Красотата на очите Очила Русия

Планирайте абстракт за рисуване натюрморт ултразвуков скенер. План-конспект на урок по рисуване: Натюрморт от предмети от различни материали (Имитация на маслена техника)

Тема на урока: Картина натюрморт.

Целта на урока: Нарисувайте картина с натюрморт.

Цели на урока:

Образователни:Да систематизира знанията за видовете и жанровете на изобразителното изкуство (натюрморт)

Да се ​​формират графични умения в изображението на триизмерни обекти с проста форма и способността да се определят нюансите на "студени" и "топли" цветове, за да се развие художествен вкус и наблюдение

Разработване: - Развийте визуални представи и впечатления от природата, чувство за пропорция, пропорционалност (поставяне на 2-4 обекта на голям лист)

Образователни:

Култивирайте уважение към природата;

Култивирайте точността.

Планирани резултати:

Предмет: Изпълнете композиция от предмети по ваш собствен план в натюрморт.

Когнитивна UUD: главоблъсканица

Регулаторни: Съставете изобразявам

Комуникативен:Способност експресен преценки за художествени характеристикипроизведения на изкуството, изобразяващи натюрморт.

Лични резултатиСпособността за художествено познание на света; умениеПриложи придобити знания в собствените си художествени и творческа дейност.

Тип урок: Откриване на нови знания.

Методи и техники: разговор, разказ, илюстрации, практическа работа.

Урочно оборудване за учителя: мултимедийна дъска, проектор, презентация,Б. М. Неменски " изкуствои художествена работа "1-4 клас Москва" Просвещение "2008 г

Етапи на урока

Дидактическа задача на всеки етап от урока

Сценично съдържание

Планирани резултати от етапа на урока

CER

Дейност на учителя

Студентски дейности

Организиране на времето

Включване на деца в дейности

Мотивация за работа в поетична форма

Здравейте момчета.

Нека започнем нашия урок с линиитеЕ. Руженцева

Светът е свикнал да вижда хора

Бяло, жълто, синьо, червено...

Да бъде всичко около нас

Невероятни и различни!

Етапът на подготовка на учениците за активно и съзнателно възприемане на нов материал.

Насочете към темата на урока

Днес ще отидем в една интересна страна. За да разберете името на тази страна, познайте гатанката.

Ако виждате на снимката

Ваза чудо на масата

Съдържа букет от красиви

Снежнобели хризантеми;

Има много ястия,

И стъклен и прост,

Може би чаша или чинийка

С позлатен бордюр.

И това също се случва така:

Играта е нарисувана там.

Накрая да сложим

Зрели праскови и сливи.

А също и на снимката

Нарисуван да бъде торта.

И така картината

Ще се казва...

В приказна страна, където живеят магьосници и магьосници, живееше малко момиченце Елза.

Веднъж, когато момичето се припичаше на слънце, феите й казаха за пристигането на магьосника.

Момичето много обичаше да пие горещ чай със сладкиши. И затова по-скоро побърза да види стареца, който имаше много вкусни медени сладки.

В очите й имаше толкова наслада от очакването на сладък подарък, който щеше да сложи в устата си, да пие горещ чай от красива чаша, че дори не забеляза как се озова в неговия дворец.

Старейшината даде на Елза задача: Ако Елза разкриетайна натюрморт , тя ще получи заветните сладки.

Елза не знаеше какво да прави! Никога не е рисувала натюрморти!

Но малката фея реши да помогне на Елза. И тя каза: Ако искате да знаете тайната на Натюрморта, трябва да знаете няколко правила.

Натюрморт

Откриване на нови знания

Ангажирайте учениците в учебни дейности

Допринесете за формирането на идеи за натюрморт

Правило 1: Натюрморт - (в превод от френски - мъртва природа) - изображение на неодушевени предмети. Тази дума се отнася до сложен и разнообразен жанр на изобразителното изкуство, както и отделни произведения, които художествено възпроизвеждат домакински прибори, музикални инструменти, цветя, плодове, зеленчуци, мъртъв дивеч и други неодушевени предмети.

Натюрмортът изпълнява различни функции. Например:

Декоративни, битови, абстрактни, графични, живописни, компютърни, обемни.

Натюрмортът говори за живота на хора от различни времена; дори като рисувате неодушевени предмети, можете да изразите много, да кажете много за живота на хората.

Разгледайте илюстрации, репродукции и отговорете на въпросите:

Какво е натюрморт?

Кои репродукции на натюрморт ви харесват най-много и защо? Назовете авторите на картините.

Какво обединява всички предмети на един натюрморт?

Защо цветовете се различават по лекота в изображението на плодовете: някои са по-светли, други са по-тъмни?

Как художниците предават обема на зеленчуците и плодовете върху плоска повърхност на картини? Защо повече леки ударина всички плодове предметите са разположени от едната страна, а тъмните от другата? Каква е ролята на слънчевата светлина тук?

Погледнете черната дъска и ме изслушайте.

Натюрмортът е изображение на предмети в равнина

Караваджо "Кошница с плодове", защото много обичам плодове и има топли цветове

Тема, позиция

Тъй като някои лежат на преден план, по-близо до източника на светлина, те са по-леки

- слънчевата светлина, осветявайки предметите, ги прави светли от едната страна (това е светлина), от друга - тъмни (сянка). Светлината и сянката помагат за предаването 3D изображениепредмети, тяхната реалност.

Когнитивна UUD : компетентно и ясно изразяване на собствените мисли;главоблъсканица - анализ на илюстрации, избор на жанрови характеристики;

Физкултурна минута

Свалям, отлитам

умора

Но първо нека си починем. Станете от бюрата си и повтаряйте движенията след мен.

Ритаме отгоре-отгоре-отгоре.

Ние ритаме отгоре-отгоре-отгоре, (тропам)

Ние пляскаме, пляскаме, пляскаме, (ръкопляскане)

Кимаме с глава (кимане)

да размахаме ръце заедно , (маха с ръце)

И напред-назад ще се въртим без затруднения . (изпълнете полуобороти в едната и другата посока)

Ще скочим високо, ще скочим заедно толкова лесно , (скок на място)

И напред-назад ще се въртим без затруднения . (изпълнете полуобороти в едната и другата посока)

Седнете.

Стават от бюрата си и повтарят движенията.

Етап на прилагане на изучения материал (творческа дейност на учениците).

Приложете на практика придобитите знания на учениците в образа на дъгата

- А сега ще нарисуваме натюрморт.

Днес имаме натюрморт "Празнична трапеза". Тази тема е „вкусна“ и е много приятно да я рисувате. Всеки плод, зеленчук, предмет има основна форма, цвят, който трябва да се види. Може да са еднакви за различните плодове и зеленчуци, но цветът и детайлите са им присъщи. Трябва да добавите радостно настроение към натюрморта и да се захванете за работа. Нека да разгледаме примери за натюрморти, които са изобразени в радостен тон.

Последователностизпълнение на работата:

С молив, с много леки линии, очертайте контурите на всички предмети.

„Съживяваме“ натюрморта с бои.

Ние обобщаваме всички цветове, ако е необходимо, подчертаваме някои части с по-наситен цвят.

Изчакваме боята да изсъхне.

