თვალების სილამაზე სათვალეები რუსეთი

ზოგადი კულტურული ორიენტაციის კლასგარეშე აქტივობების შენიშვნები „მისალმებები და მიმართვები. გაკვეთილის შეჯამება კლასგარეშე აქტივობებზე გაკვეთილი კლასგარეშე აქტივობებზე

მუნიციპალური საგანმანათლებლო დაწესებულება "პავლოვსკის სკოლა"

ღია გაკვეთილიკლასგარეშე აქტივობებისთვის პროგრამით „თეატრი და ჩვენ“ მე-3 – მე-4 კლასები

გაკვეთილის თემა : "ჩვენი თეატრი"

გაკვეთილს უძღვებოდა: მუსიკის მასწავლებელი სვეტლანა ვასილიევნა ზუიკინა

2016 წლის თებერვალი

გაკვეთილის მიზნობრივი კომპონენტი

მიზნები:

საყოველთაო საგანმანათლებლო აქციების ფორმირება მეშვეობით ლიტერატურული ნაწარმოებებიიუმორისტული და სატირული შინაარსი:

შემეცნებითი (ზოგადსაგანმანათლებლო, ლოგიკური, პრობლემების დასმისა და გადაჭრის მოქმედებები);

კომუნიკაცია (დაგეგმვა, კითხვების დასმა, პარტნიორის ქცევის მართვა, აზრების საკმარისი სიზუსტით გამოხატვის უნარი);

მარეგულირებელი (ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება);

პიროვნული (მორალური და ესთეტიკური შეფასება).

ამოცანები:

1. გაკვეთილის თემის დასადგენად პრობლემური სიტუაციის შექმნა;

2. იუმორისტული და სატირული შინაარსის ლექსების შინაარსის თავისებურებების დაკვირვების, ანალიზის, შედარებისა და ამოცნობის პირობების შექმნა და კითხვისთვის; ორგანიზება ბავშვები ჯგუფებში - თეატრალური ჯგუფები (როლების დამოუკიდებელი განაწილება, პასუხისმგებლობის განსაზღვრა, თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალური მუშაობა, სპექტაკლის მომზადება, კოსტიუმების შერჩევა, პლაკატების შექმნა);

2. იუმორისტული და სატირული შინაარსის ლექსების შინაარსობრივ კითხვაზე მუშაობის ორგანიზება;

3. პირობების შექმნა თითოეული ჯგუფის ფინალური სპექტაკლების წარმატებით წარდგენისთვის;

4. მოსწავლეთა რეფლექსიური აქტივობების ორგანიზება;

5. შექმენით საგანმანათლებლო და შემოქმედებითი საქმიანობისათვის ხელსაყრელი გარემო.

მოსალოდნელი შედეგი:

1. იუმორისტული და სატირული შინაარსის ლექსების კითხვისას მოსწავლეები აკვირდებიან, ადარებენ და ამოიცნობენ შინაარსის, კითხვისა და გამოთქმის საშუალებების თავისებურებებს.

2. მოსწავლეები გაკვეთილის თემას ადგენენ პრობლემის დასმით.

3. მოსწავლეები მუშაობენ დამოუკიდებლად ჯგუფურად: ანაწილებენ როლებს თეატრალურ ჯგუფში, იციან და სწორად ასრულებენ როლურ მოვალეობებს.

4. მოსწავლეები უსმენენ სხვის აზრს და გამოხატავენ საკუთარ მოსაზრებებს.

5. მოსწავლეები აზრობრივად კითხულობენ იუმორისტული და სატირული შინაარსის ლექსებს.

6. მოსწავლეები დამოუკიდებლად ემზადებიან სპექტაკლისთვის, ირჩევენ კოსტიუმებს და ქმნიან პლაკატებს.

7. მოსწავლეები ასრულებენ გამოყენებით გამოხატვის საშუალებაიუმორისტული და სატირული შინაარსის ლექსების წაკითხვის თავისებურებები.

7. მოსწავლეები აფასებენ თავიანთ აქტივობებს და გამოხატავენ დამოკიდებულებას გაკვეთილის თემაზე.

8. მოსწავლეები იღებენ ესთეტიკურ სიამოვნებას .

გამოყენებული ტექნოლოგიები: დიზაინის ტექნოლოგია.

სწავლების მეთოდი: ნაწილობრივ ძებნა.

გაკვეთილის ორგანიზაციული ფორმები: ფრონტალური, ჯგუფური, ინდივიდუალური.

საგაკვეთილო აღჭურვილობა:

პრეზენტაცია თემაზე „პროფესიები თეატრში“;

- მულტფილმი "დაბნეულობა" (1974) დაფუძნებული კ.ი. ჩუკოვსკის ლექსზე;

ბარათები თემაზე: „სახალისო ლექსების კითხვის გამომხატველი საშუალებები“;

დავალების ბარათები ჯგუფებისთვის: ლექსები ინდივიდუალური და ჯგუფური დრამატიზაციისთვის.

სხვადასხვა ნივთები დრამატიზაციის გმირების კოსტიუმებისთვის;

A3 ქაღალდის ფურცლები, ფლომასტერები და ფერადი ფანქრები;

ნიღბების მომზადება რეფლექსიისთვის.

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის ნაბიჯები

აქტივობა

მასწავლებლები

მოსწავლეთა აქტივობები

ჩამოყალიბდა UUD

ორგანიზაციული

სალამი.

გაკვეთილისთვის მზადყოფნის შემოწმება.

სტუდენტების სამუშაოზე მიყვანა.

სალამი.

გაკვეთილისთვის მზადება.

თვითორგანიზება.

ბავშვების განაწილება ჯგუფებად

მარეგულირებელი : ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება

ძიება

აქტივობის მოტივაცია.

მუშაობის ორგანიზება პრეზენტაციით "თეატრის პროფესიები"

გააქტიურება. ფრონტალური საუბარი

ცხოვრებისეული გამოცდილებისა და ცოდნის საფუძველზე სწავლა.

გაკვეთილის თემის ფორმულირება.

მარეგულირებელი : შეფასება, ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება,

მიზნების დასახვა;

შემეცნებითი:

ლოგიკური, ზოგადსაგანმანათლებლო, პრობლემების დასმისა და გადაჭრის მოქმედებები;

ანალიტიკური

მულტფილმის ჩვენება წინასწარი დავალებით

ფრონტალური საუბარი

ჯგუფური დისკუსია, გამომსახველობითი ხერხების ამოცნობა

პოეზიის წარმოთქმის გამომხატველი საშუალებებისა და თავისებურებების ფორმულირება დაფაზე შემდგომი დემონსტრირებით ბარათებზე.

შემეცნებითი:

ზოგადსაგანმანათლებლო, ლოგიკური;

კომუნიკაბელური:

პარტნიორის ქცევის კონტროლი და აზრების ზუსტად გამოხატვა;

პრაქტიკული

თითოეული ჯგუფისთვის დავალებების და შესრულების თანმიმდევრობის განსაზღვრა.

სტუდენტებისთვის ინდივიდუალური დახმარების გაწევა.

როლების განაწილება ჯგუფებში (რეჟისორი, მსახიობები, კოსტიუმების დიზაინერები - ვიზაჟისტები, მხატვრები)

დავალების განაწილება.

ჯგუფის თითოეული წევრის დამოუკიდებელი მომზადება სამუშაოსთვის, .

შემეცნებითი:

მოქმედებები პრობლემის ჩამოყალიბებისა და გადაჭრის მიზნით,

კომუნიკაბელური:

დაგეგმეთ, კითხვების დასმა, პარტნიორის ქცევის მართვა და თქვენი აზრების ზუსტად გამოხატვა;

მარეგულირებელი:

ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება.

პრეზენტაცია

ჯგუფის წევრების სპექტაკლების პრეზენტაცია.

მარეგულირებელი:

ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება,

ამრეკლავი

(ახალი სიტუაციის ანალიზი)

ფრონტალური საუბარი

სამუშაოს ანალიზი გაკვეთილზე.

შეფასების ხელსაწყოების (ნიღბების) გამოყენება

რა შეიცვალა ჩემში?

რა გავაკეთო, რაც აქამდე არ შემეძლო?

მარეგულირებელი:

კონტროლი;

პირადი:

მორალური და ეთიკური შეფასება.

გაკვეთილის სცენარი

თეატრი ასე ასწავლის,

სქელ წიგნს როგორ არ შეუძლია ამის გაკეთება?

ვოლტერი

1. საორგანიზაციო ეტაპი

სალამი. გაკვეთილისთვის მზადება. თვითორგანიზება.

კლასი წინასწარ იყოფა 2 ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფში ბავშვების სკამები წრეში დგანან. იქვე არის ერთი მაგიდა. არის ცალკე მაგიდა კოსტუმებით.

2. ძიების ეტაპი

მოსწავლეებს სთხოვენ დაასახელონ სლაიდზე ნაჩვენები ობიექტები.

მასწავლებელი: დაასახელეთ სლაიდზე ნაჩვენები ობიექტები.

მოსწავლეები: თეატრის ნიღბები, ვინტაჟური კოსტუმი, თეატრის სცენაკულუარული და ფარდით, თეატრალური თოჯინებით.

მასწავლებელი: რა ტიპის ხელოვნებას მიეკუთვნება ეს საგნები?

მოსწავლეები: თეატრი.

მასწავლებელი: მე და შენ რომ წავიდეთ თეატრში, ვინ ვიქნებით იქ?

სტუდენტები: როგორც მაყურებლები.

მასწავლებელი: რას ვუყუროთ იქ?

მოსწავლეები: სპექტაკლი

მასწავლებელი: რა სახის სპექტაკლები არსებობს?

მოსწავლეები: სევდიანი, მხიარული, მარიონეტული, მიუზიკლი, სადაც მხატვრები ცეკვავენ.

მასწავლებელი: როგორ ფიქრობთ, არის თუ არა სპექტაკლები ლექსში?

მოსწავლეები: მოსწავლეები აძლევენ განსხვავებულ პასუხებს.

მასწავლებელი: რით უნდა განსხვავდებოდეს ისინი სხვა სპექტაკლებისგან?

სტუდენტები: მხატვრებმა უნდა ისაუბრონ პოეზიაში.

მასწავლებელი: ვინ ეხმარება მსახიობებს როლის მომზადებაში და ხსნის გამოხატვის საშუალებებს?

სტუდენტები: დირექტორი.

მასწავლებელი: კიდევ რა თეატრის პროფესია იცით?

სტუდენტები: მსახიობი, მხატვარი, ვიზაჟისტი, კოსტიუმების...

მასწავლებელი: რას აკეთებენ მსახიობები? (სლაიდი მსახიობებთან ერთად სპექტაკლის დროს).

მოსწავლეები: ისინი თამაშობენ სპექტაკლში.

