Красотата на очите Очила Русия

Жанрът на приказката предполага близък до народа разказвач. „Гордостта за Русия и нейния народ в приказката за тулския левичар и стоманената бълха“ Н

Конспект на урок по литература 6 клас

Тема на урока:Литературен портрет на писателя.

Приказка "Lefty": определението на жанра.

    програма редактиран от V.Ya. Коровина; 6 клас

    Цел: Запознайте се с биографията на Н.С. Лесков и определят оригиналността на жанра на произведението "Левицата".

    Задачи:

Образователни:

    Запознайте се с биографията на писателя.

    Дайте представа за жанра на произведението (разказ).

    Научете се да анализирате литературно произведение.

Разработване:

    Развийте умения за индивидуална и групова работа.

    Развийте монологични умения.

    Възможност за извличане на необходимата информация от текста.

    Способност за характеризиране на героите.

    Способност да аргументирате отговора си.

Образователни:

    Култивирайте любов към руската литература.

    Формиране на интерес към творчеството на писателя.

    Да възпитава патриотичните качества на учениците.

    Подхранвайте чувство достойнство.

    Възможност за индивидуална и групова работа.

    Изградете отношения на уважение с другите.

    Тип урок: изучаване на нов материал.

Форма на урока : разговор.

    Оборудване :

    Портрет на Н.С. Лескова

    Учебник

урок

Етап на урока

Хроно-дължина

Дейност на учителя

Студентски дейности

    Организационни.

2 минути.

Поздравления. Проверете готовността си за урока.

Добре дошли учители. Проверете готовността за урока.

    Актуализация на знанията.

7 мин.

У дома трябваше внимателно да прочетете статията от учебника за Н. С. Лесков и неговата работа „Левицата“.

Целта на нашия урок :

Запознайте се с биографията на писателя, определете жанра и основната идея на произведението.

Разговор върху статията от учебника с. 224-226 .

Какво знаете за писателя и семейството му?

(Николай Семенович Лесков е роден в семейството на дребен чиновник, произхождащ от свещеник в град Орел. От майка си, която се омъжи против волята на родителите си, той наследи страстта и от баща си, който отказа да стане свещеник, наследил любовта към живота.

Какво образование има Н.С. Лесков?

(Лесков получава образованието си първо в богатото семейство Страхов, след това в Орловската гимназия, която не завършва. След това той самостоятелно попълва знанията си. Постъпва на служба в Орловската наказателна камара, след това се прехвърля в Киевската съкровищница, след това се премести в частна компания и пътува по служебна работа из цяла Русия.)

Отговори на учениците.

Отговори на учениците.

Отговори на учениците.

    Обяснение на нов материал.

25 мин.

Словото на учителя.

За първи път се заемаме с изучаването на творчеството на един от най-интересните руски писатели.

Николай Семьонович Лесков принадлежи към най-добрите писатели 19 век

Никой от руските писатели не поразява като Лесков със своето умение и невероятно разнообразие от теми за творчество. Пред читателите на творбите му изгрява животът на селяни, занаятчии, земевладелци и търговци, чиновници и духовници, крале и войници, детективи и полицаи, интелектуалци и разколници... Вярата в "нравствената доблест" на трудовите хора вдъхновява писателя с увереност в неизчерпаемостта на народните сили.

Вече казахте, че Лесков е обиколил цяла Русия.

Всичко, което видя и научи, беше най-богатият материал за неговите статии и есета, които започнаха да излизат в печат от 1860-те години. Лесков е забелязан от читатели и журналисти, става служител на редица вестници и списания.

По-късно, отговаряйки на въпроса на вестникарски репортер: „Откъде намирате материал за творбите си?“ - Лесков посочи челото си: „Ето от този сандък. Ето впечатленията от моята търговска услуга, когато трябваше да пътувам из Русия по работа, това е най-много най-доброто времемоя живот, когато видях много и живях лесно.

Вероятно всички знаете най-известния герой - Лефти. Този герой получи, с леката ръка на писателя, независим живот.

Нека запишем името на работата в тетрадките:

„Приказката за тулския наклонен левичар и стоманена бълха».

Приказката е написана през 1881 г., въпреки че идеята

Историята възниква много по-рано, през 1878 г., когато Лесков посещава къщата на оръжейник в

Сестрорецк. Той се интересуваше от шегата, която използваха хората, „като британците от

те направиха една бълха и нашите хора от Тула я подковаха и им я изпратиха обратно.

Основавайки тази поговорка въз основа на своето произведение, Лесков очерта легендата за майстора от Тула в жанра на приказката.

Защо мислите, че Лесков се позова на историята на стария оръжейник?

(Лесков искаше легендата за Левичара да излезе сякаш от устните на хората. И най-важното, да създаде илюзията за неговата неучастност в историята на Левица).