Съставете композиция от обекти по определени правила,изобразявам натюрморт в изображение с подчертано настроение.

Обобщаване. Отражение

Анализирайте, оценете успеха на постигането на целите

Елза получи дългоочакваните си сладки, което означава, че пътуването ни не е било напразно.

Какво правихме в клас днес?

А какво е натюрморт?

Вдигнете ръка, тези, които смятат, че има натюрморт?

Момчета, вижте колко различни и красиви рисунки сте направили. Много добре! Всички дадохте всичко от себе си днес.

Благодаря ти за урока. Довиждане!

Картина натюрморт

Натюрморт - изображение на неодушевени предмети, комбинирани в една композиция

Вдигнете ръка, който има натюрморт

Регулаторни: овладяване на умение за приемане и поддържане на учебна задача; формиране на способността да планират, контролират и оценяват дейността си;

ОТДЕЛ КУЛТУРА

АДМИНИСТРАЦИЯ НА ГР. БРАТСК

Общински бюджет образователен

институция за допълнително образование за деца

"Детска школа по изкуства №2"

Община град Братск

ПЛАН-КОНЗЮТ НА ОТКРИТ УРОК

допълнителна предпрофесионална общообразователна програма в областта на изобразителното изкуство „Живопис“ (срок на обучение 5 (6) години),

предмет "Живопис", 1 клас, 1 сем

ТЕМА: “ЦВЕТОВА ХАРМОНИЯ. ПОЛЯРНА ХАРМОНИЯ. ДЕКОРАТИВЕН НАТЮРМОРТ»

Преподавател MBOU DOD "DSHI № 2" MO Bratsk

Марина Михайловна Пожарская

Братск 2013 г

Обяснителна бележка

Представен урок по темата SW.01. УП.02, ПО.01.УП.05„Живопис“ допълнителна предпрофесионална общообразователна програма в областта на изобразителното изкуство „Живопис“ (срок на обучение 5 (6) години), разработена за ученици от 1 клас на художествения отдел. Съгласно календарно-тематичния план на урока избраната тема на урок № 9 „Цветова хармония. полярна хармония. Декоративен натюрморт”, е продължение на изследването на цветовите хармонии. Темата на предишния урок номер 8 е „Светлинен контраст (ахроматичен контраст)“. Този открит урок „Цветова хармония. полярна хармония. Декоративен натюрморт” е занимание за затвърдяване на практиката с акварел в раздел „Рисуване с акварел”. Урокът е предназначен за 3 академични часа според тематичния план на урока. Основните цели на урока са отклонение от традиционното академично преподаване на художествени дисциплини и формиране на самостоятелни алтернативни решения на студентите.

Основното условие за успешното провеждане на урока е мотивацията за художествено себеизразяване и активното проявление на индивидуалната творческа инициатива. Творческата интрига беше избрана като ключов момент в урока. Това осигурява постоянна мотивация за развиване на интерес към съдържанието на урока. Наличието на елементи на творчески експеримент активира емоционалното състояние на учениците, допринася за развитието на познавателната активност и желанието за резултати.

За ефективно усвояване на теоретичната част от урока е създадена специална тематична среда под формата на изложба на китайски културни обекти, музикален съпровод и компютърна презентация.

Практическата част на урока е представена под формата на майсторски клас, който осигурява висока степен на активност на публиката и развива творческа смелост. Разнообразните форми на обучение – от групово до индивидуално – създават динамична картина на променящи се дейности и активизират творческия процес.

Методическа разработкасъдържа подробен сценарий на урока с посочване на целите и задачите, както и очаквания резултат. Етапите на работа показват логическия ход на урока и взаимодействието на учителя с учениците. Приложението съдържа технологична карта на урока, описание на технологията и методите, тяхната ефективност в урока, дидактическа помощ (опорни термини, карти със задачи). Визуалната презентация е направена в MS Power Point.

Публичен урокразчита на количеството знания на обхванатия материал, както и успоредно с това преследва целта за първично консолидиране на новия учебен материал, теоретични и практически възможности в рисуването, т.е. развитието на предпрофесионалните умения на учениците по този учебен предмет.

Открит урок по "Живопис" в 1 клас IIполовин година

учител MBOU DOD "DSHI № 2" MO Bratsk

Марина Михайловна Пожарская

Дата и час на урока: 12.10.2013 г., 15 00 - 17 20 .

Раздел на темата:Цветова хармония. полярна хармония.

Тема на урока: „Цветова хармония. полярна хармония. Декоративен натюрморт»

номер на урока: 8.

Тип урок:Урок за изучаване и първично консолидиране на нов учебен материал.

Целта на урока:развитие на абстрактното мислене, усъвършенстване на уменията за овладяване на техниката на рисуване, композиционно овладяване на листното пространство; възприемане и предаване на цветовете.

Цели на урока:

Уроци:

Зная:

Свойства и специфика на акварелната живопис, нейните възможности и естетически качества;

Художествени и естетически свойства на цвета;

Основните модели за създаване на цветова система;

Умейте да:

Вижте и предайте цветови връзки;

Разработване:

Развитие на артистични способности;

Развитие на елементи на творческа дейност;

Образователни:

Възпитаване на „творческа смелост” и самочувствие;

Повишаване на потребността от творческа себеизява;

Възпитаване на естетически представи и художествен вкус;

Очакван резултат:

Развитие на практически умения за акварелно рисуване в натюрморт;

Търсене на цветови отношения;

Формиране на реални представи за техните артистични способности.

Използвани технологии:

Технологии, ориентирани към личността.

Продължителност на урока: 45 мин. + 45 мин. + 45 мин. с промяна

Оборудване на урока:

Метаплан;

лист А2;

тиксо, щипки,

Таблети за регистрация на снимки (паспорт)

Музикален съпровод ( MP3 аудио център)

Компютърна презентация (видео проектор)

Тетрадка

Художествени средства и материали: акварелни бои (12–24 цвята), четки Белка (№ 5, № 3, № 2), черно мастило;

Методически таблици по цветознание, репродукции на натюрморти, плодове или зеленчуци.

Интеграция: - флористика, стативна композиция.

План на урока:

8. Рефлексия (обобщаване на урока) 10 мин.

По време на часовете:

1. Организационен момент

Предварителна организация на класа (проверка за липсващи,
външно състояние на помещенията, работните места, организация на вниманието);

2 . Поставяне на цели и задачи на урока.Запознаване с предпрофесионалната ситуация.

Въведение

Поздрав към публиката

Запознаване с предпрофесионалната ситуация:

По време на часовете.

Учител- Бих искал да започна нашия урок с покана за изложба, където вие сами можете да станете участници в творческото гледане. В края на всяка година учебна годинаизложба на най-добрите творби на ученици в различни области на изкуството. Всеки от вас има възможност да представи своя творба в изложбата. След приключване на изложението ще бъдат обобщени резултатите. Според резултатите от гласуването на посетителите на изложбата ще бъдат определени победителите в различни номинации. Очаква ви истински успех! Просто трябва да решите темата на бъдещата си творческа работа.

3. Актуализация на знанията. Работа с теоретична информация.

Учител– какво могат да изобразят художниците в картини и какво искат да изразят с творбите си? Те могат да разкажат за различни събития, неща, да покажат какви са били хората преди и да предадат техния характер и настроение, как художникът се отнася към това, което изобразява.