მასწავლებელი: რას აკეთებენ მხატვრები? (სლაიდი მხატვართან და მის ნამუშევრებთან ერთად).

მოსწავლეები: სპექტაკლების დეკორაციის შექმნა, პლაკატების დახატვა.

მასწავლებელი: ვინ არიან კოსტუმების დიზაინერები? (სლაიდი კოსტიუმების დიზაინერთან ერთად)

სტუდენტები: კოსტიუმების დიზაინერები ირჩევენ კოსტიუმებს წარმოდგენისთვის.

მასწავლებელი: მითხარით რა იცით ვიზაჟისტის მუშაობის შესახებ? (სლაიდი ვიზაჟისტებთან ერთად)

სტუდენტები: ვიზაჟისტი მსახიობებს მაკიაჟს უსვამს.

მასწავლებელი: ვის აინტერესებს მათ როლში ყოფნა?

მაშინ გეპატიჟები თეატრში.

როგორ ფიქრობთ, რა საინტერესო სამუშაო უნდა გავაკეთოთ?

მოსწავლეები: ჩაატარეთ სპექტაკლი.

3. ანალიტიკური ეტაპი

მასწავლებელი: რატომ იყოფა კლასი 2 ჯგუფად?

მოსწავლეები: თითოეული ჯგუფი დადგამს საკუთარ წარმოდგენას.

მასწავლებელი: ასეა. მაგრამ იმისთვის, რომ დიდი სიამოვნება მიიღოთ თქვენი შემოქმედებით, მცირე სპექტაკლების დასადგმელად დაგჭირდებათ იუმორისტული და სატირული შინაარსის ლექსები.

მასწავლებელი: გირჩევთ უყუროთ მოკლე მულტფილმს. დააკვირდით, რა გამოხატვის საშუალებას იყენებს მსახიობი ლექსის კითხვისას?

სტუდენტებს ეპატიჟებათ უყურონ მულტფილმს "Confusion".

K.I. ჩუკოვსკის ლექსი)

მასწავლებელი: იმსჯელეთ ჯგუფებში, რა გამოხატვის საშუალებები შენიშნეთ?

მოსწავლეები: (თითოეული ჯგუფიდან თითო მოსწავლე) მხატვარი არ ჩქარობდა, ხმამაღლა კითხულობდა, ხმით ხაზს უსვამდა ავტორის სიტყვებს და პერსონაჟების სიტყვებს, კითხულობდა ოდნავ გადაჭარბებული ინტონაციით.

მოსწავლეები: (დაამაგრეთ დაფაზე გამომხატველი კითხვის საშუალებებით ბარათები).

კითხვის ტემპი

კითხვის მოცულობა

ინტონაცია

გადაჭარბებული ინტონაციით კითხვა

კოსტუმი და მაკიაჟი

ჟესტიკულაცია და სახის გამონათქვამები

მასწავლებელი: როგორ ფიქრობთ, რას მიაქცია ყურადღება მსახიობმა პერსონაჟების სიტყვების წასაკითხად ინტონაციის არჩევისას?

სტუდენტები: პერსონაჟზე, გარეგნობაგმირები.

მასწავლებელი: რატომ კითხულობდა მსახიობი გადაჭარბებული ინტონაციით?

მოსწავლეები: უფრო გამომხატველი და მხიარული რომ იყოს.

მასწავლებელი: ნახეთ მსახიობის ჟესტები და სახის გამონათქვამები, მისი კოსტუმი და მაკიაჟი? რატომ?

სტუდენტები: არა. მაგრამ ეს საშუალებები შეიცვალა მულტფილმებით.

მასწავლებელი: სასაცილო იყო შენთვის? რატომ?

მოსწავლეები: სახალისო შინაარსი. მსახიობმა სასაცილოდ წაიკითხა.

მასწავლებელი: თავად მსახიობმა გაიცინა? რატომ?

სტუდენტები: არა. სასაცილო ლექსების წაკითხვისას სიცილი არ შეიძლება, თორემ მაყურებლისთვის სასაცილო არ იქნება.

მასწავლებელი: ვის სურს ისწავლოს მხიარული ლექსების ექსპრესიულად წაკითხვა და აუდიტორიის წინაშე შესრულება?

4. პრაქტიკული ეტაპი

მასწავლებელი: ასე რომ, წარმოიდგინეთ, რომ თითოეული ჯგუფი არის პატარა თეატრი. გჭირდებათ თუ არა

აირჩიე ლიდერი - რეჟისორი, მსახიობები, ერთი მხატვარი და კოსტიუმებისა და ვიზაჟისტი. გამოიგონეთ სახელი თქვენი თეატრისთვის. სამუშაოსთვის გამოყოფილია 2 წუთი.

მოსწავლეები დამოუკიდებლად ანაწილებენ როლებს ჯგუფში.

მასწავლებელი საჭიროების შემთხვევაში დახმარებას უწევს.

მასწავლებელი: მე ვიწვევ რეჟისორებს, მოვიდნენ მაგიდასთან და აირჩიონ დავალება თავიანთი თეატრისთვის.

მასწავლებელი: ახლა გეძლევათ დრო თქვენი სიტყვის მოსამზადებლად. რა თანმიმდევრობით იმუშავებს თქვენი თეატრალური ჯგუფი?

მოსწავლეები: დირექტორი წაიკითხავს ლექსებს ხმამაღლა. ამის შემდეგ მხატვარს მოუწევს პლაკატის დახატვა. კოსტუმი და ვიზაჟისტი შეარჩევს კოსტიუმებს და გამოიყენებს მაკიაჟს. ამ დროს რეჟისორი და მსახიობები რეპეტიციას გაივლიან.

მასწავლებელი: რას უნდა მიაქციონ ყურადღება რეჟისორმა და მსახიობებმა?

მოსწავლეები: პერსონაჟების ხასიათისა და გამოხატვის საშუალებების შესახებ.

მასწავლებელი: რა უნდა დახატოს მხატვარმა პოსტერზე? (სლაიდი პლაკატით).

მოსწავლეები: ზევით - თეატრის სახელი, ქვემოთ - ავტორის სახელი, დიდი - ნაწარმოების დასახელება, ქვემოთ პატარა ასოებით - რეჟისორის, მსახიობების, კოსტიუმების და მხატვრის სახელები. თქვენ შეგიძლიათ დახაზოთ მთავარი გმირები ან სცენა.

მასწავლებელი: რას გააკეთებს კოსტუმების დიზაინერი?

სტუდენტები: შეარჩიეთ კოსტიუმები და წაისვით მაკიაჟი.

კოსტიუმები ცალკე მაგიდაზეა.

მასწავლებელი: როგორ უნდა ვიმუშაოთ ისე, რომ ხელი არ შევუშალოთ ერთმანეთს?

მასწავლებელი: თქვენ გაქვთ 10 წუთი მოსამზადებლად. თუ თქვენს ჯგუფს შეუძლია ამის გაკეთება უფრო სწრაფად, ვთხოვ დირექტორს ხელი აწიოს.

მოსწავლეები ჯგუფურად ემზადებიან სპექტაკლისთვის. დავალების მიღებისთანავე ჯგუფები სპექტაკლში იღებენ სერიულ ნომერს. მასწავლებელი საჭიროების შემთხვევაში დახმარებას უწევს.

5. პრეზენტაციის ეტაპი

თითოეული ჯგუფი მოდის დაფასთან, ამაგრებს თავის პოსტერს დაფაზე და საუბრობს მთელი კლასის წინაშე.

6. ამრეკლი ეტაპი.

მასწავლებელი: ასე რომ, ჩვენი თეატრები დახურულია.

ვის მოსწონდა იუმორისტული ლექსები? რატომ?

აწიე ხელი, ვის შეუძლია ახლა ექსპრესიულად წაიკითხოს იუმორისტული შინაარსის ლექსები?

სცადეთ სახლში სახალისო ლექსების წაკითხვა ექსპრესიული საშუალებების გამოყენებით.

რა იყო საინტერესო გაკვეთილზე? რა იყო უჩვეულო?

ვის გაუჭირდა ჯგუფში მუშაობა? რატომ?

ვის გაუადვილდა? რატომ?

ვის სურს საკუთარი თავის გამოცდა სხვა როლში? რატომ?

ვის მოეწონა გაკვეთილი?

თუ კმაყოფილი ხართ გაკვეთილზე თქვენი მუშაობით, მიამაგრეთ ბედნიერი ღიმილიანი სახე დაფაზე და

თუ არა, სამწუხარო.

მოსწავლეები თავიანთ ღიმილიან სახეებს ამაგრებენ თავიანთ თეატრის პლაკატებს.

მასწავლებელი: მეტი რა სმაილიკებია თქვენს პოსტერებზე?

ეს ნიშნავს, რომ თქვენ გააკეთეთ შესანიშნავი სამუშაო. ისევ შევხვდებით ჩვენს თეატრში.

მასწავლებელი: მოდი ერთმანეთს ტაში დავუკრათ.

გამოყენებული წყაროები:

1. სკოლაში მივდივარ. ლექსები ბავშვებისთვის / კომპოზიცია და ხელოვნება. M. D. იასნოვა. – პეტერბურგი: “DETGIZ”, 2009. – 303გვ.

2. Grigoriev O. მარჯვენა თავზე. – მ.: „მარტინი“, 1997. – 176გვ., ილ.

3. Marshak S. ნავი ცურავს, ცურავს. ინგლისური საბავშვო სიმღერები - ლენინგრადი "რსფსრ არტისტი", 1990. - 50 გვ.

4. სახალისო ლექსები /შეადგინა ტ.ტუტუროვა - მ.: "Astrel Publishing House", AST", 2003. - 168გვ. : ავად. – (სკოლის მკითხველი).

5. ელექტრონული რესურსი http://video. ***** შესვლის თარიღი: 02/11/16

6. "პერსპექტივა". სახელმძღვანელო "ლიტერატურული კითხვა", ავტორი: L. F. Klimanova, L. V. Vinogradskaya, V. G. Goretsky.

მასალები ჯგუფებში შემოქმედებითი დავალების შესასრულებლად

1 ჯგუფი თეატრი "ბოგატირი"

ო.გრიგორიევი

საზ

1 მსახიობი

მზარეული სადილს ამზადებდა

შემდეგ კი შუქები ჩაქრეს.

მზარეული იღებს კაპარჭინას

და დებს კომპოტში.

მე-2 მსახიობი

ქვაბში მორებს ისვრის,

ის ღუმელში დებს მურაბას,

აურიეთ წვნიანი პოკერით,

ქვანახშირს ურტყამს.

მე-3 მსახიობი

შაქარი ასხამს ,

და ის ძალიან კმაყოფილია.

ეს იყო ,

როცა შუქი გაასწორეს!