Самият писател определя жанра на своето произведение: това е приказка.

Прочетете какво е приказка на стр. 269 от учебника.

(Приказката е жанр на епоса, основан на народни предания и легенди. Разказът се води от името на разказвача, човек с особен характер и маниер на реч.)

Запишете това определение и го изучете у дома.

Така жанрът на приказката предполага разказвач - човек, близък до народа. Приказката за Лефти е много близка до произведението на устното народно творчество. Има начало, повторения, диалози, край. В приказката има много нови думи, в значението на които авторът влага хумористично начало. Например, той нарича таблицата за умножение "таблица за умножение". Но ние ще говорим за характеристиките на езика skaz в следващите уроци.

А сега да поработим с глава 1 от приказката.

Ще ви прочета главата, а вие ще ме изслушате внимателно и ще отговорите на няколко въпроса.

(учител чете стр. 226-228).

Отговори на въпроси.

1. Кой мислите, че може да бъде разказвачът и защо?

(Разказвачът най-вероятно е обикновен човек, занаятчия, занаятчия. Това се проявява в речта му. В него има много нередности и народен език - пътуване, междуособни разговори, заплетени и др. Има много думи, характерни за фолклора работи - вижте в различни състояния на чудеса, целият суверен помаха към дома, имаше женен мъж.

В допълнение, исторически герои - Александър аз и Платов – показан от гледна точка Хайде де човек, техните действия и реч предизвикват усмивка. Например Платов си каза: „Е, ето я и съботата. Досега търпях, но вече не.)

2. Кога и къде се развива действието на приказката?

(В Русия и Англия скоро след войната с Наполеон.)

3. Какво исторически фактиспоменати в произведението?

(Виенски конгрес 1814 - 1815 г., пътуването на Александър аз с Платов в Лондон, декабристкото въстание от 1825 г., наречено "объркване").

Запишете основните моменти в тетрадка.

Запишете заглавието на произведението.

Отговори на учениците.

Прочетете определението.

Запишете определението.

Слушат внимателно.

Отговори на учениците.

Отговори на учениците.

Отговори на учениците.

    Консолидиране на нов материал.

5 минути.

Нека обобщим нашия урок.

Защо Лесков избира обикновен човек за разказвач?

Какъв е необичайният жанр на това произведение?

Класиране.

Отговори на учениците.

Отговори на учениците.

    Отражение.

4 мин.

Какво ново научихте в урока?

Какво си спомняте особено?

Какво изглеждаше трудно?

Отговори на учениците.

Отговори на учениците.

Отговори на учениците.

6. Домашна работа

2 минути.

Напишете цитати от текста на произведението, които характеризират:

Група 1 (опция) - Александър Павлович

Група 2 (вариант) - Николай Павлович

Група 3 (вариант) - Платова

Група 4 (опция) - левичар

И още една допълнителна задача:

Подгответе кратък доклад за Виенския конгрес.

Запишете домашното.

Писането

Гордостта за Русия и нейния народ в „Приказката за Тулския левичар и стоманената бълха“ от Н. С. Лескова
1. Носител на световната слава на Русия. 2. Платов е носител на военна доблест. 3. Левичари и уважавани лондончани. 4. Появата на разказвача в приказката "Левицата". 5. Лесков – „писателят на бъдещето“.

Едно от най-поетичните поучителни произведения на Н. С. Лесков е приказката "Левицата". Идеята за „Левицата“, според Лесков, възниква от поговорката: „Англичанинът направи бълха от стомана, а руснакът я подкова“.

Образът на Лефти, главният герой на приказката, включва всички черти, характерни за лесковския праведник, има още една - основната: той е носител на световната слава на Русия. Следователно Лефти действа в приказката предимно не сред сънародници, а в чужбина. Той е не само голям талант, но и патриот. Както знаете, Лефти беше много харесван от лондончани, които го убедиха да остане в Англия, да се ожени за англичанка и обещаха проспериращ живот. Лефти отговори на всичко това с решителен отказ: „Ние сме отдадени на нашата родина“.

Казакът Землянухин също не беше изкушен от проспериращ чуждестранен живот, въпреки че там го хвалеха, водеха го на театри, на вечери и дори се проведе заседание на английския парламент в негова чест. След това британците го помолиха да остане при тях, обещавайки му богата земя, но той отказа това, като каза, че „покойният хижа Тихо Донне би заменил за никакво съкровище."

Съдбата на казака Землянухин се оказа по-щастлива от съдбата на Левша. Генерал Платов го представи на всеруския император ... го повиши в констебъл с височайше разрешение, уволни го на Дон поради лошо здраве.