Ученик 1- натюрмортът като жанр на живописта възниква в Европа на границата на 16-ти и 17-ти век, самият термин се появява в началото на 19 век. във Франция (мъртва природа), измествайки холандската дума (фиксирана природа). Натюрмортът е жанр, в който художникът изразява своето отношение към действителността чрез изобразяване на обекти, които обединява първо в природата, а след това върху платното със смислови и естетически връзки.

Жанрът на натюрморта е многостранен, основният му обект е интимен, личен животчовек. Неговите прости ежедневни дела и нужди, изразени в предмети - храна, напитки, домакински съдове, елементи от растителния и животински свят и др. Художникът изобразява външния свят. Форма, цвят, текстура на предмети, плътност, мекота, сочност, влага, прозрачност, крехкост. Известен не само физични свойстванеща, а главно значението им за човека, ролята, която играят в живота му. Благодарение на това ние научаваме живота на епохата, страната. Художникът разглежда обектите отблизо - спокойно, бавно, внимателно, показва ги на зрителя в близък план, от различни ъгли - цели. Нарязани, начупени. Всичко това позволява на зрителя да види познати, познати неща по нов начин, да оцени тяхната красота.

Учител- една от основните теми на жанра е любовта към природата, темата за нейното познание и развитие, вдъхновение от изобилието на нейните дарове в безкрайна красота и многообразие.

ученик 2- в натюрмортите звучат философски теми за смисъла на човешкия живот. Обектите, изобразени в натюрмортите, могат да бъдат разделени на две големи групи. Природни обекти (цветя, плодове, риба, дивеч). И неща, направени от човешка ръка (инструменти, предмети от бита, произведения на изкуството).

Характеристика на природните обекти е тяхната крехкост, цветята изсъхват, плодовете се влошават и др. Следователно функцията на този жанр е да даде неизменност на изменчивото, да фиксира неустойчивата красота, да задържи хода на времето, да направи тленното вечно. Това придава на натюрмортите привлекателна за зрителя философска дълбочина, която успешно се изразява в стихове:

Живеейки до наши дни,

Имаше дълъг нож, не счупен,

И ветрове пред лимона

Груба кора на монограм.

И стената не е обелена,

И гънките на тъканта са непроменени,

И всичко е наред

И шунката става розова.

Никой не е пил вино.

И не се разлива върху салфетка.

Но няма четки и палитра,

И отдавна няма артист.

И кой ще отговори защо,

Като миналия ден

Така ще бъде и утре

Някой да чака покрита закуска -

И не го докосвайте.

А. Векслер.

Учител- когато разглеждаме редица натюрморти от различни художници, виждаме колко разнообразни са те и не само по отношение на изобразеното (по съдържание), по начина на изобразяване (по изразни средства), но и в индивидуалното творчески маниер на всеки творец. Усещаме определено емоционално въздействие на всяка картина: някои изглеждат лирични, интимни, други тържествени, героични, монументални

Така че, в зависимост от съдържанието на изобразените обекти в картината, ние условно отделяме еднопоръчкови или смесени натюрморти.

Студент- Еднопоръчков (едновидов) натюрморт изобразява предмети от един определен тип: само зеленчуци, само плодове, плодове и др. Картината може да изобразява и разнообразна храна (храна); хляб и различни продукти от брашно, сирене, колбаси, различни напитки и др. И. Машков, „Московска храна. Хляб. Ако картината показва различни предмети (зеленчуци и плодове, цветя и плодове, ястия и т.н.), ние определяме такъв натюрморт като смесено съдържание И. Хруцки, „Цветя и плодове“.

Малко по-различен характер имат натюрмортите, обединени от името "Сложена маса": "Закуска", "Десерт", "Вечеря" и др. И. Грабар, "Неподредена маса". В такива изображения има някакъв сюжет, затова ги обозначаваме. Като сюжет. Сюжетният натюрморт включва натюрморти, изобразяващи птици, животни, човек - или натюрморти с включване на пейзаж от Ф. Толстой, „Букет цветя, пеперуда и птица“, С. Жуковски, „Пред терасата”.

Учител- Както вече отбелязахме, главните герои в натюрморта са предмети. Неща, които се поднасят "отблизо", за да надникнеш в красотата им. Всеки артикул има своя собствена форма, текстура, плътност и т.н.

Сега ще играем играта „Познай чрез докосване“.

Целта на играта:консолидиране на знания за формата на зеленчуци, плодове, тактилно изследване на формата, повърхността, съпоставяне на тактилните усещания със съществуващите визуални представи.

Материал:комплект плодове и зеленчуци, торбичка от плат.

Управление:Група ученици седят в полукръг пред маса. Торбата с плодове и зеленчуци е на масата. На свой ред всеки се приближава до чантата, като пъха ръката си в чантата. Напипайте зеленчук или плод и се опитайте да отгатнете какво представлява. Разкажете за предмета, каква е формата му, твърд или мек, каква повърхност има - гладка или грапава. Накрая кажи каква е темата. След това го извадете от чантата и вижте дали е разпознато правилно.

Следващата задача е да определите пет репродукции на статив, кой натюрморт е написан на закрито, кой на открито, по какво се различават.

2. Учител- Разгледали сме много различни натюрморти, те са най-разнообразни, направени в различни техники и в различни цветове. Как цветът помага да се разбере настроението на картината.

В творчеството на всеки художник има периоди, в които той предпочита една или друга цветова схема. Някои художници рисуват с топли цветове, други със студени цветове, някои в ярки или пастелни цветове. И всички те предават различно настроение, състояние (весело, слънчево, празнично, тъжно, мрачно и т.н.). Различни усещания (прохлада, свежест, нежност, мекота, звучност и др.). Стигаме до цветовата схема, обърнете внимание на цветното колело. На първия етап цветното колело може да бъде разделено на три цветови диапазона:

    Свързани цветове;

    Контрастни цветове;

    Свързани-контрастни;

    полярен;

Ние ще анализираме първата цветова схема с вас. Свързана цветова схема (4 цвята подред, включително един основен цвят, който може да бъде в началото или в края):

    Жълто - оранжево-червено;

    Червено - ултрамарин;

    Син - грах;

    Зелено - лимон;

    Червено - жълто-оранжево.

Нека анализираме един от тях. Като правило, най-популярният е златен, от жълто до червено. Разполагаме с четири ярки, наситени цвята - силата на изразяване на цветовия тон. Боите са наситени в чист вид, а не когато се смесват с други, жълти, жълто-оранжеви, оранжеви, оранжево-червени. Можем да обогатим всеки от тези цветове, като ги направим пастелни (+ бяло) слабо наситени (+ черно), получаваме светложълти и бледо златисти (пастелни), златисто-зеленикави и червено-кафяви (слабо наситени) цветове. Каква богата гама.

Представям си. Че сме обогатили всеки от тези четири цвята със 100% наситеност до поне три състояния (пастел, ненаситени, ненаситени).

4. Първично усвояване на нови знания. Извършване на практическа работа

Нека да преминем към следващия етап от нашата работа, рисуването с акварел.