კ.ჩუკოვსკი

კოტაუსი და მაუსი

ერთხელ იყო თაგვი მაუსი

და უცებ კოტაუსი დავინახე.

კოტაუშს ბოროტი თვალები აქვს

ბოროტები კი საზიზღარი ზუბაუსები არიან.

კოტაუსი მივარდა მაუსისკენ

და მან კუდი აიქნია:

"ოჰ, მაუსი, მაუსი, მაუსი,

მოდი ჩემთან, ძვირფასო მაუსი!

სიმღერას გიმღერებ, მაუსი,

მშვენიერი სიმღერაა, მაუსი!

მაგრამ ჭკვიანი მაუსიმ უპასუხა:

„არ მომატყუებ, კოტაუშ!

მე ვხედავ შენს ბოროტ თვალებს

ბოროტები კი საზიზღარი ზუბაუსები არიან!“

ასე უპასუხა ჭკვიანმა მაუსიმ:

და სწრაფად გაიქეცი კოტაუსიდან.

ვიაჩესლავ ლეიკინი

დოჯერი

IN გემრიელ დონატს აძლევენ.

დაღლილად ვითვლიდი ხაზს...

და დერეფანში დაიყვირა: "ჩვენს ხალხს სცემენ!"

და რიგი მაშინვე გაქრა.

ვიაჩესლავ ლეიკინი

სახიფათო მხატვარი

ჩემს ალბომში ჭუჭყიანი ქსოვილი შემოფრინდა.

სხვა წყენისგან შუბლზე ურტყამდა მაგიდას,

და გავლურჯდი და ლაქა გავუმატე...

და ხუთი მივიღე ფილმისთვის "ბნელი".

მე-2 ჯგუფი თეატრი "ნათელი ვარსკვლავები"

იგორ შევჩუკი

აწმყო

1 მსახიობი

რა საჩუქარია!!!

ფეხზე ვვარდები...

რა ქვია ლეკვს?

რა ლეკვია!!!

ასეთი მეორე ალბათ არ არსებობს.

დიახ, ის გადამყლაპავს,

კატლეტივით!

მე-2 მსახიობი

საჩუქარი ზემოდან მიყურებს.

ახლა ალბათ ფიქრობს...

მეც ვუყურებ და ვერ გავიგე:

ან იქნებ მაჩუქეს?

ვიაჩესლავ ლეიკინი

სად არის სამართალი?

დედამ ყვიროდა: ”ეს უბრალოდ სირცხვილია!

მყარი სამეული! სად არის მრავალფეროვნება?!”

როცა მრავალფეროვნება მოვიტანე,

მან კვლავ დაიყვირა: „სირცხვილი!...“

ლუდმილა ფადეევა

უბრალოდ სკოლაში გამგზავრება

უბრალოდ სკოლაში გამგზავრება,

დიახ, მე ვიჯექი ჩემს მაგიდასთან,

დიახ, მე ხელი მოვაწერე ჩემს სახელს ბლოკნოტში,

დიახ, მე დავხედე დაფას,

შესვენების დროს ხმაური მქონდა,

მე მოვუსმინე ყველა ჩემს მეგობარს -

უცებ -

დღესასწაულები

რატომ?

თავს დაესხნენ!

ლუდმილა ფადეევა

კარნავალზე

ვინ არის ჯამბაზი!

ვინ არის ფიფქი!

ვინ არის კოვბოი?

და ვერა სმირნოვა -

კუდი მილით!

და მე არავინ ვარ.

ასეც მოხდა - კოსტიუმი არ არის.

მე კი არავინ ვდგავარ კუთხეში გაბუტული.

ვერა სმირნოვა მშვიდად მიუახლოვდა.

თქვა:

უსახური რაღაცეები...

მაგრამ არ დადგე

ნუ სევდიანი მთელი ცხოვრება!

დაე იყო...უბრალოდ ადამიანი!

გაკვეთილი კლასგარეშე აქტივობებზე „ეთიკა: სიკეთის ABC“ „ზრდილობა და გარეგნობა“

ეს მასალა სასარგებლო იქნება მასწავლებლებისთვის დაწყებითი კლასები, განკუთვნილია მე-4 კლასის მოსწავლეებისთვის; შეიძლება გამოყენებულ იქნას კლასგარეშე და კლასგარეშე აქტივობებში.
სამიზნე:ზრდილობის გამოხატვის სხვადასხვა საშუალებების კონსოლიდაცია; ჩაუნერგოს ბავშვებს ჰიგიენური მოთხოვნების შესაბამისად ჩაცმის სურვილი; სკოლის მოსწავლეებში გარეგნობის კულტურის დამუშავება: სისუფთავე, სისუფთავე, სისუფთავე.
UUD-ის ფორმირება
შემეცნებითი:
ადამიანის გარეგნობის ძირითადი მოთხოვნების რეპროდუცირება, პრაქტიკული და ცხოვრებისეული სიტუაციები; შეაფასეთ ადამიანის გარეგნობა, შეაფასეთ კომუნიკაციის ხასიათი (ტონი, ინტონაცია, ლექსიკა), ქცევა საზოგადოებრივ ადგილებში.
კომუნიკაბელური:
განუვითარდეთ ჯგუფში მუშაობის, საერთო გამოსავლის პოვნის და თქვენი წინადადების არგუმენტირების უნარი; ამოცანის წინსვლისას ერთმანეთის მიმართ მეგობრული დამოკიდებულების შენარჩუნების, ურთიერთკონტროლისა და ურთიერთდახმარების უნარის განვითარება; გამოიყენეთ მეგობრული ტონი კომუნიკაციაში;
მარეგულირებელი:
დაეუფლოს მიზნებისა და ამოცანების მიღებისა და შენარჩუნების უნარს საგანმანათლებლო საქმიანობა, მისი განხორციელების საშუალებების ძიება; შემოქმედებითი და საძიებო ხასიათის პრობლემების გადაჭრის გზები; შემეცნებითი და პიროვნული რეფლექსიის საწყისი ფორმები; საწყისი ინფორმაცია რეალობის ობიექტების, პროცესებისა და ფენომენების არსის და მახასიათებლების შესახებ; გამოიჩინონ შემეცნებითი ინიციატივა საგანმანათლებლო თანამშრომლობაში.
პირადი:
ჩამოუყალიბდეს მოსწავლეთა მზაობა და შესაძლებლობები თვითგანვითარებისთვის, სწავლისა და ცოდნის მოტივაცია; სხვა მოსაზრებების პატივისცემა.
საგაკვეთილო აღჭურვილობა:ინტერაქტიული დაფა, პრეზენტაცია (სლაიდების შინაარსი მითითებულია გაკვეთილზე)
გაკვეთილის მიმდინარეობა

I. ყურადღების ორგანიზება
- ბიჭებო, გავუღიმოთ ერთმანეთს. ღიმილს შეუძლია ყველას განწყობა გააუმჯობესოს. ა კარგი განწყობამათი თქმით, ყოველთვის ეხმარება გაუმკლავდეს ნებისმიერ ამოცანას და მიაღწიოს კარგ შედეგებს.
შევეცადოთ გამოვცადოთ ეს მშვენიერი წესი დღევანდელ გაკვეთილზე.
II. დადგმა საგანმანათლებლო დავალებაპრობლემური სიტუაციის გამომწვევი
მასწავლებელი კითხულობს ლივშიცის ლექსს "სლობ" სლაიდი 1
მას არ სჭირდება ტროტუარი
საყელო რომ გაიხსნა,
თხრილებისა და გუბეების გავლით
ის პირდაპირ დადის.
მას არ სურს პორტფელის ტარება, -
მას მიწაზე ათრევენ.
ქამარი მარცხენა მხარეს გადაიცურა.
შარვლის ფეხიდან გროვა ამოგლეჯილია.
უნდა ვაღიარო, ჩემთვის გაუგებარია -
რას აკეთებდა? სად იყო?
როგორ გაჩნდა ლაქები შუბლზე
იასამნისფერი მელანი?
რატომ არის ჩემს შარვალზე თიხა?
და საყელო გაიხსნა?
ვინ არის ეს სტუდენტი?
- ამ კითხვაზე როგორ პასუხობ? სლაიდი 2
- კონკრეტულად რა გაუკვირდა ავტორს?
- როგორ შეიძლება ეწოდოს ამ ყველაფერს? (გარეგნობა)
- დღეს სტუდენტების გარეგნობაზე ვისაუბრებთ სლაიდი 3
- თქვენი აზრით, როგორი უნდა იყოს სტუდენტის გარეგნობა და როგორი არა?
III. ადრე ნასწავლი ცოდნის კონსოლიდაცია
მასწავლებელი: მაგრამ ჯერ გავიმეოროთ ზრდილობის ნასწავლი წესები და გავიაროთ ტესტი. ამისათვის აიღეთ რამდენიმე ფოთოლი.
(ბავშვები აკეთებენ ტესტს) სლაიდები 4-14
(შეამოწმეთ ტესტი და განიხილეთ პასუხები) სლაიდი 15, 16
IV. ცოდნის განახლება
- დავუბრუნდეთ ჩვენს გაკვეთილის თემას. გავიხსენოთ თემა (ზრდილობა და გარეგნობა). როგორი უნდა იყოს, თქვენი აზრით, სტუდენტის გარეგნობა და როგორი არა?
- ვთავაზობ ამ კითხვის წყვილებში განხილვას (თითოეულ წყვილს გადაეცა ბარათები პასუხის ვარიანტებით, რათა გამდიდრდეს ლექსიკა და წარმართოს საუბარი "სწორი მიმართულებით"). დააკავშირეთ მოსწავლე უნდა და სტუდენტი არა სლაიდი 17
დისკუსია:
სუფთა,
მოწესრიგებული,
ფრთხილად,
დაუდევარი,
აქვს ყველანაირი დეკორაცია,
სასეირნო ტანსაცმელში,
სპორტული კოსტუმში,
ბურთის კაბაში,
შორტებში,
ჯინსებში მოდური ნაქარგებით,
შესაცვლელი ფეხსაცმლის გარეშე,
დამსხვრეული,
ჩამოშლილი თმებით,