В приказката "Левицата" руският човек-творец, неразривно свързан с родната си земя, се противопоставя не само на машинната, механична култура на Европа, но и на руския цар и неговата свита. Целият начин на мислене на царя е в пълно противоречие с начина на мислене на патриота на Русия генерал Платов, който напразно се опитва да докаже на царя, че „руснаците могат всичко, но само те нямат полезно учение. ."

Косият левичар няма име в приказката и дори прякорът му е написан с малка буква. Той е символ на руския народ. Безименният майстор и неговите другари „се ангажираха да подкрепят Платов и цяла Русия с него“, за да докажат своята ненадмината оригиналност и талант. Невзрачният тулски занаятчия свободно, със самоуважение разговаря както с царя, така и с учения английски. Помага му вярата в силата на родината, дълбоката убеденост в мъдростта на основите народен животРусия: „Нашата руска вяра е най-правилната и както са вярвали нашите предци, така трябва да вярват и нашите домашни любимци“.

Генерал Платов е носител на военната доблест на Русия, Лефти е носител на нейната трудова доблест. Държавата се крепи на тях. Те са негови упълномощени представители, а не кралете и тяхната свита. Героите на Платов и Леви са много сходни, въпреки разликата в социалния им статус. И двамата са мили, честни, безкористни хора, които живеят не за себе си, а за родината си.

„Смелият старец“ Платов не натрупа богатство, не натрупа уважение от царския двор, като подаде оставка. Подобно на Леви, Платов е човек с широка руска душа, той е демократичен и неподкупен. Кралската свита му е чужда, но и тя не го облагодетелства. Забелязвайки вълнението на Платов от това как хората от Тула изпълняват заповедта му, всички „придворни чиновници“ се отвръщат от него, защото не могат да го понасят заради неговата смелост.

Убедени, че „ние, руснаците, не сме добри с нашите ценности“, царят и брат му дават властта в правителството на много чужденци. Министрите - графовете Киселвроде (Неселроде), Клайнмихел и други, разбира се, не могат да бъдат патриоти на Русия, защитници на руския народ. Царят и неговото обкръжение са показани от Лесков като сила, дълбоко чужда на народа. Няма живот за талантлив човек в тази държава. Той е ограбван, бит, жестоко малтретиран, дори когато е в безпомощно състояние.

Самият жанр на приказката предполага вида на разказвача, близък до народа, разбирането на събитието в духа на народа. Лесков акцентира върху главното в облика на властимащите: външната помпозност, глупостта, зла злоба, фалша. Именно тези черти привличат вниманието на Платов и Левша. Цар Александър е смешен и глупав, безкрайно задъхван при вида на отвъдморските новости и плаща милион рубли в сребърни кръпки за ненужна танцуваща "нимфосория". Но неговото упорито неуважение към родния народ и преклонение пред всичко чуждо вече не е смешно, а обидно.

Образът на "уважаемите" англичани се провежда от Лесков в тонове на весел хумор. Тези хора са честни, трудолюбиви, искрено желаят доброто на Лефти. Те са солидни, но вътрешно безкрили хора, роби и почитатели на „практическите уреди на механичната наука“. Те направиха метална бълха, за да изненадат света и бяха сигурни, че никой не може да ги надмине.

Лесков, като използва примера на трудовия подвиг на Левша и неговите другари, горчиво показва, че руското правителство не може и не иска да насочи голямата творческа сила на руския народ към преобразуване на изостанала страна. Силите на блестящи хора бяха пропилени за дреболии, макар и невероятни в изкуството си.

Особено силен в художествено отношение е краят на приказката "Левицата". Именно в тези сцени (Лефти в Англия и неговата трагична смърт), изобразяващи победата на руския талант и последвалата му смърт в родината му, се заключава основната идея на приказката.

Появата на разказвача в приказката "Левицата", неговата реч се слива с външния вид и речта на главния герой на приказката. Оригиналността на възприемането на живота, която е чужда на разказвача и героя, комичното и сатирично преосмисляне на много от неговите концепции и език създава специален стил на историята за Леви.

Авторът характеризира стила на приказката "Левицата" като "приказен", тоест приказен, приказен. Но Лефти стои пред читателите като жив човек, а не конвенционален. приказен герой. И това впечатление се създава до голяма степен благодарение на популярния разговорен език, благодарение на умението на разказвача да разкрива психологията на героя чрез диалог. Както събитията, така и речта на героите в приказката са лишени от фантазия. Всичко се възприема като съвсем реално и правдоподобно.

Лев Толстой нарича Лесков „писателят на бъдещето“, очевидно влагайки в това определение идеята, че бъдещите поколения ще разберат колко много е направил Лесков, за да разбере характера на руския народ. Пророчеството на Толстой се сбъдна. Днес Лесков е станал по-близък с родния си народ, отколкото приживе.