Учител - в зависимост от идеята избираме цветова схема и започваме да работим по готова скица (скицата е изготвена в предишния урок). Изпълнете декоративен планарен натюрморт в полярни цветове.

В хода на практическата работа на учениците учителят провежда индивидуална работа с учениците по избора на цветове, разпределението им в равнината и др.

5. Първоначален тест за разбиране. Изложба

И така, вашата работа е завършена. Но те ще придобият окончателния си вид, когато получат достойна рамка. На вашите услуги има работилница за багети. (На една от масите е организирана работилница за стилизирано рамкиране: предварително подготвени рамки от цветна хартия)Изберете подходяща рамка за вашата работа, според нейното цветово съдържание, показвайки вашия вкус и познания по цветознание. (Учениците идват на място с рамки и избират мостри. Начертайте работа, като ги фиксирате на таблет. Учителят съветва)

Предлагам ви да станете и да си гледате работата. Имаме импровизиран вернисаж. Не забравяйте планината на успеха. Може би всеки от вас има желание да премести стикера си на ново място, т.е. да преоценят възможностите си след приключване на работата. ( Учениците разглеждат работата и работят със стикери). Сега да обсъдим впечатленията си от вернисажа. Чия работа ви хареса най-много? Чия работа, според вас, има нужда от подобрение?

6. Първично закрепване. Оценка

Учителят оценява всяка работа от позицията на експерт, като отбелязва нейните достойнства.

Студентите оценяват работата си, като отбелязват недостатъците или проблемните аспекти, а също така дават съвети и препоръки един на друг.

7. Информация за домашна работа, инструктаж

за изпълнението му

Учител:

Намерете илюстрация или пощенска картичка, определете цветовата комбинация.

Учениците записват задачата.

8. Рефлексия (обобщаване на урока)

Учител:

Какви трудности срещнахте при избора на цветове, които да съответстват на многоцветната хармония? (Изборът на цветове и нюанси в изследването и съответствието на цветовете и нюансите в илюстрацията)

Кой етап беше най-трудният? ( Начало на работа, определяне на степента на завършеност)

Кой етап беше най-интересен? ( Детайлиране, проектиране на работа, разглеждане на работи и сравняване на себе си с другите)

Какви са перспективите пред всеки от този вид артистична дейност?

(Има желание да повторите тази работа, напишете друга)

Учител:

БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА СЪДЕЙСТВИЕТО!

ПОЖЕЛАВАМ ТИ УСПЕХ!

БИБЛИОГРАФИЯ:

    Абрамцева М. А. Разговори и дидактически игри в уроците по изобразително изкуство, 1-4 клас. М. Владос 2003

    Буйнов А. М., Елизарова Е. М., Йогансон Б. В. Школа за изящни изкуства том. 2-ро изд. трето, правилно. и допълнителни М.: Визуални изкуства. 1988 г

    Визуални изкуства част 2, основите на рисуването учебник за ученици от 5-8 клас. Обнинско издателство "Титул", 1996 г

    Курочкина Н. А. Запознаване с издателство за натюрморти "Детство-Прес" С-П. 1999 г

    Уилям Пауъл. Цвят и как да го използвате. М. Аст. Астрел 2005г

ИЗПОЛЗВАНИ ИНТЕРНЕТ РЕСУРСИ:

1. http://www.linteum.ru/article254.html

2. http://decko.ru/design/100-colorist

6.

7.

8. http://aversin.livejournal.com/11713.html

ПРИЛОЖЕНИЕ

ТЕКСТОВИ ПОДКРЕПИ

ПОЛЯРНА ХАРМОНИЯ

БОЯДИСВАНЕ

НЪТУТМОРТ

АКВАРЕЛ

ПРОЗРАЧНОСТ

ХРОМОТИЧНОСТ

ТОНАЛЕН АКЦЕНТ

ОСНОВНИ ТЕРМИНИ

АКВАРЕЛ -(фр. aquarelle, от италиански acquerello, от лат. aqua вода), бои (обикновено върху растително лепило), разредени с вода, както и рисуване с бои на водна основа.

АХРОМАТИЧНИ ЦВЕТОВЕ -бяло, сиво, черно

ХАРМОНИЯидва от гръцката дума, която означава съзвучие, хармония, обратното на хаоса, законът на красотата

ХАРМОНИЯ СОЛИД (в флористическата литература се нарича още монохромен, т.е. едноцветен) се основава на комбинация от нюанси на един цвят "лъч", които се различават по лекота и наситеност на един цвят. Общият цветови тон придава на цветовата композиция спокоен, балансиран характер.

СВЪРЗАНИ С ХАРМОНИЯТА въз основа на наличието на примеси от същия основен цвят в тях. Основните цветове са: жълто, червено, синьо, зелено. Това могат да бъдат съседни цветове: червено и червено-оранжево, жълто и жълто-червено, но не жълто и червено.

ПОЛЯРНА ХАРМОНИЯ изграден върху противопоставянето на два основни цвята. Например: червено и зелено, жълто и лилаво. В полярна хармония могат да се комбинират няколко нюанса на основните полярни цветове. Много изследователи смятат тази хармония за най-удобната за очите, това е проявата на желанието на тялото ни за баланс и самозащита.

ХАРМОНИЯ ТРИЦВЕТНАизграден върху противопоставянето на три основни цвята, които лежат в интервалите или три цветови хармонии, изградени около тях.

ХАРМОНИЯ МНОГОЦВЕТНАв който, с голямо разнообразие от цветове, е невъзможно да се отделят основните.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ (КОНТРАСТНИ) ЦВЕТОВЕ -това са двойки рязко противоположни цветове, които взаимно подсилват наситеността си (например оранжево и синьо, лилаво и жълто, червено и зелено).

ЖИВОПИС -изгледизобразителенизкуство, върши работана когото

създадено с помогне цветове, нанесени на какво- или твърд повърхност.

КОНТРАСТ- съдържа ясен контраст на обектиили цветя за някои имоти.

МОНОХРОМИЯ -монохромен

НЮАНС - означава фини, леки разлики в обектите илицветове за някои имоти.

НАСИЩАНЕ- това е разликата между хроматичен цвят и равен на него по светлота сив цвят.

ОСНОВНИ ЦВЕТОВЕ:жълто, червено, синьо.

НАТЮРМОРТ - това е , предмет кое изображение е битови предмети, цветя, зеленчуци и плодове.

ПРОЗРАЧНОСТ -свойството на обект, което позволява на светлината да преминава през него без значително изкривяване

ЦВЕТОВЕ НА КОМПОНЕНТА: оранжево, лилаво, зелено.
Композитните цветове се получават чрез смесване на два основни цвята:
Оранжево = червено + жълто

Лилаво = червено + синьо

Зелено = жълто + синьо
Всички останали цветове се състоят от смесване на тези цветове в различни пропорции.

Плюс разликата в наситеността и лекотата.
ТОНАЛЕН АКЦЕНТ -подчертаване на част от композицията, изображението, обекта с цел придаване на голямо значение.

ХРОМАТИЧНИ ЦВЕТОВЕ -"цветен"

ЦВЕТОВА ХАРМОНИЯ = ЦВЕТОВИ БАЛАНС.

ЦВЕТЕН ТОН- наличието на основния цвят в сложен цвят,
което определя мястото му върху цветното колело.
Цветният тон се определя от името на цвета: алено, пурпурно.