ბინძური ხელებით
პირადი ჰიგიენის დაცვა,
დაქუცმაცებულ ნივთებში,
დაუთოებულ ნივთებში,
შეღებილი ფრჩხილებით, თვალებით,
სკოლის ფორმაში,
ჩაცმული ის, რაც ყველაზე მეტად მოგწონს
ჩოლკაში შეკრული თმით
მეორე ფეხსაცმლით
ბ]V. ახალი ცოდნის სწავლა
- გამოიცანი გამოცანა: სლაიდი 18
გარეთ ცივა და ცივა
საჭიროა თბილად ჩაცმა
ამას ნებისმიერი უცოდინარი გაიგებს
ზამთარი საჭიროა... (ტანსაცმელი)
- ჩვენ მთელ დროს სკოლაში არ ვატარებთ. სხვა რა ტანსაცმელი გვჭირდება?
რა არის ტანსაცმლის მთავარი დანიშნულება? რისთვის არის ეს?
(ადამიანის სხეულის სითბოს შენარჩუნება)
- ახლა გავარკვევთ, რა არის ტანსაცმელი და რისთვის არის განკუთვნილი.
ტანსაცმელი არის ნივთების კოლექცია, რომელიც ფარავს ადამიანის სხეულს სლაიდი 19
ქსოვილი:
- იცავს ადამიანებს არახელსაყრელი კლიმატური პირობებისგან;
- ინარჩუნებს ორგანიზმის ნორმალურ, ჯანსაღ მდგომარეობას;
- ემსახურება როგორც დეკორაციას.
ტანსაცმლის სახეები სლაიდი 20
სამუშაო;
საზეიმო;
ეროვნული;
მთავარი;
სპორტი;
სპეციალური;
უწყებრივი;
თეატრი და თამაშები.
(შემდეგი სლაიდ შოუ) 21-31
ფიზმუტკა (თამაში "გთხოვთ")(მასწავლებელი ამბობს ნებისმიერ მოძრაობას, მაგრამ მოსწავლეები ასრულებენ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მასწავლებელი ფრაზის ბოლოს ამბობს: „გთხოვთ!“)
- ბიჭებო, მითხარით, რა ტანსაცმელს იცვამთ სკოლაში? (ფორმა)
როდესაც სკოლის ფორმა გამოჩნდა, ახლა გავარკვევთ, ამისთვის დროში დავბრუნდებით სლაიდი 32
ძველი ეგვიპტის სკოლებში მხოლოდ კეთილშობილ ეგვიპტელ ახალგაზრდებს შეეძლოთ სწავლა: ფარაონისა და მისი ოჯახის შვილები, მღვდლებისა და მაღალჩინოსნების შვილები, ან მხოლოდ ხანდახან მათ, ვისაც ნამდვილად სურდა სწავლა. სკოლის ფორმა, როგორც ასეთი, ჯერ არ იყო.
სლაიდი 33
პირველი ცნობილი სკოლა ქ ძველი საბერძნეთიშექმნა ცნობილმა ფილოსოფოსმა და მეცნიერმა პითაგორამ და მის პატივსაცემად დაასახელა - პითაგორას სკოლა.
სკოლაში ფორმა იყო მოკლე ქიტონი და მსუბუქი ჯავშანი მხატვრული დეკორაციით და ქლამიზა - მკვრივი ქსოვილის ნაჭერი გადაგდებული მხრებზე და დამაგრებული მხარზე და მკერდზე. საუკუნეების მანძილზე ეს ფორმა უცვლელი მოდელი იყო ვარჯიშის დროს ბიჭებისთვის.
სლაიდი 34
რომში საჯარო სკოლა, ყველასთვის ღია, გაჩნდა იმპერიულ პერიოდში, უფრო სწორედ, ჩვენი წელთაღრიცხვით I საუკუნის მეორე ნახევარში. თუმცა, არ იყო ფორმა მხოლოდ ტანვარჯიშის სავარჯიშოებისთვის. მაგრამ თუ გაკვეთილების დროს აღმოაჩენდა, რომ მოსწავლის ტანსაცმელი არ იყო მოწესრიგებული, ის ისჯებოდა, ხოლო დაუდევრობის განმეორების შემთხვევაში, სამარცხვინოდ გარიცხეს სკოლიდან.
სლაიდი 35
უკვე ჰანის დინასტიის მეფობის დროს (I ათასწლეული) ჩინეთში დაიწყო სამსაფეხურიანი სასკოლო სისტემის ჩამოყალიბება, რომელიც შედგებოდა დაწყებითი, საშუალო და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისგან. სასკოლო ფორმების პირველი ხსენებები სწორედ ამ დროით თარიღდება. მისი გარეგნობა ბუდისტი ბერების სამოსს წააგავდა.
სლაიდი 36
იაპონიაში ჩვენი ეპოქის დასაწყისიდან დღემდე განსაკუთრებული ტრადიცია ჩამოყალიბდა. თითქმის ყველა სკოლას აქვს თავისი ფორმა. დღესდღეობით იაპონიაში „მეზღვაური ფუკუს“ სკოლის ფორმა თითქმის ყოველთვის არის გოგონების მეზღვაურის კოსტუმი, ქვედაკაბა და მშვილდი. ის უკვე ერთგვარ სიმბოლოდ იქცა. თანამედროვე იაპონელი გოგონებისთვის ეს უფრო მეტია, ვიდრე უბრალოდ სკოლის ფორმა - ეს არის სრულფასოვანი ტანსაცმლის სტილი. „გაკურანს“ იაპონიაში ბიჭები ატარებენ - ეს არის მუქი ფერის შარვალი და პიჯაკი საყელოთი. იაპონიის სხვადასხვა სკოლაში უნიფორმის ფერები განსხვავებულია და ხაზს უსვამს მოსწავლეებს.
სლაიდი 37
ევროპაში სკოლის მოსწავლეებისთვის ერთიანი ტანსაცმელი პირველად გამოჩნდა ინგლისში უძველესი დროიდან: 1552 წელს დაარსდა ქრისტეს საავადმყოფოს სკოლა ობლებისა და ღარიბი ოჯახების ბავშვებისთვის. სტუდენტებისთვის შემოიღეს კოსტუმი, რომელიც შედგებოდა მუქი ლურჯი ქურთუკისგან, კოჭებამდე კუდებით, ჟილეტი, ტყავის ქამარი და შარვალი მუხლებს ქვემოთ. მე-18 საუკუნეში ყველა მოსწავლისთვის იდენტური ტანსაცმლის შემოტანის ეს გამოცდილება სასარგებლო იყო ინგლისური სკოლების დირექტორებისთვის. ამ დროს შეძლებული ოჯახების ბავშვები სკოლაში ძვირადღირებული ტანსაცმლით დადიოდნენ და მოკრძალებულად ჩაცმულ თანაკლასელებსა და მასწავლებლებს დასცინოდნენ.
სლაიდი 38
რუსეთში 1834 წელს მიღებულ იქნა კანონი, რომელიც დაამტკიცა სამოქალაქო ფორმის ცალკე სახეობა. მათ შორის იყო გიმნაზიური და სტუდენტური ფორმები. მაგრამ მაშინ ფორმა მხოლოდ ბიჭებისთვის იყო შემოღებული და ნახევრად სამხედრო გარეგნობა ჰქონდა.
სლაიდი 39
საშუალო სკოლის მოსწავლის კოსტიუმი მოზარდს გამოარჩევდა იმ ბავშვებისგან, რომლებიც არ სწავლობდნენ, ან სწავლის საშუალება არ ჰქონდათ. ფორმას იცვამდნენ არა მარტო გიმნაზიაში, არამედ ქუჩაში, სახლში, ზეიმებსა და დღესასწაულებზე. იგი სიამაყის წყარო იყო.
ყველა საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ფორმა იყო სამხედრო სტილის: უცვლელად ქუდები, ტუნიკები და ხალათები, რომლებიც განსხვავდებოდნენ მხოლოდ ფერით, მილებით, ღილებითა და ემბლემებით. და სავალდებულო ატრიბუტი არის ზურგჩანთა.
სლაიდი 40
როდესაც 1896 წელს გამოჩნდა გოგონათა გიმნაზია, შემოიღეს გოგონების ფორმებიც. მოსწავლეებს ეცვათ ყავისფერი კაბები მაღალი საყელოთი და წინსაფრებით - სკოლის დღეებში შავი და დღესასწაულებზე თეთრი. კაბის ფორმას თეთრი ჩამოსახვევი საყელო და ჩალის ქუდი ავსებდა. თუ ქალაქში რამდენიმე ქალთა გიმნაზია იყო, მაშინ, როგორც წესი, მათი ფორმა სხვადასხვა ფერის იყო.
სლაიდი 41
ჩვენ ვამაყობდით
მდიდარი მშობლების შვილები სწავლობდნენ გიმნაზიებში;
არ იყვნენ ამაყები
მათ მოეთხოვებოდათ უნიფორმის ტარება გაკვეთილების შემდეგაც (თუ გიმნაზიის მოსწავლეებს არასწორ ადგილას „დააფიქსირებდნენ“, უჭირდათ)
- როგორ გრძნობდნენ მე-19 საუკუნის საშუალო სკოლის მოსწავლეები თავიანთ ფორმას?
სლაიდი 42
თუმცა, 1918 წელს გამოიცა ბრძანებულება, რომელიც მთლიანად გააუქმა სკოლის ფორმების ტარება. ოფიციალური ახსნა-განმარტებები ასეთი იყო: ფორმა მოსწავლის თავისუფლების დემონსტრირებას და ამცირებს მას. "უფორმობის" პერიოდი გაგრძელდა 1949 წლამდე. მხოლოდ დიდი სამამულო ომის შემდეგ გახდა სავალდებულო სკოლის ფორმა. სამამულო ომი.
სსრკ-ში შემოდის ერთიანი სასკოლო ფორმა ( სლაიდ შოუ 43-44).
სლაიდი 45თანამედროვე რუსეთში არ არსებობს ერთი სასკოლო ფორმა, მაგრამ ბევრ ლიცეუმსა და გიმნაზიას, განსაკუთრებით ყველაზე პრესტიჟულს, ისევე როგორც ზოგიერთ სკოლას, აქვს საკუთარი ფორმა, რაც ხაზს უსვამს სტუდენტების კუთვნილებას კონკრეტულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში.
გარდა ამისა, საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, რომლებსაც არ აქვთ სასკოლო ფორმა, დაწესებულია ტანსაცმლის ტარების წესები.
-როგორია ფორმა ჩვენს სკოლაში?
სლაიდი 46
დიდი რუსი სარდალი A.V. სუვოროვი წერდა: ”სისუფთავე, ჯანმრთელობა, სისუფთავე, მხიარულება, გამბედაობა, სიმამაცე - გამარჯვება, დიდება!”
სისუფთავესა და სისუფთავეს სიმამაცესა და ვაჟკაცობას უტოლებდა, გამარჯვებისა და დიდების აუცილებელ პირობად თვლიდა. დაუდევარი, ჭუჭყიანი, უყურადღებოდ ჩაცმული ადამიანი, როგორც წესი, შინაგანად არ არის შეკრებილი, არადისციპლინირებული და არ იცის როგორ ან ცუდად აკონტროლებს თავის ქმედებებს.
იყო ლამაზად და სუფთად ჩაცმული ნიშნავს გარშემომყოფების პატივისცემას. სასიამოვნოა ლამაზად ჩაცმულ ადამიანთან ურთიერთობა. ეტიკეტის დაცვით, ჩვენ ვიცვამთ იმ ტიპის ტანსაცმელს, რომელიც საუკეთესოდ შეესაბამება ჩვენს ასაკს, პროფესიასა და სეზონს.
- როგორ ფიქრობთ, ვინ უნდა აკონტროლოს მათი ტანსაცმლისა და ფეხსაცმლის უსაფრთხოება და სისუფთავე?
(ყველა თავად ზრუნავს ტანსაცმლისა და ფეხსაცმლის უსაფრთხოებაზე და სისუფთავეზე).
VI. ნასწავლის გამეორება
სლაიდი 47ახლა კი "რთული კითხვები":
1. რა 4 რამ არის საჭირო კბილების წესრიგში შესანარჩუნებლად? (წყალი, ფუნჯი, პასტა, კბილის ჩხირი)
2. როგორ ვაქციოთ ჭუჭყიანი ტანსაცმელი სუფთად? (დაიბანე, გაწმინდე)
3. როგორ აპრიალებთ ფეხსაცმელს? (ფუნჯი კრემით)
4. "სუფთა" არის სუფთა ტაფა? (ადამიანი)
5. რას აკეთებს პარიკმახერი?
6. ადამიანებს აქვთ კლანჭები ან ფრჩხილები?
7. კვირაში რამდენჯერ უნდა დაიბანოთ?
8. რატომ იჭრი ფრჩხილებს?
9. ფეხებს იბანენ დილით თუ საღამოს? - კარგი რა!
სლაიდი 48
თამაში "უთხარი სიტყვა"
1. ჩვენს კლასში არსებობს კანონი:
ბინძური ხალხისთვის შესვლა... (აკრძალულია).
2. ჭუჭყის შეგროვების თავიდან ასაცილებლად,
ფრჩხილებს სჭირდებათ... (მოჭრილი)
3. თუნდაც პატარა ღორები
მათ უყვართ გაწმენდა... (ყურები)
4. არ არის ძალიან ზარმაცი სხეულის საპნით დაბანა,
შხაპი ღრუბლით ყოველ... (დღეში)
5. ლამაზი ვარცხნილობისთვის
ჩვენ ყოველთვის ვატარებთ მას... (სავარცხლები)
VII. შეჯამება. ანარეკლი.
- ტანსაცმელი რისთვისაა?
- როგორი ტანსაცმელია?
როგორი უნდა იყოს ჩემი ტანსაცმელი?
სლაიდი 49
მე ვასახელებ პასუხების ვარიანტებს და თქვენ ასწიეთ ხელი, თუ კი, და თუ არა, არაფერი.
მე მჯერა, რომ ჩემი ტანსაცმელი, პირველ რიგში, უნდა:
1. ძვირფასო
2. მოწესრიგებული
3. მოდური
4. სუფთა
5. ახალი
6. მოწესრიგებული.
მაშ როგორი უნდა იყოს ჩვენი ტანსაცმელი? ( მოწესრიგებული, სუფთა, მოწესრიგებული)
სლაიდი 50 -როგორი უნდა იყოს შენი გარეგნობა, რომ სხვებისთვის საინტერესო და სასიამოვნო გახდე?
სლაიდი 51
ვინც მოწესრიგებულია, ხალხს მოსწონს.
სლაიდი 52
ახლა გთხოვთ შეაფასოთ თქვენი ნამუშევარი კლასში.
შეღებეთ სლაიდი ფერით
შეესაბამება თქვენს რეიტინგს
- - ძალიან კარგად ვიმუშავე, დღეს ყველაფერი გამომივიდა;
- ვცადე, მაგრამ იყო შეცდომები, რაღაც არ გამომივიდა;
-დღეს ხასიათზე არ ვიყავი, შემდეგ გაკვეთილზე უკეთესად ვიქნები.