Други писания върху тази работа

Автор и разказвач в разказа на Н. С. Лесков "Левицата" Гордост за хората в приказката на Н.С. Лесков "Левицата" Лефти е народен герой. Любов и болка за Русия в приказката на Н. Лесков "Левицата". Любов и болка за Русия в приказката на Н. С. Лесков "Левицата" Руска история в историята на Н. С. Лесков "Левицата" Сюжетът и проблемите на едно от произведенията на Н. С. Лесков ("Левицата"). Трагично и комично в приказката на Н. С. Лесков "Левицата" Фолклорни традиции в творчеството на един от руските писатели от 19 век (Н. С. Лесков "Левицата") Н. С. Лесков. "левичарят". Особеността на жанра. Темата за родината в приказката на Н. Лесков "Левицата"левичар 1 Техники за изобразяване на фолклорен характер в разказа на Лесков "Левицата"Левичар 2 Сюжетът и проблемите на една история на Лесков "Левицата"

Мислейки за прочетеното

1. Защо безименният господар (лява ръка) и неговите другари се ангажираха да подкрепят Платов и цяла Русия с него?

2. Прочетете сцената в двореца. Обърнете внимание на портрета на левичаря. Как се справя с краля и неговия антураж?

3. Защо „името на майстора е изписано на всяка подкова: кой руски майстор е направил тази подкова“, но името на левичаря го нямаше?

4. Как британците успяха да убедят левите да останат в Англия? Какво му направи особено впечатление в чужбина?

5. Как Н. С. Лесков описва генерал Платов? Кое е основното в характера му? Какви функции народен геройвъзхищава ли се авторът и кои отхвърля?

Намерете в приказката епизоди, изобразяващи кралската среда, подробности от текста, които предават сатиричното отношение на автора към неговите представители. Прочетете тези сцени, така че да се усети язвителната подигравка на автора.

Енциклопедичният речник има информация за Платов:

    „Платов, Матвей Иванович (1751-1818), руски военен деец, кавалерийски генерал, съюзник на А. В. Суворов и М. И. Кутузов. През 1790 г. Платов командва колона по време на нападението на Измаил ... В Отечествена войнаПрез 1812 г. Платов, командващ кавалерийски корпус, покрива отстъплението на 2-ра армия на Багратион, а след това на 1-ва и 2-ра руски армии. В битката при Бородино той извършва успешна маневра в тила на лявото крило на френските войски. Платов е инициатор и организатор на Донското казашко опълчение срещу френските нашественици.

Как това послание се различава от образа на Платов в приказката "Левицата".

Подобрете речта си

1. Жанрът на приказката предполага близък до народа разказвач. Прочетете фрагментите от приказката, където се чува гласът на разказвача. Обърнете внимание на речта му. С кого от героите в разказа е най-близък? Подкрепете отговора си с цитати от текста.

2. Приказката за левака е много близка до произведението на устното народно творчество. Намерете в него методите на разказване на приказка: начало, повторения, диалози, край - помислете за ролята, която играят в произведението.

3. В приказката за левичаря има много нови думи. Създаването на думи започва там, където разказвачът или героят среща неруски имена, които са неразбираеми за неграмотен човек. Занаятчията, говорейки за непознати и чужди за него неща, изкривява имената им според собствената си представа за тях. Но в същото време разказвачът влага в тях хумористичен смисъл в духа на народното разбиране, например: диван е „диван“, „пратеници“ са „свирки“, маса е „долбица“. Продължете с тези примери. Обърнете внимание на кого принадлежат.

4. Според Лесков идеята за "Левицата" възниква от поговорката: "Англичанинът направи бълха от стомана, а руснакът я подкова." На езика на приказката има много руски поговорки и поговорки, например: „Той дори има кожено палто на Овечкин, но душата на човек“, „Утрото е по-мъдро от нощта“ и т.н. Намерете още пословици и поговорки.

5. Разкажете ни за характера на левичаря. Можете да използвате следния офертен план:

    а) „- Изгори се, но нямаме време, - и пак скри оскубаната си глава, хлопна капака и се зае за работа“;

    б) „Той носи това, което беше: в шалове, единият крак е в ботуш, другият виси, а озямчикът е стар, куките не се закопчават, изгубени са и яката е скъсана; но нищо, няма да се смути”;

    в) “... работих по-малки от тези подкови: изковах карамфили, с които бяха запушени подковите - никой мелкоскоп не може да го издържи вече”;

    г) „За това, казва той, „няма съмнение, че ние не сме отишли ​​в науките, а само вярно предани на нашето отечество“;

    д) "... И искам да се върна в родното си място, защото иначе мога да получа някаква лудост."

Помислете какви точки могат да се добавят към този план.