Фигура 1>

Раздели: MHK и IZO

Цел:
а) образователен: консолидирайте знанията за „цветов контраст“; повторете нови методи за текстуриран акварел; да научите как да изпълнявате първоначалната цветова схема на натюрморт по дадени схеми.
б) Разработване:Развитието на творческото въображение на учениците, развитието на умствените способности, способността да доказват своята гледна точка.
в) Подхранване:да култивира интерес към света около нас, към предмета „живопис“.
възпитават култура на работа.

Тип клас: Комбиниран.

Цел на урока: Завършване на началния етап от цветовото решение на натюрморт.

Материали и оборудване:

За учителя:
1. Репродукции на картини на художници. „Задгранични гости”, пр. Рьорих; „Момиче с кана”, ав. Архипов.
2. Студентски творчески работи от 2-ра година на Лениногорското педагогическо училище;
3. Снимки на студентско творчество произведения I-II-xкурсове на Казанския художествен колеж;
4. Таблици и диаграми по темата “Цветов контраст”;
5. Творби на учителя Жукова Г.В., показващи началния етап на натюрморта в цвят.
6. Таблици I, I(a), II, II(a), „Последователност на работа в цвят“
7. Упражнения на студенти от 2-ра година, изпълнени в техниката на „текстуриран акварел“

За студенти:
Акварелни бои; четки; вода; палитра; маскираща течност; найлонови торбички; подготвителен чертеж (формат А3).

Структура на урока:
1. Организационен момент (1 мин.)
2.Повторение (12 минути)
3. Обяснение (8 минути)
4. Самостоятелна работа (20 мин.)
5. Анализ на работата (3 минути)
6. Край на урока (1 мин.).

Източникът на информация:
1. „Основи на акварелната техника“ под редакцията на Грег Албърт и Рейчъл Уулоф;
2. „Основи на живописта”, пр. Н.М. Соколников;
3. „Пълен курс по рисуване и живопис”, пр. Хейзъл Гарисън;
4. „Акварел. Майсторски клас”, под редакцията на Татяна Минеджян.
5. “Рисуваме натюрморт с драперия”, ав. А. Ф. Конев, И. Б. Маланов.
6. „Уроци по рисуване за ученици от 10-14 години”, пр. М. Михейшина.

По време на часовете:

Организационно време:

Здравейте момчета! Днес имаме урок по рисуване на тема: „Натюрморт от зеленчуци и
плодове”, с контрастиращи им по цвят и лекота драперии. Бих искал да започна нашия урок с красиво изказване за рисуването: „Рисуването е самият живот. В него природата се явява пред душата без посредници, без прикрития, без условности. Поезията е нематериална.
Музиката е нематериална. Скулптурата е условна. Но рисуването, особено в пейзажа, е нещо истинско. Поети, музиканти, скулптори, не искам да моля твоята слава. Жребият ти също е страхотен. Но нека всички бъдат възнаградени със справедливост.”
Написано от Йожен Делакроа

Повторение на преминатия материал

Какво е "живопис"? Кой да каже момчета? Знаем няколко определения за рисуване. Един от тях гласи: „ Рисуване- това е вид изобразително изкуство, в което цветът играе водеща роля". И още едно определение - Рисуване” означава да пишеш живот, да пишеш живо, т.е. пълно и убедително предават действителността
- Момчета, нека назовем известните ни жанрове на живописта:
- Това е портрет, натюрморт, пейзаж, анималистичен жанр, митологичен жанр.
- Добре момчета, нали. Днес в урока ще изпълним натюрморт в цвят. Кой може да каже какво е натюрморт? А натюрморти на кои художници познавате?
„Натюрморт“ на френски означава „мъртва природа“, т.е. "натюрморт" е производство на неодушевени предмети, битови предмети, битови предмети. В превод от немски "натюрморт" означава "тих живот".
И сега нека се обърнем отново към нашия натюрморт, той е поставен
на тема "Цветов контраст".
- Момчета, каква работа известни артистизнаете ли направени по тази тема?

Разглеждаме репродукции на картини на художници.

добре момчета Достатъчно. Бих искал да отбележа, че не всяка група предмети може да се нарече натюрморт. Обстановката на творчески натюрморт трябва да бъде строго обмислена в съответствие с учебна задачаи идеологическо намерение.
Например, задачата на нашите продукции е да идентифицират разнообразието от форми и материали, разликите
цветове и тонове. За целта използвахме законите на контраста.
Контрастно сравнение на голямо с малко (мащабен контраст), светло с тъмно (светъл контраст), груба повърхност с лъскава (текстурен контраст) и накрая цветни контрасти (червено - зелено, жълто - лилаво, синьо - оранжево).
Момчета, вие и аз отново се уверихме, че художникът, създавайки уникален свят с изобразителни средства, ни кара да преживяваме, да се изненадваме и да се радваме. Не случайно цветът е основата на рисуването:
първо,цветът може да се възприема по различни начини и да предава красотата на околния свят;
Второ, цветът може да изрази чувства, настроение и емоционално състояние.
на трето място,цветът може да се използва за мислене и проектиране на формата на обект, предаване на текстура и обем.

Цел на урока:

И така, днес в урока ще извършим началото на цветовата схема - оформлението на обектите
лекота и цветови контраст. Преди да започнем практическа работа в цвят, ще анализираме естествената обстановка и ще повторим всичко, свързано с „цветов контраст“.
- И така, момчета, знаем, че всички цветове могат да бъдат разделени на две основни групи:
1. Хроматичен(цвят), който включва всички цветове на слънчевия спектър.
Какво се нарича хроматични цветове?
- Всички цветове от слънчевия спектър.
2. Ахроматичен (безцветен), който включва цветове: черно, бяло и всички нюанси на сивото.
Какво се нарича ахроматични цветове?
- Цветовете са черно, бяло и сиво.
- Момчета, как нашите натюрморти се различават от предишните?
- Нашите натюрморти се отличават с цветови контрасти.
- Момчета, моля, дайте ми дефиницията на „контрастни цветове“ и назовете групите от контрастни комбинации.

Показване на цветното колело:
- "Контрастни цветове"Това са цветове, които се допълват и са един срещу друг в цветното колело. Например: червено-зелено, жълто-виолетово, синьо-оранжево.
- Феномен "цветен контраст"е, че цветът се променя под въздействието на други цветове около него. Например: червеният домат ще изглежда по-червен на фона на зелен магданоз.
Какви видове цветови контрасти познавате?
- Има два вида цветови контраст - светлинен и хроматичен

Показвам таблицата за светлинен контраст:

  1. Светлина- яркостта на видимия обект не е абсолютна стойност, а относителна, спрямо фона. Например: сив квадрат на син и черен фон изсветлява и потъмнява на бял.