MKOUKHMR საშუალო სკოლა ს. სელიაროვო

ფედორჩენკო ტატიანა ანატოლევნა

დაწყებითი სკოლის მასწავლებელი

2013-2014 სასწავლო წელი

გეგმა – კლასგარეშე აქტივობების შეჯამება

საგანმანათლებლო პროგრამა „მომავლის სტუდენტი“

ზოგადი ინტელექტუალური მიმართულება - ”მინდა ვიცოდე ყველაფერი”

1 კლასი

გაკვეთილის თემა: ”ბუნება ჩვენი საერთო სახლია”

აქტივობის ტიპი: ახალი ცოდნის აღმოჩენა.

კლასის ტექნოლოგია: პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლის ტექნოლოგია. ჯანმრთელობის დაზოგვის ტექნოლოგია, ICT.

მიზნები: გაიმეორეთ ცოდნა გარემომცველი სამყაროს გაკვეთილებზე შესწავლილი ცხოველთა სამყაროს შესახებ (ფრინველები, თევზები, ცხოველები, მწერები); ხელი შეუწყოს განვითარებას თანმიმდევრული მეტყველება, ნებაყოფლობითი ყურადღება, ლოგიკური აზროვნება,გააღვიძეთ ინტერესი და სიყვარული გარემომცველი ბუნების მიმართ, ასწავლეთსძულს მასთან ურთიერთობა,პირადი განცდის შექმნაპასუხისმგებლობა იმაზე, რაც გარშემო ხდება.გამოუმუშავეთ კვლევის უნარები.ხელი შეუწყოს ქცევის კულტურას ჯგუფში მუშაობისას, ცხოველების სიყვარული და პატივისცემა.

UUD-ის ფორმირება

შემეცნებითი UUD:

1) გვივითარდება დიაგრამებიდან, ილუსტრაციებიდან და ტექსტებიდან ინფორმაციის ამოღების უნარი;

2) ინფორმაციის წარმოდგენა სქემის სახით;

3 ) ობიექტების არსის, თავისებურებების ამოცნობა;

4) ობიექტების ანალიზის საფუძველზე დასკვნების გამოტანა;

5) განზოგადება და კლასიფიკაცია მახასიათებლების მიხედვით

პირადი შედეგები:

1) ჩვენ გვივითარდება ჩვენი დამოკიდებულების გამოვლენისა და ემოციების გამოხატვის უნარი;

2) მოქმედებების შეფასება კონკრეტული სიტუაციის შესაბამისად;

3) ჩვენ ვაყალიბებთ სწავლის მოტივაციას და მიზანმიმართულ შემეცნებით საქმიანობას.

მარეგულირებელი UUD:

1) ჩვენ განვივითარებთ ჩვენი ვარაუდების გამოხატვის უნარს;

2) სასწავლო აქტივობების შეფასება დავალების შესაბამისად;

3) განახორციელოს შემეცნებითი დაპირადი ანარეკლი.

ძირითადი ცნებები: "ცოცხალი და არა ველური ბუნება", "ეკოლოგია".

ისინი მიწისქვეშაა დანაღმული

დიდი შრომით.

მათ შორის არის ნახშირი,

ნავთობი, გაზი და ბევრი საბადო. (მინერალები)

კარგად დააკვირდით თქვენს ბარათებს, რომელ ორ ჯგუფად შეგიძლიათ დაყოთ გამოსაცნობი სიტყვები? დაიკავეთ ადგილები მაგიდებთან ჯგუფებად. (ჯგუფებს ვუდებ ბარათ-ფირფიტებს: ცოცხალი ბუნება და უსულო ბუნება, დაფაზე მუშაობენ ჟეტონების გარეშე დარჩენილი სტუდენტები.)

გაანაწილეთ სიტყვები დაფაზე.

როგორი ბუნება არსებობს? ( ცოცხალი და არაცოცხალი - ვამაგრებ ნიშანს ).

ბუნება ცოცხალი

უსულო

მზე

ქვები

ნიადაგი

წყალი

ჰაერი

მინერალები

3. პრობლემური სიტუაციის შექმნა.

წინ ჭიქებია: მიწით დამცენარის თესლი.

1 ჯგუფი "ველური ბუნება" (პაკეტები თესლით)

მე-2 ჯგუფი „უსიცოცხლო ბუნება“ (ჭიქები მიწით).

შეგიძლიათ მცენარეების გაშენება? რა არის ამისთვის საჭირო?

დასკვნა: აუცილებელია ცოცხალი ბუნების ობიექტების დაკავშირება უსულო ბუნების ობიექტებთან წესრიგში5-7 დღის შემდეგ დარწმუნდით, რომ მცენარე ცოცხალი ორგანიზმია? (გაკვეთილის ბოლოს ჩამოაყალიბეთ გამოცდილება ).

სლაიდი 3

არის ის, რაც ჩვენ გავაკეთეთ საკმარისი იმისათვის, რომ ჩვენი მცენარეები გაიზარდოს? (არა, დაგჭირდებათ მათი მორწყვა და ნიადაგის გაფხვიერება. ჩვენ უნდა გავაგრძელოთ მათზე ზრუნვა. )

ვის ჰყავს შინაური ცხოველები სახლში? როგორ ზრუნავთ მათზე?(იკვებეთ, ჩაასხით რძე თასში.)

რა მოხდება, თუ მცენარეებსა და ცხოველებზე ზრუნვას შეწყვეტთ?

(ისინი მოკვდებიან, გახდებიან.)

ვზრუნავთ თუ არა ბუნებაში მცხოვრებ მცენარეებზე და ცხოველებზე?

ასე რომ, მცენარეები და ცხოველები უნდა მოკვდნენ, რადგან ჩვენ არ ვუფრთხილდებით მათ?

4. გამოსავლის ძიება (ახალი ცოდნის აღმოჩენა)

ისინი არ კვდებიან. რატომ?(თავად ბუნება ზრუნავს მათზე. მზე აძლევს მცენარეებს სითბოს, წვიმა - ტენიანობას, ნიადაგი - სასარგებლო ნივთიერებებს. ტყეში ცხოველები თბილი და მყუდროები არიან, ტყე კვებავს მათ.)

შეუძლია თუ არა ცოცხალი ბუნება არსებობა უსულო ბუნების გარეშე? ( არა ).

შეძლებს თუ არა ადამიანი მარტო ცხოვრებას დედამიწაზე? ფრინველების, ცხოველების, მწერების, თევზის, ხეების, ყვავილების, კენკრის, სოკოს და ა.შ. გარეშე?შეუძლია თუ არა ადამიანს ბუნების გარეშე ცხოვრება?(სიცოცხლისთვის წყალია საჭირო, ჰაერს ვსუნთქავთ, საჭმელს გვაძლევს ნიადაგი. ბუნება გვიცვამს, გვამოსავს, ზოგადად, სიცოცხლეს გვაძლევს).

როგორ ფიქრობთ, აქვთ თუ არა სახლი ცხოველებს, ფრინველებს, მწერებს და წყლის მაცხოვრებლებს?(დიახ)

სად არის მათი სახლი? (ცაში, დედამიწაზე, წყალში, ტყეებში, მინდვრებში, ყინულსა და თოვლს შორის.)