6. Лесков каза: „... където стои „левичар“, трябва да се чете „руски народ“. Имайки това предвид, помислете защо наклоненият левичар в приказката няма име и дори прякорът му е написан с малка буква.

Творческа задача

Л. Н. Толстой нарича Лесков „писателят на бъдещето“. Какъв беше смисълът според вас страхотен писателв тези думи? Подгответе подробен писмен отговор на този въпрос.

Литература и други изкуства

1. Помислете за портрет на левичар и илюстрации на художника Н. Кузмин. Обърнете внимание как художникът е изобразил левичарите и други герои. Какво е отношението на художника към изобразеното?

2. Един от критиците изрази мнението си за рисунките на Н. Кузмин за приказката „Левичарят“ по следния начин: „Лесковото докосване на Кузмин ... палаво, неочаквано, остро, но по същество любезно ... стил ... който художник влезе, за да преживее "отвътре** своето събитие".

Съгласни ли сте с това твърдение?

3. Помислете за илюстрациите на Kukryniksy за "Lefty". Можем ли да се съгласим със следното твърдение: „Тук хората на изкуството са наранени, че са левичари, така че почти се усеща личната им обида“?

4. Интересът към "Lefty" не е намалял повече от сто години от създаването му. Художници, режисьори, композитори се обръщат към приказката на Лесков. Той беше поставен на театрални сценимного градове (Московски художествен театър - 1924 г., Ленинградски театър за опера и балет на името на С. М. Киров, Московски театър Спесивцев - 1980 г. и др.). Карикатурата и телевизионният филм "Lefty" преминаха през екраните с голям успех. Ако сте видели едно от тях, отговорете на въпроса: съвпадат ли вашите идеи от прочетеното с това, което сте видели?

5. В старата част на град Орел, до сградата на гимназията, където е учил Н. С. Лесков, и църквата "Михаил Архангел", чиито околности са станали сцена на творчеството на писателя, има паметник на Н. С. Лесков. Лесков от авторите Ю. Г. и Ю. Ю Нут. Ако сте виждали този паметник или изображението му (на пощенски картички, в Интернет), отговорете на въпросите: каква е особеността на този паметник? Разпознавате ли героите на Н. С. Лесков?

Характеристики на образа на разказвача в епическото произведение

сказ- това е разказ с ориентация към устната реч (от думата "разказвам"), основан на народни предания и легенди, близки до тях по форма, който съдържа скици от народния живот и обичаи. Жанрът на приказката предполага близък до народа разказвач, човек с особен характер и начин на изказване.

Как се определя жанрът на руската литература сказ от литературата енциклопедичен речниккак" особен тип разказ, фокусиран върху съвременния живот, рязко различен от авторския, монологична реч на разказвача, излязъл от някаква екзотична за читателя среда (битова, национална, битова)» .

Отбелязвайки оригиналността на приказката като литературен жанр, П.П. Бажов написа: Това, което една приказка разказва, се третира предварително като нещо, което занимава, забавлява, учи по-младите. Но приказката беше третирана по различен начин, в приказката има елементи от реалния живот, история ... Тя се основава на истинска случка и тази близост до истината отличава приказката от това, което е приказка в народното разбиране».

В езиково-стилистичен аспект приказката е разработена в произведенията на В.В. Виноградова, Б.М. Ейхенбаум и други изследователи.

Дълбокият подход към проблема с приказката е характерен за академик В.В. Виноградов, който определя сказ формата на разказване по следния начин: Приказката е вид литературна и художествена ориентация към устен монолог от повествователен тип, това е художествена имитация на монологична реч, която въплъщава сюжета на разказа, сякаш изграден в реда на неговото пряко говорене.» .

Така тълкуването на приказката в езиково-стилистичен аспект основно се свежда до две гледни точки. Един от тях идва от това, което е пред нас" инсталация върху устната реч на разказвача", а другият се основава на факта, че " в повечето случаи приказката е преди всичко отношение към чуждата реч и от тук, като следствие,-към устната реч» .

Глаголът "кажи" принадлежи към категорията на една от най-древните думи в руския език. От незапомнени времена то изпълнява „двойна функция: пряка, обикновена („разказваща” в смисъл на „информираща”, „уведомяваща”) и специфична, принадлежаща към сферата на устното творчество („разказваща”)”. .

Фолклорните традиции до голяма степен определят характера на литературната приказка, оригиналността на нейния стил, който е органично сливане на традиционни фолклорни и книжни елементи.

Творчеството на такива видни писателидеветнадесети век като Н.В. Гогол, М.Ю. Лермонтов, В.Г. Короленко сказ се утвърждава като пълноценен жанр на художествената литература.