Показвам таблицата за хроматичен контраст

  1. Хроматичен- нарича се промяна в нюанса или наситеността на цвета под

действие на съседни хроматични цветове. Колкото по-лека е тоналната връзка, толкова по-силен е контрастът.
а) ако хроматичният цвят е на фона на неговия допълнителен цвят, тогава той запазва цветовия си тон и придобива по-голяма наситеност. Например, жълтото изглежда по-ярко върху лилаво, отколкото върху всеки друг хроматичен цвят.
б) ако сива фигура е заобиколена от хроматичен фон, тогава нейният цвят придобива нюанси
допълнителен цвят към цвета на фона. Например сив фон върху зелен фон става розов
оттенък, и обратно - на червено става зелено.
Всеки обект в натюрморта има цветова характеристика и има определена
лекота, т.е. тон.
Когато извършваме работа в цвят, трябва също да се стремим да предадем:
- обемът на предметите от натюрморта;
- текстура на обектите (тяхната материалност);
- планиране на натюрморт (преден, среден и далечен план).
Всички тези задачи могат да бъдат постигнати чрез прилагане на различни техники за рисуване с акварел.
бои.
- Момчета, нека ги изброим.
Първият метод е „суров“ (a 1aприма)
Вторият метод е „сух“ или мозайка.
Третият метод е комбиниран.

II курсове LHMPU.

Разглеждаме рисунките на ученицитеаз-II курсове на Казанското изкуство
училища
Има и снимки на студентски работи от 1-ви-2-ри курс на Казан
Артистичен училища. Необичайността на тези натюрморти е използването
оптичен метод за смесване на бои. Този метод се състои в редуване на 2-3 цвята,
поставени един до друг с щрихи. На разстояние тези многоцветни щрихи се комбинират в общ,
сложен цвят, характеризиращ се с живописност, чистота, игра на цветни нюанси.

Показвам упражнения, направени в техниката „текстуриран акварел“
Нека назовем новите текстурирани методи за акварел, които вече са ни познати:
- нанасяне на маскираща течност;
- нанасяне на фолиото;
- изстъргване на боя с пластмасова карта и края на дръжката на четката;
- рисуване със суха четка върху мокра боя;
- "солен спрей".

Обяснение на нов материал
Сега нека да разгледаме последователността на работа в цвят.

Сособ №1

В някои учебници се препоръчва да се започне работа с осветените части на предметите, т.е. ко
леки отношения и последователно работете от най-лекия към най-големия обект
тъмно.
За да направите това, първо трябва да подредите мислено обектите според техния цветови тон (според
цвят и лекота) по следната схема

Демонстрирайте схема номер 1

Схема No1.

Сега, според тази схема, ще направим цветно-тонално оформление на обектите на един от натюрмортите. Например с жълт керамичен чайник, глинен капак и сламена кошница за плодове:

Пиша на мястото на хартията:

  1. жълтият чайник е най-лекият предмет;

Средни елементи:

  1. плодове; 3. плетена кошница; 4. вертикална повърхност; 5. хоризонтална повърхност; 6. глинена кана; 7. синята драперия е най-наситеният артикул в тон и цвят.

Работим цветно по следната схема

Схема № 1(а)

Анализирам последователността на работа в цвят според схеми I. I (a):

Така че, ако сме определили най-светлия обект в натюрморта - това е жълт керамичен чайник, тогава започваме да го пишем от осветената страна и не забравяйте да покажете допир с фона, като същевременно определяте кое е по-тъмно и кое по-лек и с колко. След това преминаваме към обекти с по-наситен тон - това е мандарина на преден план и чушки в плетена кошница. На средния план пишем светлина върху обекти и докосваме с фона; след това преминаваме към осветената част на глинената кана на заден план и показваме допира с вертикалната и хоризонталната равнина; и в заключение ще напишем светлината върху синята драперия - върху най-тъмния и наситен обект на натюрморта, който е на преден план,
Трябва да се отбележи, че всеки път, когато започвате да изобразявате осветената част на следващия обект, е необходимо да я сравнявате с осветената част на предишния, за да определите колко по-наситен, по-тъмен, трябва да вземете цвят.
След това в същата последователност пишем полутонове на обекти. След това сравняваме собствените си сенки върху обектите, след това падащите сенки от обектите в равнината и накрая отраженията върху обектите, които докосват фона.

Метод номер 2 за извършване на работа в цвят.
Има и друг вариант за извършване на работа в цвят. Ние го използваме в нашите уроци
рисуване при изпълнение на графични произведения, а днес в урока по рисуване съветвам
използвайте тази последователност.
Състои се в следното: първо, ние психически извършваме оформлението на обектите според
цветен тон, но вече не от светло към тъмно, както в първата версия, а обратното - от самото
наситен по цвят и лекота предмет в натюрморта – до най-светлия.

Демонстрирайте схема номер II

СхемаII

Например, помислете за натюрморт с червен чайник, бутилка и плодове в керамика
ваза; червеният чайник е най-наситеният обект по отношение на цвят и тон.

Пиша на мястото на хартията:

  1. червен чайник

Средни обекти:

  1. зелена драперия; 3. грозде; 4. бутилка; 5. пипер; 6. ваза; 7. вертикална равнина; 8. хоризонтална равнина - най-лекият обект в натюрморт.

Работим по следната схема:

Демонстрирайте схема № II (а)

СхемаII(a)

5. Осветете обекта + докоснете с фона

Анализирам последователността на работа в цвят според схеми II. II(a):
И така, първо изписваме собствената си сянка върху червен керамичен чайник - обектът, който е най-наситен като тон и цвят. След това преминаваме към по-светъл обект - това е зелена драперия. Пишем гънки от страната на сенките, показваме дебелината на тъканта. След това разглеждаме обекти, които са още по-светли по сила на цвета - това са грозде и бутилка. Те са много сходни по цвят и тон, но различни по текстура и значение. Първо започваме да пишем нашите собствени сенки върху гроздето, защото те са на преден план, като ги различаваме по силата на цвета (някои по-близо до източника на светлина - отблясъците и отраженията са по-ярки, по-контрастни, други по-далеч - по-светли, по-меки) .
След това пишем собствената си сянка върху бутилката, тя е на заден план и има
матова повърхност. След това показваме отношенията на сенките върху пипер, керамична ваза и вертикална равнина - най-лекият обект в натюрморта.
Трябва да се отбележи, че всеки път, когато започнете да рисувате сенчестата част на всеки следващ обект в цвят, определено трябва да го сравните със сенчестата част на предишния, за да определите колко по-светъл трябва да вземете цвета на четката.
След това в същата последователност сравняваме падащите сенки, след това отраженията върху обектите, след това полусянката върху обектите и накрая осветените части на обектите от натюрморта.
Съветвам ви да използвате този вариант на работа, за да не потъмняват най-тъмните обекти, за да не е изтъркано и белезникаво произведението ви в резултат на многочасова работа с акварел.
По този начин вниманието ви трябва да бъде насочено към разкриване на разликата в тона и нюансите на цвета, като се вземе предвид гладкостта на натюрморта: колкото по-близо са обектите до нас, толкова по-контрастни са те по цвят и тон; колкото по-нататък, толкова повече цветът и формата им омекотяват, наситеността и контрастът на цвета се губят).
Методът на сравнение, методът на търсене на разлики в интензитета на светлината и цветовите нюанси ще доведе до правилното решение. Този вид диалектика на рисуването ви позволява да организирате природата.
И така, целият смисъл и значение на този метод не се крие в търсенето на цвета и тона на всяко петно, а обратното - в сравнение с околната среда, което ви позволява да намерите подходящото място като цяло.
Колкото по-опитен ставаш, толкова по-широко ще гледаш на цялото. Първо ще търсите и сравнявате два тона, след това три, после четири, пет едновременно и накрая, като диригент на оркестър, който чува едновременно цигулка, флейта, контрабас и така нататък, ще развиете своя очите толкова много, че ще видите всичко едновременно и ръката ви няма да бъде две - три ноти, цели акорди на живописта. Тогава ще станете майстор на рисуването.
- Не забравяйте, момчета, че прилагаме щрихи според формата на предметите, ако обектът ни напомня за формата на топка, след това в кръг (във формата на овал), ако е цилиндрична или конична повърхност - тогава вертикално , или хоризонтално (под ъгъл) и т.н.
Цел на урока:
- Момчета, преди да започнем практическа работа, нека изясним задачата на нашия урок с вас - това е изпълнението на началото на цветовата схема на натюрморт, тоест първоначалното оформление на обекти според светлината и цвета и цветовите контрасти .