ასე რომ, მათ სახლს ერთი სიტყვით შეიძლება ეწოდოს………….(ბუნება).

სლაიდი 4

თამაში "დედამიწა, წყალი, ცეცხლი, ჰაერი".

მოთამაშეები წრეში დგანან, შუაში ლიდერი. ის ბურთს ერთ-ერთ მოთამაშეს ესვრის, ოთხივე სიტყვიდან ერთ-ერთს წარმოთქვამს: მიწა, წყალი, ცეცხლი, ჰაერი. თუ მძღოლმა თქვა "დედამიწა", მან, ვინც ბურთი დაიჭირა, სწრაფად უნდა დაასახელოს ადამიანი, რომელიც ცხოვრობს ამ გარემოში; სიტყვა "წყალს" მოთამაშე თევზის სახელით პასუხობს, ხოლო სიტყვა "ჰაერს" ფრინველის სახელით. როდესაც ითქვა სიტყვა "ცეცხლი", ყველამ სწრაფად უნდა შემობრუნდეს წრეში რამდენჯერმე. შემდეგ ბურთი უბრუნდება მძღოლს. ვინც შეცდომას უშვებს, გამორიცხულია თამაშიდან. მდგომარეობა - ვასახელებთ მხოლოდ ველური ბუნების იმ წარმომადგენლებს, რომლებიც ცხოვრობენ ჩვენს რეგიონში.

5. გაკვეთილის თემის ფორმულირება.

ზღაპართან მუშაობა.

მოემზადეთ ზღაპრის მოსასმენად "როგორ ეძებდა კურდღელი თავის სახლს".

კურდღელივით ეძებს თავის სახლს.

ტყეში ცხოვრობდა კურდღელი. ერთ დღეს ის სხვა ცხოველებთან ერთად გაწმენდით თამაშობდა, მაგრამ საღამო მოვიდა და ყველა სახლში წავიდა. "მაგრამ მე არ მაქვს სახლი", - გაიფიქრა კურდღელმა სევდიანად, "მე წავალ მის მოსაძებნად." დადიოდა და დადიოდა და ნახა ციყვი. - ციყვი, შენ გაქვს სახლი, შემეშვი, - მკითხა მან. "ნახე ჩემი სახლი როგორია, შენი სახლი უნდა გქონდეს, არ შეგიშვებ." კურდღელი უფრო შორს წავიდა, დაინახა თაგვი, მაგრამ თაგვმა აჩვენა თავისი სახლი, მაგრამ არ შეუშვა. კურდღელი მივიდა სოფელში, შეხვდა პეტიას, შეხედა პეტიას სახლს და სრულიად მოწყენილი გახდა. მაგრამ მოულოდნელად, სადღაც ფეხქვეშ, მას ესმის ხმა: "მე ვარ შენი სახლი". ბაჭიამ თავი გადააქნია - არავინ იყო. "ვინ ხარ?" - შეშინდა კურდღელი. „მე ვარ პლანეტა დედამიწა. მე ვარ შენი სახლი, ციყვები, თაგვები, პეტია და ყველა ადამიანი, ცხოველი და მცენარე. მე შენი სახლი ვარ. მე შენ გიცავ." კურდღელი გახარებული გაიქცა პეტიას, თაგვს, ციყვს და ყველა ადამიანს, ცხოველს და მცენარეს ამის შესახებ ეთქვა. (ო. ხუხლაევა)

კითხვები:

1. იპოვა კურდღელმა თავისი სახლი?

2. რა ჰქვია მის სახლს?

3. რა გაიქცა კურდღელმა პეტას, თაგვს და პატარა ციყვს?

შეიძლება თუ არა ხეებს, ბუჩქებს, ყვავილებს, ფრინველებს და თევზებს ეწოდოს პლანეტის მკვიდრნი? (დაფაზე მიამაგრეთ ცხოველებისა და მცენარეების სურათები )

რაც შეეხება ხალხს? დიახ, რა თქმა უნდა, ადამიანებიც პლანეტა დედამიწის მკვიდრნი არიან. (დაფაზე მიმაგრებული ).

მე ძალიან მომწონს სურათი, რომელიც დაფაზე მივიღეთ. შენ რას იტყვი?

მოდით, სახელი მოვიგონოთ. (მივყავართ სათაურამდე - "ბუნება ჩვენი საერთო სახლია" ).

ბიჭებო, მე და თქვენ ვცხოვრობთ ულამაზეს პლანეტაზე დედამიწაზე, ჩვენთვის დედამიწა ჩვენი სახლია, რომელიც გვიცავს, გვკვებავს და გვახარებს. ჩვენს პლანეტაზე ბევრი მოსახლეა. თქვენ ყველა სწორად დაასახელეთ. ნახეთ რამდენი ვართ. ჩვენ ყველა განსხვავებულები ვართ, მაგრამ მეორეს მხრივ ვგავართ, რადგან ერთ პლანეტაზე ვცხოვრობთ, ერთსა და იმავე ჰაერს ვსუნთქავთ.

6. პრობლემური სიტუაციის ანალიზი.

როგორ ფიქრობთ, მათ ეს სიამოვნებთ ამ სახლში? უსაფრთხოდ?(არა ყოველთვის).

მულტფილმის "ტყის გზაზე" ყურება.

სლაიდი 5

როგორ მოიქცნენ მელიები დასასვენებლად?

რა შეიძლება მოხდეს მათი საქციელის გამო?

რა შეიძლება დაემუქროს ჩვენს სახლს?

(ბრაკონიერები ბევრ თევზს იჭერენ, ტყეში ცეცხლს ვერ აანთებ - ცეცხლს შეუძლია გაანადგუროს ყველა ცოცხალი არსება, არ შეგიძლია დაამტვრიო ცარიელი ბოთლები - შეგიძლია თავი მოიჭრა, ვერ დაიჭირო ფრინველები და გარეული ცხოველები, ამოძირკვო ყვავილები. , გაანადგურე პეპლები! ჰაერი სუფთა უნდა იყოს, ნაგვის გადაყრა არ შეიძლება, თუ ბუნებას არ გაუფრთხილდები, ყველა ცოცხალი არსება შეიძლება გაქრეს )

სლაიდი 6

მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანი დედამიწაზე ყველაზე ჭკვიანი არსებაა, ის ყველა სხვაზე ჭკვიანი და ძლიერია, მაგრამ ეს მისი უბედურებაა. ადამიანი არწივზე მაღლა დაფრინავს თვითმფრინავში, იყენებს ექსკავატორს მოლზე უფრო ღრმად ჩასასვლელად, ირემზე უფრო სწრაფად მიდის მატარებელში, აშენებს სახლს აგურისგან უფრო ძლიერი, ვიდრე თახვი და ა.შ. მაგრამ იმის გამო, რომ ადამიანი უფრო ძლიერია, ზოგან იგი გახდა ბუნების სიკვდილის მიზეზი: დაბინძურებული წყლის ობიექტები, შებოლილი ჰაერი, მრავალი ცხოველისა და ფრინველის სიკვდილი, იშვიათი მცენარეული სახეობა და ა.შ.

7. ფიზიკური აღზრდის ოქმი.

ეს არის დედამიწა, ჩვენი საერთო სახლი (ისინი "ხატავენ" წრეს თავიანთი ხელებით)

მასში ბევრი მეზობელია.

და ფუმფულა თხა (აჩვენე რქები)

და მხიარული კნუტები, (ხტუნვა)

და დახვეული მდინარეები, (დახატეთ მდინარე დაკეცილი პალმებით)

და ხუჭუჭა ცხვარი (ხვეულები).

ბალახი, ჩიტები და ყვავილები,

და, რა თქმა უნდა, მე და შენ. (მიუთითეთ საკუთარ თავზე და შვილებზე)

ამ დიდებულ სახლში გჭირდებათ (ხელები ერთმანეთის მხრებზე)

ყველასთან ძალიან მეგობრული ცხოვრება.

არავის აწყენინო (ტაში)

პატივი ეცით ყველა მეზობელს.

8. მუშაობა ჯგუფებში. ცოდნის გამოყენება.

ჩვენი პლანეტა დედამიწის გადასარჩენად, თქვენ უნდა იყოთ ჭკვიანი და კეთილი ადამიანი.

ასე რომ, ტყეში უბრალო სასეირნოდ კი არ მივდივართ, არამედ ეკოლოგიურ ლაშქრობაში მივდივართ.

ეკოლოგია. ბერძნულიდან თარგმნილი „ეკოსი“ ნიშნავს სახლს, „ლოგოსი“ ნიშნავს სწავლებას, ე.ი. სწავლება სახლის შესახებ.
როგორ ფიქრობთ, რა სახლს სწავლობს ეკოლოგია?
(საერთო სახლი ყველასათვის - ჩვენი პლანეტა, ჩვენი ბუნება).

სლაიდი 7 -15

ვიქტორინა "ახალგაზრდა კონსერვატორები"

მასწავლებელი. აქ არის კითხვები და ამოცანები და სამი პასუხის ვარიანტი თითოეული მათგანისთვის. ყურადღებით მოუსმინეთ კითხვას, დაფიქრდით და აირჩიეთ სწორი პასუხი. აჩვენეთ არჩეული პასუხის აღმნიშვნელი რიცხვი - 1, 2 ან 3. ყოველი სწორი პასუხისთვის აიღებთ ჩიპს ტილოდან. ტესტირების დასასრულს ჩვენ შევაჯამებთ: ვინ არის ჩვენს კლასში ღირსეული ტიტული "ახალგაზრდა ბუნების დამცველი".

ამოცანა 1. რომელი ყვავილი ყვავის პირველად?
1 – სამყურა;
2 – თოვლს;
3 - დენდელიონი.
დავალება 2. შესაძლებელია თუ არა ისეთი ყვავილების მოკრეფა, როგორიცაა შროშანა, შროშანა, ქალის ჩუსტი?
1 – დიახ, იმის გასარკვევად, თუ რას ეძახიან;
2 – არა, შესაძლოა ისინი იშვიათია;
3 - დიახ, ისინი ძალიან ლამაზები არიან.
დავალება 3. სად ვიშოვო შეშა ცეცხლზე? 1 - შეაგროვეთ მშრალი მკვდარი ხე;
2 – გატეხეთ ნაძვის ტოტები;
3 - გატეხეთ ახალგაზრდა ხეები.
დავალება 4. სად დავაყენოთ თუნუქის ცარიელი ქილა?
1 – ჩააგდე ცეცხლში;
2 – ჩააგდე ბუჩქებში;
3 – წაიღეთ თან და გადააგდეთ ნაგვის ურნაში. დავალება 5. რა მოხდება, თუ ჭიანჭველას გაანადგურე?
1 – არაფერი მოხდება: ჭიანჭველები ისევ ააშენებენ მას;
2 – არავინ იქნება კბენა;
3 - ხეები და ცხოველები გაუარესდება. ამოცანა 6. რატომ არის ტყეში კოღოები?
1 – არაფრისკენ;
2 – ისე, რომ ხალხი ტყეში ნაკლებად შევიდეს;
3 - ბუნებაში ზედმეტი არაფერია. დავალება 7. რა უნდა გააკეთო, თუ ჩიტის ბუდე იპოვე?
1 - მიუახლოვდით და დააკვირდით;
2 - რაც შეიძლება სწრაფად დატოვეთ;
3 - გადახტე, იყვირე და წადი.
დავალება 8. რა უნდა გააკეთო, თუ წიწილა იპოვე?
1 – დააბრუნეთ ბუდეში;
2 – წაიღეთ სახლში და იკვებეთ;
3 – არ ჩაერიოთ, არ შეეხოთ. ამოცანა 9. ამ სოკოებიდან რომელია საკვები?
1– საფრენი აგარიკი;
2 – ფერმკრთალი გრეიბი;
3 - შამპინიონი.