През 20-30-те години на ХХ век. писатели като Б. Шергин, П.П. Бажов, С. Писахов, Е. Пистоленко. Така една от важните особености на литературната приказка е сливането на жизнения принцип с фолклорните източници - легенди, приказки, тоест органично съчетание на реалното и фантастичното.

Най-важната характеристика на жанра на приказката, която го характеризира както от страна на съдържанието, така и от страна на формата, е образът на разказвача, разказвача. В приказката разказвачът е призван да оцени събитията и фактите от гледна точка на хората. Разказвачът на народната приказка е индивид, народен герой, чийто глас се слива с гласа на автора. Разказвачът – хората – авторът са неразделни в приказката. В.В. Виноградов твърди, че " разказвачът е речевият продукт на автора, а образът на разказвача в приказката е форма на авторовия литературен артистизъм. Образът на автора се вижда в него като образ на актьор в създавания от него сценичен образ.». .

Разказът може да се води като че ли от три точки: 1) от човек от народа (Н. В. Гогол, П. П. Бажов); 2) историята може да бъде гласът на колектива, т.е. "ние" (М. Ю. Лермонтов); 3) разказът може да се води от името на писателя (С. Есенин). .

Но независимо чий глас звучи в една приказка - на представител на трудещите се, на колектив или на самия писател - тя винаги предполага народна оценка на описаните събития, народна представа за явленията от обществения живот. Следователно разказвачът в приказката е носител на масовото съзнание, на колективния мироглед.

Едно художествено произведение започва със заглавието си.

От всички литературни жанрове приказката е може би един от най-„чувствителните“, най-взискателните към заглавието. Що се отнася до приказните образи, те сравнително рядко се дават в дълго времево развитие, те се появяват пред нас най-често вече оформени, с всичките им общи, „родови“ и индивидуални качества; но това не омаловажава техните художествени достойнства. Най-ярките приказни образи се развиват в типични герои.

Структурата на приказката е сложна и многостранна. В историята, както и в др литературни жанрове, има и свой сюжет, и кулминация, и развръзка. Има портрет и пейзаж, диалог и монолог, собствена композиция, която е уникална за този жанр. И всички тези елементи са подчинени на решаването на основната художествена задача: отразяването на историческата епоха.

Николай Семенович Лесков (1831-1895).

Аркин И.И. Уроци по литература в 5-6 клас: Практ. методика: Кн. за учителя. - М., 2000, стр. 130

Двугласието като своеобразие на стилистиката на приказката на Лесков: автор и разказвач. Достойнството и умът на простолюдието в народно-ироничния стил на приказката. Неговата контрастна композиция: конфронтацията между имперска и народна Русия. Историческата истина и народната традиция в художествената структура на приказката. Иронично и силно поетично като неразделно контрастиращи в стила на "Левицата". (1883). Белиновская З.С., Маевская Т.П. Епос с човешка душа. (Материали за уроци, базирани на приказката на Н. С. Лесков "Левицата". // Руски език и литература в средните учебни заведения на Украйна. № 2, 1992 г., стр. 2 - 5

Основната тема на творчеството на Лесков е образът на живота в следреформената Русия. Писателят се стреми с всички сили да запази националната идентичност на руския народ, противопоставя се на враждебните сили.

Тема и идея на приказката от Н.С. Лесков "Левицата".

Темата за оригиналността, таланта, безкористността на руския народ е въплътена в "Левицата". Това е приказка за тулски оръжейник, съдбата на талантлив човек от народа. Гениалният майстор не е имал собствено име, а само прякор - Левичарят.

Предговор от M.S. Горячкина към книгата. Лесков Н.С. Левичар: (Приказката за Тулския наклонен левичар и останалата част от бълхата). - М., 1985, стр. 7

Turyanskaya B.I., Kholodova L.A., Vinogradova E.A. Комисарова Е.В. Литература в 6. клас: Урок по урок. - М., 1999, стр. 103-111

Можем да различим 4 основни идейни мотива на приказката "Левицата":

1. Удивителните способности на руския народ.

2. истински патриотизъмЛеви хора.

3. Незнание, което ограничава възможностите му.

4. Безотговорното и престъпно отношение към него от страна на властта (от придворния до полицая), стигащо не само до побои, грабежи, но по същество дори до убийство на един блестящ майстор.