Самостоятелна работа.
Анализ на работата.
Обобщение на урока.

Соловьова Оксана Валериевна

MAOU DOD "ODSHI № 3", Братск

Учител по изобразително изкуство

Братск, Иркутска област

Предмет: живопис. 4 клас, ученици на възраст 14-16 години.

Тема на урока:Натюрморт от предмети от различни материали(техника имитация на маслена живопис)

Време - 9 часа

Целта на урока: Изучаване на нова живописна техника.

Цели на урока:

Хармоничен състав.

Богатство от нюанси.

Техника имитация на маслена живопис.

Материали и оборудване:Учебна среда, училищна дъска, флумастер, визуални помагала - етапи на работа, работа на учениците. Хартия F A4 - тонирана, молив, гумичка, акварел, гваш, палитра, буркан за вода, четки, магнити. PVA, шкурка.

Студентски ресурси: таблет 35x54, покрит с хартия Whatman, PVA, шкурка, молив, гума, акварел, гваш, палитра, буркан за вода, четки.

План на урока:

Проверете готовността за урока. 1 минута.

Приготвяне на таблетки. 20 минути.

Обяснение на работните стъпки. 15 минути.

Изпълнение на работата: рисунка 45 минути, акварел 100 минути, гваш 200 минути.

Проверка на свършената работа 24 мин.

По време на часовете:

Проверете готовността за урока.

Приготвяне на таблетки. Обработете таблета с шкурка, имитираща платно (отгоре надолу и отляво надясно). Важно е да прокарате шкурка на едно място само веднъж и от край до край, само по този начин можете да създадете вид на платно. За да грундирате таблета, разредете малко кафяв гваш с вода до полупрозрачен тон, добавете PVA лепило в съотношение 10 към 1 (10 разредена боя и 1 част PVA лепило) и покрийте таблета с тънък слой от тази боя.

Обяснение на работните стъпки. Техниката на маслената живопис е различна от акварела и гваша. Техниката на рисуване с маслени бои се основава на определено визуално възприятие на човек на обекти на светлина и на сянка. На светлина всички предмети изглеждат плътни, осезаеми и обемни. В сянка или здрач обектите губят своята материалност и изглеждат леко прозрачни; в сянка цветните нюанси също са по-малко различими. Като спазвате тези закони на възприятието, можете лесно да създавате картини с дълбоко пространство.

Изработване на подготвителен чертеж за рисуване. На таблета очертаваме контурите на предмети от натюрморт, опитваме се да не използваме еластична лента. Подготвителната рисунка се извършва в следната последователност: очертайте общата маса на натюрморта; разделят на отделни обекти, като вземат предвид пропорциите на тези обекти и връзката им един с друг; извършват строителството на обекти; очертайте равнината на масата и драпериите. След като конструкцията приключи, очертайте падащите сенки и местоположението на вашите собствени сенки. Проверете подготвителния чертеж.

Подрисуване: Започваме да работим с бои с акварел - добре имитира глазиращи (прозрачни) маслени бои, рисуваме сенки и полусянка в пълна сила с цялото богатство на цветови нюанси, рисуваме върху светлината, като полусянка. На този етап картината ще изглежда като в здрач - без светлина.

Тяло: Започваме да пишем с гваш от най-ярките места в натюрморта, като постепенно предписваме всички осветени места. Важно е да не рисувате всичко плътно с гваш, а да оставяте малки празнини между ударите (като мозайка)

Изпълнение на работа под ръководството на учител: рисуване 45 минути, акварел 100 минути, гваш 200 минути.

Проверка на свършената работа с дискусия 24 мин.

Библиография:

Дитмар К.В. Искам да знам и да ти нарисувам света! Книга за учители - М.: Образование. 1993 г.

Соколникова Н.М. Изобразително изкуство: Учебник за уч. 5-8 клас: На 4 часа Част 2. Основи на живописта - Обнинск: Заглавие, 1996.

И учат, и играят. Изобразително изкуство./ М.В. Трофимова, Т.Т. Тарабарина - Академия за развитие - Ярославъл. 1997 г.

Ломоносова М.Т. Графика и живопис: учеб. Надбавка / M.T. Ломоносов.- М.6 Издателска къща Астрел ООД: Издателска къща АСТ ООД, 2003. - 202, (6) стр.6 ил.

Тарасевич Г., Аксенов Ю., Закин Р., Кригер Ф. Рисуване и живопис.- 1971г.

Пример за завършена работа.

Цел: Запознаване с техниката на многослойно остъкляване акварел. Написване на контрастен натюрморт, състоящ се от 4 елемента и 3 драперии.

Задачи:

Уроци:

    Три основни акварелни техники на изпълнение – сурово, ала прима, глазура;

    запознаване с творчеството на художниците;

    изготвяне на предварителна скица на натюрморт с молив;

    последователност в работата на акварел върху натюрморт.

Разработване:

    развитие на творчески способности, художествен вкус, чувство за цвят и хармония;

    развитие на образно мислене, памет, внимание, възприемане на изучавания материал;

Образователни:

    създаване на креативна и професионално компетентна акварелна скица в тази техника;

    възпитаване на уважение към професионалната дейност на твореца;

    формирането на интерес към изучаването на историята на изкуството.

Използвани материали и инструменти:

    акварелна хартия;

    прост молив и гумичка;

    дидактически и нагледен материал: илюстрации, репродукции на картини на художници, както и работа на учител;

    Образователна обстановка-натюрморт

План на урока

1. Организационна част -1-2 мин.

2. Представяне на нов материал – 10-12 мин.

3. Инструкция за работа – 2-3 минути.

4. Практическа работаученици - 25-27 мин.

5. Завършване на урока, анализ - 3-4 минути

6. домашна работа

Напредък на урока

1. Въведение в темата.

Подготовка за урока, организация на работното място. Мерки за безопасност с инструменти за материали.

2. Етапи на работа върху натюрморт.