მასწავლებელი. ახლა მოდით გამოვთვალოთ რამდენი ჩიპი გაქვთ.
თუ
9 - შესანიშნავი სამართლიანად შეიძლება გიწოდოთ ახალგაზრდა კონსერვატორი.
თუ ჩიფსები
7 ან 8 კარგი შედეგია , თქვენ საკმაოდ ბევრი იცით ბუნებაში როგორ მოიქცეთ.
თუ 7 ჩიპზე ნაკლებია, თქვენ უნდა შეეცადოთ ისწავლოთ რაც შეიძლება მეტი ბუნებისა და მისი მაცხოვრებლების შესახებ, თქვენი ცოდნა აშკარად არ არის საკმარისი.

SDIDE 16

თამაში "თუ ტყეში მოვალ"

ახლა ჩვენ შევამოწმებთ, როგორ იცით ტყეში ქცევის წესები. ამისათვის ჩვენ ვითამაშებთ თქვენთან ერთად თამაშს "თუ მოვალ ტყეში". მე გეტყვით ჩემს ქმედებებს და თქვენ მიპასუხებთ, თუ კარგად მოვიქცევი, ჩვენ ვამბობთ "დიახ", თუ ცუდია, მაშინ ყველა ერთად ვიყვირებთ "არას"!

თუ ტყეში სასეირნოდ მოხვედით,

ისუნთქეთ სუფთა ჰაერი

გაიქეცი, გადახტე და ითამაშეთ.

უბრალოდ არ დაგავიწყდეს

რომ ტყეში ხმაური არ შეგიძლია,

თუნდაც ძალიან ხმამაღლა იმღერე!

პატარა ცხოველები შეშინდებიან

ტყის პირას გაიქცევიან.

ნუ დაამტვრევ მუხის ტოტებს (დიახ)

და დაიმახსოვრე უფრო ხშირად:

ამოიღეთ ნაგავი ბალახიდან! (დიახ)

არ არის საჭირო ყვავილების ტყუილად კრეფა! (დიახ)

ნუ ისვრი სლინგით, (დიახ)

მოსაკლავად არ მოსულხარ!

დაე, პეპლები გაფრინდნენ

აბა, ვის აწუხებენ?

არ არის საჭირო აქ ყველას დაჭერა (დიახ)

დააქუცმაცეთ, დაუკრათ ტაში, დაარტყა ჯოხით. (დიახ)

თქვენ უბრალოდ სტუმარი ხართ ტყეში.

აქ პატრონი მუხა და ილაა.

გაუფრთხილდი მათ სიმშვიდეს,

ისინი ხომ ჩვენი მტრები არ არიან.

9. გაკვეთილის შეჯამება.

ანარეკლი

ბიჭებო, დღეს ძალიან უცნაური წერილი მივიღე. წაკითხვის შემდეგ მე და შენ გადავწყვეტთ რა ვქნათ და როგორ დავეხმაროთ წერილის ავტორს.

”გამარჯობა, ძვირფასო ბიჭებო!

შენსკენ ვიქცევი, რადგან ვეღარ ვიტან იმას, რაც ჩემს თავს ხდება. ადამიანი ყველაზე განვითარებული არსებაა მსოფლიოში. მთელი ჩემი რესურსი მას ექვემდებარება, მაგრამ ამ ბოლო დროს აღარ ფიქრობს, რომ თვითონ ჩემი ნაწილია. და ამიტომ ის გამოუსწორებელ რამეებს მიკეთებს: ის უმოწყალოდ ჭრის ჩემს ტყეებს, კლავს ცხოველებს, ჩემს წყალსაცავებში თითქმის არ რჩება სუფთა წყალი, ამის გამო პატარა თევზია ძვირფასო ბავშვებო, მე მესმის, რომ თქვენზე ბევრი რამ არ არის დამოკიდებული. მაგრამ ხშირად კრეფ ყვავილებს, ამტვრევ ტოტებს, ნაგავს პირდაპირ ფეხებთან აგდებ. ეს ყველაფერი მეც მაბინძურებს და თანდათან მანადგურებს. დაიმახსოვრე, რომ გაზეთი, რომელსაც ისვრი, ერთი წლის, ან თუნდაც ორი წლის განმავლობაში გაჟღენთილია და მიწას შეერევა. თან თუნუქის ქილაეს მოხდება რამდენიმე ათწლეულში. შუშის ბოთლი საუკუნეების მანძილზე დამახინჯებს.

გევედრები გაჩერდი და დაფიქრდი! მე და შენ ერთი ვართ და ერთმანეთზე უნდა ვიზრუნოთ. თქვენი გაგების იმედი მაქვს.

შენი... (ბუნება).

დაასრულე წინადადება.

ჩვენი ბუნება უნდა იყოს ეკოლოგიურად სუფთა, ყოველთვის ცისფერთვალება, ლამაზი მდინარეებით, ტბებით, ტყეებითა და მინდვრებით.

ამისთვის მე...

სლაიდი 17

ვიდეო კლიპი "სილამაზე ყველგან ცხოვრობს"

( ბიჭებო, წყალი უნიკალური ნივთიერებაა. მეცნიერებმა დაამტკიცეს, რომ სიტყვები სიყვარული და მადლიერება ასუფთავებს წყალს. შემთხვევითი არ არის, რომ ზღაპრები საუბრობენ ცოცხალ და მკვდარ წყალზე.

ახლა ჩვენ ყველანი ვიტყვით სიტყვებს სიყვარული და მადლიერება წყალს საწყალში, მორწყეთ ჩვენი ხე და ვნახოთ, როგორ ცოცხლდება.

დარგეს თესლი სიმღერის მოსმენისას).

კლასგარეშე აქტივობების აგება

პმ.02-ის ფარგლებში პრაქტიკაზე დაყრდნობით კლასგარეშე აქტივობების ორგანიზება და უმცროსი სკოლის მოსწავლეების კომუნიკაცია ქ. დაწყებითი სკოლადა კომპენსატორული და გამასწორებელ-განმავითარებელი განათლების დაწყებითი კლასები

46A ჯგუფის მოსწავლეები

იაშკინა კარინა დენისოვნა

თარიღი: 3.10.17.

კარგად:მე ვარ რუსეთის მოქალაქე!

მასწავლებელი:უგრიუმოვა გ.ნ.

პრაქტიკის ხელმძღვანელი:სუვორკოვა ე.ა.

თემა:ვის უყვარს რისი კეთება?

დაგეგმილი შედეგი:

    პირადი:მოსწავლეები ამყარებენ კავშირს საგანმანათლებლო საქმიანობის მიზანსა და მის მოტივებს შორის, აცნობიერებენ თავიანთი შემეცნებითი შესაძლებლობების განვითარების აუცილებლობას.

    მეტასაგანი:მოსწავლეები აჩვენებენ მარეგულირებელი კონტროლის სისტემები(მიზნის დასახვა, კონტროლი, კორექტირება, შეფასება, თვითრეგულირება), კომუნიკაციური UUD(დაგეგმეთ საგანმანათლებლო თანამშრომლობა, გამოხატეთ თავიანთი აზრები საკმარისი სისრულით და სიზუსტით, გამოიყენეთ მეტყველება ნიშნავსსხვადასხვა კომუნიკაციური პრობლემის გადაჭრა, მონოლოგების აგება), შემეცნებითი UUD(სტრუქტურის ცოდნა, აირჩიე ყველაზე მეტი ეფექტური გზებიპრობლემების გადაჭრა, მოდელების გარდაქმნა ზოგადი კანონების იდენტიფიცირების მიზნით, ანალიზი, სინთეზი, შედარება, მსჯელობის ლოგიკური ჯაჭვების აგება).

    თემა:მოსწავლეები აჩვენებენ ცოდნას ადამიანის ჰობის მრავალფეროვნების შესახებ; ასწავლეთ ლეპტოპის დამზადება.

    საგანმანათლებლო:მასწავლებლისა და თანატოლების მიმართ ტოლერანტული დამოკიდებულების ჩამოყალიბება.

    განმავითარებელი:განავითაროს მარეგულირებელი UUD (მიზნის დასახვა, როგორც საგანმანათლებლო დავალების დასახვა; დაგეგმვა; ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება, როგორც ძალისა და ენერგიის მობილიზების უნარი; კონტროლი); შემეცნებითი UUD (ზოგადი განათლება: ძირითადი ინფორმაციის, ახალი ცნებების ძიება და შერჩევა; ვერბალური და ვიზუალური სახით წარმოდგენილი ინფორმაციის თანაფარდობა; მუშაობისა და საჭირო ინფორმაციის მოპოვების უნარი; რეფლექსია მოქმედების მეთოდებსა და პირობებზე; ლოგიკური:ინფორმაციის ანალიზის უნარი; მიზეზ-შედეგობრივი ურთიერთობის დამყარების უნარი; მსჯელობის ლოგიკური ჯაჭვის აგება, ჰიპოთეზების წამოყენება და მათი დასაბუთება); კომუნიკაციის UUD: (საკუთარი აზრების საკმარისი სისრულით და სიზუსტით გამოხატვის უნარი კომუნიკაციის ამოცანებისა და პირობების შესაბამისად; მასწავლებელთან და თანატოლებთან საგანმანათლებლო თანამშრომლობის დაგეგმვა - მიზნის, მონაწილეთა ფუნქციების, ურთიერთქმედების მეთოდების განსაზღვრა).

    საგანმანათლებლო:ჩამოაყალიბეთ იდეები ადამიანის ჰობიების მრავალფეროვნების შესახებ, ასწავლეთ ლეპტოპის დამზადებას.

გაკვეთილის ფორმა: ეთიკური საუბარი ელემენტებთანდიზაინი.