Идеята за „Левицата“, според Лесков, възниква от поговорката: „Англичанинът направи бълха от стомана, а руснакът я подкова“. Полухина В.П. Насокикъм учебната христоматия "Литература".6 клас. - М., 1996)

Предговор от M.S. Горячкина към книгата. Лесков Н.С. Левичар: (Приказката за Тулския наклонен левичар и останалата част от бълхата). - М., 1985, стр. 7

„Появата на разказвача в приказката „Левицата“, неговата реч се слива с външния вид и речта на главния герой на приказката. Оригиналността на възприемането на живота, която е чужда на разказвача и героя, комичното и сатирично преосмисляне на много от неговите концепции и език създава специален стил на историята за Леви. Сравнявайки по-късно стила на своята легенда „Буфон Памфалой“ и стила на „Левицата“, Лесков пише: „Този ​​език, както и езикът на „Стоманената бълха“, не е лесен, а много труден и една любов към работата може накарайте човек да се заеме с такава мозаечна работа. Но този много „особен език“ беше обвинен върху мен и все пак ме принуди да го разваля малко и да го обезцветя.

В него Лесков използва техниките на приказния разказ: начало, изграждане на диалог, завършек: „Суверенът казва: „Какво имаш нужда от мен, смел старец? И Платов отговаря: „Аз, ваше величество, не се нуждая от нищо за себе си ...“

Авторът характеризира стила на приказката "Левицата" като "приказен", тоест приказен, приказен и смята характера на героя за "епичен". Но Лефти изглежда на читателите като жив човек, а не като конвенционален приказен герой. И това впечатление се създава до голяма степен благодарение на народния разговорен език, даден в цялата му битова автентичност, благодарение на способността на разказвача да разкрива чрез диалог психологията на героя. Както събитията, така и речта на героите на приказката са лишени от фантазия. Всичко се възприема като съвсем реално и правдоподобно. И това възприятие не само не пречи на причудливия език на приказката, но дори помага – оживява и прави нарисуваните типове хора толкова незабравими.

Руски пословици и поговорки са богато използвани в езика на приказката: „Небето се замъглява, коремът се издува, - скуката е голяма, но пътят е дълъг”, „Той дори има кожух на Овечкин, но душата на човека” и др.

ПредговорГОСПОЖИЦА. Горячкина към книгата. Лесков Н.С. Левичар: (Приказката за Тулския наклонен левичар и останалата част от бълхата). - М., 1985, стр. 7

Любимият жанр на Лесков - "сказ", повествование от първо лице, изискваше специален дар на превъплъщение. (Впоследствие тази техника беше успешно използвана от други писатели, можем да кажем, че този жанр се трансформира в специален вид история с разказвач от първо лице). Блестящ майстор на "приказката" - историята беше Зощенко; Владимир Висоцки също уверено говори от името на своите герои.

П.П. Бажов(1879-1950) е родом от уралското работническо селище. Получава духовно образование, участва в гражданска война, занимавал се с вестникарска журналистика. AT измислицаПавел Бажов дойде късно, на 57-годишна възраст, но успя да създаде цяла колекция от „Приказки за стария Урал“. Общо от 1936 до 1950 г. той е написал над четиридесет приказки. Първият брой на сборника му „Малахитовата кутия“ излиза през 1939 г. (37 приказки).

Писателят отрече самата възможност за обработка на фолклора: „Не знам какво право имам да обработвам, имам съмнения в това отношение. Все пак така се говори, а всъщност срещу народното творчество не може да се твори. Всеки опит за промяна ще излезе по-лош от това, което е там." Приказките на Бажов приличат на билички и приказки, съществували в миньорските селища само по външни признаци. Писателят сам създава сюжетите и много герои, смесвайки фолклорни и литературни методи на разказване.

Приказките се допълват взаимно, някои герои преминават от приказка в приказка, фантастични събития се случват в общо време и пространство. Като цяло епосът на Урал се оформя. В центъра на всяка приказка е животът на трудовите хора, в който внезапно се случва нещо фантастично. Силата на трудещия се човек, неговият талант и мъдрост са противопоставени на силата на потисничеството, въплътена в различни господари на живота, и тайната сила на природата. Драмата на тази сложна конфронтация е в основата на проблемите на приказките.

Основните тематични цикли на П.П. Бажов:

1. Приказки за природните богатства на Урал.

2. Приказки за господарите на Урал.

3. Разкази за тежката участ на трудещите се.

4. Приказки за животновъди и техните сподвижници.

5. Приказки за семейните отношения.

Трябва да се отбележи, че всички горепосочени теми на P.P. Стиховете на Бажов имат много тънки, размити граници и могат да се проникват взаимно, тоест няколко теми могат лесно да съществуват едновременно в една приказка.

Неговият начин да разказва за миналото (сякаш в действителност - на онази планина, зад онази гора ...) създава впечатление за жива устна реч, адресирана директно към читателя-слушател. Ето защо диалектните думи, обичайните народни поговорки се възприемат като органична черта на книжния текст (в същото време Бажов се противопоставя на умишления фолклоризъм в литературния език)

Павел Бажов разделя своите приказки по тоналност, според структурата на речта на три групи: приказки с „детски тон“ (например „Fire-Rap“), „тон за възрастни“ („Каменно цвете“) и „исторически истории“. ” („Марков камък” ).

Историята е разказана от гледна точка на ясно заинтересован разказвач. На читателя се предава както съчувствието му към бедните горюни, така и неодобрението за невъзможността да се направи добро, да се погали. Тактично, но неотклонно, разказвачът утвърждава идеала за живот, не приказен, а най-реален: „Живяхме и се оправяхме, много добро не направихме; но те не плакаха цял живот и всеки имаше работа.

Малкият читател е очарован от изобразената обстановка – истинска и същевременно загадъчно приказна. Три пъти той се озовава заедно с героите в различни жилища: първото е най-обикновеното, където сякаш се е настанила скръбта, второто е хижа Коковани, където е толкова удобно да се работи и да се слушат приказки, и третото е горска будка, където се случва уникално чудо. От битовия свят, в който се преплитат доброто и злото, до света, в който приказката се преплита с реалността – такава е логиката на композиционното изграждане.

Павел Петрович Бажов е най-големият майстор на литературната приказка. Много прозаици и поети го смятат за свой учител.

литературен разказ детска приказка

ЧЕТИРИДЕСЕТ
четиридесетте, фатални,
военни и фронтови
Къде са известията за погребението
И ешелонни възли.
Навитите релси бръмчат.
Просторна. Студ. Високо.
И жертви на пожар, жертви на пожар
Те се скитат от запад на изток...
И това съм аз на гарата,
В твоята мръсна ушанка,
Когато звездичката не е разрешена,
И изрязани от консерва.
Да, това съм аз в света,
Слаб, забавен и игрив.
И имам тютюн в кесия,
И аз имам мундщук.
И аз се шегувам с момичето
И накуцвам повече от необходимото.
И счупих спойката на две,
И разбирам всичко.
Как беше! Колко съвпада...
Война, беда, мечта и младост!
И всичко потъна в мен
И чак тогава се събудих! .
четиридесетте, фатални,
Олово, барут! .
Военни разходки в Русия,
А ние сме толкова млади!

Въпроси:
1. Какви настроения са проникнати от стихотворението на Д. Самойлов? Как се променя интонацията на автора заедно с настроението?
2. Обърнете внимание на изобилието от епитети в първото четиристишие. Възможно ли е да разберете емоционалното настроение на автора и темата на стихотворението, ако прочетете на глас само епитетите на това четиристишие?
3. Защо мислите, че има толкова много думи, обозначаващи пространството във второто четиристишие ("просторен", "висок", "от запад на изток")?
4. С какво чувство си спомня младият поет двадесет години по-късно?
5. Помолете близките си да ви разкажат за стихове и песни, посветени на Великата отечествена война.

отговори на въпросите:

1. Какво е значението на термина "сказ"?
2. По какви признаци П.П. Бажов "Каменно цвете" може ли да се припише на жанра на приказката?
3. Какво направи майстор Прокопич известен?
4. Защо децата се страхуваха да бъдат обучавани от него?
6. Защо момчето се вкорени в господаря? Какво ги обединява?
7. Каква черта на характера помогна на Дагилка да разбере тайните на майсторството на малахита?
8. В какво видя красотата на камъка?
9. Разкажете ни за срещата на Данилушка с Господарката на Медната планина Какво представлява Господарката?
10. Какви ритуали описва авторът и как те помагат да се предаде състоянието на ума на героя?
История: КАМЕННО ЦВЕТЕПланински майстор.

Моля, помогнете ми да напиша анализ на стихотворението на Г. Р. Державин „Реката на времето“ според плана.

Реката на времето в своя стремеж
Отнема всички дела на хората
И се дави в бездната на забравата
Народи, царства и царе.
И ако нещо остане
Чрез звуците на лира и тръба,
Тази вечност ще бъде погълната от устата
И общата съдба няма да изчезне.

1. За коя лирика се отнася творбата?
2. Какви въпроси повдига авторът? какво говори той
3. Асоциативен план за възприемане на произведение (асоциации на философски, абстрактен план, реминисценции - елемент от художествената система, който се състои в използване на общата структура, отделни елементи или мотиви по-рано известни произведенияизкуство на същата (или близка) тема; неясен спомен, както и явление, предполагащо спомен, асоциация с нещо, ехо)
4. Настроението на лирическия герой.
5. Хронотоп. Анализирайте времевото пространство на стиха (обърнете внимание на граматическата организация на произведението - времеви категории). Сравнете образите на времето и образите на вечността. Подтекстът на творбата.
6. Анализ на езиковите средства: образи - символи, метафори.
7. Какъв тон придава фонетичната организация на стиха?
8. За какво ви кара да мислите стихотворението?