    Първоначална скица с молив. Прехвърляне на чертеж от скица в основния формат (А-2). Рисунката започва с композиционното разполагане на обектите върху листа. Като се вземат предвид перспективните намаления, започва изграждането на обекти. Основата на всички обекти в този натюрморт е кръг, но според законите на перспективата от тази позиция се получава елипса. За да изградите елипса, начертайте оси, направете серифи върху тях. Свързваме се с гладка линия.Елипсите се променят: колкото по-висока е елипсата, толкова по-тясна е, колкото по-ниска, толкова по-широка.
    Невидими линии – конструктивните линии трябва да са по-бледи и тънки, а видимите по-тъмни и по-ясни.
    Изяснете пропорциите на всички обекти един спрямо друг. Пропорцията е определено съотношение на части от обект една към друга, тяхната пропорционалност. Необходимо е постоянно да се сравняват пропорционалните отношения, да се одобрява.Оопределят границите на собствените си и падащи сенки.

Да започнем с пропорциите, ще ги измерим с най-малкия предмет – чаша. Във височината на дървена ваза една чаша се побира 2,5 пъти. Ширината на най-широката част на дървената ваза се побира във вазата сома 2 пъти. Ширината на горната част на вазата е равна на височината на чашата, дъното е малко по-широко. Задаваме и пропорциите на чугуна с чаша. Стъклото във височината на чугуна се вписва 1,5 пъти, ширината е малко по-голяма от височината, може да бъде вписана в правоъгълник, близък до квадрат. Дъното на саксията е равно на ширината на гърлото на вазата. В горната част на чугуна се побира 1,5 чаша вис.

Когато чертежът е правилно изграден и завършен се нанася боя. Акварел – водни бои, от френската дума aguarell и произлиза от латинската дума agua – вода. Основното свойство на акварела е прозрачността на оцветяващия слой. Следователно рисунката с молив на очертанията на обекта не трябва да е много черна, линиите трябва да са меки, в противен случай моливът ще се вижда през боята.Бялото не се използва в акварела, те лишават боята от прозрачност и чистота на цвета. По-светлите тонове се получават чрез разреждане на наситен тон с вода. За да може боята да пасне по-добре на хартията, преди да започнете да рисувате с боя, целият лист се измива с вода. При прилагане на цвят в акварел се използват два метода: остъкляване и alla prima.

Глазирането представлява нанасяне на един прозрачен слой боя върху друг, докато първият слой се суши. Този метод понякога се нарича "сухо рисуване" и запазва прозрачността на акварела.

Alla-prima - всички цветове се вземат веднага с желаната сила, всеки цветен детайл започва и завършва в една стъпка. По този начин, или "мокра работа", можете да постигнете яркост и колоритност.

Започва запълване с местни цветове. Постепенното наслагване на цвят върху обекти от светло до тъмно.

Нашето запълване започва с най-тъмния предмет, черен чугун. Не е задължително да е чисто черно. Смесваме сивия цвят със синьо-виолетов нюанс и започваме да пълним. Изписваме най-тъмните зони по-плътно, по-светлите с по-разредена боя, оставяйки място за отблясъци и рефлекси. Покриваме ги със силно разредена боя. Акцентите не трябва да са бели, те имат свой собствен тон. Тъй като имаме зелена драперия, чугунът отразява червен нюанс. Добавяме малко червена боя, трябва да е деликатна. Светлината се отразява от розовата драперия и пада върху чугуна, образувайки нежен рефлекс в долната част. Паралелно с това пишем всички теми заедно. Не можете да пишете всеки елемент поотделно, цялата работа трябва да се извършва като цяло. Необходимо е да се отървете от белите петна по листа, те пречат на възприемането на картината като цяло. Запълваме обекти с местни цветове, не вземаме боята плътно, така че на първия етап на регистрация да не потъмняваме светли обекти. Най-лекият в нашия натюрморт е еднократна отразяваща драперия. Най-тъмен ще бъде чугунът, стъклото ще бъде близо до него, но все пак е по-светло. Следващи по тон са зелена драперия и дървена ваза. Запълнете зелената драперия със зелено-жълт цвят. Запълваме светлозелената драперия със сиво-зелен цвят с добавяне на различни нюанси на зелено, жълто, лилаво, кафяво. Чашата е запълнена с червено-кафяв цвят. Тъй като е лакиран и дава много отблясъци и отблясъци, всичко това трябва да бъде предадено в нашата снимка. Очертаваме рефлекса от розовата драперия от лявата страна, от дясната страна очертаваме акцентите. Запълваме ръба и вътрешността на чашата със златиста охра. Дървената ваза е изпълнена със светлокафяв цвят, на светло с добавка на охра. В сенките добавете зеленикав оттенък и вземете цвета по-плътен. Тъй като това е дървен предмет, тук няма да има силно изразени акценти, те ще бъдат по-приглушени и разпръснати. Трябва да се опитате да предадете текстурата на дървото и факта, че вазата е съставена от дъски, трябва деликатно да покажете ръбовете на дървото.

Започваме да прилагаме различни нюанси, видими в природата. Ние изпълняваме това светлотенце и обем. Работи се върху фона и рефлексите.


Започваме работа със светло-тонални отношения: светлина, сянка, полусянка, рефлекс. Писане на сенки върху предмети и от предмети. Обединяване на сенки. Регистрация на преден план и фон. обектите на преден план трябва да бъдат написани ясно и подробно. Имаме чаша на преден план, очертаваме върху нея картина, листа, къдрици, като се има предвид, че са върху стъклото, тя е обемна, следователно някои листа ще паднат на светлината, а други ще бъдат на сянка. На драпериите, които са най-близо до нас, предписваме гънките, които се образуват при счупването на ръба на масата. Обектите на заден план трябва да бъдат написани по-меко. Контурите не трябва да са прекалено ясни, те трябва да са дълбоки, да са по-меки. В противен случай те ще излязат на преден план, така че трябва да предадем планираната работа.

Нашата композиция може да бъде разделена на 3 плана. Първият план е ръбът на масата, розова драперия, чаша. Вторият план е чугун и ваза. Третият план е драперии на заден план.

Необходимо е да се покаже, че всички обекти са разположени на разстояние един от друг. На преден план обектите, сенките, отраженията ще бъдат ярки, колкото по-далеч са обектите от нас, те ще бъдат по-меки и по-деликатни. Задните драперии трябва да изглеждат ефирни, гънките да текат, сенките да не са много ярки.

Работа по детайлите. Обобщаване. Усъвършенстване на детайлите и обобщаване на композицията като цяло. Омекотяване на твърдите линии.

Примери за натюрморти, направени от учителя.

Контрастен натюрморт в топли цветове.

Натюрморт в студени цветове.

Контрастен натюрморт.

Натюрморт в топли цветове.

Контрастен натюрморт в топли цветове.

.

1. Рисунката започва с композиционното разположение на обекта върху листа. Изображението е очертано със светли линии. Като се вземат предвид ъгълът, пропорциите и перспективите, се откриват и определят основните конструктивни точки. Като се вземат предвид перспективните разрези по конструктивните точки, се очертава общата форма на конструкцията на частите на лицето.

2. Изясняване на пропорциите и перспективната конструкция. Определя границите на собствените и падащите сенки.

3. С помощта на светло-тонални отношения се разкриват триизмерни форми. Те предават пространственост, подчертават тези форми, които са по-близки по отношение на художника с повече контраст.

4. Пълна тонална изработка на формите. Работа със светло-тонални отношения: светлина, сянка, полусянка, рефлекс. Обобщаване. Проверка и обобщение на чертежа (цял)