განათლების პრინციპები:

პოზიტიური ემოციური ამაღლების შექმნა;

პოზიტიური (უახლოესი, შორეული მიზნების) სისტემის ხელშეწყობა;

განათლება ურთიერთქმედების გზით.

ტრენინგის პრინციპები: აქტივობა, უწყვეტობა, მთლიანობა, ფსიქოლოგიური კომფორტი, ცვალებადობა, მინიმუმი.

განათლების მეთოდები:

სოციალური გამოცდილების ფორმირების მეთოდები

ქმედებებისა და ურთიერთობების სტიმულირებისა და გამოსწორების მეთოდები

სწავლების მეთოდები:

ახალი ცოდნის მიღების მეთოდები

სწავლის უნარის გამომუშავებისა და გამოცდილების მიღების მეთოდები

ემოციური სტიმულირების მეთოდები

მოსწავლეთა ურთიერთობის ორგანიზების მეთოდები

დიდაქტიკური ინსტრუმენტები:პრეზენტაცია, ბარათები, ფანქრები, ფერადი ქაღალდი, წებო, ლეპტოპი.

ცნობები:

1. ფედერალური სახელმწიფო ზოგადი განათლების სტანდარტი დაწყებითი ზოგადი განათლება: ტექსტი ცვლილებებით და დამატებითი 2011 წლისთვის / რუსეთის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო. ფედერაცია. – მ.: განათლება, 2011. – 33გვ. – (მეორე თაობის სტანდარტები);

2. გრიგორიევი დ.ვ. სკოლის მოსწავლეების კლასგარეშე აქტივობები [ტექსტი]: მეთოდური დიზაინერი: სახელმძღვანელო მასწავლებლებისთვის / დ.ვ., სტეპანოვი. – მ.: განათლება, 2010. – 223გვ. – (მეორე თაობის სტანდარტები)

3. კლასგარეშე აქტივობების პროგრამა. კურსი "მე ვარ რუსეთის მოქალაქე" უგრიუმოვი გ.ნ.

კლასის პროგრესი

საქმიანობის ეტაპები

მეთოდები, ტექნიკა

მასწავლებლის საქმიანობა

დაგეგმილი შედეგი

1. სამოტივაციო-სამიზნე ეტაპი

ამოცანა:სტუდენტების მისალმება, მათი ყურადღების ორგანიზება.

2. გაკვეთილის ძირითად ეტაპზე მოსწავლეთა სამუშაოდ მომზადება.

ამოცანა:განაახლოს მოსწავლეთა სუბიექტური გამოცდილება, უზრუნველყოს სწავლის მოტივაცია.

3. მთავარი ეტაპი.

ამოცანა:შესწავლა და კონსოლიდაცია ახალი მასალა; მოსწავლეებში კონცენტრაციის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი და ორგანიზაციული პირობების შექმნა.

4. შეჯამება.

ამოცანა:გაკვეთილის შეჯამება.

5. რეფლექსია.

ამოცანა:შეაჯამეთ გაკვეთილი, ასახეთ აქტივობა.

პედაგოგიური მოთხოვნა

საუბარი, წახალისება, დემონსტრირება, სტიმულირება გასართობი შინაარსით, წარმატების სიტუაციის შექმნა. ნაწილობრივ საძიებო.

საუბარი, სტიმულირება გასართობი შინაარსით, ლეპტოპის შექმნა.

საუბარი, წახალისება, დემონსტრირება, სტიმულირება გასართობი შინაარსით, წარმატების სიტუაციის შექმნა.

თავისუფალი არჩევანის სიტუაცია, საუბარი

(ერთი ზოგადი ჯგუფი)

გამარჯობა ბიჭებო, დღეს მე გასწავლით გაკვეთილს. ჩვენ უკვე ვიცნობთ ერთმანეთს, მაგრამ კიდევ ერთხელ შეგახსენებთ, რომ მე კარინა დენისოვნა მქვია.

ბიჭებო, გირჩევთ გაცვალოთ თქვენი განწყობა, მერხებზე გაქვთ პატარა ფურცლები, მოათავსეთ ჰორიზონტალურად, გაყავით ორ თანაბარ ნაწილად, ქაღალდის პირველ ნაწილში დახატეთ ღიმილიანი სახე, რომელიც გადმოსცემს თქვენს განწყობას ახლა და დალიეთ. მაგიდის კიდეზე.

და მე დღეს მხიარულ ხასიათზე ვარ, რადგან ძალიან მიხარია, რომ დღეს კლასში გნახავ!

ბიჭებო, ჩვენი გაკვეთილის თემის გასარკვევად, მე ვთავაზობ მის გაშიფვრას. ახლა მე გავანაწილებ ანბანს თითოეული მერხისთვის. ასოების ქვეშ არის რიცხვები დაწერილი, თქვენ უნდა გააკეთოთ სიტყვები ამ ციფრების გამოყენებით.

14, 10, 18 - მსოფლიო

21, 3, 13, 6, 25, 6, 15, 10, 11 - ჰობი

ვის შეუძლია დაასახელოს ჩვენი გაკვეთილის თემა?

როგორ ფიქრობთ, რაზე ვისაუბრებთ დღეს?

რა არის ჰობი?

ჰობის სამყარო ძალიან მრავალფეროვანია, რა ინტერესები ან ჰობი იცით? ( ცეკვა, სიმღერა, ლექსების წერა, ხატვა, მძივები, ქარგვა, მოგზაურობა, დიზაინი, სპორტი... და მრავალი სხვა)

ბიჭებო, ვის სურს ისაუბროს თავის ჰობიზე? თქვენი ჰობის შესახებ? თქვენი საყვარელი საქმიანობის შესახებ?

ჰობიში მთავარია ის სასარგებლო იყოს და სიამოვნება მოგიტანოს. ის გვეხმარება მეცნიერების, ხელოვნების, ბუნების, ადამიანების სამყაროსთან დაახლოებაში და გვეხმარება ვიპოვოთ ცხოვრების აზრი. ჰობი არ მოაქვს არც ფულს და არც დიდებას. ეს არის აქტივობა სულისთვის.

PHYSMINUTE

დღეს კლასში გირჩევთ შექმნათ ლეპტოპი, იცით ეს რა არის? (ეს არის დასაკეცი წიგნი ჯიბეებით, კარებით, ფანჯრებით, ჩანართებით და მოძრავი ნაწილებით, რომელშიც მოთავსებულია მასალები ერთ თემაზე.) SLIDE

რა თემაზე შევქმნით ჩვენს ლეპტოპს?

რა უნდა გავაკეთოთ პირველ რიგში? (დახაზეთ განლაგება)

უფლება. აქ ფანტაზიას საზღვრები არ აქვს: პრეზენტაციას შეუძლია ნებისმიერი ფორმა მიიღოს. უმარტივესიდან - ტექსტიდან, თამაშებამდე და საგანმანათლებლო დავალებამდე. და მოათავსეთ ეს ყველაფერი სხვადასხვა ელემენტებზე: ჯიბეებში, რვეულებში, მინი წიგნებში, აკორდეონის წიგნებში, მბრუნავ წრეებში, კონვერტებში. სხვადასხვა ფორმები, ბარათები, გასაშლელი გვერდები და ა.შ.

ჩვენი გაკვეთილისთვის უნდა შევქმნათ განლაგება, დავაპროექტოთ, შევქმნათ ჯიბეები და ყოველ ჯერზე, როცა ამ კლასში მიდიხართ, შეგიძლიათ შეავსოთ იგი ნახატებით, ნახატებით და ნებისმიერი ინფორმაცია ლეპტოპის თემაზე.

სანამ საქმეს დავიწყებთ, ცოტა დავისვენოთ.

დღეს კი ჩვენ დავწერთ და ჩავდებთ მას ჩვენს ლეპტოპში, სასურველ წერილს: მე დაგირიგებ პატარა ფურცლებს, შენი ამოცანაა დაწერო: რისი სწავლა ისურვებდი, რისი (საქმის გარდა) ისურვებდი. გააკეთეთ მომავალში, როდესაც გახდებით ზრდასრული. (1-2 წინადადება). როცა სრულწლოვანი გახდები, მოხვალ სკოლაში, ნახავ ამ ლეპტოპს და დიდი ალბათობით გაინტერესებს, რისი გაკეთება გინდოდა მომავალში და ახდა თუ არა შენი სურვილი.

ბიჭებო, სწორედ აქ დავასრულებთ ჩვენს საქმეს დღეს, მაგრამ ჩვენი ლეპტოპი არ არის სრულად სავსე ინფორმაციით, თქვენი ამოცანაა ნახოთ რომელი ჯიბეებია უფასო, დაფიქრდეთ რა სხვა ინფორმაცია შეიძლება დაემატოს ჩვენს ლეპტოპს და შემდეგ გაკვეთილზე მოიტანეთ რაც გჭირდებათ და დაამატეთ.

ჩვენი გაკვეთილი დასასრულს უახლოვდება

რა ახალი ისწავლეთ კლასში?

რისთვის შეგიძლიათ შეაქოთ საკუთარი თავი?

მოიტანეთ ის ფურცლები, რომლებზეც გაკვეთილის დასაწყისში აღნიშნეთ თქვენი განწყობა, მეორე ნახევარში დახატეთ ღიმილიანი სახე, რომელიც გადმოსცემს თქვენს განწყობას გაკვეთილის ბოლოს, უფრო სწორად ახლა.

მინდა დავასრულო ჩვენი გაკვეთილი ამ ფრაზით: „ნიჭიერი ადამიანი ყველაფერში ნიჭიერია“. დარწმუნებული ვარ, რომ თითოეული თქვენგანი ნიჭიერია და არასდროს არ არის გვიან სცადოთ თავი ახალ ჰობიებში, მოძებნოთ და იპოვოთ ის, რაც მოგწონთ.

მარეგულირებელი UUD (თვითრეგულირება)

მარეგულირებელი UUD (მიზნის დასახვა, თვითრეგულირება), კომუნიკაციური UUD (გეგმავენ საგანმანათლებლო თანამშრომლობას, შეუძლიათ სრულად და ზუსტად გამოხატონ თავიანთი აზრები).

პირადი UUD: შეძენილი შინაარსის მორალური და ეთიკური შეფასების მოქმედება

;კომუნიკაციური UUD: სამეტყველო განცხადების ზეპირად აგების უნარი; ჯგუფში მუშაობის უნარი;

ლოგიკური UUD: ობიექტების ანალიზი მახასიათებლების ამოსაღებად.

შემეცნებითი (ლოგიკური) მარეგულირებელი (ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება) კომუნიკაბელური UUD (ჯგუფში მუშაობის უნარი)

მარეგულირებელი UUD (შეფასება) კომუნიკაციური UUD (მეტყველების წარმოთქმის აგება) მარეგულირებელი UUD (ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება)