և մեկ այլ ժողովրդական))

Ուսուցիչը ցույց է տալիս գծապատկերը.(Սլայդ)

Բացատրեք, թե որ հեքիաթներն են կոչվում ժողովրդական, որոնք են հեղինակային:

IV. Նոր նյութի համախմբում:

1. Հեքիաթի արտահայտիչ ընթերցում ըստ դերերի.

Ո՞վ է ձեր սիրելի ընթերցող երեխան:

2. Աշխատեք ասացվածքների հետ (Սլայդ)

Կարդացեք ասացվածքները.

Մթության մեջ մի նեղացիր .

Կաչաղակը գիտի, թե որտեղ անցկացնել ձմեռը .

Համաձայնությունն ավելի ամուր է, քան քարե պատերը .

Բացատրի՛ր այս ասացվածքների իմաստը։

Ո՞րն է լավագույնս համապատասխանում մեր պատմությանը:

Հեքիաթը մեզ լավ դաս տվեց՝ ապրելով մարդկանց մեջ, մենք պետք է հանդուրժող լինենք նրանց նկատմամբ, սովորենք զիջել, բանակցել միմյանց հետ, ներդաշնակ լինել։

3. Խաղը «Ո՞ւմն են նրանք պատկանում»: (Սլայդ)

Չուկ! Չուկ!

Տյաֆ, Թյաֆ։

Պիկ, Պիկ:

Կվա՜ Կվա՜

V. Դասի ամփոփում. Արտացոլում (սլայդ)

Ի՞նչ պատմության մասին է խոսքը այսօր։

Ի՞նչ է մեզ սովորեցնում այս հեքիաթը:

Եվգենի Չարուշինը հայտնի է որպես կենդանիների նկարիչ և կենդանիների մասին պատմվածքների հեղինակ։ Բայց նա նաև գրքեր ունի փոքրերի համար՝ առասպելական խաղային:

«Կատակները» կարճ են, երկու-չորս տողով, բանաստեղծական մակագրություններ նկարների տակ, բնավորությամբ շատ մոտ բանահյուսական տեքստերին՝ պարզ, հասկանալի ռիթմ, պարզ, հեշտ կռահելի հանգեր։

Նկարներում պատկերված են կենդանիներ, թռչուններ, ձկներ՝ զբաղված տարբեր գործունեությամբ։ Այս դեպքերը շատ են հիշեցնում մանկական խաղեր կամ դրվագներ երեխայի կյանքից։ Այստեղ սկյուռներն ու մկները ճոճվում են ճոճանակի վրա; ահա արջը օրորում է իր ձագերին՝ ծծակ ծծելով. ահա ոզնիները, որոնք լողում են նավակի վրա ներկված առագաստի տակ: Կան նաև «լուրջ» իրավիճակներ. ձագերը բարկանում են միմյանց վրա. Նապաստակը լաց է լինում. նա վախենում էր հրեշից, բայց պարզվեց, որ նա գորտ է: Չարուշինսկու բոլոր կենդանիները քնքշություն են առաջացնում. նրանք այնքան սրամիտ են և փափուկ: Նույնիսկ ոզնիներն ու գորտերը փափուկ են թվում: Սա նկարչի մաների առանձնահատկությունն է։ Նա նկարում է անվախ, ոչ վտանգավոր կենդանիների։ Եվ եթե դրանք վերածվեին իսկական խաղալիքների, ցանկացած երեխա հաճույքով կվերցնի դրանք իր հետ օրորոց. թող քնեն կողք կողքի:

Իսկ գրքում կա «Թերեմոկ» հեքիաթը։ Չարուշինի կատարմամբ այս հեքիաթը վերածվեց փայլուն ստեղծագործության երեխաների համար՝ նրանց, ովքեր նոր են սովորում հեքիաթներ լսել: Ի՞նչ արեց նա։

Հեքիաթի տեքստը արձակից վերածվել է բանաստեղծականի. այն բաղկացած է կարճ տողերից՝ շատ պարզ ոտանավորներով, ինչը միայն ավելի է խորացնում բանահյուսական հիմքի զգացումը։ Բայց երեխաների ուշադրությունը կարող է հենվել ռիթմի և հանգի վրա:

Եվ յուրաքանչյուր նոր կերպարի կրկնօրինակին նախորդում են օնոմատոպեական բառեր.

Ինչպես մկնիկը, որը վազում է դաշտի վրայով,
Նա կանգ առավ դռան մոտ և ճռռաց.

Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!
Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

Դաշտով վազող գորտի պես,
Դռան մոտ նա կանգ առավ և բղավեց.

Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜
Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜

Ի՞նչ է ձայնի իմիտացիան: Նախ, սրանք կրկնվող վանկեր են. «ավ-ավ», «մյաու-մյաու», «կո-կո-կո», «հա-հա-հա», այսինքն ՝ մի տեսակ ձայնային մարզում, որն այնքան անհրաժեշտ է երեխայի համար: խոսքի զարգացման ժամանակահատվածում.

Երկրորդ, նորածինների ակտիվ խոսքը սկսվում է օնոմատոպեայով: Սկզբում նրանք դեռ չեն կարողանում վերարտադրել իրենց շրջապատող աշխարհի առարկաներն ու երևույթները նշանակող դժվար ու երկար բառեր, բայց իրենք արդեն առանձնացնում են այդ առարկաները, առանձնացնում և փորձում արտահայտել իրենց վերաբերմունքը դրանց նկատմամբ։ Միևնույն ժամանակ, երեխան պատրաստակամորեն օգտագործում է «փոխարինիչ բառերը», որոնք իրեն առաջարկում են մեծերը՝ նույն «ավ-ավ»-ն ու «կո-կո-կո»-ն:

Հասկանալի է, որ հեքիաթը, որը լցված է նման «հասկանալի» և հեշտ վերարտադրվող բառերով, պետք է գրավի փոքրիկի ուշադրությունը, պետք է գոհացնի նրան։

Բառեր-անոմատոպեաները շարվում են շղթայի մեջ, և հեքիաթի վերջում դրանցից մի ամբողջ երգ է գոյանում։ Հեղինակը «վարում է» այս օնոմատոպեական երգչախումբը նաև տեսողականորեն. յուրաքանչյուր հաջորդ ձայնային համադրություն գրվում է ավելի մեծ և համարձակ. մի տեսակ հուշում է ծնողին, թե ինչպես ներդաշնակել և փոխել ձայնը կարդալիս:

Եվ եթե չափահասը արտահայտիչ ճռռում է և կռկռում, ապա ինչ-որ ընթերցանության երեխան անպայման կմիանա նրան: Այսինքն՝ նա մասնակցելու է հեքիաթի «ընթերցմանը»։ Քանի որ որոշ տեղերում պետք է ճռռալ և կռկռալ, արանքում պետք է լսել և «բռնել» ճիշտ պահը: Եվ սրանք տեքստը հասկանալու առաջին քայլերն են։

Մարինա Առոմշտամ

Գրական ընթերցանություն, 1-ին դասարան

Դաս 45

Դասի ընթացքում դիտարկված հարցերի ցանկը.

  1. ժողովրդական և հեղինակային հեքիաթներ;
  2. Եվգենի Չարուշին - գրող, կենդանիների նկարիչ, նկարազարդող;
  3. պատմվածքի հերոսների առանձնահատկությունները.

Ժողովրդական հեքիաթը բանավոր ժողովրդական արվեստի ժանր է, ուստի այն կարող է փոխվել, երբ փոխանցվում է բերանից բերան: Ժողովրդական հեքիաթներում անհնար է որոշել հեղինակին։

Նկարազարդողն այն նկարիչն է, ով չի ստեղծում տեքստի բովանդակությանը համապատասխան պատկեր՝ օգտագործելով կերպարվեստի միջոցները։

Կենդանի նկարիչը նկարիչ է, ով պատկերում է կենդանիներին:

Հիմնաբառեր:

Հիմնական և լրացուցիչ գրականություն դասի թեմայով:

1. Գրական ընթերցանություն 1-ին դասարան. Դասագիրք ուսումնական կազմակերպությունների համար. 2 ժամ: / Լ.Ֆ. Կլիմանովա [եւ ուրիշներ] - Մ.: Prosveshchenie, 2015. - 158 p.

2. Զայկինի խրճիթ. Ռուսական ժողովրդական հեքիաթներ. ռուսական ժողովրդական հեքիաթների ժողովածու / Էդ. Ա.Վ.Սագալովա. - Մ.: Ազբուկա, 2016. - 152 էջ.

Դասի ընթացքում մենք կսովորենք.

Որ հայտնի մանկագիրները սիրում էին յուրովի արտահայտել ռուսական ժողովրդական հեքիաթները.

Որ «Տերեմոկ» հեքիաթը յուրովի է վերապատմել Եվգենի Իվանովիչ Չարուշինը.

Որ Չարուշինը ոչ միայն գրող է, այլեւ նկարազարդող, կենդանիների նկարիչ։

Սահմանեք իրադարձությունների հաջորդականությունը;

Նկարագրե՛ք պատմվածքի հերոսներին:

Գրեք պատմության ձեր սեփական ավարտը:

Դասի հիմնական բովանդակությունը.

Եվգենի Իվանովիչ Չարուշին - գրող և նկարիչ: Ծնվել է 1901 թվականին Ուրալի Վյատկա քաղաքում։ Ամենից շատ փոքրիկ Ժենյան սիրում էր գրքեր կենդանիների մասին։

Մի օր հայրը նրան 7 ծանր հատոր նվիրեց ծննդյան օրվա համար։ Դա գերմանացի գիտնական Ադամ Բրեմի «Կենդանիների կյանք» գիրքն էր։ Նա փայփայել ու կարդացել է այն իր ողջ կյանքում։

Գրքի առաջին էջերից տղան սկսեց նկարել այն կենդանիներին, որոնց մասին կարդացել էր։ Բանակում ծառայելուց հետո Եվգենի Չարուշինը ընդունվում է Պետրոգրադի արվեստի ակադեմիա։ Նա դառնում է կենդանիների նկարիչ (սա կենդանիներ պատկերող նկարիչ է): Սամուիլ Յակովլևիչ Մարշակը նրան հրավիրեց նկարազարդելու Վիտալի Բյանկիի գիրքը։ Այսպիսով, Չարուշինը դարձավ նկարազարդող: Հետագայում նկարազարդել է Միխայիլ Պրիշվինի, Սամուիլ Մարշակի, Մաքսիմ Գորկու գրքերը։

Չարուշինը նաև գրական տաղանդ ուներ. Նա ինքը հրաշալի գրքեր է գրել կենդանիների մասին և նկարազարդել նրանց։ Գրող-արվեստագետը յուրաքանչյուր կերպարի պատկերել է որոշակի կերպարով, հետևաբար Չարուշին կենդանիները շատ հուզիչ և զգացմունքային են։

Լսեք Եվգենի Իվանովիչ Չարուշինի «Թերեմոկ» հեքիաթը:

Դասի վերջում ինքնուրույն կարդացեք պատմությունը: Միևնույն ժամանակ մտածեք, թե ինչպես ավարտվեց այս պատմությունը։

Տիպիկ ուսումնական առաջադրանքի վերլուծություն

Հարցի տեքստ.

Ի՞նչ հատկանիշներ են հարմար Է.Չարուշինի «Թերեմոկ» հեքիաթին:

ժողովրդական հեքիաթ

առօրյա հեքիաթ

հեքիաթ

Հուշում.

Հեքիաթների տեսակները՝ կախարդական, կենդանիների մասին, կենցաղային։

Բոլոր հեքիաթները կարելի է բաժանել երկու խմբի՝ ժողովրդական (հեղինակն անհայտ է) և հեղինակային (հեղինակը հայտնի է):

Պատասխան.

Այն կանգնած է տերեմոկ-տերեմոկի դաշտում,

Դաշտի պես, դաշտը մկնիկը վազում է,

Նա կանգ առավ դռան մոտ և ճռռաց.

Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

Ո՞վ, ով ապրում է տերեմոչկայում:

Ո՞վ, ովքե՞ր են ապրում ցածրադիր վայրերում։

Ո՞վ է ապրում թաղամասում:

Աշտարակում ոչ ոք չկա, ոչ ոք չի պատասխանում մկնիկին: Մկնիկը բարձրացավ աշտարակի մեջ; սկսեց ապրել և ապրել - երգեր երգել.

Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

Այն կանգնած է տերեմոկ-տերեմոկի դաշտում,

Նա ցածր չէ, բարձր չէ, բարձր չէ:

Դաշտով վազող գորտի պես,

Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜

Ո՞վ, ով ապրում է տերեմոչկայում:

Ո՞վ, ովքե՞ր են ապրում ցածրադիր վայրերում։

Ո՞վ է ապրում թաղամասում:

-Ես մուկ եմ։ Իսկ դու ո՞վ ես։

-Ես գորտ եմ։

- Արի ապրիր ինձ հետ:

Գորտը թռավ աշտարակի մեջ։ Նրանք սկսեցին ապրել մկնիկի հետ, կենդանի - երգեր երգել.

- Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

Այն կանգնած է տերեմոկ-տերեմոկի դաշտում,

Նա ցածր չէ, բարձր չէ, բարձր չէ:

Դաշտի պես նապաստակը վազում է դաշտում,

Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ!

Ո՞վ, ով ապրում է տերեմոչկայում:

Ո՞վ, ովքե՞ր են ապրում ցածրադիր վայրերում։

Ո՞վ է ապրում թաղամասում:

-Ես մուկ եմ։

-Ես գորտ եմ։ Իսկ դու ո՞վ ես։

- Իսկ ես նապաստակ եմ - սարի վրա խուսանավող:

- Արի ապրիր մեզ հետ:

-Լավ, ես կգամ:

Նապաստակը ցատկեց աշտարակի մեջ։ Նրանք սկսեցին ապրել և ապրել միասին՝ երգեր երգել.

- Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

— Քա՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜

-Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ!

Այն կանգնած է տերեմոկ-տերեմոկի դաշտում,

Նա ցածր չէ, բարձր չէ, բարձր չէ:

Ինչպես է աղվեսը վազում դաշտով մեկ,

Դռան մոտ նա կանգ առավ և բղավեց.

Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ!

Ո՞վ, ով ապրում է տերեմոչկայում:

Ո՞վ, ովքե՞ր են ապրում ցածրադիր վայրերում։

Ո՞վ է ապրում թաղամասում:

-Ես մուկ եմ։

-Ես գորտ եմ։

- Ես նապաստակ եմ, սարի վրա խուսափող: Իսկ դու ո՞վ ես։

- Իսկ ես աղվեսի քույր եմ։

- Արի ապրիր մեզ հետ:

- Շուտով կվերադառնամ.

Աղվեսը բարձրացավ աշտարակի մեջ։ Այժմ չորսը սկսեցին ապրել և ապրել՝ երգեր երգել.

- Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

— Քա՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜

-Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ!

-Թայֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ!

Այն կանգնած է տերեմոկ-տերեմոկի դաշտում,

Նա ցածր չէ, բարձր չէ, բարձր չէ:

Ինչպես դաշտում, դաշտում մոխրագույն գայլվազում,

Դռան մոտ նա կանգ առավ և բղավեց.

— Վա՜յ։ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ

Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ

Ո՞վ, ով ապրում է տերեմոչկայում:

Ո՞վ, ովքե՞ր են ապրում ցածրադիր վայրերում։

Ո՞վ է ապրում թաղամասում:

-Ես մուկ եմ։

-Ես գորտ եմ։

- Ես նապաստակ եմ, սարի վրա խուսափող:

- Ես աղվեսի քույր եմ: Իսկ դու ո՞վ ես։

- Իսկ ես գայլ եմ - թփերի պատճառով, պոկում:

- Արի ապրիր մեզ հետ:

Գայլը բարձրացավ աշտարակի մեջ։ Նրանք բոլորը սկսեցին ապրել և ապրել միասին - երգեր երգել.

- Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ! Պիկ!

Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜ Որո՜

Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ! Չուկ!

Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ! Տյաֆ!

Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ Ո՜վ

Այն կանգնած է տերեմոկ-տերեմոկի դաշտում,

Նա ցածր չէ, բարձր չէ, բարձր չէ:

Ինչպես է արջը թափառում դաշտով մեկ,

Դռան մոտ նա կանգ առավ և մռնչաց.

Ֆու՜ Ֆու՜ Ֆու՜ Ֆու՜

Ֆու՜ Ֆու՜ Ֆու՜ Ֆու՜

Ո՞վ, ով ապրում է տերեմոչկայում:

Ո՞վ, ովքե՞ր են ապրում ցածրադիր վայրերում։

Ո՞վ է ապրում թաղամասում:

-Ես մուկ եմ։

-Ես գորտ եմ։

- Ես նապաստակ եմ, սարի վրա խուսափող:

- Ես աղվեսի քույր եմ:

- Ես գայլ եմ, թփերի բռնվելու պատճառով: Իսկ դու ո՞վ ես։

-Իսկ ես արջ եմ, բլբուլ, դու բոլորիդ ջախջախում ես։

Ինչպես Միշկան ընկավ աշտարակի վրա, այնպես էլ աշտարակը քանդվեց։ Եվ բոլոր կենդանիները փախան։ Արջը սկսեց բռնել նրանց, բայց ոչ մեկին չբռնեց։

Ո՞ւր է նա, այդպիսի ոտքաթաթ։

Կետերի և ստորակետների փոխարեն պետք է փոքր դադարներ անել:

2. Շարունակեք պատմել հիշողությունից:

Հետո գայլը մոտեցավ աշտարակին և հարցրեց, թե ով է ապրում այնտեղ։

Կենդանիները ներկայացան և գայլին առաջարկեցին ապրել իրենց հետ։

Նա համաձայնեց, և նրանք հինգով սկսեցին երջանիկ ապրել միասին։

Շուտով մի արջ եկավ և հարցրեց, թե ով է ապրում փոքրիկ տանը:

Յուրաքանչյուր կենդանի ներկայացավ, և նրանք հարցրին, թե ով է խոսում իրենց հետ:

Արջը պատասխանեց, որ բոլորին կջախջախի։

Նա քանդեց աշտարակը, և բոլոր կենդանիները փախան։

Արջը փորձել է ինչ-որ մեկին բռնել, սակայն չի հաջողվել։

3. Կարդացեք հերոսների անուններն այն հերթականությամբ, որ նրանք հայտնվում են պատմվածքում: Ինչպե՞ս է ավարտվում հեքիաթը: Ի՞նչ կերպարներ են պակասում դրանում:

Մուկ-ոջիլ, գորտ-գորտ, Նապաստակ՝ լեռան վրա խուսանավող, աղվես-քույր:

Դասագիրքը պարունակում է մի հատված հեքիաթից, որն ավարտվում է տանը մկան, գորտի, նապաստակի և աղվեսի ուրախ, անհոգ կյանքով։

Աշխատանքի մեջ գայլը չի ​​հերիքում - թփերի պատճառով, թրթուրն ու արջը - tyapysh - lyapysh - դուք բոլորիդ ջախջախում եք:

Ո՞րն է տարբերությունը այս հեքիաթի և ձեր իմացած ժողովրդական հեքիաթի միջև: Համեմատեք հերոսներին, տեղի ունեցող իրադարձություններին, հեքիաթների ավարտին:

Չարուշինի հեքիաթում, ի տարբերություն ժողովրդական հեքիաթի, շատ են հանգավորված տողերը։

Նաև հեքիաթները տարբերվում են ավարտով. ժողովրդական հեքիաթում արջը միտումնավոր չի ջարդել աշտարակը, իսկ կենդանիները կառուցել են նորը. Չարուշինի հեքիաթում արջը միտումնավոր ցրել է աշտարակի բոլոր բնակիչներին, նա ցանկացել է վնասել նրանց։

Հեքիաթներում գործում են նույն կենդանիները, բայց նրանցից ոմանց անունները մի փոքր տարբեր են.

ժողովրդական հեքիաթում՝ փախած նապաստակ, իսկ Չարուշինում՝ նապաստակ՝ սարի վրա խուսանավում;

Ժողովրդական հեքիաթում գագաթը մոխրագույն տակառ է, իսկ Չարուշինում՝ գայլ - թփերի պատճառով այն պոկում է.

Ժողովրդական հեքիաթում արջը սրածայր է, իսկ Չարուշինում՝ արջը՝ տյափիշ՝ լյապիշ, բոլորիդ ջախջախում եք։

4. Հեքիաթի ո՞ր ավարտը կարող եք առաջարկել: Գտեք պատմության ձեր սեփական տարբերակը:

Հեքիաթի ավարտի օրինակ.

Տերեմոկում տեղավորվեց ևս մեկ գագաթ՝ եղբայր, սրածայր արջ, բարեսիրտ ոզնի, գիտնական խլուրդ: Եվ նրանք բոլորն ապրում էին ներդաշնակության և փոխըմբռնման մեջ:

Կենդանիները միասին եփում էին, ուտում, քնում, խաղում, մաքրում ու քայլում։

Եվ բոլորի համար բավական տեղ կար, և բոլորը ուրախ էին:

5. Մտածեք, թե արդյոք այս հեքիաթը կարող է ավարտվել «Ամեն ինչ լավ է, որ լավ է ավարտվում» բառերով:

Այս խոսքերով կարելի է ավարտել «Թերեմոկ» ժողովրդական հեքիաթը.

Իսկ Չարուշինի հեքիաթը ոչ ամբողջությամբ հաջողությամբ ավարտվեց, քանի որ կենդանիները կորցրին իրենց տները։

7. Առածներից ո՞րն է հարմար Է.Չարուշինի «Թերեմոկ» հեքիաթին։

Առաջին և վերջին ասացվածքը համապատասխանում է Չարուշինի աշխատանքին.